m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Moje pierwsze wrażenia po przylocie do Wilna nie były najlepsze. Ciasnota na lotnisku, okolica rozkopana. W dodatku okazało się, że nie ma rezerwacji w hotelu, w którym zabukowałem noclegi, tylko muszę wrócić się z bagażem kilkaset metrów do innego hotelu. Przez głowę przeszła myśl po co się tu pchałeś. Jednak panorama Wilna widziana z okna mojego pokoju w Hotelu PANORAMA przekonała mnie, że czeka mnie spotkanie z pięknym miastem. I dalej było już tylko miło i pięknie. :) Kiedy myślimy o Wilnie jednym z pierwszych skojarzeń jest Ostra Brama. To przez nią wiedzie wejście na Stare Miasto. Przejście przez Ostrą Bramę ze względu na zapach nie należy do najprzyjemniejszych, schronienia szukają tu narkomani i bezdomni Otoczony kultem obraz - wizerunek Czarnej Madonny (wyjątkowo bez Dzieciątka). W zasadzie to widoczna jest tylko twarz i ręce , bo reszta zakryta jest zdobieniami z kolorowych blach. Głowę Madonny rozświetla 40 promieni a u dołu jest wielki srebrny półksiężyc. Autor i okoliczności powstania cudownego obrazu do dziś pozostają niejasne. Ulica Ostrobramska. Cudowny obraz nie cały czas pokazywany jest na widok publiczny. Wieczorem okno kaplicy jest zamykane. Wrota Bazyliańskie, czyli brama do monasteru Bazylianów.
Kościół Jezuitów pod wezwaniem św. Kazimierza. Pierwsza barokowa świątynia katolicka na Starym Mieście w Wilnie wzniesiona jako wotum dziękczynne po kanonizacji św. Kazimierza Jagiellończyka. Kościół zbudowano według projektu Giovanniego Maria Bernardoniego i Jana Frankiewicza. Nowe łączy się ze starym. W tle widać kościół św. Kazimierza z charakterystyczną mitrą wielkoksiążęcą wieńczącą świątynie. Historyczny budynek Ratusza na Placu Ratuszowym. Klasycystyczny gmach wystawił Wawrzyniec Gucewicz w latach 1781-1789. Stary ratusz pełni obecnie rolę centrum kultury. Kultura wychodzi też na ulicę. Niewielki placyk z cerkwią św. Paraskewy, nazywana też Piatnicką. Kiedyś był tutaj targ rybny a jeszcze wcześniej pogańska świątynia. Pierwszą cerkiew wystawiła tu księżna witebska Maria - żona księcia Olgierda. W 1705 i 1708 r. zdobyte na Szwedach sztandary składał w mieszczącej się tu cerkwi car Piotr Wielki. Obecny kształt cerkiew zyskała w 1864 r. Przed cerkwią rozstawiane są stoiska z pamiątkami, obrazy sprzedają lokalni artyści-malarze. Na starym mieście pełno jest krętych, wąskich uliczek.
Ulica Zamkowa (Pilies) była główną arterią średniowiecznego Wilna. Zabudowa ulicy reprezentuje różne style obrazujące historię tego traktu. Ulica Zamkowa ciągnie się w kierunku zamku dolnego. Dziś to główna ulica spacerowa Starego Miasta z restauracjami, kawiarniami i sklepami z pamiątkami. Z ulicy Zamkowej rozpościera się piękny widok na Górę Zamkową z Wieżą Giedymina. Na Placu Katedralnym wznosi się bodajże najważniejszy wileński pomnik. Najważniejszy, bo przedstawia Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina - założyciela dynastii Giedyminowiczów, czyli jednego z najważniejszych władców w historii Litwy. I nam powinien być bliski, bo to dziadek Jagiełły. Giedymin wskazuje, gdzie powstać ma miasto, obok stoi jego koń a w dole legendarny, wyjący wilk. Po lewej stronie Zamek Dolny. A to chyba najbardziej charakterystyczna budowla Wilna - Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu jeszcze w XIV w. Po pożarze, nową katedrę murowaną wystawił WKL Witold. potem były przebudowy w XVI i XVII w. aż pod koniec XVIII w. przystąpiono do przebudowy, która nadała jej do dziś oglądany klasycystyczny kształt. Pracami kierował najwybitniejszy architekt wileński tamtych czasów - Wawrzyniec Gucewicz, ale nie doczekał końca budowy. Po śmierci wielkiego kierownictwo budowy objął Michał Szulc. W czasach I Rzeczypospolitej katedra była najważniejszą świątynią katolicką na Litwie, miejscem, w którym odbywały się ważne uroczystości. Tutaj pochowano też króla Aleksandra Jagiellończyka, królowe - zony Zygmunta Augusta: Elżbietę Habsburżankę i Barbarę Radziwiłłównę, złożono też tu serce Władysława IV. Historia nie była łaskawa dla świątyni. Sowieci zamknęli katedrę w 1946 r. a jakby tego było mało kilka lat później zniszczono wieńczące fasadę figury. Potem urządzono tu kolejno magazyn a potem galerię obrazów. Na fali pierestrojki zezwolono w latach 80-tych na odprawianie tu sporadycznie nabożeństw. W 1989 r. świątynia została zwrócona kościołowi.
Spomiędzy kolumn portyku archikatedry patrzymy na charakterystyczną wieżę -dzwonnicę. Stojąca nieco z boku dzwonnica katedralna. Wybudowana została na dawnej baszcie. Pomnik króla Mendoga przed Nowym Arsenałem mieszczącym Muzeum Narodowe Litwy. Mendog władał Litwą od 1236 do 1263 r. Jego zasługą było zjednoczenie litewskich księstw plemiennych i podbój Rusi Czarnej. Litwini przyjmują, że w 1253 r. był koronowany na króla, ale nie jest to pewne. Wieża Giedymina (Gedimino pilies bokštas) z powiewającą nań trójkolorową flagą Litwy jest swoistym symbolem narodowym. Po wyparciu Niemców z Wilna przez naszych dzielnych żołnierzy AK w lipcu 1944 r. przez krótki czas powiewała tu flaga biało-czerwona. Wbrew nazwie wieża nie ma nic wspólnego z Giedyminem, bo to zachodnia baszta zamku górnego wybudowanego na początku XV w. za panowania Witolda. Wewnątrz mieści się muzeum zamku górnego. W muzeum możemy zobaczyć jak to kiedyś bywało... Wieża Giedymina na Górze Zamkowej albo Górze Giedymina jak ktoś woli dzięki podświetleniu pięknie prezentuje się nocą.
Poza basztą z Zamku Górnego niewiele zostało. Został on zresztą obrócony w ruiny już w latach 1660/1661. Dzieła zniszczenia dokonali... Pewnie byście nie zgadli, bo o Polaków chodzi. Zamek zajęty był w owym czasie przez Kozaków i aby ich wykurzyć nasi musieli użyć artylerii. Góra Zamkowa widziana z Mostu Mendoga. Na górę można dostać się pieszo, dla wygodnickich urządzono kolejkę a właściwie windę zębatą. Panorama Wilna z widoczną w dali wieżą telewizyjną. Wieżą jest najwyższym budynkiem na Litwie. Konstrukcja betonowo-stalowa powstała w latach 1974 - 1980. W styczniu 1991 r. rozegrały się pod wieżą dramatyczne wydarzenia, kiedy to podczas szturmu oddziałów Armii Czerwonej na protestujących Litwinów zginęło 14 cywilów a dalszych kilkaset zostało rannych. Widok na nowe miasto. Panorama Wilna z widocznym na pierwszym planie Zamkiem Dolnym. To tak naprawdę rekonstrukcja dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich i Królów Polski. Oryginalny Zamek Dolny powstał za panowania Aleksandra Jagiellończyka w stylu późnogotyckim, ale za Zygmunta Starego nadano mu renesansowy wygląd. Panorama Wilna. Widoczna przeprawa łącząca brzegi Wilii to Most Mendoga (Mindaugo tiltas). Most został otwarty w 2003 r. w rocznicę domniemanej koronacji swojego patrona.
Piękna kamienica na drugim brzegu Wilii. Wracamy do centrum. Aleja Giedymina (Gedimino prospektas). Ta główna miejska arteria przed II wojną światową nosiła imię Mickiewicza. Zabudowana jest reprezentacyjnymi kamienicami, znajduje się tu też szereg ważnych instytucji publicznych, w tym Sejm. Na fasadzie znajdującego się przy Alei Giedymina Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego (Lietuvos nacionalinis dramos teatras),jednego z największych teatrów litewskich takie oto postacie. To płaczki. Płaczki wyglądają cokolwiek posępnie, więc dla równowagi aniołek. Przy jednej z bocznych ulic odchodzących od Alei Giedymina znajduje się Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). Gmach Sejmu choć oryginalny nie wygląda szczególnie okazale. W czasach sowieckich miała tu siedzibę Rada Najwyższa Litewskiej SRR.
Zaraz za sejmem jest brzeg Willi, czy jak ktoś woli Neris i most Žvėryno tiltas; niestety nie wiem, jak brzmi polski odpowiednik nazwy. Pałac Prezydencki. Tu urzęduje Pani Prezydent Dalia Grybauskaitė. Kiedyś gmach pełnił funkcję pałacu biskupów wileńskich, pod koniec XVIII w. został przebudowany według projektu Wawrzyńca Gucewicza. Mury obronne i widoczny nad nimi dach Barbakanu Okolice barbakanu. Kawałek Wilna o zachodzie słońca. Między konarami drzewa można ujrzeć cerkiew Przeczystej Bogarodzicy.
Zarzecze - kiedyś przedmieście Wilna, dziś specyficzna dzielnica - mekka artystów nazywana Autonomiczną Republiką Zarzecza. Nie tylko Warszawa ma swoją syrenkę, bo Wilno nie jest gorsze. Wileńska syrenka odpoczywa nad Wilenką. Trzy Krzyże na Górze Trzykrzyskiej są jednym z najważniejszych symboli miasta. Krzyże zostały wystawione w 1989 r. z okazji jubileuszu 600-lecia chrztu Litwy jako rekonstrukcja pomnika wystawionego tu w 1916 r. według projektu Antoniego Wiwulskiego - tego samego, który zaprojektował Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Oryginalne Trzy Krzyże Wiwulskiego w 1950 r. Sowieci wysadzili w powietrze. Warto wejść na Górę Trzykrzyską, bo można z niej podziwiać całe miasto. W dali widoczna wysoka na 327 m wieża telewizyjna. Kościół Świętej Anny wybudowany w stylu tzw. gotyku płomienistego zaliczany jest do najcenniejszych budowli średniowiecznych w Europie Środkowej. Kościół powstał w okresie największej świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w XV w. Tuż obok kościoła Św. Anny znajduje się obronny kościół Bernardynów pod wezwaniem Św. Franciszka. Kościół powstał staraniami kardynała Jerzego Radziwiłła w 1525 r.
Cerkiew Przeczystej Bogarodzicy Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Wilnie

najbliższe galerie:

 
WILNO  cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Wilno - Stare Miasto część zachodnia raz jeszcze
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wilno - Stare Miasto część wschodnia
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wilno - okolice dzielnicy żydowskiej.
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wilno - uniwersytet
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wilno i Troki w pigułce
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (55):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6717) dodano 23.03.2014 16:38

Patryk no w końcu kiedyś trzeba, bo jeszcze tam nie byłam;) W kwietniu się wybieram i mam nadzieję, że będę miała słońce przez 2 dni:)
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 23.03.2014 16:20

Nola czyżbyś wybierała się do Wilna, że zrobiłaś sobie rundkę po wileńskich galeriach?

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6717) dodano 23.03.2014 16:18

Fajna, ciekawa galeria:) 41 bardzo ładne:) Obejrzałam już chyba z 50 galerii z Wilna, więc już nie jest mi potrzebny przewodnik, żeby wiedzieć co trzeba zobaczyć w tym mieście;)
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 12.12.2013 20:45

alemarking dziękuję bardzo za odwiedziny i miły komentarz

alemarking użytkownik alemarking(wpisów:30) dodano 11.12.2013 01:23

Bardzo ladnie pokazales to tak bliskie Polakom miasto... Milo sie spacerowalo... dzieki...
Pozdrawiam:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 08.12.2013 14:53

Skuza wiosna to zdecydowanie lepsza opcja

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 07.12.2013 23:16

Obejrzałam galerie z dużym zainteresowanie,bo mam Wilno już dawno w planach.Sprawdzałam nawet ceny biletów, bezpośrednio do Wilna za 24,98 mogłabym lecieć w lutym lub w marcu,poczekam jednak do wiosny:)))Pozdrawiam serdecznie:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 06.12.2013 18:58

Marcin zrealizuj te plany koniecznie

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1982) dodano 06.12.2013 14:39

w planach mam pomysł aby się wybrać do Wilna, i jak widać warto te plany zrealizować.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 06.12.2013 08:30

Magdaleno dzięki za odwiedziny i miłe słowa. Oslo nie zwiedziłem. Leciałem przez Oslo/Torp. Lotnisko ma w nazwie Oslo, ale jest dość daleko od stolicy Norwegii. W przerwie między lotami wyskoczyłem natomiast do pobliskiego Sandefjord, które zaprezentowałem na OŚ w zimowej odsłonie. Co do biletów, to po prostu trzeba umieć polować na okazje ;) Mam kartę zniżkową WIZZ AIR i dlatego ceny biletów niższe, poza tym wiem mniej więcej kiedy trzeba się przymierzać do zakupu, żeby było tanio (od 3 miesięcy do półtora miesiąca przed wylotem). W tym wypadku bilety kupowałem na kilka podejść, bo jak na trasie Katowice - Oslo było tanio, to z Oslo do Wilna niekoniecznie. No, ale dzięki cierpliwości udało się korzystnie kupić bilety na każdy odcinek podróży.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 06.12.2013 08:16

Bardzo ładnie pokazałeś i opisałeś miasto. Płaczki, mimo że posępne, podobają mi się. Bazylika z 16 też pięknie się prezentuje, a fotki o zachodzie urokliwe.
Najbardziej zaimponowałeś mi jednak podróżą za 120 zł w obie strony. Jak jeszcze mi powiesz, że Oslo przy okazji też udało Ci się zwiedzić, to już czapki z głów. Chyba uśmiechnę się do Ciebie i poproszę o lekcję wynajdywania takich połączeń lotniczych. Liczę się z tym, że lekcja może nie być tania, ale koszty nie grają roli;-) Kilka weekendowych udanych wyjazdów i wyjdę na swoje;-)
Pozdrawiam:-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 06.12.2013 07:44

Kacpi dzięki

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 06.12.2013 07:43

Nata14 ja nie mam punktu odniesienia, ale ogólnie wydawało mi się, że tak właśnie jest. Poza starym miastem jednak juz tak ładnie nie jest

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 06.12.2013 07:42

Przemysławie, dzięki wielkie, że zajrzałeś zobaczyć co przygotowałem z Wilna, cieszę się, że Ci się podoba

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 05.12.2013 18:33

Piękne miasto.Ciekawa galeria i opisy. Teraz to miasto jest jakby bardziej czyste , odmalowane, zadbane. Byłam tam parę lat temu i wydaje mi się , że tak nie było.Pozdrawiam:))

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 05.12.2013 16:03

bardzo ciekawe opisy!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6180) dodano 05.12.2013 13:56

Ja nie zapieję jak Śnieżka, (nie wiedziałem, że Śnieżki pieją jak koguty), ale zawyję jak... wilk.
Bo właśnie wróciłem z Puszczy Noteckiej, gdzie od lat mieszkają wilki.
Tym razem nie udało mi się wprawdzie żadnego zobaczyć, ale czasem spotykam ich ślady tuż przy naszej leśniczówce.
Nie wiem też jakie odgłosy wydałaby z siebie moja św.p.Babcia, która pochodziła z Litwy,
ale na pewno byłaby bardzo zadowolona, a może nawet skomentowałaby galerię po litewsku...;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 05.12.2013 10:23

Tama dzięki za wizytę i komentarz

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 05.12.2013 07:54

Wilno zadbane, fasady jak świeżo po malowaniu. Estetycznie połączono nowe ze starym. Zamkowa podoba mi się. Fotogeniczne miasto.
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 05.12.2013 07:35

AK dzięki bardzo za miły komentarz :)

ak użytkownik ak(wpisów:6212) dodano 05.12.2013 00:05

świetne opisy i kadry, warto było zatrzymać się w PANORAMIE, a mi oglądnąć spokojnie galerię :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 22:01

Satan cieszę się, że tak się podobało. Miasto jest zacne, więc nie było trudno. Oby zatem ciągle było przed Tobą tysiące kierunków, ale niech nowe wymieniają się z tymi, które uda się odhaczyć na liście marzeń

satan użytkownik satan(wpisów:3132) dodano 04.12.2013 21:56

Zacnie przedstawiłeś too miasto, ten kierunek jeszcze przede mną...jak tysiące innych :-)

Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 21:27

Mówisz - masz

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4651) dodano 04.12.2013 21:25

Może się za bardzo nie znam,ale ja bym na wizytówkę zapodał albo 2,albo 3,albo 16 :)
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 21:20

Anek liczę na to

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 04.12.2013 21:18

Ciii nie ma niestety, z czasem się to zmieni, Obieżyświaty na to mają wpływ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 21:15

Rozmusiaki jeśli tylko się nadam :) W każdym razie trasę przez Oslo do Wilna mam przećwiczoną ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4651) dodano 04.12.2013 21:14

Nie byłem,nie widziałem,ale duzo dobrego słyszałem :)
Rozumiem,że w jakiejś dalekiej/niedalekiej przyszłości mogę na Ciebie liczyć jako przewodnika ?
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 20:38

Herika dzięki wielkie za odwiedziny. Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 04.12.2013 20:35

fajny ten widok z okna miałeś. podoba mi sie też ulica zamkowa, bazylika szczególnie w ujęciu bocznym, jak na 16;) oraz kościoły z 47 i 50. pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 19:52

Paweller jak to mówią: "nie ma tego złego..." Nazwa hotelu zobowiązuje :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 19:51

Anek niestety masz rację

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 19:50

Dispar, dzięki

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 19:50

Margo dzięki za wizytę i sympatyczny komentarz. Starałem się, by było ciekawie

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7223) dodano 04.12.2013 19:06

Prezesowi się podoba, miasto bardzo fajne, pewnie się tam kiedyś wybiorę:)
Fajnie Ci się trafiło z tym hotelem, widok na miasto zacny:)
Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 04.12.2013 18:28

Patryk ech z tym chłodem nie tylko tam tak jest, własnie dopóki nie usłyszą polskiej mowy...szkoda. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5379) dodano 04.12.2013 18:07

41 bardzo fajne.
Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 04.12.2013 17:23

Bardzo fajna galeria. Ja znam tylko Wilno mocno deszczowe i mocno zimne, choć odwiedzałam na przełomie maja i czerwca kilka lat temu.
Bardzo podobał mi się wstęp do galerii. Potrafisz ciekawie pisać. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 17:01

Halszka dziękuję bardzo za miłe słowa. Fajnie, że mogłaś powrócić dzięki mojej galerii do znanych Ci miejsc. Co do pogody, to była różna. I mnie ulewa nie ominęła, ale na szczęście oberwanie chmury mogłem przeczekać na dworcu głównym, gdzie akurat poszedłem wymienić walutę. Dzień, z którego jest najwięcej zdjęć był piękny, słoneczny, ale w pewnym momencie tez przyszła gwałtowna burza. I tak przymusowo zwiedziłem muzeum ludobójstwa, które akurat mijałem jak nadeszła nawałnica. Ogólnie jednak nie było źle, co widać na zdjęciach

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.12.2013 16:57

Pięknie opracowana galeria!:) Z przyjemnością wracam do Wilna,które każdy Polak powinien zwiedzić:)
Dzięki za przypomnienie znanych miejsc.Byłam w Wilnie na wycieczce grupowej w czerwcu 2010r.
Do miasta wjeżdżaliśmy autokarem ok.godz.22 podczas burzy,która trwała jeszcze pół nocy:(
Ale z każdym dniem pogoda była lepsza i wiele zwiedziliśmy:) Tobie pogoda też dopisała:) Pozdrawiam!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 16:35

Nola76 oj tak, kościołów tam sporo. Widać też dominację baroku w stylu budowli sakralnych. Dzięki, że odwiedziłaś moją galerię

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 16:34

Anek pisząc o "polskim Wilnie" nie miałem na myśli polski w znaczeniu przynależny Polsce. Chodzi o ten sentyment, pamiątki po wspólnej państwowości, miejsca ważne dla Polaków. Wobec Litwinów nie użyłbym takiego określenia, by nie być źle odebranym. Zresztą czuć w Wilnie, że polskość drażni Litwinów. W jednej restauracji kelnerki uśmiechały się dopóki mówiłem po angielsku a kiedy zorientowały się, że jestem z Polski, to natychmiast powiało chłodem. Zresztą to nie jedyne tego typu doświadczenie z mojej kilkudniowej wycieczki

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 16:29

Kordula dzięki za ciepłe słowa, cieszę się, że się podobało

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 15:00

Pipol dzięki za komentarza... Nurtuje mnie natomiast jedna kwestia - 8 bo? Nie żebym oczekiwał więcej, ale wydaje mi się, że moje galerie się jednak między sobą różnią tymczasem praktycznie zawsze dostaję od Ciebie "zęba mądrości". Nie obraź się, ale Twoja ocena nie mówi w związku z tym nic. Nie wiem, czy jest lepiej, czy jest gorzej, co wymaga poprawy itd. No chyba, że 8 jest pewnego rodzaju rytuałem, który nade mną odprawiasz ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6717) dodano 04.12.2013 14:32

Dużo mają tych kościołów w Wilnie;)
Fajnie pokazałeś miasto:)
pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 04.12.2013 14:30

Bardzo ładnie przedstawione to miasto. Aż mnie zachęciłeś; może by wrócić? byłam tam kilkanaście lat temu, choć krótko i szybko. No i fajną pogodę miałeś.
Pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 04.12.2013 14:25

Miałam nadzieję że zejdziesz ciekawski podróżniku z dobrze znanych wszystkim traktów...Podobało mi się 41 i 44. Piszesz polskie Wilno...powiedz to głośno w tym mieście to się będzie działo ha ha Niektórzy starsi Litwini dobrze znają nasz język, ale zapytani przeze mnie czy są polakami potrafią się zapowietrzyć;) Pozdrawiam
PS ale rano wstajesz

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5922) dodano 04.12.2013 14:12

Bardzo dobrze sie ogladalo, bardzo dobrze sie tez czytalo.
Bardzo udana galeria:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9018) dodano 04.12.2013 13:55

Rzetelnie opisana miła dla oka galeria.
Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 10:47

Asasura tak podejrzewałem, że o Zwierzyniecki chodzi, ale wolałem się nie opierać na domysłach. Dzięki za odwiedziny

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 04.12.2013 10:46

Sniezko wielkie dzięki za to pianie z zachwytu ;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3351) dodano 04.12.2013 08:49

Asasura, ja zapiałam z zachwytu. Podoba mi się.

asasura użytkownik asasura(wpisów:56) dodano 04.12.2013 08:19

No dobra "sniezka" ja też już wstałem....i od razu do Wilna. Starannie opracowana galeria. Z tego co pamiętam "zveryno tiltas" (fot.37) to most Zwierzyniecki. O Wilnie wiemy już sporo, natomiast zupełnie brak jest relacji o jego podmiejskich okolicach. Tam może znajdować się najwięcej rdzennie polskich miejsc, wręcz kulturowych perełek. Może je "patryk" dla nas odkryjesz ?

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3351) dodano 04.12.2013 07:37

Kukurykuuuuuuu!!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!