m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Tego dnia pomniejszył nam się też skład ekipy. Lechu stwierdził, że zostaną sobie jeszcze z 10 dni nad morzem, a Wojtkowi tak się spodobał klimatyzowany pokój, że wyjechali dosyć późno i spotkać się mieliśmy na biwaku. My kierowaliśmy się do Gjirokaster, ale po drodze odbiliśmy kilka kilometrów w bok by zobaczyć - Syri i Kalter. W polskich przewodnikach nie ma wzmianki o tym miejscu, ale jest to wielkie wywierzysko, z podziemi wybija potężne krystalicznie czyste źródło. Konkurs na najgłupszą minę ;) Zwiedziliśmy co się dało, wypiliśmy kawkę w tytejszej restauracji
i dalej w drogę. Gjirokastra określana jest mianem miasta srebrnych dachów, bo są one pokryte kamiennymi płytkami. Określana też jest tak samo jak Berat mianem miasta muzeum i też widnieje na liście UNESCO. Uliczki są faktycznie urokliwe. My jednak kierujemy się w górę do twierdzy. Twierdzę wybudowali Ilirowie w XIII w.
Pani sprzedająca bilety do twierdzy musi lubić Polaków, bo gdy dowiaduje się skąd jesteśmy, sprzedaje nam ulgowe bilety ;) Chodźcie tutaj, tu są takie, o takie armaty. W 1417 roku twierdzę zdobyli Turcy. A od 1812 panował tu Ali Pasza z Tepelany. Za czasów komunistycznych znajdowało się tu więzienie dla przeciwników reżimu. Latał sobie kiedyś nad Albanią amerykański samolot szpiegowski, to go zmusili do lądowania i mają teraz dodatkowy eksponat;)
Z Gjirokastry pochodził albański dyktator komunistyczny Enver Hodża. Twierdza ma około 400 m długości i 80 szerokości. Otoczona jest masywnymi i wysokimi murami. Charakterystycznym obiektem jest tu wieża zegarowa. Warownia posiada też liczne podziemia i kazamaty.
Nawet w upalne dni panuje tam przyjemny chłód. Pora jednak wracać do miasta. Jeszcze spacer uliczkami i rozglądamy się za jakąś restauracją. Kierowca to ma zawsze przewalone i musi pić pepsi. Łukasza natomiast opuściły problemy żołądkowe i ostro zabrał się za nadrabianie zaległości.
Dogonił nas też Wojtek z ekipą. Ale oni dopiero dotarli do miasteczka, a my już je opuszczamy. Wyślemy im namiary GPS na biwak. Teraz kierunek Kanion Lengatice.

najbliższe galerie:

 
Albania - Gjirokastra
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Albania - Gjirokastra
1pix użytkownik nola76 odległość 2 km 1pix
Albania - Gjirokastra
1pix użytkownik donczok odległość 3 km 1pix
Moja Albania
1pix użytkownik maripo odległość 10 km 1pix
Albania - Syri i Kalter
1pix użytkownik nola76 odległość 18 km 1pix
Albańskie wybrzeże
1pix użytkownik nola76 odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 19.11.2013 19:45

Danielski, napiszę tak, miasta zwiedzaliśmy tylko z czystej przyzwoitości ;) Akurat nasz skład w aucie bardziej preferował góry i łono natury ;). Do tego dochodził straszny upał, więc miasta zwiedzaliśmy bardzo szybko i pobieżnie i w domu Envera Hodży nie byliśmy :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 17.11.2013 20:02

Fajne to miasteczko, podoba mi się:) I fajne 24:)
pozdrawiam:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 17.11.2013 12:52

Byłem Gjirokaster tak że tereny są mi znane mam nawet podobne zdjęcia. Kupiłem tam mosiężny młynek do kawy w sklepiku za starociami w pełni sprawny. Pamiętam też że jadłem tam przepyszną zupę miętową z mięsnymi klopsikami :). Irasek brakuje mi tu w tej galerii domu Envera Hodzy nie byliście w nim?

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 16.11.2013 17:03

Albania -państwo betonowych bunkrów.Tak mi się kojarzy. I pięknych widoków. Byłam w Kruji i Tiranie. A teraz dzięki Tobie zobaczyłam Gjirokaster. Dzięki i pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 16.11.2013 13:05

Pięknie! A jakie ciekawe to miasto.
pozdr.
Gabi

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 16.11.2013 12:12

Ambasada Albanii koniecznie musi Ci sypnąć grosiwem, bo chyba rzetelniejszej reklamy tego pięknego kraju, obecnie w necie nie znajdziemy!
Wspaniałe zakątki Albanii pokazujesz. Dzięki za to!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!