m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Tukanopingwina wymyśliłam, bo masywny kolorowy dziób w połączeniu z pękatym tułowiem nasunął mi takie skojarzenie. Ptaki te prowadzą podobny do pingwinów tryb życia, ale nie mają szansy się spotkać, bo żyją na dwóch różnych półkulach. Maskonury zamieszkują wybrzeża Islandii, Wysp Brytyjskich, Grenlandii, Wysp Owczych, Półwyspu Skandynawskiego i Ameryki Północnej. W przeciwieństwie do nielotnych pingwinów potrafią doskonale fruwać. Tak wygląda maskonur czekający na podmuch wiatru, który pozwoli mu wystartować. W powietrzu wygląda trochę jak cegła w locie, ale... ... osiada dość zgrabnie. Pierwsza faza opadania i ...
... faza druga. Maskonury spokojnie mogą startować w zawodach na celność lądowania. Równie dobrze jak w powietrzu radzą sobie na wodzie, a szczególnie pod wodą. Są doskonałymi pływakami i nurkami. Gęste natłuszczone pióra chronią je przez zimnem północnego Atlantyku. Skrzydła o rozpiętości 50 cm pełnią rolę wioseł pod wodą. Ptaki te potrafią nurkować na głębokość 40-70 m wstrzymując oddech na około 2 minuty. Najmniej zgrabnie wychodzi im poruszanie się po lądzie. Pociesznie wyglądają chodząc pokracznie na swoich krótkich pomarańczowych nóżkach. Komicznemu wyglądowi zawdzięczają określenie klauna północy.  Nazwy tego ptaka w niektórych językach są adekwatne do jego aparycji. Po angielsku mówi się na niego puffin, co brzmi podobnie do słowa puff oznaczającego ptysia (ciastko) lub przymiotnika puffy (pękaty). Inne angielskie miano to sea parrot, czyli morska papuga.
Oficjalna niemiecka nazwa to Papageintaucher, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy papuga - nurek. Po francusku maskonur to macareux moine, ale równie popularne są określenia clown de mer (morski klaun) czy perroquet de mer (morska papuga). 
Porównanie do papugi pojawia się najczęściej, choć w istocie ptaki te są raczej negatywami prawdziwych papug, które mają bajecznie kolorowe upierzenie i skromnie ubarwiony dziób. U maskonura najbardziej tęczowy jest pyszczek. Reszta ciała przypomina małego czarno-białego pingwina w jaskrawych butach.   Pełna czułości jest łacińska nazwa maskonura. Fratercula arctica oznacza arktycznego braciszka. Ludy północy uważają maskonury za pośmiertną postać marynarzy i rybaków, którzy zginęli na morzu. Ani nazywanie braciszkami ani utożsamianie z nieżyjącymi istotami ludzkimi nie gwarantuje niestety maskonurom nietykalności. Islandczyków można nazwać kanibalami, bo ich przysmakiem jest wędzona pierś tego ptaka - ptaka, który łącznie z dziobem i piórami waży od 300 do 650 g.
Maskonury są ptakami typowo morskimi. Poza okresem lęgowym, który zmuszone są spędzać na wybrzeżu, przebywają w większości na otwartych wodach, czasem w bardzo dużej odległości od stałego lądu (rekordzistę spotkano 730 km od najbliższego brzegu). W takich warunkach trudno ustalić dokładnie długość ich życia, ale szacuje się, że siedem lat to wiek sędziwy dla tego gatunku. Ptaki te połączywszy się w pary są wiernymi małżonkami. Zdrady i rozstania dotykają nie więcej niż 10% populacji.  Maskonury są też przywiązane do miejsc, w których mieszkały w poprzednich latach. 99% spośród nich powraca na stare lęgowiska. Są niezwykle towarzyskie i z reguły tworzą kolonie liczące od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy par. Żyjąc w dużych grupach zapewniają też sobie i swoim przyszłym pociechom większe bezpieczeństwo. Wczesną wiosną pojawiają się dość nagle i tłumnie na wybrzeżach, by odbyć gody.
Zamieszkują dwa typy środowisk - strome torfowiska wznoszące się wzdłuż morskich brzegów lub przybrzeżne rumowiska skalne. Pierwszą czynnością po przybyciu na lęgowisko jest przygotowanie miejsca na złożenie jaja (wśród maskonurów dominuje model rodziny 2+1). Ptaki żyjące wśród skał wyszukują odpowiednio głęboką rozpadlinę, którą moszczą suchą trawą i znalezionymi piórkami. Trochę więcej pracy mają mieszkańcy torfowisk, którzy muszą wykopać norkę lęgową. Przy pomocy potężnego dzioba i silnych łapek drążą korytarz (o długości metra, a czasem nawet dwóch metrów!) zakończony szeroką komorą. Zdarza się, że bardziej leniwe maskonury zajmują gotowe już, puste nory innych zwierząt - głównie królików.  W maju samica składa jajo, którym rodzice opiekują się na zmianę. Ptaki nie siadają na jaju, tylko okrywają je skrzydłami. Po ok. 6 tygodniach wygrzewania go w ciszy i spokoju, wykluwa się pisklę i zaczyna się spektakl zwany czasem karuzelą. Malucha trzeba nakarmić. Jeden z rodziców pełni dyżur przy dziecku, a drugi w tym czasie nurkuje, po czym przylatuje z dziobem pełnym pożywienia.
Obserwowanie ptaków wracających z pokarmem jest niezwykle fascynujące. Niewiarygodne wprost ile rybek maskonur potrafi na raz przynieść do gniazda. Jak je pakuje do dzioba? Złapawszy pierwszą rybkę przyciska ją językiem do podniebienia, a dolną szczęką usiłuje schwytać kolejną ofiarę. Potrafi przytrzymać jednocześnie kilkanaście sztuk. U rekordzisty naliczono 62 rybki przyniesione za jednym razem.  Poprosiłam, by jeden z maskonurów zrobił aaaaa i pokazał swój magiczny język. Nie wierzycie, że ptaki mnie słuchały?! To zobaczcie... ... jak zareagowały na moją komendę W praaaawoooo zwrot!. No i co? Przyznacie chyba, że są karne. Te rybki trzymane w poprzek w dziobie to głównie dobijaki niebieskie zwane też tobiaszami niebieskimi (Ammodytes marinus). Ptaki fruwając pod wodą łowią też stynki i małe śledzie.
Główny pokarm maskonurów stanowią drobne ryby pływające ławicami, ale też małe bezkręgowce wykopywane dziobem z piaszczystego morskiego dna. Rodzice przynoszą swemu dziecku pożywienie w dziobie przez około 40 dni. Po tym czasie ptaki opuszczają potomka, który jeszcze przez parę dni daremnie czeka na pokarm. W końcu jednak z głodu opuszcza norkę i drobnymi kroczkami zmierza w kierunku urwistego brzegu. Decyduje się na skok w przepaść i szybowcowym lotem osiąga powierzchnię morza rozpoczynając w ten sposób samodzielne dorosłe życie. Czy zgadzacie się ze mną, że te ptaki są przeurocze? A ile czułości one potrafią sobie okazywać! Partnerzy witają się kłaniając sobie nawzajem i pocierając delikatnie dziobami. Takiej scenki nie udało mi się uwiecznić, ale... ... czyż tu nie wyglądają rozczulająco?
Prawie trzy godziny spędziłam przyglądając się maskonurom z odległości czasem tylko 2 metrów (barierki pozwalają na podejście tak blisko, a ptakom obecność człowieka zupełnie nie przeszkadza). Skalista wysepka, na której obserwowałam maskonury leży na dalekiej północy i mimo słonecznej letniej pogody wiało tam okrutnie. Dzięki kurtce z kapturem i ciepłemu polarowi nie zmarzłam, ale dłonie miałam skostniałe z zimna. Rękawiczek z plecaka nie wyjęłam, bo wydawało mi się, że będą mi przeszkadzać przy robieniu zdjęć. Klikając kolejno na tę i następną fotkę zobaczcie jak ptaki kręcą łebkami. Bezgłośnie siedzą na skałach (maskonury są raczej milczkami) i tylko głowy ustawicznie im się obracają. One cały czas pozują do zdjęć. Nie spotkałam dotąd wdzięczniejszych modeli.  Są to chyba najsympatyczniejsze i najzabawniejsze ptaki na świecie. Ich liczebność niestety spada. Wg spisu z końca lat 50. było ich 15 mln, a dziesięć lat później ok. 10-13 mln. Aktualnej liczby żyjących osobników nie znam. Dziękuję. Maskonury to śliczne stworzenia. Mam nadzieję, że spodobały Wam się te maskotki:-)

najbliższe galerie:

 
Norwegia: Wyspa Hornoya
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Norwegia: Vardø
1pix użytkownik magdalena odległość 3 km 1pix
Norwegia: Hamningberg
1pix użytkownik magdalena odległość 26 km 1pix
Norwegia: Z Tanamunningen do Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 79 km 1pix
Norwegia: Nesseby
1pix użytkownik magdalena odległość 90 km 1pix
Norwegia: Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 92 km 1pix

komentarze do galerii (66):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 16.01.2017 08:36

Voyager - pięknie dziękuję za odwiedzanie moich galerii:-)
Może któraś z nich stanie się dla Ciebie inspiracją i wybierzesz kierunek, o którym wcześniej nie myślałeś.
Pozdrawiam:-)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 16.01.2017 00:14

piękne ptaszory

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 06.09.2016 19:12

Aga, faktycznie ciężko było oderwać od nich wzrok. Niezwykłe słodziaki. Dzięki za wizytę:-)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 02.09.2016 11:00

Pięknie sfotografowałaś te urocze ptaszyska. Ciężko oderwać od nich wzrok:)
Pozdrawiam Aga:)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 17.02.2014 07:17

Dziękuje wszystkim raz jeszcze serdecznie za wizytę u "cudaków":-)))

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.02.2014 13:57

Wszystkie zdjęcia przepiękne ale 35 urocze-świetnie pokazane ptaszki-pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 15.02.2014 21:24

za ptaszory daję dychę na wyrost i z cierpliwością czekam na krajobrazy :))

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 13.02.2014 23:48

pięknie napisałaś...o tym co robisz i dlaczego....jestem pod wrażeniem i pozdrawiam serdecznie....

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 12.02.2014 22:34

Gratuluję i cieszę się że ciut inna ale jakże fajna i mądra galeria wita mnie codziennie(niestety codziennie na portal nie daję rady zajrzeć) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 12.02.2014 14:10

Gratuluję. Należało się.
Pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 11.02.2014 10:20

pięknie!!!

słoneczne gratulki ślę :D

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 10.02.2014 22:30

Gratuluję i pozdrawiam:)

shell użytkownik shell(wpisów:134) dodano 10.02.2014 22:17

Na Spitsbergenie takie cudaki widziałem. Fajna galeria dla ornitologa ;)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 10.02.2014 17:37

Magdaleno, jesteś rewelacyjna. Twoje oko bezbłędnie ustawia oko obiektywu, a komentarze do zdjęć dowcipne. Oczywiście, że po zdjęciu 34 wierzę, że potrafisz rozmawiać z tymi uroczymi "braćmi mniejszymi". Jestem pod wrażeniem. Gratulacje!!!

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 10.02.2014 16:57

Gratuluję:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 10.02.2014 13:21

Magdaleno, gratuluję wyróżnienia !!! Piękna galeria pełna ślicznych ptaków. Jestem zauroczony opisem i jakością zdjęć tym bardziej że zapewne te stworzenia były w ciągłym ruchu, a ja nawet wróbla nie potrafię porządnie sfotografować. Pozdrawiam serdecznie.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 10.02.2014 13:17

GRATULACJE!!!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 10.02.2014 13:15

Przepiękna galeria! Świetne są te ptaki, nie znałem ich wcześniej. Jestem też pełen uznania dla wyprawienia się tak daleko, by je zobaczyć

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 10.02.2014 12:55

Madzialenia,ja również bardzo gratuluję miejsca na pudełku ;)))
Pozdrawiam Cię serdecznie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 10.02.2014 12:05


Dziękuję za Wasze komentarze, oceny i gratulacje:-)

Miło mi niezmiernie, że maskonury się spodobały:-)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy tu zajrzeli, nawet jeśli śladu swojej bytności nie zostawili. Prezentacje na OŚ robię głównie po to, by podzielić się z Wami wrażeniami z wyjazdów. Liczba odsłon galerii utwierdza mnie w przekonaniu, że warto dalej „tworzyć”, bo ktoś jednak to ogląda:-)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.02.2014 11:22

Gratulacje. Super ptasia galeria :)
Pozdrawiam :)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 10.02.2014 09:56

Inaczej być nie mogło. Gratuluję wyróżnienia. A się alka załapała na krzywy dziób :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.02.2014 09:22

Gratuluje:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 10.02.2014 08:51

Gratuluje :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 10.02.2014 08:13

gratulacje !

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 10.02.2014 08:07

super...scenki z życia wzięte....gratuluję udanego polowania....

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 10.02.2014 07:49

Gratuluje :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 10.02.2014 07:20

super - galeria tygodnia:) gratuluje:)

andred użytkownik andred(wpisów:4776) dodano 10.02.2014 00:44

Gratuluję.
Fajna galeria będzie nas witała codziennie przez 7 dni :-)
Pozdrawiam,
andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.02.2014 00:32

Ale fajna galeria tygodnia :) Gratuluję i pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7354) dodano 09.02.2014 22:10

Oj, Magda, super galeria. Pewnie,że to przeurocze stworzenia i pięknie je przedstawiłaś. Ja się tam nie dziwię,że jechałaś tak daleko , by je zobaczyć. W ogóle cała Twoja przyrodnicza , skandynawska wyprawa bardzo mi się podoba.
Dużo ciekawych informacji. (tylko bym poprawiła z tym pożywieniem - skorupiaki to też bezkręgowce:))
Pozdrówki ciepłe ślę :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 08.02.2014 19:15

zgadzam się z Tobą w 100 procentach. Maskonury są urocze:) Aż się zdziwiłam, że 48 zdjęć tego samego było tak interesujące;) Opisy też mi sie podobały. Teraz pozostaje mi tylko nadzieja, ze też je upoluję;)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 07.02.2014 12:50

Fajna, galeria. Maskonury już raz urzekły mnie u Andred'a, a te Twoje też niczego sobie
i oglądałem z przyjemnością :-))
Pozdrawiam

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 06.02.2014 20:52

Niesamowite, urocze i bardzo fotogeniczne maskonury! Galeria świetna ! /Mam w zamyśle też taką z jednym "osobnikiem" w roli głównej, ale zupełnie nie wiem, jak za to się zabrać./ Pozdrawiam :)))

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 05.02.2014 20:09

piękna galeria ptaków

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 05.02.2014 19:17

Martyno, Terezo - dziękuję i pozdrawiam:-)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 05.02.2014 19:13

Ptaszyny przepiekne, tak piekne, ze ogladam, ogladam i naogladac sie nie moge ;) Gratuluje i pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3951) dodano 05.02.2014 12:27

Maskonury przeurocze. Fajna galeria.Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 05.02.2014 08:25

Dziękuję Wam za wizytę w tej galerii:-)

Tamo, też lubię zagadki, więc wierzę, że wypatrywałaś usilnie;-) Zaproponowanie tej zabawy było niezamierzone. Alka tak się zakamuflowała, że udało jej się przemycić do zbioru zdjęć, w którym miały być same maskonury. Jak ją dojrzałam na kompie po wgraniu zdjęć na portal, to wielce byłam zdziwiona, że wcześniej jej nie dojrzałam.

Aniu - Olafie, nie wiem dlaczego nie było ptaków na Runde:-( Wg danych w exif byłaś tam 26 maja, a więc w porze, kiedy powinny być obecne na lęgowisku. Może nie trafiłać do miejsca ich gniazdowania. To że zamieszkują wyspę, nie znaczy, że są obecne w każdym jej miejscu. Na wyspie Hornøya niemal wszystkie ptaki sidziały na jednym klifie. Łódź, którą trzeba wynająć w porcie w Vardø wysadza pasażerów pod tym klifem, ale gdyby dopłynąć do wysepki od innej strony, to można by zadać pytanie: "No a gdzie te maskonury???".

Pozdrawiam wszystkich ciepło:-)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 04.02.2014 23:31

Po prostu słodziaki. I te ich trójkątne ślepka ..jak u smutnych spanieli:)

Ps. W nawiązaniu do ... renifera we wstępie.
Spotykają się dwie przyjaciółki. Jedna właśnie wróciła z Norwegii / ale może być Laponia:)))/.
No ... i ci , i co , jak było? Podobało Ci się?
A pewnie , było super- dumnie odpowiada podróżniczka.
I co.. widziałaś renifery? Chwila konsternacji - jasne , że widziałam.
A fiordy , fiordy widziałaś ? Tutaj odpowiedź pada szybko - pewnie ,pewnie - z ręki mi jadły .
Pozdrawiam:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.02.2014 22:44

Rewelacja !!!! Przecudnej urody ptaszki na fotkach przecudnej urody... Tym razem wizja mocno przebiła narrację, choć ta ostatnia jak zwykle bez zarzutu ;) Pozdrawiam serdecznie :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.02.2014 22:17

Magdaleno,jak możesz zadawać takie pytanie....spodobało?.....mnie ciśnienie się na 180 podniosło na widok tych nurkujących papug ( z niemiec.),pękam z zazdrości,czuje Twój entuzjazm i już teraz wiem dlaczego mnie nie było dane je zobaczyć....w połowie sierpnia,wszystkie dzieciaki były już odchowane i po ptokach:))))Sle cieplutkie pozdrowienia:)))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 04.02.2014 21:59

Przeurocze ptaki. I oczywiście pięknie Ci pozowały.
Twoje poświęcenie zaowocowało bardzo dobrą galerią.
Trzy godziny obserwacji... Pewnie niewyobrażalną ilość zdjęć im narobiłaś.
Intruza sama nigdy bym nie odszukała. Nieźle się zamaskował.
Pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 04.02.2014 21:53

Przeurocze stworzenia.
Prześwietna galeria, bo i fotografie i tekst wyborne.
Bardzo się podobało. Zwłaszcza Twój entuzjazm.
Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 04.02.2014 21:50

Też bym się tam wybrał, fajne ptaszyska, fotka 35 rewelka:)
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 04.02.2014 21:39

Piękne to ptaki! pokazałaś i opisałaś jak perfekcjonistka! ptaszęta wielkiej urody! te dzioby i oczęta zachwycają a do tego piękne fraki i krótkie nóżki jak u kaczuszki wszystko połączone razem wielka klasa a powiedziałabym nawet ptasia arystokracja!
dzięki Twojej galerii moja wiedza o maskonurach jest większa! podobałoooooooooooo się bardzo!
Pozdrawiam:))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 04.02.2014 19:41

Ależ przecudnej urody te ptaszki :)
Gratuluję tak kolorowego albumu ...
Bardzo mi się podobało :)
Pozdrawiam serdecznie.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 04.02.2014 19:23

Dziobki mają przecudne. Matka natura zabawiła się kolorami, a szczególnie te oczka w trójkącie.
Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 04.02.2014 18:57

O 15-tej cztery razy przeleciałam maskonury, bo chciałam rozwiązać zagadkę. Zwróciłam uwagę na tego osobnika na 35 ale myślałam, że to część maskonura, takie samo umaszczenie i że łeb gdzieś tam jeszcze jest ;)
To prawda, one coś w sobie rozczulającego mają, ciekawa opowieść - taka familijna :)
Pozdrawiam :)

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 04.02.2014 17:43

Fajna galeria i bardzo urocze ptaszki. Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 04.02.2014 17:39

A wszystkich literek 4?
To już wiem, bo wujek Google powiedział;) Nie znałam tego ptaszyska.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 04.02.2014 17:38

dość wrzaskliwa kuzynka

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 04.02.2014 17:38

Śnieżko to Alka a nie Anka:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 04.02.2014 17:37

Śnieżko, ciepło:-) To nie Anek, ale dwie litery trafione:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 04.02.2014 17:35

Gabi, Aniu (Olafa klawiatura mi odrzuca), Mocarze, Andredzie, Śnieżko, Anek - dziękuję Wam za wizytę.
Cieszę się, że "pluszaki" się podobają:-)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 04.02.2014 17:33

A mnie się wydawało, że na 35 pomiędzy maskonurami siedzi sobie Anek11:D

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 04.02.2014 17:32

Wow! Nie oczekuję imienia ojca, dziadka i pradziadka. Starczy mi nazwisko. W języku polskim ten ptak jest rodzaju żeńskiego i ma ksywę "Krzywonosa".

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 04.02.2014 17:30

Te co skaczą i fruwają górą:) jako urocze stworzenia, troskliwi rodzice i czuli kochankowie. 41 bardzo podobające się. Galeria monotematyczna a ciekawa, zarówno obraz jak i słowo.POzdrawiam

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 04.02.2014 17:25

To Emil Roar Johanssen :)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 04.02.2014 17:20

Brawo Rafale - Ojcze Ninki:-)
A powiesz nam jeszcze jak się nazywa ten maskonur w kominiarce?

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 04.02.2014 17:15

Cudaki! Słodziaki! Gęba się do tych zdjęć sama cieszy. To jest galeria na dobry humor:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 04.02.2014 17:05

Mam go! Na 35 zdjęciu, czwarty od prawej jest maskonur w kominiarce!

andred użytkownik andred(wpisów:4776) dodano 04.02.2014 16:49

Magdalena, świetna galeria i jak zwykle z opisami tak szczegółowymi, niemalże encyklopedycznymi, ale podanymi w bardzo przyjazny sposób.
Też miałem okazję podziwiać te ptaki na Isladii i Wyspach Owczych. Potwierdzam...bardzo sympatyczne, a niestety dla Islandczyków także smaczne :-(
Pozdrawiam,
andred

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 04.02.2014 16:48

Pięknie upolowane okiem kamery.

Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 04.02.2014 15:53

świetna galeria :) bardzo mi się podoba ja pojechałam te ptaszyska oglądac właśnie na ptasiej wyspie Runde, ale ani jednego nie było :( rozczarowani byliśmy i to bardzo
pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.02.2014 15:41

Ale ciekawa ta galeria, piękne te ptaszki, jak cudownie udało Ci się je sfotografować i interesująco opisać. Zdjęcia z rybkami w dziobach rewelacja, Magdalena naprawdę zaszalałaś z tą galerią, super jest. Tylko Twoi znajomi mnie martwią, to że nie wiedzieli kim są maskonury, jestem jeszcze w stanie zrozumieć, ale dziwić się na wieść, ze ktoś jedzie do Laponii? tego już nie ogarniam, widzę, że Twoja nowa pasja przybliży nam masę ciekawych rzeczy,
pozdr.
Gabi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!