m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Po wylądowaniu niemałe zaskoczenie: tak wygląda międzynarodowy port lotniczy wielkiej milionowej Odessy? Aerowokzał - przypomina mi raczej nasze dworce PKS. W tym momencie nasza Ławica, pomimo wielu niedoskonałości, zaczyna mi nawet imponować, a poznańska 'rolada' PKP - fatalna pomyłka - przestaje już przeszkadzać:) Po wyjściu z lotniska odniosłam jakieś nieodparte wrażenie, że przeniosłam się w czasy PRL. Może i czepiam się niepotrzebnie, może byłam już wkurzona, bo facet na bramce trzymał mnie chyba z pół godziny wypytując i spisując co się dało. Ale pierwsze wrażenie, to pierwsze wrażenie i nie ma na to rady;) Na szczęście kierowca czekał na nas i, nie moskwiczem czy wołgą, ale dość wygodnie, jedziemy wielką aleją ku miastu. Po drodze miasto wydaje mi się nieciekawe, brudne, nieestetyczne. Jesteśmy już na jednej z główniejszych ulic - Preobrażeńskiej. Są tu ładne kamienice, ale w otoczeniu najróżniejszych budek, panuje jakiś wszechobecny chaos. Dojeżdżamy do jednej z posesji, kierowca kieruje się do owej bramy. Jestem już nie tylko zdegustowana, ale wręcz przerażona. A miało być tak pięknie!
Ceny hoteli nie mniejsze niż na Zachodzie, wynajem aut 2-3 razy drożej, później się jeszcze okaże, że zwykłe zakupy w sklepie więcej kosztują niż w całej 'naszej' Europie. Nie wiem jak jest w pozostałej części Ukrainy, może to jednak specyfika dużego miasta - Odessy? Wiem, że kraj też jest podzielony na pro-taką i -siaką opcję, ale myślę, że dążenia do 'europejskości' są całkowicie zasadne i na dłuższą metę przynieść mogą tylko pożytek. Apartamencik okazał się na szczęście całkiem znośny:) Warunki mają znaczenie, zwłaszcza kiedy pół następnego dnia lało jak z cebra, podwórko było zatopione, a nam pozostało tylko przeczekać tą niepogodę. Ale póki co ruszamy na rekonesans miasta. Niektóre budynki robią naprawdę wrażenie. Ulica Deribasowska to brukowany deptak, przy którym znajduje się wiele eleganckich kawiarni, restauracji, sklepów, wokół którego toczy się życie towarzyskie miasta. Zaczynam się zachwycać pięknem tutejszej architektury, różnorodnością fasad, zdobień kamienic. Zwłaszcza tych odnowionych. Czasem kamienice do złudzenia przypominają poznańską secesję z Jeżyc:)
Niestety wiele wspaniałych budowli czeka jeszcze na odnowienie. Przy głównym deptaku znajduje się park miejski założony w początkach XIX wieku przez Feliksa de Ribas - brata budowniczego odeskiego portu. W altanie parkowej przygrywa muzyka, coś w stylu dixie czy jazzu. Przenosimy się w zupełnie inny świat i inny czas... Chłopcy w marynarskich mundurkach przypominają, że jesteśmy w Odessie - mieście portowym. Miasto w dzisiejszym kształcie zostało założone przez carską Rosję pod koniec XVIII wieku. Będąc głównym portem handlowym Rosji zaczęło się w XIX w. bardzo szybko rozwijać i bogacić. Centralnym punktem miasta jest plac z parkiem i soborem Przemienienia Pańskiego przy ul. Preobrażeńskiej (stąd nazwa ulicy). Sobór ten to największa cerkiew prawosławna w Odessie, poświęcony w 1808 roku.
Jest to sobór katedralny czyli jest główną świątynią eparchii (diecezji) i jest siedzibą biskupa. Ten imponujący neoklasyczny budynek jest wierną kopią świątyni zburzonej w 1937 r. przez bolszewików. Całkiem nowy - zbudowany na początku XXI wieku. Odessa pomnikami stoi:) W parku koło katedry ustawiono pomnik Michaiła Woroncowa - lubianego i szanowanego przez mieszkańców gubernatora Odessy w I poł. XIX wieku. W katedrze pochowane są szczątki Woroncowa z małżonką Elżbietą (z Branickich). Na pomniku płaskorzeźby ze scenami walk z czasów wojen napoleońskich. 1814 - bitwa pod Craonne, w której brał udział również rosyjski korpus Woroncowa. Wokół parku. Władza czuwa.
Naprzeciw parku po drugiej stronie ul. Preobrażeńskiej znajduje się wejście do pasażu handlowego o adresie... Deribasowska 33. Pasaż znajduje się bowiem na narożniku tych dwóch ulic i ma kształt litery L. Galeria handlowa mieści się w XVIII-wiecznej barokowej kamienicy z przeszklonym dachem, jej ściany zdobione są przebogatą ornamentyką. W pasażu znajdują się luksusowe kawiarnie, butiki znanych firm, księgarnie. Całość przypomina galerie znajdujące się w wielu metropoliach zachodniej Europy. Kamienne panie trochę przykurzone, ale... pełne wdzięku. Ulice Odessy w większości tak właśnie wyglądają. j.w.
Konsulat Grecji? W tym skromnym domu, gdzie dziś na parterze jest optyk, a na piętrze szkoła językowa, w 1825 roku mieszkał Adam Mickiewicz. Mickiewicz bawił w Odessie osiem miesięcy. Trafił tutaj po słynnych procesach filomatów i filaretów z 1823 r. Początkowo więziony był w Wilnie, a potem zesłany w głąb Rosji, m.in. właśnie do Odessy. Celowo użyłam słowa bawił, ponieważ wygnanie to było nieporównywalne z możliwością kar stosowanych przez władze carskie wobec ówczesnych Polaków walczących o wolność (z więzieniem, zsyłką na Sybir, kajdanami). Był to rodzaj 'półwolności', którą nasz wieszcz wykorzystał w swoisty sposób. 'Były to czasy wolne od trosk, pełne przyjęć, flirtów oraz romansów.' Nie ma wątpliwości, że Mickiewicz prowadził tu bujne życie towarzyskie. W 210 rocznicę założenia miasta Odesianie (?) postawili pomnik naszemu wieszczowi - na skwerze przy ul. Bunina. Na pomniku umieszczono słowa A. S. Puszkina - 'On miedzy nami żył i my go kochaliśmy'. Poeci wzajemnie się szanowali, czasem tłumaczyli niektóre swoje utwory. Pobyt Mickiewicza w Odessie oraz podróż na Krym, którą stąd odbył, zaowocowały napisaniem przez poetę najpiękniejszych liryków: Sonetów krymskich i odeskich. Obok starych zabytkowych kamienic spotkać można tu również takie nowoczesne budowle. Jest to centrum handlowe Europa.
Całkiem udane wg mnie połączenie starego z nowym. W starej Odessie znajduje się wiele zaniedbanych, sypiących się wręcz budynków mieszkalnych, ale spotkać też można takie nowsze, bardzo ciekawe rozwiązania. Na niektórych ulicach, to właściwie co dom, to inna atrakcja. Za to Odessę można lubić:) :) Pomnik carycy Katarzyny II. To  na jej polecenie założono tu miasto i port w 1794 roku. Wcześniej istniała tu twierdza turecka zdobyta przez Rosjan w 1789 r. Popiersie Lwa Tołstoja znalazłam na jakimś odludnym, mało reprezentacyjnym skwerku.
Ta pani z wysokości piętra zaprasza do muzeum figur woskowych. Muzeum Archeologiczne w Odessie powstało w 1825 r. i jest jednym z najstarszych w całej Ukrainie. Budynek z lat 1882-1883 w stylu neoklasycystycznym zaprojektował polski architekt Feliks Gąsiorowski. Najbardziej znany i chyba najpiękniejszy jest gmach opery (Teatr Opery i Baletu w Odessie). Wybudowany został w 1887 roku w stylu neobarokowym. Budynek zaprojektowany został przez wiedeńskich architektów, a budową kierował m. in. F. Gąsiorowski. W ostatnim czasie budynek został gruntownie odrestaurowany i odzyskał dawny blask.
'Co było nie wróci i szaty rozdzierać by próżno, cóż każda epoka ma własny porządek i ład...'        Cdn.

najbliższe galerie:

 
Odessa - wiosenny spacer
1pix użytkownik travelan odległość 1 km 1pix
Odessa
1pix użytkownik macko odległość 3 km 1pix
Odessa Priwoz Market
1pix użytkownik wanieczka odległość 3 km 1pix
Odessa
1pix użytkownik tamara odległość 4 km 1pix
Odessa
1pix użytkownik scipio55 odległość 10 km 1pix
piękny wschód
1pix użytkownik maski odległość 62 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 10.12.2013 10:36

Wspaniała architektura to całkiem dobry powód, by wpaść do tego miasta.
Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 06.12.2013 14:36

ładna architektura.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 05.12.2013 18:25

Odessa-odwiedziłam ją będąc jeszcze na studiach.Mam miłe wspomnienia pomimo tego, że zostałam wtedy okradziona na Deribasowskiej. Dzięki Tavelan za przywołanie wspomnień. Pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 05.12.2013 16:04

Dziękuję Wszystkim:)
Widzę, że Odessa wywołała mieszane odczucia podobnie jak u mnie. Myślę, że kto lubi wschodnie klimaty, to na pewno tu kiedyś zajrzy, a kto nie lubi, to nie będzie zadawał sobie trudu by tu dotrzeć. Tym bardziej, taki wstępny ogląd Odessy przyda się na tym portalu, bo jest to tutaj obraz deficytowy. Postaram się niebawem wrzucić coś jeszcze stąd i okolic.
Pozdrawiam Was:))

satan użytkownik satan(wpisów:3218) dodano 04.12.2013 21:53

Kurcze...jak ja dawno nie byłem na Ukrainie... :-( A Odessę trzeba zobaczyć na pewno!

Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 04.12.2013 21:47

Galeria bardzo zacna jest i to byłoby chyba wszystko co mnie naprawdę zachwyciło, no może jeszcze to połączenie starego z nowym, chociaż nie wszystkim to może się podobać:)
Pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 04.12.2013 21:45

Pasaż handlowy wygląda zjawiskowo jak i apartamencik:)Piękna architektura niektórych budynków....Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 04.12.2013 21:07

Odessa pięknym miastem jest i myslę,że potrzeba spędzić tam kilka dni,aby poznać głębiej to co ma do zaoferowania.
Ciekawa w każdym bądź razie to galeria :)
Pozdrawiam.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 04.12.2013 20:25

sama nie wierzę w to, co piszę, ale najbardziej podoba mi się... centrum handlowe:D to z 26. poza tym jakoś niespecjalnie się zachwycam. bardzo fajnie się oglądało i czytało galerię (fajnie opowiedziane), ale żeby to na własne oczy zobaczyć - jakoś mnie nie ciągnie;)
pozdrawiam:)

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 04.12.2013 19:52

Jak mawia nasz były Prezydent jestem za a nawet przeciw . A tak na serio to jestem też miłośnikiem wschodnich klimatów i miałem kiedyś okazję być w Odessie i było całkiem fajnie. Galeria pierwyj sort !!!
Pozdrawiam !!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 04.12.2013 19:06

Jestem za nolą,lubię wschodnie klimaty,a Odessa ciekawie wypadła w Twojej galerii-pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 04.12.2013 16:55

Ta karoca mi się jakoś dziwnie z Kopciuszkiem skojarzyła ;) A ta w ogóle, to fajnie, że pokazałaś Odessę. Nie byłem tam jeszcze, ale klimat jest mi znany z innych miejsc na Ukrainie. Moim zdaniem warto się wybrać. pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.12.2013 16:40

Ja też z ciekawością i przyjemnością poznaję Odessę,bo tam nie dojechałam jeszcze:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 04.12.2013 15:01

Jakoś mnie tam nie ciągnie.
pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 04.12.2013 14:40

Wszystko co wschodnie bardzo lubię oglądać, zwłaszcza z miejsc, w których jeszcze nie byłam. Fajna galeria:)
pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 04.12.2013 14:17

Ja za Gabi , galeria cacuszko.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 04.12.2013 08:46

Galeria handlowa w barokowej kamienicy robi niesamowite wrażenie nawet na zdjęciach, w realu musi być jeszcze atrakcyjniejsza. Dużo pięknych budynków, widać ślady dawnej świetności, w Odessie byłam krótko, bardzo dawno temu, za czasów studenckich. Ciekawa galeria i bardzo fajnie opisana.
pozdr.
Gabi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!