m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Stara Giełda - klasycystyczny budynek wzniesiony został na początku XIX wieku jako centrum obrotu towarowego. Obecnie jest to siedziba władz miejskich - ratusz. Budynek ratusza zamyka od strony południowej wielki odeski bulwar nadmorski. Mijając placyk przed ratuszem wchodzimy w szeroką aleję kasztanowców. W cieniu drzew stoi pomnik Puszkina odsłonięty w 1888 roku. Wielki rosyjski poeta i prozaik przebywał w Odessie na zesłaniu (za swoje antycarskie w wymowie utwory) w 1823 roku. Nasz pobyt w Odessie przypadł na czas krótko przed 'polsko-ukraińskimi' mistrzostwami EURO 2012 ;) Z racji EURO pojawiło się tu takie mini miasteczko dla kibiców z telebimem, ale następnego dnia już zniknęło. Okazało się, że była to jedynie prezentacja pucharu mistrzostw. Primorskij Bulwar to piękna szeroka aleja drzew tętniąca życiem i pełna ludzi... w pogodne dni. A tak spaceruje się w deszczu:) Wieczorami spotkać tu można 'folkowych' grajków.
Ten przymorski bulwar położony jest na wysokiej skarpie i ciągnie się niemal kilometr wzdłuż morza. Ozdobą bulwaru jest zabytkowa zabudowa kamienicami z pierwszej połowy XIX wieku. Przykładem jest hotel Londyński z 1827 r. Sprawdzałam nawet ceny:  jedna noc w tutejszym apartamencie kosztowałaby tyle, co tydzień w moim:( Dochodzimy do półkolistego placu mniej więcej w połowie długości bulwaru. Stoi tu pomnik Księcia Armanda Richelieu, gubernatora Odessy w latach 1803-1815. Za jego rządów miasto bardzo się rozwinęło. Figura księcia Richelieu stylizowana jest na posąg starorzymskiego bohatera i zwrócona ku morzu. No, ale najważniejsze stają się chyba w tym miejscu schody... Schody Potiomkinowskie - symbol Odessy.  Wiele o nich powiedziano i napisano, trzeba po prostu na nich stanąć. A właściwie przejść się po nich w górę i w dół:) Orły, sokoły, herosy!... na schodach potiomkinowskich. Schody Potiomkina prowadzą do dworca morskiego. Za nim, w tle widoczny jest wieżowiec nowoczesnego hotelu Odessa.
Na placu wokół pomnika Richelieu znajduje się postój dorożek, a może nawet są i karety i karoce:) Obok schodów jest kolejka linowo-szynowa dla bardziej strudzonych turystów:) j.w. 'Pomarańczowa rewolucja'? chyba raczej zwykli 'reklamiarze';) Trzeba w końcu przedłużyć ten spacerek i zejść na cypel z dworcem morskim. Przed dworcem taka dziwna figura. Ten modernistyczny pomnik to 'Złote dziecko'. Tylko że dla mnie, to ono jest czarne;)
Na betonowym cyplu - pomoście jest też pomnik Żony Marynarza. Ten jakoś do mnie bardziej przemawia:) Zakochani są wśród nas, zakochani pierwszy raz... Widok na port z północnego krańca bulwaru. Jak pamiętamy założenie miasta i portu datuje się na rok 1794 - na polecenie carycy Katarzyny II. Obecnie jest to największy port morski Ukrainy. To zdjęcie to dla mnie taka kwintesencja Odessy;)
Ale dochodzimy w końcu do północnego krańca nadmorskiego bulwaru, gdzie znajduje się pałac Woroncowów. Budynek powstał w latach 1827-1830 zaprojektowany przez sardyńskiego architekta Franciszka Boffo. Ten sam budowniczy zaprojektował słynne schody. Na ścianie takie ładne szlaczki, z których jednak nic nie rozumiem;) Ten napis jest trochę bardziej dla mnie zrozumiały: w czasie rewolucji bolszewickiej w 1917 roku miała tu swoją siedzibą lokalna rada delegatów robotniczych. A to już budynek w innej części miasta, również godny obejrzenia - dworzec kolejowy. Budynek został zbudowany w 1884 roku w stylu neoklasycystycznym i jest jak widać prawdziwą chlubą miasta:)
Napis na budynku dworca witający podróżnych pochodzi chyba z minionych czasów, ale może się mylę. Wnętrza budynku w stylu 'pałacowym'. Żyrandole pasujące do całości, choć to przecież nie pałac prezydencki;) Dworzec powstał wg projektu petersburskiego architekta Aleksandra Szrotera. W czasie II wojny światowej mocno ucierpiał, ale wiernie go odbudowano w 1952 roku. Ostatnią renowację przeprowadzono w 2007 roku.
Po drugiej stronie dworca znajduje się monastyr św. Pantelejmona z pięknymi kopułami. Jest to klasztor męski założony pod koniec XIX wieku. Ponoć do lat 90-tych ub. wieku funkcjonował jako... planetarium. Kręcimy się cały czas w okolicy dworca kolejowego. Przy ulicy Puszkińskiej widzimy inną odnawianą cerkiew.
Zdaje się, że w środku coś się dzieje, więc wchodzimy do środka;) Wnętrze świątyni odnowione... ...i bardzo ozdobne. Myślę że, bez względu na jakość, obrazek wart jest zamieszczenia. Trafiliśmy akurat na ślub, a obrzęd ślubu prawosławnego jest całkiem odmienny od, znanego nam dużo bardziej, katolickiego. Młodzi z koronami na głowach, które symbolizują czystość życia, trzykrotnie obchodzą stół w centrum cerkwi prowadzeni przez batiuszkę (popa, kapłana). Uroczystość, pomimo że nie jest połączona z mszą świętą, trwa ok. godziny. Oczywiście byliśmy świadkami tylko fragmentu tego obrzędu. Nawiasem mówiąc, ciekawe co słychać u Młodych nieznajomych?... minęło półtora roku;) Dziękuję za wspólny spacer:)

najbliższe galerie:

 
Odessa - pierwsze wrażenie
1pix użytkownik travelan odległość 1 km 1pix
Odessa
1pix użytkownik macko odległość 3 km 1pix
Odessa Priwoz Market
1pix użytkownik wanieczka odległość 3 km 1pix
Odessa
1pix użytkownik tamara odległość 5 km 1pix
Odessa
1pix użytkownik scipio55 odległość 11 km 1pix
piękny wschód
1pix użytkownik maski odległość 61 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 12.12.2013 23:29

Przyjemny spacerek:)
Kolesie na 11 to naprawdę niezły odlot;)
Piękny ten monastyr:)
pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 11.12.2013 17:57

Obejrzałam z zainteresowaniem,mam zamiar tam dotrzeć.Pozdrawiam:)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 10.12.2013 22:57

Kolejka jak na Gubałówce,bryczki jak w Krakowie,port jak w Gdyni,ale monastyru takiego w Polsce nie widziałam-podobał mi się najbardziej;)Fajnie ,że trafiliście na uroczystość zaślubin;)
Pozdrawiam

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 10.12.2013 10:33

Miło, że wpadliście do mojej Odessy:) Mimo pewnej 'siermiężności' tego miasta warto je odwiedzić. Polecam i pozdrawiam:))

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 09.12.2013 18:53

Fajny spacer po Odessie.Miło zobaczyć "znajome kąty " po ponad 15 latach. :)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 09.12.2013 18:53

Kolesie w klapkach, czapkach futrzanych i z sokołami na rękach są najlepsi;)))
Facet na 6 gitarę też ma fajną:)
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 09.12.2013 18:04

Do Odessy wybieram się jak sójka za morze:) Piękne budowle pokazałaś,zwłaszcza cerkwie i dworzec kolejowy!:)
I ja tu się nie uśmiechnąć przy słynnych schodach,wszak to tam kręcono sceny filmu J.Machulskiego "Deja vu" :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 09.12.2013 17:55

Niedawno gościła Odessa na portalu, ale obie galerie fajnie się uzupełniają. 24 bardzo wymowne

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!