m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Zespół klasztorny bazylianów, najstarszym obiektem w zespole była cerkiew p.w. Zwiastowania NMP zbudowana w latach 1503-11 w stylu gotycko-bizantyjskim (w Europie zachowały się podobno tylko 3 takie cerkwie). Wjazdu do zespołu klasztornego strzeże barokowa brama-dzwonnica, zbudowana w roku 1752 na wzór bramy znajdującej się przy pałacu Branickich w Białymstoku. Przechodząc bramą po prawej stronie można zobaczyć kalendarium cerkwi, pierwsza data to 1498. W 1944 wycofujące się wojska niemieckie wysadziły cerkiew w powietrze. Od 1985 roku świątynia jest rekonstruowana. Cerkiew św. Jana Teologa...... .....i jej wnętrze przesycone złotem, a raczej pozłaconymi przedmiotami.
Pałac Archimadrytów wzniesiony w latach 1635-55. Obecnie muzeum, w którym znajduje się około 1200 ikon. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku. W skład stałej ekspozycji wchodzi 300 ikon, cerkiewne przedmioty sakralne oraz unikalne XVI-wieczne freski supraskie. Drewniany dom, z naczółkowym dachem, zbudowany na przełomie XVIII/XIX wieku, kiedyś mieściła się tu karczma.
Kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w 1885 r., zwany przez supraślan kirchą, stanowił filię parafii ewangelicko - augsburskiej w Białymstoku. Zbudowany jest w stylu eklektycznym z przewagą form architektury neogotyckiej. Od 1990 r. Kościół Rzymskokatolicki p.w. Matki Boskiej Królowej Polski.
W parku miejskim znajduje się pomnik na pamiątkę obchodów X-lecia zwycięstwa Polski nad Rosją Sowiecką i dla uczczenia pamięci poległych w wojnie 1920r. synów miasta Supraśla. Zrekonstruowany w 1989r. Ratusz powstał na początku XXw. W testamencie właścicielka obiektu, baronowa Józefina Zachert przekazała budynek społeczności Supraśla. Przez kilkadziesiąt lat mieściła się tu szkoła, obecnie obiekt pełni funkcje ratusza. Pałac Buchholtzów - secesyjny pałac, siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów, zbudowany w latach 1892-1903.
Obecnie w budynku mieści się Liceum Sztuk Pięknych im. Artura Grottgera. Wiele sąsiadujących z pałacem budynków jest zaniedbanych i opuszczonych. Ogród za pałacem jest typowo secesyjny, ma niepowtarzalny klimat. Można w nim poznać piękne panie...... ......usłyszeć starca opowiadającego niecodzienne historie.....
....lub zobaczyć stado pędzących żubrów. Ostanio na stronie modne są koty, więc i ja nie będę gorszy ;) Zespół fabryczny Jansena - obecnie stołówka i internat Liceum Plastycznego. Wybudowany przed 1866 r. dom właściciela z zachowaną neoklasycystyczną polichromią. Ulica 3 maja, to przy niej znajdowały się Domy Tkaczy, charakterystyczne dla wyglądu XIX-wiecznego Supraśla domy robotników. Na końcu ulicy znajduje się Kościół Świętej Trójcy. Kościół p.w. Świętej Trójcy wybudowany w latach 1861-1865, w stylu eklektycznym. Kościół wzniesiono na planie prostokąta z jedną nawą, zamkniętą absyda ołtarzową; w 1902 r. dobudowano wieżę-dzwonnicę(wcześniej władze carskie na to nie pozwalały), powiększono kościół o dwie zakrystie i chór.
Drzewa są niezwykle kolorowe.......jesień, ach to ty.
Cmentarz ewangelicki założony prawdopodobnie w latach czterdziestych XIX wieku. Kaplica grobowa Buchholtzów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, wzniesiona w stylu neoromańskim w 1904 roku wg. projektu warszawianina Hugo Kudera  Kolega Gustaw urodzony w Breslau ( Prusy) zmarł w Supraślu (Rosja). Dziś oba miasta znajdują się w Polsce. Kaplica grobowa rodziny Zachertów, wymurowana w 1885 r. wg projektu arch. H. Zydoka. 
Kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu katolickim - pierwotnie grekokatolicka, kaplica murowana i drewniana, wieża z pocz. XVIII w., korpus z poł. XIX w. 
Pomnik nad grobem Ludwiki z Witkowskich Zachert na cmentarzu katolickim.
Dziwnie układająca się chmura nad polami i lasami. Jestem ciekawy czy tak z boku wygląda urwanie chmury, czy to tylko zawirowania w powietrzu.

najbliższe galerie:

 
Podlaskie wędrówki - Supraśl
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
to, co w Supraślu najlepsze
1pix użytkownik michal odległość 0 km 1pix
Supraśl.  Prawosławny klasztor.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix
Spacerkiem po Supraślu
1pix użytkownik ru_da odległość 0 km 1pix
SUPRAŚL -Wizyta na Podlasiu . . .
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Supraśl
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
mereks użytkownik mereks(wpisów:81) dodano 01.02.2008 16:54

wszelkie uwagi techniczne są kompletnie nie na miejscu, ponieważ galerie oglada sie z wielkim zainteresowaniem, bo autor wie co pokazać i jak. w odróżnieniu od tych wykonanych "naukowo" - gratulacje.

labcio użytkownik labcio(wpisów:222) dodano 05.11.2007 13:19

ja tam specem nie jestem ale oglądając ponad 30 zdjęć nie nudziłem się;]

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 18.10.2007 11:05

kustonnka, ja zupelnie sie zgadzam z kazda pozytywna ocena tej galerii. Tak, jest sympatyczna, artystyczna, przyjemna w ogladaniu etc. Musze sie jednak obronic, poniewaz autor spytal o szcegolowa ocene... moja, troche laicka, jednak jak moglam staralam sie pomoc swoim obiektywizmem.

pozdrawiam.

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 18.10.2007 10:16

Kratką są linie które można ustawić na wizjerze u mnie mają akurat dwa kształty, jednym z nich jest # tylko że pod kątami prostymi. Linie ułatwiają znajdowanie pionu i poziomu.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 18.10.2007 09:53

Sympatyczna galeria. Szczególnie podoba mi się seria 17 -20 i oczywiście fajny komentarz.
A kiciuś jest "the best" :-))

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 18.10.2007 08:57

Poprzedni mój komentarz, to żart ! Moze mało śmieszny, ale jednak żart. Proszę nie traktować go poważnie. Maca, galeria fajna !
No a z ta znajomością języków trochę przesadziłem, rosyjski znam szczerze mówiąc słabo.
Hejka, jak mówi pewien znany obiezyswiacki komentator.

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 18.10.2007 00:11

Czy ktoś mi może wyjaśnić, co to jest "kratka". Mam prawie 61 lat (urodzony 07/01/47) i za cholerę nie wiem czy ja stosuje kratkę czy nie.
W każdym razie problem pana Joudain mam z głowy; po polsku, po francusku, po angielsku i po rosyjsku mowie PROZA. Ale może widzę KRATKA ?

Chciałbym może widzieć ta "kratkę" może oceny moich galerii byłyby lepsze i z "kratka" nie dostałbym 5.67 za Hindusów (w tym 40% absurdalnych jedynek).

Ta cala wypowiedz to oczywiście żart ! Wężykiem Panie Majster !

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 18.10.2007 00:00

Uważam, ze te wasze dyskusje "techniczne" to to na co Francuzi mówią "pipo". Przetłumaczy wam to archipio. Ja uważam, ze galeria jest fajna, pełna uroku i tylko to się liczy. W końcu fotografia to trochę sztuka, a nie tylko "mędrca szkiełko i oko". Tej galerii dałem ocenę "7", trochę żałuje, bo w tej chwili dałbym "8". Cholera, szkoda, ze nie można poprawić oceny, w każdym razie maca masz ode mine wirtualnie "8".

kustonnka użytkownik kustonnka(wpisów:404) dodano 17.10.2007 23:51

Bez wnikania w szczegóły, galeria OK. Pokazuje kawałek Polski, którego zupełnie nie znam. Dziękuje. Naprawdę milo się oglądało, mimo pewnych usterek technicznych.

archipio użytkownik archipio(wpisów:892) dodano 17.10.2007 19:21

Galeria wywołała trochę dyskusji, przyłączę się i ja.
Stosuj "kratkę", skoro już ją masz.
Nie ma co się szczypać. Czasem bywają wady wzroku, o których można nie wiedzieć !.
Fotografuję ... dzieści lat i ostatnio chętnie właśnie kratkę stosuję, bo ... muszę.
Jot-wu ma rację, ale pamiętać też trzeba o porach roku (o szerokości geograficznej nie wspomnę).
Latem ten "zakaz" rozciągam czasem nawet na 10.00 - 17.00.
Ale Ty zdjęcie robiłeś jesienią, kiedy u nas dni są naprawdę wyraźnie krótsze
i błąd Twój, powiedziałbym, jest niewielki (mówię oczywiscie o zdjęciu nr 14).
Widać to po układzie cieni, są dostatecznie długie (światło boczne) i elewacja dostaje odpowiedniej "plastyki".
Latem efekt byłby zupełnie inny.
Jeszcze o "kratce" - stosuj ją do "pilnowania" pionowych krawędzi budynków, czy innych elementów zdjęcia,
które znajdują się w centralnej części kadru.
To co na prawym i lewym skraju obrazu, zawsze będzie miało (większy lub mniejszy - zależy od ogniskowej) zbieg ku górze !
Radzę tym się na razie nie przejmuj i nie zawracaj sobie głowy "prostowaniem" w Photoshopie.
To w odbiorze zdjęć jest dla wszystkich naturalne,
takie zabiegi stosują raczej zawodowcy,
a już na pewno nie dyskwalifikuje to galerii, jeżeli reszta w zdjęciu jest OK.
Życzę powodzenia.

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 17.10.2007 16:58

jotwu, moneeq: dzięki za konstruktywne uwagi, mam nadzieję że w przyszłości nie będę już popełniał tych błędów.Tak naprawdę zdjęcia zaczełem robić dopiero, kiedy miałem okazję dotchnąć trochę lepszego aparatu, czyli od kwietnia. Od teraz w wizjerze będzie u mnie ustawiona siatka bo faktycznie z tymi poziomami i pionami trochę niebardzo wychodzi. Jedynie mogę obronić dwa zdjęcia: 1- lewy budynek został ucięty ponieważ kawałeczek dalej stoi ogromny, szpecący, betonowy komin. Jedyne co mogłem to tylko przybliżyć trochę, 6-wbrew pozorom z tego zdjęcia jestem zadowolony, dzięki przyciemnieniu prawy dolny brzeg jest czarny, a zawsze jest to lepsze od budowlanego kontenera. Przy tym budynku trwa renowacja, a jak sie dokładnie przyjżycie to widać betoniarkę ;) jeszcze raz wielkie dzięki.

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 17.10.2007 16:37

knfred: masz rację - lubię moneeq. Mam wnuczkę w Jej wieku.
Pozdrawiam.

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 17.10.2007 16:33

maca: omówię 14;
- zdjęcie zrobiłeś w godzinach południowych. Stara, dobra szkoła mówi: nie wyciągaj aparatu między 11,00 a 16,00. Wyjątkiem jest narzucony przez organizatora program
wycieczki;
- należało oddalić się od budynku, aby uchwycić jego podstawę;
- jeśli głównym motywem miała być fasada, należało ciąć kadr zaraz po lewej stronie figury;
- należało skorygować perspektywę. W tym celu trzeba zostawić wokoło obiektu sporo pustego miejsca - prostowanie w Photoshopie obcina boki oraz dół i górę.
- nadmierne nasycenie barwą zapewne wynika z południowego słońca. Czasami można to poprawić w Photoshopie.
- ufff... chyba starczy. Jeśli nie, proszę o maila.
- wiele z tych uwag dotyczy innych zdjęć.
Pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 17.10.2007 16:30

Ale Wy się czepiacie!
A może to przykład maksymy:kto się czubi ten się lubi?
Mi się ta galeria podoba i już.
hejka!

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 17.10.2007 11:46

maca, i ja pozwole sobie na komentarz.
PIerwsze wrazenie jest dobre, choc galeria nie zwala z nog. Ma w sobie pare niedociagniec jak na moje oko:

1- mozna bylo przesunac horyzont nieco w lewo (nie urywac budynku w polowie, a przyciac nieco prawy bok)
2- ma sie wrazenie jakby klasztor sie przechylal do srodka- to chyba wlasnie to nazwane wczesniej-przypadkowe kadrowanie,
podobnie jak 3, troche zbyt ciemne byloby ciekawsze, gdyby dalo sie uniknac fotografowania fragmentu drzwi.
wyroznie 4, jako swietne ujecie. nieco pod katem, daje obraz i wrazenie masywnosci cerkwi.
KOlejne ciekawe, to 6, ma swoj charakter i bogaty klimat.
7, nieco ciemne, ale to niewielka uwaga.
8- niestety przekrzywione, no i galaz moznaby pominac.
9, kosz, znak drogowy... poza tym do prostowania i poza tym ok.
12,13 fajne, nasycone kolorem, ja tak lubie.
14, kadr przekrzywiony, przydalaby sie korekta.
15, przyjemny uklad, gra swiatla i cienia. na tak.
16, nic nie wnosi. brak tego zdjecia nie zaszkodzilby jakos specjalnie galerii.
17-20 fajne.
22, zachwiane.
26, kolejne zapadajace w pamiec..
28,30 klimatyczne..ciekawe
29, jest: skrojone u dolu, mogloby byc: ujete pionowo.
31-chmury i kolorystyka nieba, sama sie broni...
ogolnie na SZCZESliwa siodemke.

pozdrawiam

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 17.10.2007 10:06

jotwu: czy mógłbyś napisać konkretnie, które zdjęcia mają niedociągnięcia z kadrowaniem, sam widze kilka ubytków ale chciałbym "usłyszeć" to od osoby trzeciej. Co do ostatniego zdjęcia w pełni się z Tobą zgadzam, można było wejść w pole, minąć drzewo i byłby piękny, niezmącony krajobraz (przypuszczam, że jeszcze z lepszym efektem). Pozdrawiam

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 16.10.2007 21:18

- dość przypadkowe i mało staranne kadrowanie;
- zbyt duże nasycenie barw;
- zdjęcie 31 byłoby świetne gdybyś się zdecydował: piękne chmury czy drzewo.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!