m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przebyta trasa Jesteśmy w niewielkim mieście Watra Dorna (rum. Vatra Dornei, ok. 14 tys. mieszkańców) leżącym w centrum Kotliny Dornelor, u ujścia rzeki Dorna do Złotej Bystrzycy. Otaczają go dzikie i mało uczęszczane góry Suchard (od północy) i Kelimeny (od południa). Miasto przeżywało apogeum swojego rozwoju w II połowie XIX w. . W tym znanym austriackim kurorcie pobudowano liczne budynki typowe dla uzdrowiska m.in. hotele, sanatoria , pijalnia wód, zabudowa parku zdrojowego i kasyno. Kobieta piorąca bieliznę w rzece to dawno zapomniany widok, ale może ta woda ma takie właściwości, że można w niej prać bez detergentów ? 


Na przeciwległy brzegu wznosi się budynek kasyna pamiętający czasy świetności uzdrowiska. Znany polski krajoznawca Mieczysław Orłowicz na początku XIX w określił Watrę Dorną mianem „Bukowińskiej Krynicy”. Niestety, obiekt ten znajduje się w opłakanym stanie, a sądząc po tempie prowadzonych prac jeszcze wiele wody w rzece Dorna upłynie zanim powróci on do dawnej świetności.  


Budynek zdrojowy opanowały przedsiębiorstwa handlowe i knajpa.
Budynek dworca kolejowego Vatra Dornei Bai, zbudowanego w 1902 r, reprezentuje styl „bawarsko-alpejski” i nawiązuje do znanych kurortów ówczesnej Austrii. Na tym peronie zatrzymywały się pociągi przywożąc bogatych kuracjuszy. Teraz można spocząć na plastikowych ławeczkach i wyobraźnią sięgnąć do tamtych czasów. Głównym deptakiem jest ulica Lucetarului doprowadzająca wśród knajpek i sklepów do głównego mostu na Dornie, wiodącego do części zdrojowej miasta.
W klimacie uzdrowiska doskonale się czują miejscowe psy, jest ich wszędzie pełno, ale sprawiają wrażenie zadbanych i łagodnych. Rzeka Dorna dzieli miasto na część uzdrowiskową - południową i miejską - północną. W części miejskiej główną arterią jest ul. Eminescu, przy której stoi ciekawy budynek poczty z 1929 r. Centralne miejsce zajmuje stojący naprzeciw poczty ratusz (primaria) z 1897 r , ze strzelistą wieżą, zbudowany w stylu neoromańskim.
Tuż obok ratusza, stoi monument upamiętniający poległych w czasie obu wojen światowych. Przyjemnie jest pospacerować w parku zdrojowym, zwłaszcza że możemy zbliżyć się do postaci ważnych dla rumuńskiej kultury. Oto Mihai Eminescu (1850-1889) znany nam wcześniej z podobizny umieszczonej na banknocie o nominale 500 lei. Romantyczny poeta, nowelista oraz dziennikarz, uznawany za gwiazdę rumuńskiej poezji, autor popularnego pematu Luceafărul (Gwiazda wieczorna). W swojej poezji często odwoływał się do metafizyki, mitologii i historii. Działał w literackiej społeczności Junimea oraz pracował jako redaktor Timpul, oficjalnej gazecie Partii Konserwatywnej. Uważany jest za ikonę rumuńskiej prawicy. 
Przed nami Alecu Russo (1819-1859) - mołdawski i rumuński pisarz oraz polityk. Brał udział w Wiośnie Ludów w 1848 r. Po klęsce rewolucjonistów przebywał na emigracji w Paryżu. Po amnestii powrócił do Rumunii i zamieszkał w Jassach. Był zwolennikiem planu zjednoczenia Mołdawii z Wołoszczyzną. Dziełem, które przyniosło Russowi w Rumunii sławę, była napisana po francusku Pieśń o Rumunii . Znów nasz znajomy z banknotu, tym razem o nominale 100 lei, Ion Luca Cariagale (1852-1912). Pisarz, dramaturg, eseista i dziennikarz, autor znanych sztuk teatralnych. Tytuł jednej z nich ”O scrisoare pierduta” bardzo mnie zaintrygował. Po polsku tytuł brzmi „Zagubiony list”, natomiast fabuła tej komedii dotyczy korupcji politycznej przy wyborze senatora w małym prowincjonalnym mieście w 1883 r. Hmm… Mijamy jeden z uroczych pawilonów zwany „japońskim”
Wkrótce dochodzimy do mniej urokliwych obiektów zbudowanych za czasów komuny dla potrzeb ludu pracującego miast i wsi, pełniących obecnie funkcję hoteli tak jak ten widoczny na zdjęciu Hotel Bradul. Na tym kończymy naszą wizytę w Watra Dorna. Jadąc w kierunku Bystrzycy docieramy do granicy regionów Bukowina i Siedmiogród. Wjeżdżamy na teren okręgu (judete) Bystrica-Nasaud. Granicę wyznacza kobieta z grzybami stojąc prawą nogą w Siedmiogrodzie, a lewą w Bukowinie. Grzyby kosztują 10 euro za wiaderko.
Zatrzymujemy się na przełęczy Tihuta położonej na wysokości 1201 m. npm. oglądając różności wystawione na straganie. Jest tu trochę zabudowań, a wokół góry. Wśród zabudowań góruje hotel zwany Zamkiem Drakuli, miejsce owiane złą sławą jednak nie ze względu na Drakulę tylko na Ceaucescu który więził w tym obiekcie „wrogów ludu”. Jak można się domyślać warunki ich bytowania były mniej komfortowe niż obecnie zapewnia się turystom. Przed zamkiem złoci się pomnik angielskiego pisarza Abrahama Stokera, któremu sławę przyniosła gotycka powieść Dracula (1897), w której stworzył legendę okrutnego hrabiego-wampira.
Bardziej niż hotel podobały nam się zabudowania gospodarskie, a oto jedno z nich.
Nad przełęczą góruje krzyż, a obok niedawno zbudowano klasztor. Patrząc w kierunku północnym widzimy Góry Bargau, a na dalszym planie Góry Rodniańskie, których szczyty przekraczają 2000 m. npm. Jeszcze jeden kadr obejmujący piękną panoramę gór. Pokryte polami i łąkami przedgórze poprzecinane jest dróżkami wiodącymi do rozrzuconych w terenie gospodarstw. Przed Bystrzyca uwagę naszą zwraca Livezile. Wieś wyróżnia się dobrze zachowaną zabudową poniemiecką, aczkolwiek uwagę zwraca także stosunkowo nowa cerkiew grekokatolicka zbudowana w 1939 r.
 


Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1311 roku, a więc po osiedleniu się na tym terenie ludności niemieckiej zwanej „Sasami Siedmiogrodzkimi”. Przez kilka stuleci stanowiła ona większość mieszkańców wioski. W roku 1930 zamieszkiwało ją 895 Niemców, 543 Rumunów, 143 Romów, 30 Żydów i 25 Węgrów. Część Niemców uciekła przed Sowietami zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a duża część wyemigrowała w latach 80-tych. Fala wyjazdów osiągnęła swój szczyt pomiędzy 1990-91 rokiem, kiedy to prawie 80 proc. Sasów Siedmiogrodzkich wyjechało do Niemiec. Obecnie Niemcy stanowią zaledwie ok. 0.3 % ludności Rumunii. Bystrzyca (rum. Bystrita) jest miastem średniej wielkości ( ok. 80 tys. mieszkańców) wartym odwiedzenia średniowiecznym miastem, którego budowa i rozwój wiąże się z osadnictwem saskim. W pierwszej połowie XVI w. niemal wszyscy mieszkańcy Bystrzycy przeszli na luteranizm, a na rynku (Piata Centrala) wznieśli monumentalny ewangelicki kościół farny.
 
Wieża kościoła ma wysokość 75 m. i jest jedną z najwyższych w Rumunii.Wnętrze kościoła jest ogromne, a oto jego widok w kierunku ołtarza.

Nad bramą wejściową górują organy.
Na skwerze przed kościołem wznosi się pomnik Andei Muresanu (1816-1863) - poety i uczestnika Wiosny Ludów. Jego wiersz „Desteopta-te, romane” (Zbudźcie się Rumuni), stał się tekstem Hymnu Narodowego. Południowo-wschodnia pierzeja Piata Centrale zabudowana jest zabytkowymi kamieniczkami, które aczkolwiek nie pamiętają średniowiecza tworzą swoisty klimat tego miejsca.
Podobnie urokliwa jest pierzeja północno-zachodnia. Od Piata Centrale odchodzi kilka ulic, jedną z nich jest otoczony sklepikami i kafejkami deptak - Strada Liviu Rebreanu.
Inne uliczki, jak ta i te na dwóch następnych zdjęciach, malownicze i prawie pozbawione ruchu samochodowego koją oczy przechodnia spokojem z domieszką nostalgii.
Zagłębiam się w zaułki, a oto jeden z nich Pasajul XII.

Mieszkają tu Cyganie, wałęsają się kury i psy, a z zakamarków wyziera niedostatek. Z nad murów i bram unoszą się zdeformowane dachy.

Przez jedną z bram zajrzałem na podwórko, schludne i dość zadbane

Z za drugiej bramy ukazał się rozgardiasz, a kiedy robiłem zdjęcie pojawiła się Cyganka gestykulując i wołając coś po rumuńsku co zrozumiałem jako „spieprzaj dziadu”. Szanując jej prywatność oddaliłem się z godnością.
Docieramy do okalającą stare centrum Strada Alexandre Odobescu przy której stoi prawosławna katedra Swintii Trei Ierarhi (Trzech Świetych Hierarchów).

Wnętrze katedry. Święci trzej hierarchowie - Jan Chryzostom, Bazyli Wielki i Grzegorz Teolog - nazywani są „Nauczycielami Cerkwi”, dlatego też patronują wielu kościołom i prawosławnym placówkom edukacyjnym. Chylimy czoła przed Świętymi Hierarchami i wracamy do Vamy.

najbliższe galerie:

 
Zamek Neamtului, Voronet, Vatra Dornei - Rumunia
1pix użytkownik maciek odległość 7 km 1pix
Góry Kelimeńskie w maju
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 22 km 1pix
Romania 07.2012 cz 011 W dolinie Złotej Bystrzycy
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 23 km 1pix
Romania 07.2012 cz 009 Skały Księżniczki
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 24 km 1pix
Góry Rarău – maj 2009
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 24 km 1pix
Romania 07.2012 cz 008 Kierunek Rarau
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (38):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.12.2013 19:58

Urocze te domki z foto 31 .Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6820) dodano 09.12.2013 12:07

Fajna i ciekawa ta Twoja rumuńska wycieczka:)
pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6364) dodano 09.12.2013 11:54

Jacku, gratuluję miejsca na pudle...;))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 08.12.2013 13:32

Rumunia musi być piękną krainą,skoro rosną takie grzyby:)Osobiście wolę zaułki miasta niż centrum...fajnie,że tam zajrzałeś:)Moje ulubione kadry 28 i 48;)
Pozdrawiam serdecznie:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 08.12.2013 10:34

Gabi, to ja patrząc na tajemniczą rybę "paniwu" skojarzyłem ją z panią Wu - bohaterką książki Pearl Buck dawno zapomnianej laureatki Nagrody Nobla, a może "Wu" to inicjał imienia lub nazwiska? Nie wiem. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 08.12.2013 10:26

Kalino, cieszę się że spodobała mi się moja galeria. Domyślam się że Ty też kiedyś odwiedziłaś ten kraj, może warto powrócić do wspomnień. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 08.12.2013 10:22

Paniwu, cieszę się, że dałaś się sprowokować, podjęłaś wyzwanie i szykujesz nową galerię. Ta którą zadebiutowałaś była bardzo udana, życzę powodzenia w następnej. Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 08.12.2013 08:24

Paniwu, czy Twój nick został zaczerpnięty od tytułowej bohaterki powieści P.Buck " Pałac kobiet"?

kalina użytkownik kalina(wpisów:18) dodano 08.12.2013 01:15

Jacku, ładnie oprowadzasz po zakątkach Rumunii. Podobają mi się Twoje zdjęcia. Pozdrawiam:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 07.12.2013 22:59

Przemku, zaniepokoiłem się brakiem Twojego komentarza. Twoje uwagi i refleksje czytam z prawdziwą przyjemnością, a tu nic. Zapewne skorzystam z Twoich rad dotyczących wędrówek po Bałkanach skorzystamy w roku 2015, bo najbliższe wakacje mamy już zaplanowane. Do Rumunii zniechęciłem się w roku 1977 , było tam okropne dziadostwo a co gorsze aparat miałem nędzny i samochód marny. W te wakacje polubiłem ją z kilku powodów miedzy innymi czując jakiś powiew świeżości w porównaniu z dekadencką cywilizacją zachodu. Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:709) dodano 07.12.2013 21:43

Hej Jacku, przyjmuję wyzwanie, podnoszę rzuconą rękawicę i postaram się, może jeszcze przed Bożym Narodzeniem, podzielić się w obieżyświecie moimi zdjęciami i refleksjami, właśnie z pobytu w Rumunii. W tym roku byłam w Rumunii po raz pierwszy i jestem nią oczarowana. Na pewno wrócę tam jeszcze. Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6364) dodano 07.12.2013 19:46

A gdzie mój komentarz??
No tak:
tak się zaczytałem, że chyba zapomniałem go napisać??
A przeczytałem całość dwa razy z mapą w ręce, śledząc trasę.
Gdybyś ujechał jeszcze z kilometr, dwa, za Bystrzycę, nasze pętle rumuńskie przecięłyby się.
Ale dotknęły się: ja jechałem na północ z Sibiu w stronę Viseu de Sus, z drugiej strony Munti Rodnei.
Też fajna trasa, polecam na przyszłość!
Pozdrawiam serdecznie!

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 07.12.2013 11:04

Witaj Wielkopolanko ! Dziękuję za odwiedziny mojej galerii i ciepłe słowa uznania. Zapraszam do obejrzenia następnych, które powoli przygotowuję, może też ci się spodobają. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.12.2013 16:58

Eliocie, dzięki za wizytę i komentarz. Na ogół staram się wędrować "po pętli" tak aby nie wracać ta samą drogą do miejsca bazowego. W Rumunii było jednak na ogół inaczej. Po pierwsze, wyjeżdżaliśmy stosunkowo późno 9:00-10:00 nacieszywszy się ziewaniem i śniadaniem, i miejsce docelowe opuszczaliśmy przy schyłku dnia, a podróż po zmroku nie była turystycznie atrakcyjna. Powrót sprowadzał się zatem do manipulowania kierownicą, pedałem gazu i hamulcem podczas gdy moi współtowarzysze najczęściej drzemali i tak "aby do przodu". Po drugie, ze względu na nieznany stan dróg nie chciałem ryzykować jadąc nieznaną trasą po zmroku, a ten we wrześniu zapadał wcześnie. Po trzecie coś musiałem sobie zostawić na następna, a może kilka, wyprawę do Rumunii.
Oczekuje kolejnej Twojej galerii i pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 06.12.2013 16:40

Jak zawsze u Ciebie Jacku pięknie i ciekawie! wycieczka pierwsza klasa! bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam:)))

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.12.2013 16:38

Gabi, cieszę się, moja galeria spodobała się Tobie. Moje wypady z jak piszesz "eleganckiego świata" w świat codzienności, nieznanych miejsc i przygodnie napotkanych ludzi sprawia mi dużo radości, którą staram się podzielić z innymi ubarwiając moje przeciętne zdjęcia komentarzami i uchwyconymi migawkami zdarzeń. Tu przypomniał mi się cytat z jednej z książek poświęconych fotografii. "Jeżeli lubisz sztukę, a nie masz talentu aby malować obrazy lub pisać książki kup sobie aparat fotograficzny i staraj się robić zdjęcia, które opiszą co ci duszy gra".

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.12.2013 16:24

PaniWu, coś mi się wydaje, że znasz Rumunię podobnie jak, a może lepiej tylko się z tym nie zdradzasz i trzymasz materiały z Twoich wypraw na dysku komputera. Porzuć właściwą sobie skromność i pokaż coś w OŚ. Pozdrawiam.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 06.12.2013 16:05

Witaj Jacku,
Pokazujesz w galerii to co lubię najbardziej, pokazujesz obieżyświatową wycieczkę, jak profesjonalny przewodnik opowiadasz po kolei o miejscach które widziałeś i dodatkowo przekazujesz swoje odczucia.
Jedno mnie zastanawia, czy jest tu wartością dodaną powrót po tej samej trasie i oglądanie jeszcze raz drogi z drugiej strony, czy może warto było by inaczej zaplanować trasę, - zaryzykować dłuższe kółko lub zrobić przebazowanie.
Czy powrót 140 km i 2 h przy tak napiętym grafiku jest jeszcze dopuszczalną stratą czasu i paliwa?
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 06.12.2013 08:56

Jacku, Twoja galeria jest bardzo ciekawa i obieżyświatowa. Mi najbardziej spodobało się zderzenie Twojego eleganckiego, wyszukanego języka z hasłem "spieprzaj dziadu", do tego to "wycofanie z godnością", dawno się tak nie uśmiałam,
pozdr.
Gabi

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.12.2013 08:40

Magdaleno, dzięki za wskazanie błędu, już poprawiłem. Ukłony.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3704) dodano 06.12.2013 06:58

Jacku, ale mnie chodziło tylko o brak słówka "tysięcy";-)
80 mieszkańców a 80 tysięcy mieszkańców, to jest jednak drobna różnica;-)
Pozdrawiam i czekam na relację z dalszej podróży:-)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:709) dodano 05.12.2013 23:34

I znowu z przyjemnością przewędrowałam w Twojej galerii przez kilka ciekawych miejsc w Rumunii. Podobało mi się. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:59

Rozmusiaki, Nata14, miło ze odwiedziliście moją galerię. Dziękuję za komentarze i pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:56

Patryku, zgadzam się z Tobą, że miejsca może nie zachwycają w porównaniu np. z zabytkami Dolnego Śląska, czy miastami zachodniej Europy, ale mają swój klimat, którego już w tzw. "starej Europie" nie doświadczysz.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:51

Mietku, dziękuję za Twój ciepły komentarz, teraz nie żałuję trudu targania mojego aparatu. Muszę przyznać, że wędrując po północnej Rumunii pomyślałem o Tobie i twoich ulubionych Kresach. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:47

Benko970, jak obejrzałem Twoje galerie to doszedłem do wniosku, że co "krymskie" to jeszcze ładniejsze. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:40

Satan, dobrze, że wspomniałeś Góry Suchard. Nazwy gór pozostają w kościach i dobrze się je pamięta gdy się przez nie wędruje, a nie objeżdża samochodem, bo jest ich tyle, że trudno spamiętać. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:36

Dispar, ale się cieszę, że udało mi się wędrować drogą, która jeszcze nie jechałeś! Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2013 22:33

Magdaleno, podziwiam Twoją dokładność. Rzeczywiście niektóre źródła podają większą liczbę mieszkańców Bystrzycy np. Wikipedia, 81 tys (w 2002 r), Explore Guide 82 tys. ale myślę, że moje "ok. 80 tys" nie jest błędem. Natomiast błędem było, że nie wyjechałem na wieżę, tak jak by doradził Paweller75 tylko wszystkie zdjęcia robiłem z "żabiej pespektywy" pominąwszy "perspektywę sokoła". Pozdrawiam Was oboje.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4876) dodano 05.12.2013 20:50

Bardzo klimatyczne miejsce,w którym bardzo przyjemnie spędziłem czas.
Podobało mi się :)
Pozdrawiam.

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 05.12.2013 19:32

Witam !!
Jako zakręcony na punkcie Rumunii muszę stwierdzić że wszystko to co rumuńskie jest piękne i bardzo miło oglądało się galerię , czekam na cdn...

I jak mawiają Rumuńscy naukowcy
Salut

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 05.12.2013 19:04

Ciekawe opisy i fotki. Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7585) dodano 05.12.2013 16:36

No, wieża bardzo ciekawa, na pewno warto by było na nią wjechać, takiej atrakcji ja bym nie odpuścił:) Miasto pewnie liczy sobie 80 tysięcy mieszkańców, przynajmniej tak mi się zdaje, ale może się mylę:)))
Pozdrawiam.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 05.12.2013 15:57

Jacku! Miło się z Tobą podróżuje. Można poznać nowe kraje nie ruszając się z domu. Jak zwykle przekazujesz ciekawe wrażenia z podróży. Wasza trasa na mapie przypomina klucz żurawi. Życzę pomyślności i pozdrawiam. :)

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 05.12.2013 09:56

Hej.

Ciekawa galeria, jak każda z Rumunii ;-) Też kiedyś zrobię taką objazdówkę, kosztem gór.

Foto nr 2 /Góry Suhard/ ;-)

Pozdrawiam ;-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 05.12.2013 07:57

Tą drogą nie jechałem. Dlatego z ciekawością obejrzałem i przeczytałem.
Obieżyświatowa galeria.
Pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 05.12.2013 07:42

Obejrzałem z dużą przyjemnością. Miejsca może szczególnie nie zachwycają, ale dla celów poznawczych warto zajrzeć też do takich. Galeria dopracowana, dużo ciekawych informacji podanych z humorem

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3704) dodano 05.12.2013 07:33

Bystrzyca ma jednak trochę więcej mieszkańców niż 80;-)
Uliczkami z 38-43 też się szwendałam. Była niedziela i w mieście trwał jakiś festyn, więc nie było tak pusto, jak u Ciebie na zdjęciach.
Paweller już mnie wyszkolił i staram się żadnej wieży nie odpuścić;-) Na kościelną z 34 wjeżdża się windą, więc nie namęczyłam się specjalnie, żeby popatrzeć na miasto z góry.
Pozdrawiam:-)
P.S. Postaram się zapamiętać, że pierduta po rumuńsku to stracić;-)Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!