m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zbudowana w XIII wieku z inicjatywy króla Ludwika IX Świętego i ozdobiona wspaniałymi witrażami kaplica Sainte Chapelle na wyspie Cité jest jednym z najcenniejszych zabytków średniowiecznego Paryża. Katedra Notre-Dame na wyspie Cité. Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice) widziany sprzed wejścia do katedry Notre-Dame. Fragment bogato rzeźbionego portalu katedry Notre-Dame. Katedra Notre-Dame. Katedra Notre-Dame.
Na nabrzeżach Sekwany jest wiele stoisk bukinistów i sprzedawców akwareli, o których tak śpiewał ongiś Charles Aznavour: J'aime Paris au mois de mai avec ses bouquinistes et ses aquarellistes, que le printemps a ramenés - comme chaque année - le long des quais.... Są oni tu nie tylko w maju. Pomnik Ferdynanda Focha - bohatera I wojny światowej, marszałka Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Brązowa postać marszałka jest dziełem rzeźbiarzy Roberta Wléricka i Raymonda Martina. Cokół zaprojektowali architekci  Jacques Carlu, Louis-Hippolyte Boileau i Léon Azéma. Pomnik znajduje się na placu Trocadéro. Na tle Wieży Eiffla - widok z tarasu przed Palais de Chaillot. Palais de Chaillot, usytuowany na wzgórzu od którego bierze swą nazwę, został zbudowany na potrzeby Wystawy Światowej w 1937 roku. Pałac tworzą dwa skrzydła połączone tarasem, pomiędzy którymi znajduje się basen. Całość jest otoczona parkiem. Łuk Triumfalny na Placu Charles’a de Gaulle’a (dawniej Place de l'Étoile, Plac Gwiazdy) zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Widok z Wieży Eiffla, Sekwana widziana z Wieży Eiffla.
Paryż widziany z Wieży Eiffla. Kościół Inwalidów (Dôme des Invalides) - monumentalny kościół wzniesiony w 1706 roku przez Jules'a Hardouin-Mansarta na polecenie Ludwika XIV. Jego iglica wznosi się na 105,16 metrów. Wewnątrz znajduje się sarkofag Napoleona Bonaparte. Nowoczesna dzielnica La Défense widziana z Wieży Eiffla. Niektórym się bardzo podoba - mnie nie zachwyciła. Palais Garnier - gmach opery, wybudowany w stylu eklektycznym w latach 70. XIX wieku według projektu Charles'a Garniera. Od otwarcia w 1875 roku do wybudowania Opéra Bastille w 1989 roku był siedzibą Opery Narodowej. Obecnie w budynku odbywają się jedynie przedstawienia baletu. Rue de la Paix dochodząca do Placu Vendôme. Pośrodku placu wzniesiona jest kolumna z pomnikiem Napoleona, wzorowana na kolumnie Trajana. W jednym z domów przy tym placu 17 października 1849 roku zmarł Fryderyk Chopin. Plac Zgody (Place de la Concorde). Ustawiony na placu obelisk pochodzi ze świątyni w Luksorze. W czasie rewolucji francuskiej stała tu gilotyna, na której ścięto m. innymi ostatniego króla Francji Ludwika XVI. Plac nosił wówczas nazwę Placu Rewolucji i był miejscem kaźni około 1300 osób.
Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées) to reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca Plac Zgody z Placem Charles'a de Gaulle'a. Palais Bourbon jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego (Assemblée Nationale) - niższej izby parlamentu francuskiego. Neoklasycystyczny kościół p.w. św. Marii Magdaleny (Église de la Madeleine). 30 października 1849 roku w kościele tym odbyła się msza żałobna po śmierci Fryderyka Chopina. Również w tym kościele 21 stycznia 1856 roku na widok publiczny wystawiona została trumna z ciałem Adama Mickiewicza. Widok rue Royale w kierunku Placu Zgody i Sekwany. Demonstracja nauczycieli przy Placu Opery (Place de l'Opéra). Demonstracja nauczycieli przy Placu Opery.
Przy stacji metra Richelieu - Drouot. Cmentarz Père-Lachaise to największy i najsławniejszy cmentarz paryski, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis, podarowanej przez Ludwika XIV swojemu spowiednikowi, jezuicie, François de Lachaise. Nekropolia Père-Lachaise mieści groby wielu sławnych Francuzów i cudzoziemców. Spoczywają tu m.in. Piotr Abelard i Heloiza, Guillaume Apollinaire, Pierre Beaumarchais, Gilbert Bécaud, Sarah Bernhardt, Georges Bizet, Maria Callas, Eugène Delacroix, Isadora Duncan, Stéphane Grappelli, Ferdinand de Lesseps, Jean-François Champollion, Marcel Marceau, Amedeo Modigliani, Yves Montand, Édith Piaf, Oscar Wilde, Fryderyk Chopin, Gioacchino Rossini, Camille Pissarro, Marcel Proust, Molier, Jim Morrison. Cmentarz Père-Lachaise - grób poety Casimira Delavigne, autora tekstu Warszawianki 1830 roku. Cmentarz Père-Lachaise - grób Honoriusza Balzaca i jego żony Eweliny Hańskiej. Cmentarz Père-Lachaise - grób dziennikarza opozycyjnej wobec II Cesarstwa gazety La Marseillaise Victora Noir. Został on zastrzelony przez księcia Pierre'a Bonapartego w trakcie awantury.
Na Bulwarze Batignolles (Boulevard des Batignolles). Widok z profilu na Łuk Triumfalny na Placu Charles'a de Gaulle'a. Zdjęcie zrobiłem chyba z Avenue Kléber lub z Avenue de Wagram. Widok Łuku Triumfalnego od strony Pól Elizejskich. Łuk upamiętnia miejsca bitew armii napoleońskiej oraz wybitnych dowódców wojskowych tamtych czasów. Niestety, oprócz bohaterów znalazło się tam też miejsce dla zbrodniarzy np. generała Louisa Marie Turreau, dowódcy tzw. kolumn piekielnych, tłumiących bezwzględnie powstanie w Wandei. Pod Łukiem umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza, w którym spoczywa żołnierz poległy pod Verdun w czasie I wojny światowej. Na Polach Elizejskich. Pont Neuf (Nowy Most) to - wbrew swej nazwie - najstarszy most w Paryżu. Powstał na przełomie XVI i XVII wieku, aby ułatwić komunikację pomiędzy Luwrem a benedyktyńskim opactwem Saint-Germain-des-Prés. Dawne więzienie Conciergerie na wyspie Cité. Choć funkcjonowało już od końca XIV wieku, szczególnie złą sławę zdobyło w czasie rewolucji francuskiej, kiedy zyskało potoczną nazwę przedpokoju gilotyny.
Pałac Sprawiedliwości na wyspie Cité. Katedra Notre-Dame. Katedra Notre-Dame. Paryski clochard. Neorenesansowy ratusz (Hôtel de Ville) przy rue de Rivoli. Katedra Notre-Dame.
Uliczka na Montmartrze. Uliczka na Montmartrze. Bazylika Sacré Coeur na wzgórzu Montmartre. Widok sprzed bazyliki Sacré Coeur. Bazylika Sacré Coeur. Słynny kabaret Moulin Rouge, istniejący od 1889 roku, prezentuje przedstawienia taneczne, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, wymyślne stroje. Na przestrzeni lat Moulin Rouge zasłynął z wykonywanego tu kankana. Kabaret położony jest w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre i Placu Pigalle.
Piramida ze stali i szkła, znajdująca się na dziedzińcu Luwru. Pomysłodawcą powstania piramidy był prezydent Francji François Mitterrand. Projekt konstrukcji wykonał Ieoh Ming Pei. Piramida ma 20,6 m wysokości, a bok podstawy ma 35 m. Centre Georges Pompidou to budynek położony w dzielnicy Beaubourg, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna stolicy Francji. Budynek zaprojektowali Renzo Piano i Richard Rogers. Wielu się nim zachwyca. Ja traktuję go z pewnym dystansem...

najbliższe galerie:

 
Paryż - Uroki stolicy świata I
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Paryż (czyli bez penetracji)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Paryż - maraton
1pix użytkownik misiog odległość 0 km 1pix
Paris - miasto miłości 2015/2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
jesienny paryż
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
NOTRE DAME de Paris –  gotycka katedra w Paryżu
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 02.01.2014 21:57

I do starych zdjęć warto wracać

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 02.01.2014 21:56

Afrodyto, Nato -dziękuję.
Pipol - masz rację, było ich mniej (zwłaszcza w centrum Paryża), ale i tak było ich sporo.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 02.01.2014 17:34

Miło się spacerowało po Paryżu w Twoim towarzystwie. Dla mnie dużo nowych wiadomości. :)))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9069) dodano 02.01.2014 15:41

Chyba znacznie mniej było wtedy w Paryżu beżowych niż teraz, mam rację ?

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 02.01.2014 15:14

Miło się spacerowało po Paryżu i przywoływało wspomnienia
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 01.01.2014 23:45

Moje kadry z Paryża są dość starej daty, bo w większości pochodzą z drugiej połowy lat 90-tych. Byłem Potem w Paryżu jeszcze trzykrotnie, ale były to króciutkie pobyty służbowe, nie dające właściwie możliwości zobaczenia czegoś nowego. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 01.01.2014 22:54

Miło wrócić do własnych wspomnień oglądając kadry z Paryża

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!