m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
 Chania(Xania) -  to była stolica Krety i urocze miasteczko portowe, leżące u stóp wzgórza Kastelli.
Chania została zbudowana na ruinach starożytnej osady Kidonia, której pozostałości można zobaczyć na wzgórzu Kastelii. A to widok z tego własnie wzgórza. Chania - stare miasto z portem weneckim w tle meczet janczarów - budowla pokaźnych rozmiarów zwieńczoną białą kopułą. W środku znajduje się  galeria obrazów jednego z lokalnych artystów.. Spacer po tym uroczym porcie to prawdziwa przyjemność trzeba dodać, że to ulubione miejsce na wakacje skandynawów.  W gąszczu krętych i wąskich uliczek odnaleźć można warsztaty trudniące się tradycyjnym rzemiosłem: wyrobem ceramiki, tkactwem i haftem. Lokalne sklepiki to z kolei okazja na zakup pamiątek, biżuterii oraz wyrobów z oliwy i miodu, a także skóry. Warto również spróbować oferowanych przysmaków kuchni greckiej. Musze dodać, że w tej części Portu Weneckiego znajduję się najdroższe restauracje.  Bardzo klimatyczne miejsce w Porcie |Weneckim. Tawerny, bary, promenady,   luksusowe hotele i luz wakacjny. Ciasnota nie przeszkadza w tym, aby w wąskich uliczkach wygospodarować jeszcze miejsce dla choćby kilku stolików obsługiwanych przez kelnerów pobliskiego kafeiniona, czy też tawerny.
Kościół. Znajduje się tutaj wiele średniowiecznych budynków. Wąskie uliczki zachowały swój dawny urok. Mieszkańcy Chanii relaksują się w ich cieniu. Ścisła zabudowa starych kamienic rozdzielona niewielkimi uliczkami tworzy niesamowity klimat tego miasta Uroczy chłód..... Nazwanie tych niewielkich przejść ulicami jest zdecydowaną przesadą, gdyż w wielu miejscach sąsiadujące ze sobą budynki dzieli odległość niewiele przewyższająca rozpiętość ramion dorosłego mężczyzny I te kwiaty......kwitnące
i kwiaty w donicach...wszędzie nadając grecki klimat. Charakterystyczna latarnia w Porcie Weneckim. Zobaczyć zachód słońca w takim miejscu ..bezcenne. Panorama Chanii. Zachód słońca i widok na Chanię...bardzo piękne miejsce..widok z naszego hotelu. Panorama Chanii w nocy. Plaża w Chanii.
Plaża w Chanii. Na publicznej plaży w Chanii. Czysta, bardzo ciepła woda, greckie jedzonko. Po prostu milutko. Panorama Chanii. Panorama Chanii. Port Wenecki.
Linia brzegowa o długości ok. 1046 km, styka się z  od północy z Morzem Kreteńskim, od południa z Morzem Libijskim  oraz na zachodzie z Morzem Mirtejskim. To jest widok zachodniego wybrzeża.. droga wiedzie do plaży Elafonissi. Najpopularniejsze sposoby dojazdu do Elafonisi to trasa wzdłuż zachodniego wybrzeża Krety..i nią własnie tam jedziemy. Widoku przecudne. Wjechaliśmy w góry, drogi nieprawdopodobnie wąskie, Jazda Greków bywa szybka i brawurowa, w szczególności tyczy się to miejscowych poruszających się po górskich drogach, szczególnym mistrzostwem odznaczają się tu kierowcy wielkich wycieczkowych autokarów. Wjeżdżają w miejsca, w których poruszanie się większym samochodem osobowym mogłoby stanowić już problem. Jazda na przednich fotelach takiego autokaru bywa niezapomnianym przeżyciem.... i my mieliśmy takie przeżycia,  z podziwem i lekkim strachem patrzyliśmy na naszego kierowcę. A na drodze jeszcze  spotkać takie oto widoki. Ten Pan na osiołku ma odklejone podeszwy od butów, a w reklamówce jedynie wielka butlę Coca Coli hmmm.  Ciepła i krystalicznie czysta woda o barwie przechodzącej od zieleni, aż do głębokiego błękitu, sąsiaduje z pięknymi szerokimi plażami, których biały piasek jest w niektórych miejscach przemieszany z połamanymi muszelkami tworzącymi malownicze różowe pasy. Ta niesamowita mieszanka barw sprawia, że Elafonisi bez problemu mogłoby pretendować o miano egzotycznego raju. Tak było, i nam nie wiało. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą. Elafonisi to jednak nie tylko sielankowe obrazy, bo z miejscem tym związane są również dwie tragiczne historie. Wiatr zwany livas wiejący znad Sahary potrafi wzniecać w tym rejonie Krety jedne z najwyższych fal na Morzu Śródziemnym. Przekonał się o tym liniowiec Austrian Lloyd, który zatonął tu w 1907 roku, a jego ofiary spoczywają na wyspie.
Inną tragiczną historią związaną z tą plażą jest rzeź 850 kobiet i 40 mężczyzn dokonana przez wojska egipskie w 1824 roku pod wodzą Paszy Ibrahima. Kreta to wyspa o bardzo górzystym ukształtowaniu terenu. Na zachodzie Góry Białe - z najwyższym szczytem Pachnes - 2452 m n.p.m. (nazwa pochodzi od często ośnieżonych szczytów).

najbliższe galerie:

 
Greckie koty i psy
1pix użytkownik warika odległość 3 km 1pix
Chania - tawerny
1pix użytkownik warika odległość 7 km 1pix
Kreta- Chania i okolice
1pix użytkownik dnaniel odległość 7 km 1pix
Chania
1pix użytkownik warika odległość 7 km 1pix
Chania - z minojskim rodowodem
1pix użytkownik antala odległość 8 km 1pix
Kreta
1pix użytkownik kobalto odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
shell użytkownik shell(wpisów:134) dodano 30.11.2013 15:51

koniecznie nola . Cudowna wyspa

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 28.11.2013 22:59

Na Krecie jeszcze nie byłam, a Elafonisi trzeba koniecznie zobaczyć, bo przepięknie tam:)
pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.11.2013 21:56

w zestawie .............. to i racja

elizabeth użytkownik elizabeth(wpisów:107) dodano 27.11.2013 21:23

Zibid....no ale w tle basenu panorama przecież...w zestawie z basenem bezcenne

elizabeth użytkownik elizabeth(wpisów:107) dodano 27.11.2013 21:20

Podziekowała wszystkim za wizyte, milo ze chcieliscie tu zagladnac i dodac komentarz.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 27.11.2013 21:19

Taki luz wakacyjny, słońce, woda i piasek, to wszystko, co teraz by mi się przydało, a tu niestety, zima idzie:(
Kiedyś będę musiał się tam wybrać, pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.11.2013 20:19

widać, że jest to malowniczy zakątek

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.11.2013 19:22

z klimatem
na 17 to nie panorama Chanii tylko basem w nocy - bardziej odpowiedni opis
Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 27.11.2013 14:39

Fajny klimat .Pozdrawiam :)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 27.11.2013 13:30

Pięknie pokazałaś klimat tej miejscowości, kwiaty, wąskie uliczki, sympatyczne kafejki, plaża.
Chanii spodobało mi się .
:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!