m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na Starym Mieście,w głównej części placu Bolesław Chrobrego,znajduje się neorenesansowy budynek Ratusza. Po jego przeciwnej stronie,ciągną się również zabytkowe renesansowe kamienice. Tu fragment kamienicy Pod Murzynem.Jest budynkiem dwuosiowym, czterokondygnacyjnym o bliźniaczych oknach, reprezentującym styl secesyjny. ... Późnobarokowa Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny została wykonana w Kłodzku w 1680 roku przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Beyerhoffa i ślusarza Jana Scholza. W lewym narożniku Ratusza umieszczono w 1896 roku zegar,który podtrzymuje kłodzki lew.
Kamienica nr 4 przy pl. Chrobrego - jest budynkiem narożnym, o rzucie poziomym. Powstała w stylu neobarokowym, i swoją formą nawiązuje do wczesnego okresu tej epoki.Na uwagę zasługuje znajdująca się na rogu wieża-wykusz, zwieńczona hełmem oraz ozdobny szczyt, portal i obramienia okienne.
... Wracając do Ratusza - Prawdopodobnie jego powstanie pokrywa się z wykupem wójtostwa w 1324 roku. W kronikach miejskich odnotowano iż w 1366 roku ratusz spłonął a odbudowano go w 1400 roku. W latach 1549 -1654 był kilkakrotnie przebudowywany. W wyniku tych prac wzbogacono go o wieżyczkę dla dzwonu,natomiast w latach 1653-1654 budynek otrzymał zachowana do dziś wieżę ozdobną z galerią o szesnastu arkadach zwieńczoną hełmem. W 1744 roku ratusz ponownie spłonął, wkrótce został jednak obudowany i ostateczną formę otrzymał po przebudowie w 1890 roku po kolejnym pożarze, który miał miejsce w nocy 20 września 1886 roku. Architektem ratusza w obecnej formie był Berger. Budynek ratusza posiada bogato zdobione elewacje, stylowo jest jednak niejednolity ponieważ mieszają się w nim różne style architektoniczne.
Przy głównym wejściu do ratusza postawiona została już w XVI w. studnia, która po przebudowie na przełomie XVII i XVIII w. przybrała obecny kształt. Centralną część fontanny stanowi lew w koronie, wspierający się na tarczy herbowej. My tymczasem kierujemy się na zabytkowy most św.Jana,o którym mówi się,że to prototyp,pierwowzór mostu Karola w Czeskiej Pradze. Most św.Jana łączy starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu. Według pierwszego jest to 1281 rok, data ta została wykuta pod figurą Chrystusa na krzyżu i nie zgadza się ona z drugim źródłem czyli datą 1286 rok podaną przez kronikarza Georga Promnitza. Rzut oka,a raczej aparatu za siebie... Budowę mostu w wersji pierwotnej prawdopodobnie zakończono w 1390 roku a figury znajdujące się na moście zaczęły się pojawiać od XVI do XVIII w. fundowane przez hojnych i zamożnych mieszczan, tworząc tym samym osobliwą galerię.
My tymczasem schodzimy pod most,gdzie udajemy się na tzw krótki odpoczynek - czyli na kawkę z termosu ... Jak się okazuje,pod mostem też może być ciekawie ... co prawda wiele zostało jeszcze do zrobienia,ale i tak jest już ładnie ... I przyjemnie ... A i młode Rozmusiaki nabrały dodatkowej energii ... Bo przecież ile można zwiedzać ... :) Wypoczęci,udajemy się na drugą stronę miasta.
Może coś o samym Kłodzku,bo historia miasta jest niewątpliwie ciekawa ... Jako gród powstały już w X wieku,a położony w miejscu twierdzy,przekształcił się w miasto ważne na pograniczu jako ośrodek administracyjny i wojskowy. W średniowieczu zaczynają do Kłodzka przybywać osadnicy niemieccy,co z biegiem czasu zmienia skład narodowościowy mieszkańców miasta. Przez całe wieki, należące do państwa czeskiego Kłodzko, dzięki przywilejom nadawanym kupcom i rzemieślnikom, rozwija się się bardzo prężnie. Okresy prosperity przerywane są wojnami, jak również klęskami żywiołowymi i epidemiami. Kłodzko mocno ucierpiało w trakcie wojen husyckich, wojny trzydziestoletniej i wojen śląskich.
 W XVIII w. oderwane od monarchii habsburskiej znalazło się w granicach Prus, a po II wojnie światowej w granicach Polski.My tymczasem udajemy się skorzystać z kolejnej atrakcji,jaką dało turystom Kłodzko ... A jest to podziemna trasa turystyczna,wiodąca aż do samej Twierdzy ... Jest bardzo solidnie i ciekawie zaaranżowana oraz wykonana i polecam każdemu jej przejście,po drodze można wiele ciekawostek liznąć,choćby dlatego,że kiedyś Kłodzko nie budowało się wszerz tylko w dół ... Trzeba tez uważać,bo można jeszcze jakieś stwory spotkać ... ...
Na szczęście udaje nam się wydostać z podziemi i ruszamy lekko pod górę,aby bliżej zapoznać się tym razem z historią Twierdzy,a przy okazji dzięki temu,że góruje nad miastem,będzie można panoramę miasta podziwiać.To przedsmak. W XIII wieku gród zaczyna przekształcać się w komfortowy zamek stanowiący od XVI wieku siedzibę władców Hrabstwa Kłodzkiego. W tym też okresie zamek zostaje przebudowany. Na zlecenie Ernesta Bawarskiego powstaje tzw. zamek dolny. W roku 1622 / okres wojny 30-letniej /, wojska cesarsko- austriackie zdobywają miasto i zamek, a wrocławski fortyfikator Walenty Sabisch szkicuje pierwszy projekt modernizacji twierdzy. W latach 1690-1702, wzniesiono tzw. dzieło koronowe / trzy bastiony: Jabłonka, Ludmiła i Wacław /. Powstają również bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.
A to już panoramka miasta ... W roku 1742 na mocy traktatu wrocławskiego kończącego I Wojnę Śląską, Kłodzko przechodzi pod władanie Prus w których rządzi Fryderyk II i to właśnie za panowania Pruskiego przypada największa rozbudowa twierdzy. W okresie rządów fryderycjańskim na przeciwległym Twierdzy Głównej brzegu Nysy Kłodzkiej powstaje fort pomocniczy- Owcza Góra. Z Góry Zamkowej (Fortecznej) znikają wszystkie pozostałości po średniowiecznym zamku. Przeobrażone zostaje również dzieło koronowe, północno- zachodnia strona twierdzy zabezpieczona zostaje podziemną siecią chodników minerskich- kontramin. Twierdza była rozbudowywana i unowocześniana przez niemal cały czas pozostawania w rękach pruskich.
Okres rządów pruskich na krótko przerywa panowanie austriackie. W czasie trwania III Wojny Śląskiej Austriakom udaję się zdobyć szturmem Twierdzę / 1760r / jednak zaledwie po trzech latach na mocy zawartego w Hubertsburgu pokoju wraca ona w granicę Prus.
Po raz ostatni twierdza była zdobywana w okresie kampanii napoleońskiej w 1807 roku kiedy to Kłodzko było oblegane przez wojska Hieronima Bonapartego /brata Napoleona /. Główne walki rozegrały się na przedpolach miasta gdzie zbudowany był obóz warowny. Francuzi zdobyli go po szturmie w nocy z 23 na 24 czerwca. Los Kłodzka był przesądzony. Akt kapitulacji podpisano 25 czerwca. Twierdzy jednak faktycznie nie wydano z uwagi na pokój w Tylży zawarty 9 lipca 1807 r.
W 1877 zniesiono status twierdzy i powoli zaczęto ją rozbrajać, przeznaczając część pomieszczeń na więzienie. Podczas II wojny światowej obiekt pod nadzorem SS i Abwehry stał się głównym więzieniem politycznym Niemiec: trzymano tu przeciwników politycznych i dezerterów z armii niemieckiej, a także jeńców wojennych różnej narodowości. W 1960 twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom.Wiele nakładu pracy trzeba tu jeszcze włożyć,ale coś się zmienia ,a duża część obiektu w środku jest już odrestaurowana i można poczuć ducha tamtych lat.Niekiedy nawet bardzo :) Przykre jest to,że tak naprawdę nie wojny zniszczyły i doprowadziły do ruiny / zarówno ten,jak i inne / tak cenny zabytek,ale 50 lat '' POKOJU ''
My już kończymy naszą wycieczkę po Kłodzku,wracamy jeszcze na lody i kawę - tym razem w kawiarence ... Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Kłodzko – wolnym spacerkiem
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix
Polskie miasta powiatowe - Kłodzko
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Kłodzko szybkie zwiedzanie
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Kłodzko - kościół WNMP
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix
Kłodzko
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
KŁODZKO
1pix użytkownik ulka odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 12.07.2018 18:13

Ogi,czy twierdza jest warta zwiedzania ?
Oczywiście ,ze tak !!!
Świetne widoki na miasto no i kawał dobrej historii.
Na marginesie - cała Kotlina kłodzka warta jest grzechu.
I to ciężkiego.
Dwa tygodnie na eksplorację to zdecydowanie za mało.
Pozdrawiam !

ogi użytkownik ogi(wpisów:109) dodano 11.07.2018 15:14

Piękne miasto, ładnie pokazane.
W najbliższe wakacje (już niedługo) wybieramy się w tamte strony. Czy twierdza warta jest zwiedzania? Czytałem różne opinie i potrzebuję pomocy.
Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 06.01.2014 22:46

Baracudo,na pewno będzie,bo to rzeka :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 06.01.2014 22:46

Bartaczku,niezmiernie mi miło :)
Pozdrawiam serdecznie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 06.01.2014 22:45

Terezo,dziękuję :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 06.01.2014 22:45

Amaranto,musisz koniecznie odwiedzić to ładne miasto :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 06.01.2014 22:44

Marcin1980 - dziękuję i pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 06.01.2014 22:43

Wielkopolanko,bardzo dziękuję i jedyne co mogę zrobić,to zaprosić do Kłodzka :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 06.01.2014 00:59

Uwielbiam odbicia w wodzie,mam nadzieję,ze jak tam dotrę to kałuża-rzeka? będzie:)Pozdrawiam:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 05.01.2014 19:31

Fajne jest to, że potrafisz stworzyć galerią "do śmiechu" , i taką o dużych walorach poznawczych, jak tu. Byłam w Kłodzku jakiś czas temu, bardzo dobrze pamiętam most, widzę,że trzeba tam ponownie zawitać , by przyjrzeć się wielu szczegółom. Udanie zachęcasz do powrotu, pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 05.01.2014 19:11

Byłam,widziałam.Ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

amaranta użytkownik amaranta(wpisów:144) dodano 05.01.2014 12:52

bardzo ładne kamienice, zachęciłeś do odwiedzenia :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 05.01.2014 10:04

Bardzo piękne miasto, z interesującą architekturą. Widać, że warto się tam wybrać.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1864) dodano 05.01.2014 09:35

Piękna prezentacja Kłodzka! byłam bardzo dawno ! na pewno zachęciłeś do ponownego zwiedzenia tego uroczego miasta! pozdrawiam:)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 05.01.2014 09:26

Romario,dzięki :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 05.01.2014 09:26

Paweller,mogę chyba się przychylić do Twojej wypowiedzi :)
Pozdrawiam.

romario użytkownik romario(wpisów:259) dodano 05.01.2014 08:44

Kiedyś byłem w Kłodzku ale w twojej galerii jakieś ładniejsze się wydaje to miasto (-:
Poza tym za późno dotarłem do twierdzy i była już zamknięta ale przynajmniej tu ją zwiedziłem.
Dobre. Podobało mi się.
Pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 05.01.2014 01:21

Dla mnie panoramka na 40 jest the best, to chyba taki klasyk tego miasta:)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 04.01.2014 22:42

Pszem,dzięki :)

pszem użytkownik pszem(wpisów:77) dodano 04.01.2014 22:31

Lubię to

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 04.01.2014 22:04

Patryk,oj tam , oj tam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 04.01.2014 21:59

Oj, polityczna niepoprawność się wdarła ;) Kamienica pod Murzynem

pipol użytkownik pipol(wpisów:8959) dodano 04.01.2014 21:58

a ja, głuptak, myślałem, ze to kołatka ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 04.01.2014 21:42

Pipol,tak Kłodzko ładnym miastem jest,w ogóle Kotlina Kłodzka warta grzechu jest ...
Co do kółka,to tak,pełniło dosyć ważną rolę,gdyż na przeciw tej ściany dziedziniec opada w dół,co powodowało dosyć duży problem,aby coś ciężkiego wtoczyć do góry,więc przeplatano łańcuch tudzież sznur przez kółko i za pomocą ludzkich rąk wciągano ciężary :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 04.01.2014 21:38

Dziękuję Halino za odwiedziny :)
Również pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 04.01.2014 21:37

Śnieżko,nie zawsze jest to mój znak rozpoznawczy :)
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:8959) dodano 04.01.2014 21:34

bardzo ładne miasto ( przynajmniej to co widać w galerii)
Jak ważne jest to kółko na foto 43 ?

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.01.2014 21:22

Dzięki za przypomnienie Kłodzka:) Sporo info zapodałeś:) Piękna rodzinna wycieczka.Gratuluję i pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 04.01.2014 21:20

Fajnie, ale jakoś tak mi brakuje tej siatki z biedronki:D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!