m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac Niepodległości, czyli Majdan Nezależnosti (Майдан Незалежності) to chyba najlepiej rozpoznawalne miejsce w całym Kijowie. To tu odbywały się największe demonstracje podczas pomarańczowej rewolucji. Nad Majdanem Nezależnosti dominuje wysoka na 50 metrów Kolumna Niepodległości Ukrainy z postacią  Berehynii. W tle socrealistyczny hotel Ukraina. Socrealizm Majdanu Nezależnosti został unowocześniony na dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości. Charakterystyczna żółta brama to Lacka Brama (lackie Wrota), czyli inaczej Polska Brama - rekonstrukcja historycznej bramy wjazdowej. Figura wieńcząca bramę to Święty Michał Archanioł. Pomnik kuli ziemskiej na Majdanie Nezależnosti Majdan Nezależnosti fontanna - pomnik legendarnych założycieli Kijowa - Kija, Szczeka, Chorywa i ich siostry Lybid. Kolorów Majdanowi Nezależnosti dodaje kwiatowy zegar.
Plac Sofijski, na którym zagościła okazjonalna wystawa. Te kolorowe kuraki umieszczone na wozach reprezentowały poszczególne regiony Ukrainy i ich ludową sztukę. Jeden z malowanych kogucików Pomnik hetmana Bohdana Chmielnickiego a w tle monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Chmielnicki to niejedyna postać, której ocena może różnić nas i Ukraińców. Hetman zatrzymał konia na kurhanie i buławą wskazuje na Moskwę.  Dzwonnica zespołu klasztornego Sofii Kijowskiej Sobór Mądrości Bożej zwany też Soborem Sofijskim (Софійський Собор) - świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Pierwszą świątynie w miejscu Soboru Sofijskiego wzniósł prawdopodobnie Jarosław Mądry (Ярослав Мудрий), którego podobiznę widzimy na tym kamieniu.
Kompleks Soboru Sofijskiego mieści muzeum. Najbardziej zaciekawił mnie ten oto obraz z kolorowych jajek. Z okna muzeum spoglądamy na Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (Михайлівський золотоверхий монастир). Pomnik księżnej Olgi na Placu Michałowskim. Księżna Olga chrystianizacją Rusi załatwiła sobie tytuł świętej, choć prawdę mówiąc jej polityczne dokonania dalekie były od wzorca świętości. Po bokach towarzyszą jej św. Andrzej Apostoł oraz św. Cyryl i św. Metody. Olga więc na samotność nie narzeka a i nowożeńcy chętnie fotografują się w towarzystwie patronki chrześcijaństwa na Rusi. Plac Michałowski i wieża z bramą do monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Klasztor został zburzony w latach 30-tych XX w. a to, co możemy oglądać dzisiaj to wierna rekonstrukcja. Skromny aczkolwiek wymowny Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu. Wielkim Głodem określa się klęską, jaka dotknęła Związek Sowiecki szczególnie zaś Ukraińską Republikę Socjalistyczną w latach 1932 - 1933. Klęskę, która pochłonęła miliony ofiar wywołały władze komunistyczne realizujące przymusową kolektywizację. Barokowa cerkiew św. Andrzeja zbudowano ją w połowie XVIII w. dla uświetnienia wizyty carycy Elżbiety. Okolice cerkwi św. Andrzeja to taki kijowski odpowiednik paryskiego Montmartre.
Przy wijącej się ulicy Zjazd św. Andrzeja mieści się maleńkie muzeum poświęcone jednemu z najsławniejszych kijowian (jednak narodowości rosyjskiej)  - Michaiłowi Bułhakowowi. Tuż obok ławeczka, na której można przysiąść obok samego Mistrza Cerkiew św. Mikołaja Prytyska Kijowska Opera przy ul. Chmielnickiego. Narodowy Uniwersytet Kijowski im. Tarasa Szewczenki (ukr. Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Ciekawe kto wpadł na pomysł pomalować budynek uniwersytetu na taki wściekły kolor. W Parku Wiecznej Chwały wznosi się obelisk Wiecznej Chwały na Grobie Nieznanego Żołnierza. Monument poświęcony jest poległym w tzw. Wielkiej wojnie ojczyźnianej.
Spacerując po Parku Wiecznej Chwały można przekonać się jak bardzo pagórkowaty jest Kijów. To widok z parku na Dniepr i przeciwległy brzeg. Nowy Pomnik Ofiar Wielkiego Głodu a na dalszym planie złote kopuły Ławry Peczerskiej. Jedną z największych atrakcji Kijowa jest bez wątpienia Ławra Peczerska (Печерська лавра, Києво-Печерська лавра). Na zdjęciu cerkiew Nadbramna św. Trójcy - znajduje się bezpośrednio nad główną bramą kompleksu klasztornego zwanego Ławrą Preczerską. Ławra Peczerska to prawosławny kompleks klasztorny a jednocześnie siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Na zdjęciu Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej. Wielka Dzwonnica wybudowana w latach 1731-1744 mierzy 96 metrów wysokości. Dwa dolne poziomy zajmuje biblioteka, trzeci 13 dzwonów, a na ostatnim - czwartym umieszczono kuranty. Cały kompleks zajmuje powierzchnie 27 hektarów i składa się z ponad 80 budynków.
W 1990 r. Ławra Peczerska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopuły pokrywa prawdziwe złoto. Biel murów z zielenią i złotem dachów świetnie się komponują. W Kijowie jest dużo zieleni. Tu fontanna w Parku Maryjskim. Budynek Rady Najwyższej Ukrainy (Верховна Рада України) widziany od strony Parku Maryjskiego. Kamienica Horodeckiego zwana Domem z Chimerami to dzieło wybitnego polskiego architekta Władysława Horodeckiego.
Kamienica szokuje ogromną liczbą oryginalnych elementów dekoracyjnych - rzeźb autorstwa Włocha Elio Sali. Są ryby, żaby, jaszczurki, węże, orły, nosorożce a nawet słonie, jak ten w roli rynny. Kijów położony jest nad Dnieprem - jedną z najdłuższych rzek w Europie. Najstarsza część miasta i praktycznie wszystkie najważniejsze atrakcje stolicy Ukrainy położone są w lewobrzeżnej części Kijowa. Dniepr robi wrażenie swoją wielkością. Mosty kijowskie prawdę mówiąc nie zachwycają. Stadion Olimpijski (Національний спортивний комплекс Олімпійський) jedna z aren turnieju EURO 2012. W czasie turnieju, którego byliśmy współgospodarzami rozegrano tu 5 meczy, w tym mecz finałowy, w którym Hiszpania pokonała Włochy 4:0
Akcenty piłkarskie widać także na sąsiednim kinie. W Kijowie buduje się bardzo dużo wieżowców. Centrum biznesowe z charakterystyczną wieżą. Kijowskie Metro (Київський Метрополітен), które działa od 1960 r. ma obecnie 3 linie oznaczone kolorami. Stacje oprócz nazw mają też numery, co początkowo może dezorientować. Tunele kijowskiego metra położone są bardzo głęboko. Stacja Arsenalna znajduje się 105 metrów pod powierzchnią ziemi, co czyni ją najgłębszą na świecie. Zjazd ruchomymi schodami zajmuje ponad 5 minut! Ukrainki lubią zwracać na siebie uwagę.
Cuda techniki człowieka radzieckiego nie są wcale rzadkim widokiem w Kijowie, często jednak kontrastują z dobrami luksusowymi z najwyższych półek.  Średnia pensja mieszkańców Kijowa wynosiła w końcu 2012 r.  4763 hrywien brutto (ok. 1900 zł) a ceny wielu towarów i usług zbliżone są do naszych. Większość kijowian żyje skromnie, ale są i tacy, których staż na wszystko. Oryginalny kwietnik zrobiony z samochodu ZAZ-968, czyli Zaporożca nazywanego zemstą Stalina. To cudo umiejscowione jest przy drodze dojazdowej do terminalu portu lotniczego Kijów-Żuliany. Tu właśnie kończy się nasza wycieczka.

najbliższe galerie:

 
Ukraina - Ławra Peczerska
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Kijów - Ławra Peczerska
1pix użytkownik witoldson odległość 1 km 1pix
Kijów
1pix użytkownik witoldson odległość 1 km 1pix
Ukraina - Kijów II
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Kiev
1pix użytkownik olgar odległość 1 km 1pix
Kijów
1pix użytkownik dario5 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (74):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 29.03.2014 14:49

Irena2005n dzięki za odwiedziny. pozdrawiam

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 29.03.2014 13:35

ładnie i ciekawie pokazane miejsce...dzięki za spacerek....i pozdrawiam....

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 11.02.2014 10:30

AK dzięki, że wpadłeś do Kijowa

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 01.02.2014 16:08

świetnie pokazane miasto, wreszcie mam o nim wyobrażenie dzięki tej galerii.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 02.12.2013 20:02

Surykatko niestety nie wszystko da się zamówić. Obiecuję jednak, że prezentacja z Wilna za sprawą pogody nie będzie taka ponura

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 02.12.2013 20:01

Otóż to. Przy błękitnym niebie wszystko wygląda optymistyczniej i wyraziściej zarazem :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 02.12.2013 19:09

Surykatko początek ponury, bo pogoda była kiepska, na szczęście potem się wypogodziło, to i zdjęcia zyskały

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 02.12.2013 19:04

Patryk - fajna wycieczka, choć początek nieco ponury, to dalej było już coraz ciekawiej. Kwietnik na finale the best :).
Ławra Peczerska mnie intryguje, szkoda ,że nie pokazałeś wnętrz.
No i niesamowity jest ten obraz z kolorowych jajek.
Pozdrówki :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 02.12.2013 18:52

Halszka, zaglądaj tu ile razy chcesz, jeśli widoki Cię cieszą i przywołują wspomnienia... Umawiamy się owszem a nawet powiem Ci, że doszło dziś do "spotkania na szczycie" i jest szansa, że plany zostaną wcielone w życie, choć niekoniecznie celem będzie Mockba ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 02.12.2013 18:50

Przemysław dziękuję, choć przecież wygrał Dispar. Zresztą moja galeria - choć starałem się ją jak najlepiej dopracować - nie była najlepszą w minionym tygodniu. Moim typem był nocny Gdańsk, no ale publika zdecydowała inaczej i wybór ten szanuję

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2013 17:22

Patryk, gratuluję miejsca na pudle:))
Tak sobie przeglądam ten Twój Kijów od paru dni i poznaję dobrze mi znane miejsca:)
Najeździłam się metrem z niskiego brzegu Dniestru na wysoki, nazwiedzałam miasto:)
Wy tutaj Panowie umawiacie się na wschód aż do Moskwy:) A może i dalej:)
Toż to moje wymarzone destynacje:) Ja też chcę z Wami:)) Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 02.12.2013 13:48

Gratuluję!
:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 23:39

Paweller miło, że wpadłeś, bo była też o Tobie tu mowa. Niebawem zamieszczę galerię z Wilna, która powinna Ci się spodobać

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 01.12.2013 23:38

Dzwonnica na 29 bardzo zacna, w ogóle te ich cerkwie i monastyry całkiem fajne są:)
Jak wejdą do UE, to tak tanio już tam nie będzie, więc może trzeba się spieszyć i szybciej się tam wybrać:)
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:58

Rozmusiaki Ok. Przeczytaj wiadomość na priv

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.12.2013 21:56

Może być i żubr wieczorem,ale ja mam czas do południa,więc zapraszam na kawę .

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:54

Rano kawka, wieczorem żubr ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.12.2013 21:53

To co rozumiem,że jutro przy kawce temat obgadamy ?

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:51

Rozmusiaki słusznie prawisz; mały zwiad łatwiej się przedrze niż cała chorągiew ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.12.2013 21:49

Osobiście nie lubię dużych kup mości panie :)
mniejszą kupą wygodniej

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:47

Rozmusiaki to co, zwołujemy jakieś pospolite ruszenie? ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.12.2013 21:46

No to by trzeba się jakoś zorganizować :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:44

Rozmusiaki nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wespół w zespół zaatakować. Kupą mości panowie, kupą ;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 01.12.2013 21:43

Się zobaczy...;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.12.2013 21:43

Widzę,że dokładnie planujesz tę stronę mapy co ja :)
I co z tym zrobimy ?

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:39

Rozmusiaki atakowanie Moskwy zawsze będzie cieszyć się moim poparciem ha ha ;) A tak zupełnie serio, to jestem otwarty na propozycje. Rozważam też Azerbejdżan i Baku

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 01.12.2013 21:37

Patryk,jak tak po wschodzie śmigasz,to może by tak Moskwę zaatakować ?
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:36

No spodziewam się, że Prezesowi się spodoba ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:28

Zrobiłem fotki z Góry Zamkowej i Góry Trzykrzyskiej

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 01.12.2013 21:27

Patryk fiu fiu to jucz wiem kto będzie zadowolony:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:22

Anek cierpliwości ;) Wilno jest zupełnie innym miastem, więc i galeria będzie inna. Będzie trochę zdjęć z góry i panoram, więc kto lubi takie fotki będzie zadowolony

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 01.12.2013 21:20

Patryk no w sumie mógłbyś bardziej się przyłożyć ha ha Kijowa nie znam więc mogę chwalić, zobaczymy co z Wilna pokażesz bardzo mi bliskiego

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 21:08

Anek dzięki za wizytę. Cieszę się, że nie jesteś zawiedziona miastem i - jak mam nadzieję - także galerią ;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 01.12.2013 21:07

Na spokojnie dopiero teraz dokładnie obejrzałam Kijów, na który czekałam;) nie jestem zawiedziona ani miastem ani cenami tam, hmm na wschód mnie ciągnie bardzo więc pewnie z czasem i tam zajrzę. Oby sytuacja się uspokoiła a raczej dokonano mądrego wyboru na Ukrainie. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 20:15

Sylwia80 dzięki bardzo za wizytę w mojej galerii

sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 01.12.2013 20:14

Faktycznie dość dziwny kolor Uniwersytetu Kijowskiego, ale Kijów bardzo ładnie pokazany.
Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 14:48

Mgfoto nie dostałem bonusu i tylko 50 zdjęć mogłem umieścić ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.12.2013 14:47

A szkoda, że wycieczka się kończy bo fajna była ;) Sporo ciekawych miejsc pokazałeś. Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 14:47

Nola76 z Gdańska też można przylecieć do Katowic Wizz Airem, np. przez Londyn. Mam przećwiczone ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 01.12.2013 14:41

Marszrutkami jeździłam tylko we Lwowie, ale wiem o czym mówisz;)
Tylko szkoda, że te Katowice jakieś 600 km od Gdańska;) Żeby chociaż ten Wizz z Wawy latał, no ale nic pożyjemy zobaczymy:)
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 14:35

Nola76. Leciałem Wizz Air z Katowic. Loty obsługuje spółka zależna Wizz Air Ukraine a to przekłada się na nieco inne zasady. W cenie biletu oprócz podręcznego jest bagaż rejestrowany. Załogi kombinują jak większość Ukraińców, bo okazało się, że w serwisie pokładowym było sporo "towarów zastępczych", no i paragonów przy zakupie jakoś chętnie nie wydawano ;) W Kijowie lotniska są dwa. Wizz lata na Zuliany. Port lotniczy przeszedł przebudowę na Euro 2012, więc jest wysoki standard. Lotnisko nie jest daleko, tyle że z komunikacją publiczną w Kijowie jest problem sprowadzający się do szczątkowych informacji lub ich braku. Ponieważ przyleciałem na miejsce przed 22gą to skorzystałem z taksówki. Cenę warto ustalić wcześniej, by nie doznać szoku. Mnie się udało uzgodnić 100 hrywien, co przy podziale na dwie osoby daje sumę do przeżycia. W drodze powrotnej skorzystałem z marszrutki 25 razy tańszej ;) Przystanki marszrutek z reguły nie są oznaczone i nie przywiązuje się w Kijowie wielkiej wagi do rozkładów jazdy ;) Ja się jeszcze kiedyś wybiorę, bo muszę jeszcze do Muzeum Lotnictwa zajrzeć ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 01.12.2013 14:24

A leciałeś Wizzem? Lotnisko daleko jest od centrum? Dojazd komunikacją miejską? Tak myślę właśnie, że mogłabym do Kijowa skoczyć w przyszłym roku na jakiś weekend;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 14:20

Nola76 nie ma za co dziękować, służę informacjami. Ja też życzę Ukraińcom spokoju i dobrych wyborów, które pozwalać będą na korzystne zmiany nie tylko Kijowa

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 01.12.2013 14:17

Patryk dzięki za info:) To ceny nie takie złe, do zaakceptowania:)
Mam nadzieję, że w końcu mieszkańcy Ukrainy będą mogli żyć spokojnie.
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 01.12.2013 13:34

Nola76 zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy, choć teraz sytuacja niespokojna się zrobiła. Ukraina jest dość tanim krajem, ale Kijów jako stolica rządzi się innymi prawami. Tania jest komunikacja - np. metro kosztuje 2 UAH za żeton (80 groszy), wstępy do niektórych atrakcji turystycznych, choć w największych jak Ławra, czy Sobór Sofijski to już tak tanio wcale nie jest. Noclegi generalnie taniej niż w Warszawie. Za pokój dwuosobowy w 4 gwiazdkowym hotelu na dwie noce zapłaciłem 1100 UAH, czyli trochę ponad 400 zł. W restauracjach, kawiarniach ceny porównywalne do naszych

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 01.12.2013 13:26

Piękne te cerkwie, zwłaszcza złote kupułki:) Myślę, że warto tam choć raz w życiu pojechać:)
Jak ceny noclegów w Kijowie się kształtują?
Fajny ten kwietnik na 50:)
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 19:32

Skuza zaintrygowałaś mnie swoją opowieścią. Może kiedyś przy jakimś winku ją rozwiniesz? Miło, że przyszłaś spojrzeć na kilka kadrów z Kijowa

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 30.11.2013 19:22

Galeria na czasie,oglądałam przed paroma minutami relacje z Kijowa.Strach pomyśleć jak to się skończy:((
W Kijowie byłam bardzo dawno temu,wspomnienia z miasta są trochę zamglone,pamiętam Ławrę,katakumby,Muzeum Miniatur i te niekończące się ruchome schody do metra.W hotelu Ukraina spędziłam 3 noce,na fot. 2 widać nawet okna mojego pokoju,widok na majdan był wspaniały,wyglądał wprawdzie trochę inaczej,ale kolumna jeszcze stoi.Hotel i plac wpisały się tez na stale do mojego powikłanego życiorysu,tu spotkałam osobę,która przyczyniła się pośrednio do mojego wyjazdu z kraju i z nią dokonałam najbardziej zwariowanego czynu w moim życiu...opowiem Ci przy okazji:))))))Wzięło mnie na wspomnienia:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 17:13

Kordula157 cieszę się bardzo, że się podobało, no i fajnie, że miasto pięknieje

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 30.11.2013 17:10

Lawra jest przepiekna. Zreszta Kijow to calkiem ladne miasto, ladnie polozone, jest co ogladac.
Bylam tam jeszcze za czasow glebokiej komuny, o wiele lepiej teraz wyglada. Przynajmniej zabytki blyszcza.
Podobalo mi sie. Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 16:48

Przemysław nie przesadzajmy z tą niesamowitością

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 16:42

Jesteś niesamowity...:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 16:21

Aaaaaa! Źle zrozumiałem. A co do galerii to tez mam zaległości. Ale z myślą o wspomnianej Św. pamięci Babci z Domaszewiczów następną galerię zrobię z Wilna. Mam nadzieję, że także się spodoba

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 16:19

Nie. Miałem na myśli rozmijanie się z postami :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 16:00

Przemysław czyżbyś też wybierał się do Izraela, że piszesz o rozmijaniu się?

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 15:30

Kurczę, rozmijamy się! Galeria z Urdele to będzie chyba jeszcze wcześniej, bo byłem tam w maju br. Ale nie wyrabiam się...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 15:29

I bawią się w to cały czas: im wolno. na tej zasadzie moja św.p. Babcia z sienkiewiczowskich Domaszewiczów, dowiedziała się, że jest Litwinką i nazywa się Domaszevicius

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 15:28

Przemysławie no to się galerie szykują, że EH! ;)
A co do zgłaszania wyjazdów, to ja w grudniu wybieram się obejrzeć jarmark świąteczny w Dortmundzie a na początku lutego wybywam na tydzień do Izraela

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 15:26

Hmm, powiedzmy jednak skromniej: baza ruchoma. Bo spać, jeść i pić piwo, będę raczej trochę niżej. Ale całe dnie na połoninach wokół Przełęczy, obowiązkowo! ;))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 15:24

Przemysław a z językiem litewskim to masz rację. Litewski pozostawał językiem ludności wiejskiej, w formie pisanej pojawił się stosunkowo późno. Jest przy tym ciężki, praktycznie niezrozumiały dla nas Słowian, no ale Litwini skutecznie rugowali w XX w. slawinizmy z języka

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 15:19

Przemysław no nieźle nieźle ;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 15:18

To ja zgłaszam przyszłoroczny: "Transalpina 2014" w czerwcu. baza: Pasul Urdele 2148 npm.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 15:17

Przemysław - dokładnie oto chodzi... No przynajmniej niektórzy wychodzą z takie założenia, że obrazki warto czymś wzbogaci a jeśli jest to przyczynek do refleksji czy dyskusji, to super. Powiem Ci, że lubię takie dyskusje o historii. Niestety z polityką zagraniczną, ale i wewnętrzną to u nas jakoś zawsze kiepsko było. Zresztą nie tylko z tym. Kiedyś zastanawiałem się kiedy w Polsce zaczął się kryzys finansów publicznych i wyszło mi na to, że za Chrobrego ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 15:13

Sniezko powinni na tym portalu wprowadzić zakładkę - "zgłoś podróż". Wtedy można by uprzedzić całą społeczność, gdzie i kiedy się będzie a wtedy o spotkania włóczykijów byłoby łatwiej

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 30.11.2013 15:12

Cześć Patryku!
Przy słowach "Od unii lubelskiej zawartej w 1569 r. cała dzisiejsza Ukraina została inkorporowana do Korony Polskiej..." zmusiłeś mnie do zajrzenia do źródeł. Ale o to właśnie na OS chodzi: nie tylko kolorowe obrazki dziergane w photoshopie, ale także przekaz i informacja. Rzeczywiście, tak było. Dodam tylko dlaczego. Wcześniej, cała Ukraina, także Białoruś, były częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Większą, największą częścią, bo właściwa, dzisiejsza Litwa, była tylko dodatkiem w którym mieściła się stolica i dwór Księstwa - Wilno. Nawiasem mówiąc, językiem dworu wielkoksiążęcego, wcale nie był język litewski, lecz białoruski. I znowu nawiasem mówiąc, zarówno białoruski jak i ukraiński były wówczas dialektami języka polskiego, choć "uczeni" toczą o to spory. Ale dość nawiasów, dlaczego Ukraina została do Korony? Sprawa jest prosta: dopóki na wschodzie i południu było jedno wielkie NIC, można było spokojnie zająć i zagospodarować te ziemie. Jednak z chwilą pojawienia się zagrożenia osmańskiego, WKL nie było już w stanie obronić tak rozległego terytorium. Stąd też przekazanie Ukrainy do ziem koronnych, pod bezpośrednią zwierzchność Korony, która wówczas dysponowała jeszcze ogromną siłą, jedyną w Europie, która mogła samodzielnie stawiać czoła Turcji. Jak wiemy, nie trwało to długo, potem pojawiło się zagrożenie moskiewskie, a kardynalne błędy polityczne popełnione za Wazów i nie tylko, spowodowały, że Ukraina (Kozacy), jak piszesz we wstępie, "miotnęli" się prosto w objęcia Moskwy. I tak właśnie pozamiatano nam na Wschodzie, przy walnym naszym udziale, a stan ten trwa do dnia dzisiejszego. Miłego week'end'u!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 30.11.2013 15:08

Nie jest to kijowa galeria.
Za to trochę kijowo, że nie doszło w tym Kijowie do spotkania włóczyKijów;) Stąpałeś po piętach Rozmusiakom...

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 14:21

Nata14 dzięki za wizytę. Pokazałem bez przesadnego lukru... Miasto choć wiele rzeczy wymaga poprawek broni się samo i na pewno warto je odwiedzić

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 30.11.2013 14:19

Nigdy nie byłam w Kijowie. Fajnie go pokazałeś . Zachęcająco . Pozdrawiam:)))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 14:15

Maria37 dzięki za wizytę i komentarz. Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 14:15

Pipol muszą go tam strasznie kochać, bo każdy plac na Ukrainie to majdan ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 30.11.2013 14:14

Rozmusiaki no cóż, jak widać świat jest mały. Może kiedyś spotkamy się gdzieś w podróży. Dzięki, że zajrzałeś

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 30.11.2013 12:16

Kijów ładnie pokazany.Pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 30.11.2013 08:44

U nas rondo Radosława, tam plac Majdan, znany ten nasz celebryto/bramkarz ;))
pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 30.11.2013 08:07

Patryku,ale numer ... w dniu,w którym robiłeś zdjęcia,ja wyjeżdżałem z Kijowa :)
Dzięki za miłe wspomnienie :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!