m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Lew - symbol Gdańska nawiązujący do historii i herbu miasta. Lew przedstawiony w pozie swobodnej, nieco rozleniwionej, odzwierciedla charakter tego królewskiego zwierzęcia. Niestety los obszedł się z miastem okrutnie - to co budowano łącznie ponad siedemset lat, spłonęły w trzy dni. W czasie wojny zniszczenia w Gdańsku były stosunkowo małe, nieliczne naloty alianckie, nie przyniosły dużych strat. W marcu 1945 r. Gdańsk został wyzwolony przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. Już podczas ostrzału Gdańska wiele cennych zabytków zostało zniszczonych, a walki uliczne doprowadziły do zniszczenia kolejnych budynków.
Gdańsk został przez Armię Czerwoną potraktowany jak miasto zdobyczne. Po ustaniu oporu niemieckiego wyzwoliciele zaczęli miasto grabić, plądrować i palić nieliczne domy, które ocalały. Jeszcze w końcu kwietnia nad miastem unosiły się łuny pożarów. Dotychczasowi mieszkańcy Gdańska zostali przez nowe władze wypędzeni. Resztki tego, co zostało po przejściu Armii Radzieckiej i dobytek pozostawiony przez przegnanych mieszkańców zostały rozkradzione przez szabrowników. Günter Grass opisał w Blaszanym bębenku śmierć miasta w następujących słowach:
Główne Miasto, Stare Miasto, Korzenne Miasto, Stare Przedmieście, Młode Miasto, Nowe Miasto i Dolne Miasto, budowane łącznie ponad siedemset lat, spłonęły w trzy dni. Nie był to pierwszy pożar Gdańska.......... ......... Pomorzanie, Brandenburczycy, Krzyżacy, Polacy, Szwedzi i znów Szwedzi, Francuzi, Prusacy i Rosjanie, także Sasi już przedtem, tworząc historię, co parę dziesiątków lat uznawali, że trzeba to miasto spalić - a teraz Rosjanie, Polacy, Niemcy i Anglicy wspólnie wypalali po raz setny cegły gotyckich budowli, nie uzyskując w ten sposób sucharów.......... ..............Płonęła Straganiarska, Długa, Szeroka, Tkacka i Wełniarska, płonęła Ogarna, Tobiasza, Podwale Staromiejskie, Podwale Przedmiejskie, płonęły Wały i Długie Pobrzeże. Żuraw był z drzewa i płonął szczególnie pięknie............ ............ Na ulicy Spodniarzy ogień kazał sobie wziąć miarę na wiele par uderzająco jaskrawych spodni. Kościół Najświętszej Marii Panny płonął od środka i przez ostrołukowe okna ukazywał uroczyste oświetlenie............ ........... Pozostałe, nie ewakuowane jeszcze dzwony Świętej Katarzyny, Świętego Jana, Świętej Brygidy, Barbary, Elżbiety, Piotra i Pawła, Świętej Trójcy i Bożego Ciała stapiały się w dzwonnicach i skapywały bez szmeru........... ................W Wielkim Młynie mielono czerwoną pszenicę. Na Rzeźnickiej pachniało przypaloną niedzielną pieczenią. W Teatrze Miejskim dawano prapremierę Snów podpalacza dwuznacznej jednoaktówki..............
........Na ratuszu Głównego Miasta postanowiono podwyższyć po pożarze, z ważnością wstecz, pensje strażaków. Ulica Świętego Ducha płonęła w imię Świętego Ducha, Radośnie płonął klasztor franciszkanów w imię Świętego Franciszka, który przecież kochał i opiewał ogień......... ..........Ulica Mariacka płonęła równocześnie w imię Ojca i Syna. Że spłonął Targ Drzewny, Targ Węglowy, Targ Sienny, to samo przez się zrozumiałe. Na Chlebnickiej chlebki już nie wyszły z pieca. Na Stągiewnej kipiało w stągwiach. Tylko budynek Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia z czysto symbolicznych względów nie chciał spłonąć. W sierpniu 1945 roku Miasto Gdańsk opuściły okupacyjne wojska radzieckie dokonując zniszczeń o wiele większych niż w okresie wojny. W dniu 26 października 1945 roku został wydany dekret o rozbiórce i odbudowie budynków zniszczonych i uszkodzonych w skutek wojny . Ruiny nie podobały się gdańszczanom, którzy chcieli odbudowy miasta, zupełnie inaczej niż część architektów tamtego okresu. Wg wspomnień jednego z architektów odbudowującego miasto -  Wiesława Gruszkowskiego -  panowało wówczas przekonanie, że tak jak nie można wskrzesić zmarłego, tak nie powinno się odbudowywać zrujnowanych budynków. Byli też i tacy, którzy uważali, że Gdańsk przez swoje wrogie nastawienie podczas wojny zasłuży sobie na to, by pozostać w zgliszczach i być ostrzeżeniem dla tych, co chcą podnieść rękę na Polskę Nie brakowało też architektów i urbanistów wyznających ideę malowniczych ruin, na wzór Pompejów czy Forum Romanum. Na szczęście znaleźli się też tacy, którzy wierzyli, że odbudowa jest potrzebna, zwłaszcza, że społeczeństwo tego bardzo oczekiwało.
Śródmieście Gdańska było zniszczone w ponad 90% a przedmieścia w 60%. Bezpośrednio po odgruzowaniu starego miasta które trwało ponad 5 lat powstał pomysł władz by z oszczędności i braku funduszy po okresie wojennym wyrównać teren po starym mieście i wybudować nowe nowoczesne miasto. Jednakże pomysł ten upadł dzięki czemu przystąpiono do rekonstrukcji starego miasta - na szczęście. Odbudowa przez lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. W wielu miastach odbudowa sprowadziła się do postawienia szarych bloków. Przez lata, zarówno ze względów ideowych, jak i ekonomicznych, a także braku tradycyjnych materiałów budowlanych i głodu mieszkań, budowano w pośpiechu bloki, wieżowce, które niszczyły strukturę, charakter i klimat starych miast. Gdańsk częściowo omineła taka rzeczywistość lecz w ścisłym centrum nie brak także typowych pudełek  W pierwszej kolejności odbudowano główne miasto a z nim najbardziej charakterystyczne budowle i ciągi kamienic wzdłuż Długiego Targu, Długiej, Ogarnej czy Mariackiej. Pierwsze budynki oddano do użytku, tak jak na warszawskiej starówce, w 1949 roku.
Drobiazgowa rekonstrukcja mieszała się ze stylizacją. Odbudowę głównego miasta zakończono w 1960 roku. W tym samym czasie zaczęto wypełniać pierzeje starego miasta, rozciągające się miedzy głównym miastem a stocznią. Architekci, z prof. Gruszkowskim włącznie, nie zdecydowali się na to, by odbudować Gdańsk, który byłby 100 proc. kopią tego sprzed wojny. Było to niemożliwe technologicznie. Poza tym przed wojną budowano oficyny bez podwórek, bo każdy m kw. był cenny, mieszkania były ciemne, a brak kanalizacji ograniczał funcje higieniczne. Zabudowane stare miasto jest przykładem niekonsekwentnie przeprowadzonej odbudowy drugiej fali. W ruinach stoi nadal duża cześć trzydziestohektarowej wyspy Spichrzów. Dawne gospodarcze zaplecze starego i głównego miasta położone po drugiej stronie Motławy, już w latach 70 miało stać się zagłębiem hotelowo-usługowym, z kilkoma zrekonstruowanymi spichlerzami oraz nową zabudową częściowo wpisującą się w przedwojenny układ ulic. Obecnie najbardziej realne jest zagospodarowanie 2,6 hektara północnej części wyspy. Wyspa Spichrzów - mimowolna pamiątka historii - za częściowo odrestaurowanymi, ale większości nowoczesnymi fasadami, utrzymującymi rytm dawnej zabudowy, powstać mają mieszkania i usługi oraz Muzeum Bursztynu.
Inny świadek historii - Fontanna Neptuna jest nieodłącznym elementem historycznego centrum miasta i jest świadectwem minionych czasów. Odrestaurowana po zniszczeniach II wojny światowej, w latach 1950-1954 niezmiennie stoi od 1633 r. przed Dworem Artusa - to symbol Gdańska.
Na podsumowanie cytat obcnego premiera RP - ......... .........Mało jest miejsc w Europie i na świecie takich jak Gdańsk, gdzie w pamięci naszych dziadków, rodziców, ale także w naszej pamięci pozostaje ten niszczycielski wysiłek tych, którzy zmietli całe miasta i całe narody z powierzchni ziemi....... ......  i ten wielki, nieporównywalny z niczym wysiłek odbudowy, a Gdańsk jest symbolem tej odbudowy szczególnie mocnym Często mozna spotkać opinie, iż dziś Gdańsk jest tylko cieniem dawnego miasta, a niepowtarzalny portowy klimat, który możemy podziwiać tylko na starych zdjęciach już nigdy nie wróci. Na szczęście Gdańsk nie podzielił losu Królewca, najcenniejsze zabytki odbudowano, odbudowano także kamienice kładąc szczególny nacisk na ich fasady, które dziś skutecznie imitują historyczne centrum. Chwała i za to !!!

najbliższe galerie:

 
POLSKA Gdańsk
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Gdańsk w 3 godziny i laba nad morzem
1pix użytkownik lestekm odległość 0 km 1pix
Gdańskie spacery (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Gdańsk
1pix użytkownik daisyyy odległość 0 km 1pix
ŻEGNAJ LALECZKO - GDAŃSK
1pix użytkownik zielonadesign odległość 0 km 1pix
Gdańsk cz. 3
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (58):

 
pirania użytkownik pirania(wpisów:29) dodano 07.01.2014 19:34

Super zdjęcia. W Gdańsku byłam kilka razy, ale przede wszystkim podczas dnia. A jednak noce w Gdańsku są piękne. Musze tam wrócić.
Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 10.12.2013 22:29

wspaniałe to nocne zwiedzanie

satan użytkownik satan(wpisów:3163) dodano 03.12.2013 20:48

...zacnie! :-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 03.12.2013 20:45

nola, satan - zgadamy się na priv

Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 02.12.2013 23:01

Zibid jak Ty będziesz 4 dni w naszym pięknym mieście czy też okolicach, to wiedz to, że my z Satanem Ci nie odpuścimy piwa w naszym zacnym gronie!:)

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.12.2013 22:17

Jak spadnie śnieg to się zmobilizuję, pozdrawiam i dobranoc :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2013 22:09

Tama:) Ze mną się przekomarzałaś rok temu.Dzisiaj znowu kokietujesz Zibida:)
Działaj kobieto,bo tu widzę dużo słów,a mało czynów:)))
Czekamy wytrwale,mogą być zimowe fotki Kalisza:)))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 21:55

Satan jest myśl.
Kto chętny ...........!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 21:54

Halszka - widziałem gwóźdź do trumny ...... Tama musi wstawiać, nie ma wyjścia'

satan użytkownik satan(wpisów:3163) dodano 02.12.2013 21:53

No to Panie...Zibid...zbieramy ekipę OŚ pod koniec grudnia w "Gdanie" ;-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 21:50

Tama - morze to w Gdańsku :). Galeria musi być wstawiona ....... z Kalisza.
Satan - kusisz - zacna to propozycja.
W tym roku cztery dzionki z sylwestrem włącznie w trojmiescie planuje. Można pomyśleć.

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.12.2013 21:37

Halszka, no nic się nie zmieniłam przez ten rok, wciąż ten sam nieurodzaj na moją kaliską galerię ;) Ale jesteś skarżypyta!

Satan, jestem ZA :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2013 21:09

Zibid.Tama już rok temu coś mi obiecała,a raczej "czuła się zobligowana" i nadal czekam:))

O tutaj pod moim Kaliszem:)
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=20304

satan użytkownik satan(wpisów:3163) dodano 02.12.2013 21:08

Tu jest tylu miłośników Gdańska, do tego dodać tych co są miłośnikami i mieszkańcami zarazem i wychodzi całkiem zacna ekipa do chmielowego napoju, gdzieś na starówce.
Temat do przemyśleń... ;-)

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.12.2013 21:02

Powiedziałam "może" :) W co ja się wpakowałam ;)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 20:58

czuj się zmobilizowana
centrum, śnieżnie i o wschodzie słońca - nieźle się zapowiada; trzymam za słowo

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.12.2013 20:57

Zibid, nie mam pomysłu na moje miasto. Może jak je śnieg przysypie to będę miała wenę i wyskoczę rano gdy wszyscy jeszcze śpią. A mieszkam 5 minut piechotą od ratusza, w sercu miasta.
Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 20:40

halszka - dzięki że wpadłaś ...... Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 19:35

Paweł - 31 było na zaczepkę a nie 15 i 25 :)
....... a tych krzaczorów to faktycznie nie przyuważyłem, robię się nieuważny na starość :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.12.2013 19:32

TAMA - to jak to możliwe że Kalisza nam jeszcze nie zaprezentowałaś.
Nigdy tam nie byłem - chętnie obejrzę. Zarzucaj

Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2013 18:08

Świetna galeria! Piękne zdjęcia oraz ciekawe opisy i mnóstwo informacji:)
Takie albumy chce się oglądać i do nich wracać. Gratulacje!:)
Faktem jest,że Gdańsk to piękne miasto z klimatem,a Ty wspaniale go pokazałeś.
Chwała historykom i architektom oraz mieszkańcom za wskrzeszenie miasta:))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 02.12.2013 09:04

Zibid bardziej moi dziadkowie;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 02.12.2013 09:04

Małgosia trzymam Cię za słowo:)

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.12.2013 08:56

Zibid, ja nie mogę się do Krakowa przekonać. "Niepolskie" miasta, no ale ja nie jestem nacjonalistką :)
W Gdańsku po raz pierwszy byłam w lipcu tego roku, przebywałam tam na zaproszenie "naszej" Noli :)
Mieszkam w najstarszym mieście Polski, w Kaliszu :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 01.12.2013 23:09

Zbyszek - piękne to miasto Noli i Satana, nocne spojrzenie bardzo ciekawe, ale byłoby naprawdę miodzio, gdyby na fotce 15 po prawej stronie jakieś krzaki nie wystawały i na 25 nie byłoby kawałka lampy - Ty mistrz kadrowania mogłeś to lepiej zrobić, wierzyłem w Ciebie, a tu klops. 31 faktycznie, chyba dla zaczepki wrzuciłeś:) Masz ode mnie mocną "9", ale przy następnej galerii musisz się bardziej postarać:)
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 01.12.2013 23:07

Nola : No mówiłam, że nie wiem czy powinnam... ;) I oczywiście już wiem dlaczego jest najważniejsza! Obiecuję, że nadrobię to niedopatrzenie przy najbliższej okazji... Słowo! Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 01.12.2013 22:53

Mgfoto jak mogłaś przegapić najważniejszą ulicę w Gdańsku?!:)
Jak byś odwiedzała kiedyś to piękne miasto to Fontanna 4 Kwartałów znajduje się naprzeciwko Kaplicy Królewskiej.
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 01.12.2013 22:46

Magda : Do nocnych fotek zapomnij o wysokim ISO. Najlepiej zablokować czułość na najniższej wartości. Dzięki użyciu statywu za długi czas przestaje być problemem a staje się atutem ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 01.12.2013 22:38

Zibid, dzięki, właśnie zlokalizowałam. Nie wiem czy powinnam się przyznawać ale tych lwów wcale nie przegapiłam... za to przegapiłam kaplicę królewską :( Łaziłam różnymi uliczkami ale ulicą Świętego Ducha nie spacerowałam i od tej strony bazyliki nie widziałam. Wygląda na to, że mam kolejny powód, by znowu zajrzeć do Gdańska :)

Kabaczku : Prawda jest taka, że lepiej sobie radzę jak nie muszę używać kompasu ;) Dzięki za przetłumaczenie z polskiego na nasze.

Pozdrawiam Panów serdecznie :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 21:21

Ma. Czym większe tym jaśniej , ale szumy większe.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.12.2013 20:59

Statyw i wężyk są oczywiste. Małe ISO widzę u Ciebie (160 to chyba małe?). To ma znaczenie?

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 20:56

Nola .... i Twoi rodzice przyczynili się do odbudowy miasta.

Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 20:55

skuza, barakuda, dispar, marekpic, martyfka - dzięki za odwiedziny i pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 20:54

Tama - do wymienionych przez Ciebie miast dorzucam Kraków, z tych większych.
Zobacz - wymieniłaś dwa które nie były "polskie". Ciekawe nie.
Pozdrawiam

PS
Myślałem że jesteś właśnie z Gdańska

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 20:51

Magda - duża wartość przesłony np 16 i długi czas naświetlania - w zależności od jasności kadru - tak 8-30s. Bez statywu się nie obejdzie
Jasne że nie pogonię :)
Miło że zajrzałaś
Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.12.2013 20:30

Piękne są te nocne fotki!
Bardzo bym chciała umieć robić takie gwiazdki z latarni ulicznych.
Kiedyś czytałam jakie powinny być ustawienia, żeby osiągnąć taki efekt, ale zapomniałam:-(
Być może ta wiedza wkrótce będzie mi potrzebna. Ma nadzieję, że mnie nie pogonisz, jak się zgłoszę na priv po wskazówki;-)
Pozdrawiam:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.12.2013 18:00

Gdańskie kamienice pięknie prezentują się w blasku ulicznych latarni.bardzo fajne kadry...ale u Ciebie to normalka:)Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1101) dodano 01.12.2013 16:06

Piękna galeria. Będąc kiedyś w Elblągu (teraz pewnie to się zmieniło) widziałem jak mógłby wyglądać Gdańsk gdyby nie zdecydowano się na "rekonstrukcję" historycznej zabudowy. Puste przestrzenie a w centrum tylko kościół który pozostał po starówce. Wspominany tu Królewiec podobno też jest takim przykładem gdzie nowa architektura zniszczyła ducha wiekowego miasta.
Gdańsk ma to szczęście, że znaleźli się ludzie którzy odważyli się w tych trudnych powojennych czasach przedstawić swoje poglądy dzięki którym dziś "stare miasto" cieszy nasze oczy.

zibid mimo wszystko chyba bym pominął Pałac Opatów.

mgfoto a gdybyś przypadkiem szukając lwów nie miała przy sobie kompasu to znajdziesz je przed słynną Kaplicą Królewską.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 01.12.2013 15:20

Całe szczęście, że nie zniszczono Gdańska budową nowego miasta.
Dzięki temu możemy cieszyć oczy takimi fajnymi nocnikami.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 01.12.2013 15:18

Bardzo udane nocne kadry "naszego" Gdańska:)))Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 15:05

Małgosia; po północno - zachodniej stronie bazyliki mariackiej znajdziesz cztery takie sztuki. Dzięki ze wpadłas.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 01.12.2013 10:57

Fajnie spędzałeś Sylwka ;) Lubię fotografować Gdańsk nocą i po obejrzeniu Twojej galerii znowu chętnie bym się tam wybrała. Czy mógłbyś zdradzić gdzie przegapiłam tego lwa?... żebym nie musiała długo szukać jak już dotrę na miejsce ;) Pozdrawiam

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 01.12.2013 10:02

* "nadreptał" miało być ;)))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 01.12.2013 10:01

jejuśku...nadrepatł się, a nadreptał człowiek tymi ulicami i uliczkami w życiu....! uwielbiam klimat tej "wieczornej galerii":)
...21, 22..."duchy Gdańska"... ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 01.12.2013 09:18

Zibid piękny jest Gdańsk, który pokazałeś. Piękna i ciekawa galeria:)
To również moje ulubione, ukochane miasto:)
Moi dziadkowie mieszkali właśnie w takiej jednej z pierwszych odbudowanych kamienic na Św.Ducha od roku 1949, a przyjechali do Gdańska z okolic Krakowa ze swoim półrocznym synkiem (moim ojcem). Jak ja się cieszę, że oni się na taki krok zdecydowali!:) Moi rodzice mieszkają w tej kamienicy do dziś:)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 01.12.2013 08:54

Nie wiem jaki był przedwojenny klimat Gdańska ale ten, który tam panuje obecnie jest niepowtarzalny. Dla mnie naj, jeśli chodzi o polskie miasta to Wrocław i Gdańsk. To miejsca do których mnie ciągnie i do których tęsknię. Gdańsk w swym historycznym centrum jest tak dopieszczony, że łatwo można się przenieść w odleglejsze lata. Po Mariackiej mogłabym łazikować codziennie.
Dobrze, że jednak podjęto się odbudowy. Tym bardziej, że duch historii daje się tam wyczuć.
Fotka 27 super :)
Bardzo mi się podoba Twoja galeria, pozdrawiam :)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 01.12.2013 08:25

ładne nocne fotki jednego z łądniejszych polskich miast świetna 16 pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 01.12.2013 07:47

Zibid zgadzam się z Tobą. Ten człowiek, którego spotkałem nie mówił o sobie w znaczeniu krzywdy, ale raczej o złu, które wróciło do tych co rozpętali wojnę. Nie wszyscy Niemcy myślą tak samo, ale ten człowiek swoim punktem widzenia mnie ujął.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 06:30

Nata,Gabi,Herika - Gdańsk to moje ulubione miasto. Mimo iż nie zaznam już tu klimatu portowego przedwojennego miasta lubię tu przyjeżdżać. Dziękuje za odwiedziny.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 06:27

Patryk -mieszkamy na terenach bogato doświadczonych przez historie. Tragizm tych ziem dotknął wiele rodzin niemieckich także. Jednak gdy słyszę z niemieckich ust o krzywdzie II ŚW biorę zawsze poprawkę - kto zaczął. Trzeba o tym pamietać ,

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.12.2013 06:17

Pipol -31to dla zaczepki :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 30.11.2013 23:30

Bardzo lubię Gdańsk . To jedno z moich ulubionych miast . Pięknie je pokazałeś . Piękne nocne fotki. Biała Dama na 22 też zwiedza nocny Gdańsk:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 30.11.2013 22:48

A na 19 jestem podpisany ;) Galeria Patryk

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 30.11.2013 22:47

A tak w ogóle to świetna galeria

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 30.11.2013 22:46

Kiedyś w Berlinie uciąłem sobie pogawędkę z pewnym starszym panem, którego zapytałem o drogę. Kiedy na pytanie skąd jestem usłyszał, że jestem z Polski, uśmiechnął się serdecznie i odpowiedział, że on też jest z Polski. Po czym dodał, że z Gdańska, który opuścił w 1945 r. jako mały chłopiec na pokładzie statku, uciekając przed Czerwoną Armią... Powiedziałem mu, że to osobliwe w takim razie, że mówi, iż jest z Polski. On odparł, że biegu historii nie można cofnąć, ale trzeba się z nim godzić pamiętając o wnioskach. Powiedział też mniej więcej coś takiego: "Dziś to wspaniałe miasto jest polskie i takie już pozostanie. Byłem małym chłopcem, niewinnym niczemu, co działo się w owym czasie, ale jestem Niemcem i musiałem pogodzić się z tym, że i ja - tracąc swój rodzinny dom, moje miasto - zobowiązany byłem zapłacić za to, że nie pozwoliliśmy żyć w spokoju naszemu sąsiadowi. To wspaniałe, że dziś w stolicy Niemiec spotykam gościa z Polski i mogę z nim porozmawiać w miłej, przyjaznej atmosferze i że i ja mimo tego wszystkiego, co było udziałem mojego narodu, jestem dobrze przyjmowany, kiedy przyjeżdżam do Polski."

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 30.11.2013 22:43

piękne miasto. nie byłam tam jeszcze, ale tak zdjęcia każą mi mówić;) u Ciebie też mnóstwo fajnych. pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 30.11.2013 22:05

Zibid, ja już kiedyś pisałam, że Twoje zdjęcia są jak foldery reklamowe albo albumy. Guenter Grass i jego twórczość, tak nierozerwalnie związana z Gdańskiem i jego smutną historią, a także część tego co opisujesz w tej galerii, to temat mojej pracy magisterskiej. Z przyjemnością ogladałam i czytałam. Miasto przepiękne.
pozdr.
Gabi

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 30.11.2013 21:56

22, niezły horror :D
8 i 27 ulubione
31 ?????????? przez pomyłkę ?
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!