m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Muzeum Le Bourget to blisko 20 tys. eksponatów obrazujących całą historię lotnictwa i astronautyki, zgromadzonych w halach, hangarach oraz pod chmurką w sąsiedztwie lotniska. Choć przy zwiedzaniu trudno zachować pełną chronologię ja postaram się trzymać osi czasu. Jest też dział poświęcony astronautyce, ale to materiał na zupełnie inną opowieść... To zdjęcie oczywiście nie mojego autorstwa, pozostałe moje ;) Naszą podróż po historii lotnictwa zaczniemy od baloniarstwa. 
Makieta balonu na ogrzane powietrze braci Josepha i Etienne'a Montgolfier. Z kolei Niemiec Otto Lilienthal swoje pierwsze szybowce zbudował jako nastolatek. Dopiero jednak poważne studia nad aerodynamiką i mechaniką lotu ptaków pozwoliły mu na dobre urzeczywistnić marzenia o lataniu. W latach 1891 - 1896 skonstruował 16 coraz to doskonalszych modeli szybowców, którymi odbył około 2 tysiące lotów. Niestety lot, jaki odbył latem 1896 r. skończył się   dla Lilienthala tragicznie. Na zdjęciu jednopłatowy szybowiec nr 11. Pionierów awiacji nie brakowało na różnych szerokościach geograficznych. Choć łączyła ich chęć zdobywania przestworzy, to pomysły konstrukcji latających machin były różne. Pochodzący z zachodniej Rumunii Traian Vuia skonstruował na przykład takie oto cudo. Trzeba przyznać, że pierwsi lotnicy musieli mieć wiele odwagi, by próbować oderwać się od ziemi czymś takim. Możliwość wzbicia się w powietrze właściwie od początku budziła także zainteresowanie wojskowych. Wiadomo z góry lepiej widać.
Budowniczy pierwszych aparatów latających wzorowali się często na ptakach i starali się, by ich konstrukcje były jak najlżejsze. Patrząc na te kruche maszyny z początku XX w. aż trudno uwierzyć, że mogły wynieść człowieka w przestworza. A tak mógł wyglądać warsztat pracy konstruktorów pierwszych samolotów. Jednymi z pierwszych samolotów wybudowanymi we Francji były płatowce Louisa Blériota. W historii lotnictwa Louis Blériot zapisał się jednak nie tylko jako konstruktor, ale przede wszystkim jako pierwszy pilot, który przeleciał nad Kanałem La Manche maszyną cięższą od powietrza. Wyczyn miał miejsce  25 lipca 1909 r. Tym samolotem sterowało się jak samochodem. Wybuch I wojny światowej przyspieszył rozwój lotnictwa, szybko bowiem zauważono, że samolot może przydać się na froncie. Początkowo samoloty służyły do obserwacji i rozpoznania z czasem wymyślono dla nich także inne zastosowania.
Voisin L.A.S - wygląda bardzo prymitywnie, ale to jeden z pierwszych samolotów bombowych. W pierwszych latach I wojny światowej był bardzo popularnym bombowcem, używanym przez siły francuskie i rosyjskie. Konstrukcja bardzo oryginalna - silnik z tyłu i pchające śmigło.
W czasie I wojny światowej oprócz samolotów wykorzystywano także balony i uzbrojone sterowce. Niemcy przy użyciu sterowców próbowali zastraszyć mieszkańców Londynu. Na stolicę Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce posłali - wedle przekazów historycznych - blisko 6 tys. bomb o wadze blisko 200 ton., od których zginęło ponad 500 osób. 
Tu gondola niemieckiego Zeppelina LZ 113. W odpowiedzi na zagrożenie z powietrza stworzono myśliwce. Ich rolą będzie nie tylko zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika, ale także zwalczanie wrogich myśliwców. 
SPAD S.VII - francuski myśliwiec zaprojektowany w 1916 r. w wytwórni założonej przez Armanda Deperdussina - wędrownego sprzedawcę i kabareciarza. Na maszynie tego typu latał Georges Guynemer czołowy francuski as myśliwski, który zestrzelił 53 samoloty wroga. Guynemera wspomina się częściej niż najlepszego pilota I wojny światowej - René Foncka (zestrzelił 75 samolotów), gdyż był o wiele sympatyczniejszy. Z pozoru prosta rzecz, jak wyposażenie myśliwca w karabin, zrodziła wiele praktycznych problemów, jak choćby ochrona własnego śmigła przed odstrzeleniem.
Sopwith 1½ Strutter - brytyjski myśliwiec I wojny światowej produkowany masowo na licencji również we Francji. Fokker D.VII - niemiecki myśliwiec I wojny światowej, dzieło Antonego Fokkera i Reinholda Platza, uchodzący za najlepszą tego typu maszynę okresu I wojny światowej. Ciekawostką jest to, że po zdobyciu lotniska Ławica kilka samolotów tego typu trafiło do lotnictwa polskiego, potem dokupiono kolejne. Fokkery z szachownicami walczyły w wojnie polsko-bolszewickiej Większość myśliwców I wojny światowej konstruowana była w układzie dwupłata, były jednak wyjątki., jak Junkers J9 - całkowicie metalowy dolnopłat myśliwski końca I wojny światowej. Mimo świetnych na owe czasy osiągów ten awangardowy samolot nie spotkał się z uznaniem pilotów. Jego zagorzałym krytykiem był młody Hermann Göring - as myśliwski I wojny światowej. Nowatorskie rozwiązania stosowano nie tylko w myśliwcach. Lekki bombowiec Breguet XIV, oblatany w listopadzie 1916 roku był pierwszym masowo produkowanym samolotem z duraluminiowym szkieletem kadłuba i skrzydeł. Wersja fotograficzna i rozpoznania artyleryjskiego Breguet XIV A2 weszła do służby we wrześniu 1917 roku. Po wojnie samolot tego typu używany był francuską kolonialną pocztę lotniczą, latali na nim tacy piloci jak Mermoz, Saint-Exupéry i Guillaumet.
Bycie pilotem od początku awiacji wymagało pokonywania własnych niedoskonałości i słabości. Wspomniany Saint-Exupéry, być może bardziej znany jako pisarz niż pilot, miał kłopoty z lateralizacją. U progu II wojny światowej Francja uchodziła za potęgę militarną. Jej lotnictwo mogło pochwalić się wieloma nowoczesnymi maszynami, ale... wiecie co to jest 200 tys. rąk podniesionych do góry? ;)
Jedyny francuski samolot przegranej kampanii 1940r. - myśliwiec Dewoitine D.520. Na moment wojennego debiutu była to całkiem niezła maszyna, dysponująca dużą siłą ognia. Polacy walczący we Francji używali 26 maszyn tego typu. Dobrze, że pod koniec wojny Francuzi trochę się zrehabilitowali i podnieśli broń.
Jeden z najpiękniejszych i najważniejszych samolotów w historii - Supermarine Spitfire. Eksponowany model to wersja LF Mk. XVI z 340 dywizjonu Wolnych Francuzów w strukturze RAFu. Na kadłubie widoczny Krzyż lotaryński Croix de Lorraine lub Croix d'Anjou Skromną reprezentację maszyn francuskich uzupełnia kilka innych ciekawych maszyn z II wojny światowej, jak ten
samolot-legenda - North American P-51 Mustang. Doskonały myśliwiec zaprojektowany u Wujka Sama na zlecenie RAF-u. I na tej maszynie latali nasi dzielni Rodacy - łącznie 5 dywizjonów w strukturach RAF. Groźnym przeciwnikiem dla alianckich maszyn był Focke Wulf FW 190. W przeciwieństwie do najbardziej znanego myśliwca II wojny światowej spod znaku czarnego krzyża - Messerschitta 109, którego napęd stanowił silnik rzędowy, tu konstruktorzy postawili na gwiazdowy układ cylindrów. Świetne osiągi i duża siła ognia 4 działek 20 mm sprawiły, że uchodzi wśród wielu ekspertów za najlepszy samolot myśliwski i wielozadaniowy II wojny światowej. W hangarze poświęconym II wojnie światowej jest też coś cięższego. Oto wojskowa wersja najpopularniejszego samolotu transportowego w historii. Douglas C-47 Skytrain, czyli popularna Dakota z zabawnym królikiem.
Przechodzimy do hal ze sprzętem powojennym. 
Jeszcze w czasie II wojny światowej pojawiły się samoloty napędzane silnikami odrzutowymi i rakietowymi, co zwiastowało nową erę w lotnictwie. I Francuzi mieli na tym polu pewne dokonania, czego przykładem jest zaprojektowany jeszcze w czasie okupacji hitlerowskiej Sud-Ouest SO.6000 Triton. Samolot nigdy nie wszedł jednak do produkcji. Zapytacie pewnie a co to za dziwactwo... Otóż to Leduc 010 - pierwszy na świecie samolot napędzany silnikiem strumieniowym. Prace koncepcyjne inżynier René Leduc rozpoczął pod koniec lat 20tych, ale ze względu na wybuch II wojny światowej i okupację maszynę oblatano dopiero w 1947 r. Niestety nie każdy pomysł kończy się sukcesem. Obydwa prototypy samolotu zostały rozbite i prace przerwano. Na zdjęciu oczywiście makieta. A co to jest za ustrojstwo, tego niestety nie wiem, ale wygląda ciekawie ;) Może ktoś z was uzupełni co to za prototyp? Poza prototypami w Le Bourget prezentowanych jest wiele seryjnych maszyn. To myśliwsko-bombowy odrzutowiec z lat 50-tych - Dassault MD 454 Mystère IV. Mystère to o ile wiem po polsku tajemnica, chyba że jest tu ktoś lepszy z francuskiego, to niech poprawi ;) Zalety tych maszyn sprawdzali najpierw izraelscy piloci w Operacji Muszkieter 1956 r. a potem indyjscy w II wojnie kaszmirskiej. Republic F-84 Thunderjet - jeden z pierwszych odrzutowych myśliwców wyprodukowanych w USA. Ich użytkownikami było wiele państw zachodnich, w tym Francja. Wojna koreańska pokazała jednak, że nie były to szczególnie udane samoloty, zdecydowanie ustępowały bowiem radzieckim Migom 15. Jeśli ktoś jest bardzo ciekaw, co samolot ma w środku w Muzeum Le Bourget zaspokoi swoją ciekawość.
W Le Bourget mają także sporą kolekcję ciekawych wiropłatów. Francuski śmigłowiec eksperymentalny Breguet G.111 z początku lat 50-tych XX w. Aérospatiale SA340 Gazelle - śmigłowiec wielozadaniowy Lekkiego Lotnictwa Wojsk Lądowych (L'Aviation Légère de l'Armée de Terre). Niezwykle popularna maszyna używana w ponad 20 państwach, zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. Zawsze kiedy widzę dwuwirnikowy śmigłowiec przychodzi mi na myśl nasz Rodak - Frank Piasecki. Ten polskiego pochodzenia konstruktor był pionierem budowy śmigłowców. Zbudował drugi śmigłowiec, który wzbił się w powietrze na terenie USA i był twórcą udanej koncepcji dwuwirnikowców. O kurcze! A tego, gdzie poniosło?! Choć było bardzo mroźno na zewnątrz wyszedłem obejrzeć także kolekcję plenerową, bo i tu wiele perełek.
Myśliwsko-bombowy SEPECAT Jaguar też zapisał się w historii lotnictwa, albowiem był to pierwszym samolot wojskowy budowany w kooperacji przez dwa państwa - Francję i Wielką Brytanię. Co ciekawe był to tez pierwszy brytyjski samolot zaprojektowany w skali metrycznej. Bojowo Jaguary wykorzystywane były w czasie Pustynnej burzy
Dassault Super Étendard - francuski pokładowy samolot szturmowy. Samolot ten przeszedł do historii za sprawą udziału w wojnie o Falklandy. Argentyńczycy, którzy użyli kilka tego typu maszyn, odpalili z nich śmiercionośne pociski Exocet, które wyrządziły poważne straty dumnej Royal Navy. Na dno poszedł niszczyciel HMS Sheffield i transportowiec Atlantic Conveyor. Oprócz samolotów seryjnych w muzeum Le Bourget możemy oglądać także prototypy jak ten Dessault Super Mirage 4000. To w istocie powiększony dwusilnikowy Mirage 2000. Brak zainteresowania ze strony wojska spowodował, że zamiast na linii produkcyjnej wylądował w muzeum.
I kolejny prototyp Dassault Prototype Rafale A F-ZWRE. Oprócz samolotów francuskich w zbiorach muzeum jest sporo maszyn z innych państw, czesto bardzo oryginalnych.
Tu samolot myśliwsko-bombowy Su 22M4 był dość powszechnie używany w krajach demoludu a naszych Siłach Powietrznych służy po dziś dzień. Tu jednak samolot w barwach Luftwaffe, która przejęła maszyny od Luftstreitkräfte der DDR (byłego NRD) - taka osobliwość Z kolei ten oryginalny, bo pozbawiony usterzenia poziomego z płatem w kształcie delty samolot to SAAB J-35 Draken, czyli po polsku latawiec. Kiedy w 1955 r. Szwedzi wdrażali go do produkcji był najszybszym myśliwcem europejskim. Szwedzi lubią oryginalne konstrukcje, czego mamy kolejny przykład. Myśliwsko-bombowy SAAB J-37 Viggen zbudowany w układzie kaczki.
Wojskowy transportowiec Transall C160 R18 to kolejny przykład kooperacji, tym razem francuskiego i niemieckiego przemysłu lotniczego. Pod chmurką parkuje też kilka ciekawych morskich samolotów wielosilnikowych. Tu na pierwszym planie Aérospatiale N 262 a w tle samolot patrolowy i zwalczania okrętów podwodnych Breguet Br.1150 Atlantic Poza samolotami wojskowymi na ekspozycji plenerowej obejrzeć można z bliska także cywilne samoloty transportowe, jak choćby francuski Dassault Mercure. Choć wyprodukowano tylko 12 samolotów tego typu to przewiozły one w całej swojej karierze aż 44 miliony pasażerów. Boeing 727 22F transportowa wersja wąskokadłubowego odrzutowca średniego zasięgu. A to chyba jeden z najbardziej znanych szerokokadłubowych pasażerskich liniowców dalekiego zasięgu - Boeing 747, potocznie zwany Jumbo Jetem. To jeden z największych samolotów na świecie; w zależności od wersji zabiera na pokład od 366 do 568 pasażerów a jego masa startowa może sięgać nawet 430 ton. A ten żółciutki samolot-amfibia to gaśniczy Canadair CL-215.
Największą gratką dla miłośników lotnictwa jest w Le Bourget Concorde (Zgoda) - efekt współpracy francuskiej wytwórni Aérospatiale i brytyjskiego koncernu British Aircraft Corporation. Ten naddźwiękowy samolot miał być kamieniem milowym w rozwoju lotnictwa pasażerskiego. Projekt z uwagi na ogromne koszty eksploatacji poniósł jednak porażkę i w 2003 r. zakończono rejsy tych samolotów. Concorde latały z londyńskiego Heathrow i paryskiego lotniska Roissy-Charles de Gaulle do Nowego Jorku i Waszyngtonu. 4 turboodrzutowe silniki z dopalaczem Rolls-Royce/Snecma Olympus 593 pozwalały pokonać dystans między Europą a USA w 3,5h.
I na tym kończymy opowieść o historii lotnictwa.

najbliższe galerie:

 
Paryż Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget
1pix użytkownik thunder odległość 1 km 1pix
DOTKNĄĆ KOSMOSU W LE BOURGET
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Paryż
1pix użytkownik kamiga odległość 2 km 1pix
Park w La Courneuve jesienia
1pix użytkownik kustonnka odległość 2 km 1pix
Park w La Courneuve - zima i wiosna
1pix użytkownik kustonnka odległość 2 km 1pix
22 sekundy !!!
1pix użytkownik kustonnka odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (48):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 31.03.2017 21:57

a tu i 747 się załapał

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 28.01.2016 08:30

matviey dzięki za wizytę. Zapraszam do pozostałych moich galerii lotniczych, pewnie znajdziesz coś interesującego dla siebie

matviey użytkownik matviey(wpisów:42) dodano 28.01.2016 07:24

To lubię! Świetny temat i galeria.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 10.07.2015 10:16

Cipol miło, że zajrzałeś do galerii z muzeum. Gratuluję też czujności. Komentarze istotnie jakimś trafem się zamieniły miejscami i już poprawiam

cipol użytkownik cipol(wpisów:160) dodano 05.07.2015 19:47

Galeria bardzo mi sie podoba. Gdzie te czasy gdy miedzy stanami a europa lataly jambo z barkiem upstairs 'na pienterku', cos sie wypilo, cos zapalilo, troche z kims porozmawialo i nie wiadomo kiedy trzeba wracac na miejsce bo pilot mowi o ladowaniu.. czy komentarze pod fotkami 38/39 nie sa zamienione ? Najlepszego

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 29.11.2013 21:23

Skuza też wychodzę z takiego założenia i dlatego staram się wcielać marzenia w życie ;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.11.2013 21:21

Marzenia należy sobie spełniać,a nie tylko o nich marzyc,fajnie ze Ci się udało,być może z tym kosmosem tez się spełni:)))
Na 1 stałeś się rozpoznawalny,bo w tym hełmie kosmonauty twarzy nie widać:)))))))))))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 20.11.2013 19:22

Martafryka cieszę się, że udało się odlecieć za sprawą mojej galerii ;)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 20.11.2013 19:08

odlotowo!!! imponujące muzeum i wciągająca galeria :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 19.11.2013 13:02

Sporo więcej tam mam do nadrobienia, pewnie jak się ociepli to skrzydła rozwinę :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 18.11.2013 21:32

No to masz co nadrabiać w Krakowie

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 18.11.2013 21:31

Hm w Krakowie widziałam i zwiedzałam parę ekspozycji muzealnych, ale o Muzeum lotnictwa czytam po raz pierwszy

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 18.11.2013 20:49

Rozmusiaki dzięki wielkie za wizytę. Cieszę się, że udało mi się zaciekawić

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 18.11.2013 20:49

Dzięki Batshebo za odwiedziny i miłe słowa. A zwiedzałaś kiedyś okręt podwodny

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 18.11.2013 17:48

Robią wrażenie eksponaty ...
Ja na lotnictwie się aż tak nie znam,ale za to bardzo lubię pooglądać takie maszyny,zarówno w muzeum,jak i na żywo np. w podniebnym tańcu ...
Album fajny i ciekawy,przynajmniej czegoś mądrego się znowu dowiedziałem :)
Pozdrawiam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 18.11.2013 07:48

Fajnie mieć plany, zamiary, marzenia :-) i przyjemnie, że się spełniają, oby tylko bez negatywnych konsekwencji.
Weszłam tu, bo ja jestem też miłośniczką maszyn, a mianowicie u-booty mnie kręcą. Nie aż tak, jak Ciebie samoloty, bo moje potrzeby w tej sprawie i moją ciekawość zaspokajają filmy. Nie wiem nawet czy okręty podwodne można nazwać maszynami, nie zastanawiałam się nad tym do teraz :-).
Bardzo mi się podobało.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 22:19

Anek ja też najbardziej lubię stare samoloty, choć niekoniecznie drewniane dwupłaty. Obiecuję, że kiedyś zrobię cykl galerii z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i wtedy będziesz mieć dużo starych samolotów do podziwiania ;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 17.11.2013 22:17

Od razu widać że ktoś zakochany w lotnictwie wziął się za miejsce i temat, i przyznam się ze wstydem ze dopiero teraz po raz pierwszy przeczytałam u Ciebie coś na temat szwedzkich samolotów, naiwnie myślałam że nigdy się nie dotknęli do ich tworzenia. Bardzo podobała mi się galeria zarówno pod względem treści jak i strona wizualna, chociaż szczerze mówiąc na mnie osobiście największe wrażenie robią stare maszyny i Ci prawdziwi dżentelmeni zasiadający za sterami drewnianych dwupłatowców dzielnie bijący rekordy. Chciałabym kiedyś tak się wzbić choćby na jednym skrzydle...Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 21:43

Paweller75 po Tobie mogłem spodziewać się takiej teorii ;) Dzięki, że wpadłeś zobaczyć muzeum. Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 17.11.2013 21:33

Mówisz, że dla Ciebie to nierozwiązana zagadka? Mnie się wydaje, że po pierwsze: człowiek chciał poczuć się wolny jak ptak, po drugie: chciał zobaczyć jak to wszystko co jest na ziemi, widać z góry. A z góry widoki zawsze są lepsze:))) A potem człowiek doszedł do tego, że może szybciej się przemieszczać:)
Fajną pasję masz, pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 20:32

Popku sporo tam takich zabawek. Dzięki, że wpadłeś

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3607) dodano 17.11.2013 20:30

Fajne to muzeum. Lubię takie zabawki.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 20:29

Andred trochę mi brakuję, zrzucicie się? ;)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 17.11.2013 20:28

Patryk, jak zapłacisz 20 mln $ to Ci zaproponują ;-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 20:26

Andred nie zawahałbym się, gdyby mi taki lot zaproponowano ;)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 17.11.2013 20:22

A ja bardzo lubię samoloty, jak startują i jak lądują. Lubię też latać samolotami i fajnie też robi się zdjęcia samolotom.
Raz tylko miałem malutkiego stracha, jak samolot przy lądowaniu już był na pasie, dotknął kołami pasa i nagle zdecydował się na odejście.....ale była moc :-)))
Patryk, mam nadzieję, że będziesz pierwszym Obieżyświatem który poleci w kosmos.....kombinezon już masz.
Podziwiam ludzi którzy poświęcili życie dla rozwoju lotnictwa. Jeden z nich podczas prób samolotu przez siebie skonstruowanego uległ wypadkowi, ale przed śmiercią ze spokojem powiedział, że ofiary są konieczne.
Pozdrawiam,
andred

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 20:04

Przemysławie nie przesadzajmy z tymi ocenami. Napracowałem się przy wybieraniu zdjęć i opisach, ale zdjęcia mogły być lepsze. Mam niedosyt, ale porę nieodpowiednią sobie wybrałem niestety na wycieczkę.
Cóż, obiecuję, że to nie ostatnie muzeum lotnictwa, które przedstawiam na OŚ. Zresztą z Le Bourget zapowiadam już "drugi sezon" o podboju kosmosu ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 19:55

Dispar dzięki za słowa uznania. Miło, że odwiedziłeś moją galerię

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 19:54

Przemysła 5 polskich dywizjonów latało na Mustangach

dispar użytkownik dispar(wpisów:5301) dodano 17.11.2013 19:51

Byłem tylko we Frankfurcie nad Menem, gdzie mogłem nacieszyć oczy podobną ekspozycją.
Dawno temu sklejałem sporo modeli papierowych samolotów.
Widać, że to Twoja pasja.
Dlatego tak dobrze się czyta i ogląda.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6069) dodano 17.11.2013 19:49

Powiem krótko: jestem pod wrażeniem. Na taką galerię skala ocen jest za krótka, dlatego tylko "10"
Nie wiem tylko, co mam z tym fantem zrobić:
zadałeś mi "Belfast" - zrealizowałem z nawiązką, w tym marsz w Londynie "od mostu Westminster do Tower i back,
zadałeś mi muzeum RAF - chciałem jechać, było na złość zamknięte
teraz zadajesz Le Bourget? Patryk, Kiedy??

zdj.22 - nie bardzo rozumiem "5 dywizjonów"? chodzi chyba tylko o myśliwskie? w sumie było ich przecież więcej...
zdj.28 - tłumaczenie dobre, z tym, że z zawartością szczypty magii, misterium własnie, nie jak "tajemnica służbowa"...

i jedna uwaga na priv...

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 19:17

Halszko dziękuję przede wszystkim za poświęcony czas na obejrzenie galerii. Wiem, że moja pasja nie musi być ciekawa dla wszystkich, tym bardziej więc cieszę się z tego, że odwiedzający oglądają z ciekawością sfotografowane i opisywane przeze mnie statki powietrzne. Co do notki - cóż sam zabierałem głos w kwestii autorskich wysiłków i źródeł, więc wyjaśniłem, by nie było wątpliwości, czy sam przestrzegam zasad, których przestrzegania oczekuję od innych. Pozdrawiam Cię serdecznie

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.11.2013 19:12

Patryk.Ładnie przedstawiłeś historię lotnictwa:) Gratuluję spełnienia marzeń:)
Obejrzałam z ciekawością wszystkie latające maszyny:) Pozdrawiam:)
P.S.Doceniam wkład pracy przy opisach.Notka autorska super!:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 18:48

Nata14 cieszę się bardzo, że mimo wszystko udało mi się Cię zaciekawić

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 17.11.2013 18:35

Nie moje klimaty , ale jednak oglądało się i czytało bardzo fajnie. Pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8876) dodano 17.11.2013 17:42

cieszę się, że nie zawiodłem :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 17.11.2013 17:40

Pipol, a mi "Wielki Waldo Pepper" z 1975

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 17:39

Pipol dziękuję również za "ząb mądrości". Spodziewałem się ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 17:38

Pipol cieszę się, że udało mi się zaciekawić

pipol użytkownik pipol(wpisów:8876) dodano 17.11.2013 17:37

Specjalnie się tym nie interesuję, ale poczytałem z zaciekawieniem.
Przypomniał mi się film Biggels z 1986 r. :D
pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 17:35

Sniezko wpisowego nie uiściłaś

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 17.11.2013 17:35

Już tyle razy prosiłam żeby mnie ktoś przyjął do tego TWA i nic...

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 17:35

Sniezko bądź twarda ;) Zresztą jakby mi zależało na ocenach, to bym galerię w poniedziałek zamieścił ;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 17.11.2013 17:33

W sumie to mam to w nosie. Ale będę twarda. Co zasady, to zasady;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 17:31

Sniezko nie oceniaj, bo jeszcze zawyżysz notę i będziesz posądzona o członkostwo w TWA ;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 17.11.2013 17:30

No to się doczekałam:D Fajne miejsce.
Najbardziej lubię drewniane śmigła, bo są takie ładne;)
Mam takie kuszenie, żeby złamac moją żelazną zasadę nieoceniania, ale będę twarda.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4810) dodano 17.11.2013 17:19

Przemysław a ja cieszę się, że zajrzałeś i oczywiście zaprazam później ile raz chcesz

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6069) dodano 17.11.2013 17:12

Cieszę się, że marzenie zostało spełnione :))
A więcej później, teraz nie mogę, przepraszam...;))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!