m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
O poranku na ganku naszego pensjonatu Maciek namawia Hanię do wymarszu w kierunku centrum miasta.

 

Ruszyliśmy zatem do centrum nad którym wypiętrzała się góra Tampa (976 m. n.p.m.)” przyozdobiona” masztem telewizyjnym, restauracją, górną stacją kolejki linowej i widocznym zewsząd napisem „BRASOV”. Idziemy dalej, mijając jakieś zabudowania nadjedzone zębem czasu. Braszów (rum. Brasov) nie jest wielką metropolią. Liczy około 300 tys. mieszkańców i pod tym względem zajmuje ósme miejsce wśród miast Rumunii. Jego historia sięga XIII wieku. W owym czasie osiedlili się tu sprowadzeni przez królów węgierskich Sasi. Przez następne stulecia miasto rozwijało się pod względem gospodarczym, kulturalnym i intelektualnym czego zwieńczeniem miało być nadanie mu w roku 1950 nazwy Orasul Stalin (Miasto Stalina) na szczęście już nie obowiązującej od 1960 r. Już dotarliśmy do ścisłego centrum. Jesteśmy na ulicy Iuliu Maniu - imienia rumuńskiego działacza narodowego z Siedmiogrodu, organizatora rumuńskiego ruchu ludowego i jednego z najważniejszych rumuńskich polityków okresu międzywojennego. 
Wkrótce ulica Iuliu Maniu krzyżuje się z ulicą Alexandru Ioan Cusa. Jej patron to znaczącą postać w historii Rumuniii. Uczestnik Wiosny ludów w kilkanaście lat później został obrany księciem Mołdawii, a następnie również Wołoszczyzny, które zjednoczył w jeden organizm państwowy - Rumunię ze stolicą w Bukareszcie panując jako król Aleksander Jan I. Obalony przez oficerów związanych z opozycją, emigrował i zmarł na tułaczce. Na drogowskazach przed nowoczesnym hotelem Ambient odczytujemy dalszy kierunek naszej wędrówki.

Idąc dalej ulicą Iuliu Maniu mijamy cmentarz ewangelicki.
Wreszcie trochę zieleni. Dochodzimy do Parcul Eroilor obserwując dziwną postać „tańczącego z gołębiami”. Tańczący z gołębiami przysiadł i obdarzył nas uśmiechem, który odwzajemniliśmy dołączając doń nieco lei.
Parcul Eroilor otacza bulwar o tej samej nazwie. Przy Bulevardul Eroilor stoją eleganckie, secesyjne budowle mieszczące ratusz miejski, pocztę, teatr i inne obiekty użyteczności publicznej. Jest to najbardziej reprezentacyjna dzielnica miasta.W pobliżu, przy Piata Revolutiei dominuje budynek Prefektury mieszczący urzędy okręgu (Judetul) Brasov. Z Piata Revalutiei kierujemy się w kierunku centrum starego miasta ulicą Strada Republicii stanowiącą główny deptak Braszowa. Siedzący na ławkach obserwują przechodniów w tym Hanię niosącą w plecaku drugie śniadanie (plecak większy) i Halinkę niosącą tylko kartę płatniczą (stąd plecak mniejszy).
Stradę Republicii otaczają mieszczańskie kamieniczki o zróżnicowanej architekturze mieszczące banki, biura podróży, kantory wymiany walut i różnorakie sklepiki.
Malownicze są również boczne uliczki  odbiegające od Strada Republicii. Na jednej z tych uliczek zauważamy drzewka przykute łańcuchami do donic. Czyżby miało to zapobiec ich ewentualnej ucieczce ?
Przed piwiarnią  piętrzą się beczki z wytwarzanym w Braszowie piwem Ciukas, które zdaniem smakoszy rumuńskiego piwa plasuje się na trzecim miejscu po piwach Timisoara i Ursus Ważnym jego składnikiem jest krystalicznie czysta woda pochodząca z pobliskich gór Ciukas.
Jeleń z gór Ciukas był na tyle uprzejmy, że pozwolił na zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, oczywiście na tle wodospadu.
Im bliżej historycznego centrum starego miasta - Piata Sfiatului tłum przechodniów się zagęszcza.
Przechodzimy wzdłuż szeregu kawiarenek ustawionych na świeżym powietrzu

 Wkraczamy na, pełniący dawniej rolę rynku, ogromy plac otoczony urokliwymi kamieniczkami wybudowanymi w rozmaitych stylach - od gotyku po secesję. Ponad południowo-zachodnią jego częścią rysuje się sylwetka Czarnego Kościoła. 
W północnej pierzei placu wśród zabytkowych, mieszczańskich „saskich” kamienic znajduje się cerkiew prawosławna Narodzenia Matki Boskiej wybudowana w stylu neobizantyjskim dla społeczności rumuńskiej w 1896 r.
Pośrodku Piata Sfiatului stoi stary późnogotycki Dom Rady, który dawniej pełnił rolę ratusza. Zbudowany został w roku 1420 i potem odnowiony w r. 1777. Przylega do niego wysoka na 58 m wieża strażnicza z 1528 r. Niestety jego fasada jest w stanie renowacji i otoczona siatką budowlaną traci swój urok.
W cieniu namiotów serwują piwo.
Na estradzie występują zespoły ludowe i ludowi soliści.

Miło przysiąść wśród otaczającego estradę tłumu i posłuchać co grają i śpiewają artyści.
Można również zatańczyć, a jak widać chętnych do tańca nie brakuje. Jak śpiewał Leonard Cohen „Dance me to the end of love”. Zastanowiło mnie w co się wpatrywał ten miły staruszek. Odnalazłem cel jego spojrzenia. Oj było na co popatrzeć!
Zmierzamy w kierunku Czarnego Kościoła.
Dominujący w pejzażu miasta Czarny Kościół (Biserica Neagra), powstały na początku XIV w, swą nazwę zyskał po osmoleniu murów po pożarze z 1689 r. Osmolenie usunięto w efekcie kilku renowacji przeprowadzonych w ubiegłym wieku. Teraz uznany jest jako cenny zbytek architektoniczny jako największa gotycka świątynia w Siedmiogrodzie. Niestety w czasie naszej wizyty był on zamknięty i nie udało się nam zwiedzić jego wnętrza. 

 Po zachodniej stronie kościoła spoglądał na nas Johannes Honterus zwany „braszowskim Lutrem”, a opodal znajduje się gmach Scoala Honterus (Szkoła Honterusa) założona w 1542 r jako gimnazjum reformowane. Idąc dalej, w kierunku dzielnicy Schei stajemy przed pomnikiem kompozytora Cipriana Porumbescu uznawanego za jednego wybitnych rumuńskich twórców XIX w. Był on pochodzenia polskiego. Urodził się jako Cyprian Gołęmbiowski (po rumuńsku gołąb znaczy porumbel) w roku 1853 w Bukowinie. Zmarł na gruźlicę w wieku 29 lat. W Braszowie, komponując uczył śpiewu w rumuńskich szkołach. Wśród jego dzieł odnajdujemy muzykę która stała się hymnem Albanii. http://www.youtube.com/watch?v=8eraxfg01fQ Główna ulica Schei to Strada Prundului. Dzielnica ta w średniowieczu i czasach późniejszych zamieszkana była wyłącznie przez Rumunów, podczas gdy w centrum, w obrębie murów miejskich zamieszkiwali osadnicy sascy.
W porównaniu z eksponowanymi okolicami ratusza i Piata Sfiatului dzielnica Schei jest nieco zaniedbana i rzadziej odwiedzana przez turystów. Szczególna atmosfera czyni z niej miejsce warte odwiedzenia.
Pomimo widoku parkujących samochodów wyobraźnia przenosi nas do minionych wieków zwłaszcza przełomu XIX i XX.
Centrum dzielnicy Scheia stanowi Piatra Unirii, a my właśnie dochodzimy do tego placu.

W jednym z naroży placu stoi kaplica, a przed pobliska tawerną , na ławce siedzi grupa ludzi. Nad ich bezpieczeństwem czuwa Nieznany Żołnierz z bagnetem wymierzonym na północny -wschód skąd zapewne może nadejść nieprzyjaciel. 

W budynku o bogatej architekturze mieści się między innymi biuro parafialne pobliskiej cerkwi św. Mikołaja.

Cerkiew św. Mikołaja, pochodząca z1595 r jest darem hospodarów wołoskich. Łączy ona styl typowego rumuńskiego gotyku cerkiewnego z późniejszymi elementami siedmiogrodzkiego renesansu i baroku.
Wciśnięte pomiędzy wzgórza otaczające dzielnicę Schei boczne ulice, podobnie jak sam Piatra Unirii, są bardzo czyste i zadbane.

Otoczone zielenią drzew i schludnymi domostwami zachęcają do spaceru i chwili relaksu. Wracając z powrotem do centrum starego miasta nie sposób ominąć klsycystyczną Poarta Schei - bramę oddzielającą zamieszkałą dawniej przez Rumunów dzielnicę Schei od saskiego centrum miasta.


Obecnie przez Bramę Schei przeciskają się w kierunku ulicy o tej samej nazwie liczne pojazdy i tłum przechodniów.

Opuściwszy starówkę mozolnie wracamy do naszego pensjonatu jedną z nostalgicznych ulic typowych dla międzywojennego Braszowa, z domami oczekującymi na renowację. Minąwszy kolejnego zanurzonego w głębokim snie psiaka kończymy zwiedzanie Braszowa.

najbliższe galerie:

 
BRASOV
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Transylwania, wrzesień 2010r
1pix użytkownik satan odległość 1 km 1pix
Transylwańskie zamki
1pix użytkownik piautre odległość 1 km 1pix
Rumunia - BRASOV
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Transylwania 2016 - Braszów (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Transylwania
1pix użytkownik therek odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (66):

 
mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.01.2014 14:48

Patryku, Przemysławie, dziękuję za gratulacje. To dla mnie honor i przyjemność znaleźć się w tak doborowym towarzystwie jak Rozmusiaki i Przemysław.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6364) dodano 06.01.2014 12:26

Jacku,
z całego serca gratuluję!
Nie potrafię wyrazić jak bardzo cieszę się!
:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 06.01.2014 11:35

Gratuluję miejsca na pudle

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.01.2014 01:40

Dzięki Disparze za kilka szczegółowych uwag do których chcę się odnieść. Po pierwsze, to moje prezentacje w Obieżyświacie traktuję jako garść obserwacji i osobistych refleksji, które nasuwają mi się w czasie wędrówek, a zdjęcia stanowią ilustrację. Staram się aby były udane, ale nie zawsze wychodzi tak aby były w pełni akceptowane przez odbiorców. Ze zdjęciami jest podobnie jak w życiu –coś za coś. Dopieszczone zdjęcia dotyczące różnych tematów umieszczam czasem na różnych międzynarodowych witrynach typu Flickr, DPphoto, Panoramio itp., ale ostatnio się zaniedbałem. To że przedkładam narrację nad obraz nie jest usprawiedliwieniem jeśli obraz jest kiepski jak np. # 11, to wynik tego że przy niekorzystnym oświetleniu i Photoshop nie pomógł. Moją intencję na zdęciu #5, było pokazanie drogowskazów, a tło uznałem jako element drugorzędny. Przepuściłem kilka niedoróbek gdzie walą mi się ściany #3 czy przechyla cokół #40 ale nie we wszystkim się z Tobą zgadzam jak np. co do latarni na zdjęciu #39. Cóż mogłem zrobić, ustawić się inaczej nie dało rady a usunięcie latarni za pomocą Photoshopa było by barbarzyństwem. Nie doszukałam się , żeby niektóre wymienionych przez ciebie zdjęć leciały w lewo lub w prawo. Zwróć uwagę, że linie na zdjęciach są równoległe z brzegami kadru. Co do #33 to przyznaję Ci rację, a co do kształtu kadru # 29 to raczej kwestia gustu. Nie dostrzegam efektu walącego się domu na # 33 a w pozostałych dwóch przypadkach nie udało mi się odpowiednio ustawić aparatu, a korekta w Photoshopie nic by nie dała bo przy prostowaniu część obrazu uciekła by z kadru. Jestem bardzo zobowiązany że zechciałeś szczegółowo odpowiedzieć na moje wątpliwości co postaram się wykorzystać przy opracowywaniu następnych galerii.
Serdecznie pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 06.01.2014 00:22

Witaj Magdar. Cieszę się że zawitałaś na moją galerię. Do zobaczenia na następnych. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.01.2014 21:12

Miasta zachwycające .Pozdrawiam :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.01.2014 17:50

Dziękuje Kordulo za odwiedziny mojej galerii i pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.01.2014 17:49

Witaj Przemku. Cieszę się , że znalazłeś chwile czasu na obejrzenie mojej kolejnej galerii i że zyskała Twoje uznanie. Braszów warto odwiedzić (przypomina mi on Kielce z lat siedemdziesiątych) bo ma swoisty klimat nieporównywalny z miastami "zachodu", ponadto stanowi dobrą bazę wypadową w bliższe i dalsze ciekawe okolice. Polecam dobry, niedrogi pensjonat z czystymi pokojami i łazienkami oraz wspólną kuchnią/jadalnią/salonem. Położony jest ok. 2,5 m od centrum starego miasta. Gospodarz i jego żona dobrze władają angielskim. Można go bez trudu zarezerwować przez booking.com. "La Despani" ul. Michail Viteazu 128. Oczekuję Twojej następnej galerii, bo ja zanim przygotuje swoją muszę wrócić do moich spraw zawodowych. Serdecznie pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 05.01.2014 15:46

Solidna galeria:)))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6364) dodano 05.01.2014 12:57

Cześć Jacku!
Wczoraj byłem zbyt zmęczony, by ze spokojem obejrzeć galerię jeszcze raz, a przede wszystkim, porządnie ją przeczytać.
Tak porządnie, jak Ty ją przygotowałeś.
A to niemal "gotowiec" do zwiedzania Braszowa, w którym jeszcze nie byłem, a dokąd mam nadzieję dotrzeć.
Jedyne, co mnie trochę w nim odstręcza, to ten tłum w "strategicznych" turystycznie punktach miasta.
KAWAŁ, DOBREJ, PORZĄDNEJ PROFESORSKIEJ ROBOTY!
A ja wiedziałem co robię, stawiając "10" in blanco, ale...
wiedziałem KOMU!
:))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 05.01.2014 12:45

Lecą w lewo:3,19,26,36,43,44,45,47,
w prawo:12, 20,40.
Na 11 i 30 bardzo ryzykowna obróbka.
Kadr z 33 niezbyt szczęśliwy. Ani osoby w LD rogu, ani pomnik nie są bohaterem zdjęcia.
29- byłoby fajne w kwadracie bez lewej.
Centralne ustawianie postaci nie jest najlepsze.
Krzywizny na 5 są męczące. Nawet w Rumunii nie budują tak krzywo.
Żeby uniknąć efektu walących się domów trzeba kierować obiektyw prostopadle do budynku.
Podniesienie czy opuszczenie go zawsze spowoduje zakrzywienie ścian (31,32,35).
Słup na 39 w centrum, też nie za bardzo się komponuje.
Jak napisałem wcześniej galeria podoba mi się, głównie ze względu na narrację a także przez wspólne zainteresowanie Rumunią i Bałkanami.
Pozdrawiam serdecznie:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.01.2014 11:07

Pipolu, świetna rada z tymi gołębiami, jeszcze żeśmy na to nie wpadli.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.01.2014 11:06

Disparze, dzięki za merytoryczne uwagi dotyczące moich zdjęć, które samemu trudno mi ocenić, aczkolwiek staram się je robić i obrabiać jak potrafię. Gdybyś mógł wskazać konkretne przykłady. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.01.2014 11:01

Śnieżko, Patryku, Romano, Rozmusiaki! Nigdy bym nie przypuszczał, że reklamówka Lidla może wzbudzić tak ożywiona i fajną dyskusję, którą niechcący udało mi się wywołać. Dzisiaj wieczorem otworzę, ostatnią z przywiezionych z Rumunii butelek wina Cotnari i wypiję za Wasze zdrowie. Szkoda, że nie możemy tego zrobić wspólnie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 04.01.2014 23:25

Rozmusiaku nawet nie próbuj !

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 04.01.2014 23:12

Szkoda, że nie trafiliście przy kościele św. Mikołaja do pierwszej, rumuńskiej szkoły.
Księgozbiór robi wrażenie.
Fajny z Ciebie przewodnik.
Gdyby jeszcze zdjęcia wychodziłyby Ci podobnie, to może galeria zasługiwałaby na 10.
Za dużo prostych błędów, jak nietrzymanie pionów.
To drobiazgi, które łatwo poprawić.
Narracja bardzo podobająca.
Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 23:02

To jeszcze zdrowie Jacka:D

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4855) dodano 04.01.2014 23:01

Śnieżko,odwzajemniam i kończę,bo Jacek nas stąd za chwilę wyrzuci :)
Jacku,pozdrowienia :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 22:52

Aaaa, zapomniałabym! I jeszcze zdrowie tego kolegi, co tam był z Wami:D

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 22:51

Rozmusiak, nie no. Ja już nie będę:) Twoje i zdrowie, i Rozmusiakowej zdrowie!!!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 22:47

Rozmusiaki niech Cię ręka boska broni. Ta galeria jest już dziedzictwem kultury masowej

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4855) dodano 04.01.2014 22:45

Romano,to może ja powinienem jednak wykasować tę galerię ?

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 04.01.2014 22:42

Za chwilę zacznie się mówić zamiast " idę do Biedronki" to " idę do Rozmusiaków" ;))))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 22:37

Kultowe reklamówki rozmusiaków ;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4855) dodano 04.01.2014 22:36

Śnieżko,już się stało ... i się nie odstanie ...
Czy dobrze,czas pokaże :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 22:32

Ja to poważnie pisze, ale skoro Cię to śmieszy, to bardzo dobrze. Śmiech to zdrowie przecież!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4855) dodano 04.01.2014 22:27

Śnieżko,nie rozśmieszaj mnie :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 22:17

Rozmusiak, po prostu Twoja galeria już przeszła do klasyki i zaczęła życ własnym życiem:D

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4855) dodano 04.01.2014 21:45

A co to ... ?
O mnie beze mnie ... :) ?

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 04.01.2014 21:39

Sztuka tak uchwycić żeby się nadawało ......

Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 04.01.2014 21:38

Jacek, polecam jeszcze gołębie pocztowe ;DDDD
pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 21:37

Sniezka no tak, wygląda na to, że dostroiliśmy fale

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 21:35

Z kim przystajesz takim się stajesz;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 21:33

Sniezko ha ha, mnie się też skojarzyła rozmusiakowa galeria jak zobaczyłem reklamówkę z Lidla ;)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 21:28

Pipolu. dzięki za fajne komentarze, a teraz moje komentarze do komentarzy. 1) Ładnie, że dziękujesz Mocarowi, ale nie wiem za co? ;2) Paniwu o ile wiem albo wystawia oceny 10 jeśli jej się coś podoba albo nie wystawia oceny wcale podobnie jak robią to inni np. Magdalena; 3) Jeżeli Cię interesują moje stosunki rodzinne to przyjmij do wiadomości, że porozumiewam się z żoną rozmawiając tradycyjnie, a w razie potrzeby wykorzystując technikę elektroniczną (np. telefon komórkowy, internet itp.). I to by było na tyle. Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3442) dodano 04.01.2014 21:22

Moim zdaniem to świetna galeria.
I mam skojarzenie z poprzednią galerią Rozmusiaków - po ich siatce z Biedronki pojawia się siatka z Lidla na 26:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 21:11

Gabi, miło było przeczytać Twój komentarz i być może już kiedyś spotkaliśmy się we Wrocławiu niepostrzeżenie, a teraz spotkaliśmy się "wirtualnie" w Braszowie.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 21:03

Pawle, miło ze wpadłeś na moją galerię, a co do panoram z "ptasiej perspektywy" to czasem nie mam czasu, a czasem kondycji do wdrapywania się na wysokościowe obiekty, aczkolwiek na Tampę mogłem wyjechać kolejką, cóż po prostu lenistwo. Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 20:59

Zibid, co do pogody to się z Tobą zgadzam, a co do kadrowania zdjęć to pozostanę przy swoim, nie wszystko co uchwyci obiektyw nadaje się do ekspozycji. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 20:53

Nolu, dzięki za komentarz a zwłaszcza uwagę dotyczącą płci postaci na zdjęciu 29. Na dobrą sprawę nie wiem na pewno czy to była "ta mężczyzna" czy "ten kobiet". Natomiast na zdjęciu następnym obie postacie mają płeć zdefiniowaną. I popatrz Nolu jako pierwsi w Obieżyświacie podjęliśmy problematykę gender. Pozdrawaiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 04.01.2014 20:53

Miasto i pogodę miałeś wyśmienitą
do fotografii mogłeś się trochę przyłożyć - szkoda poucinanych kadrów,
jeżeli pokazujesz architekturę pokazuj ją w całości

Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 04.01.2014 20:47

Mocar, to ja podziękuje Tobie, bo zostałeś pominięty ;))))
Jacku, rozmawiasz z żoną tylko za pomocą portalu ;) ?

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 20:45

Paniwu! Ten tańczący z gołębiami co się Tobie podobał to był trochę "normalny inaczej" A może i w Tobie jest odrobina szaleństwa ?

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 20:41

Rozmusiaki, Nata14, Nola76, Anek11, Benko970, Mgfoto, Mietku, Wielkopolanko, Romano ! Milo mi że odwiedziliście moją galerię i że przyciągnęła waszą uwagę.
Serdecznie pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 20:35

Masz rację Patryku odnośnie terminu bawarskich dożynek chmielnych czyli Oktoberfest. Od roku 1872 impreza odbywa się na przełomie września i października. Na przykład w tym roku w Monachium odbędzie się od 20 września do 5 października.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2014 19:14

Bardzo przyjemne miejsce na spacerek. Jest co pozwiedzać a nawet potańczyć można :) Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 04.01.2014 18:51

Paniwu w skali od "10" do "10" nie miałem wielu możliwości ;DDDD

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 17:37

A tego piwka muszę kiedyś spróbować

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 17:37

Ciekawa opowieść

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 04.01.2014 17:30

A propos Oktoberfest, to pierwotnie rzeczywiście impreza odbywał się w październiku i stad nazwa, ale od dawna, chyba jeszcze w XIX w. początek Oktoberfest przesunięto na wrzesień, więc to, że w Braszowie już we wrześniu świętują nie jest niezgodne z tradycją Oktoberfest ;)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 04.01.2014 17:22

Ciekawa i piękna galeria! pięknie spacerowało się po Braszowie w Twoim towarzystwie! pozdrawiam:)))

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:705) dodano 04.01.2014 16:01

Pipolu, jestem jak widać niezawodna, chociaż zawiedziona. Nie obstawiłeś oceny, jaką wystawię.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 04.01.2014 11:22

Jacku! Dziękuję, że z Twoją pomocą mogłem odbyć wycieczkę do Braszowa. Ciekawa historia oraz zdjęcia. Bardzo mi się podoba dowcipne zdjęcie 18. Pozdrawiam z Nowym Rokiem!

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:705) dodano 04.01.2014 10:16

Też tam byłam, miasto warte zwiedzenia. Ogromne wrażenie robi brama oddzielająca dzielnicę rumuńską od centrum zamieszkałego przez Sasów. Podobno Rumuni nie mieli prawa wstępu do tegoż centrum. Czy to prawda? Ale teraz jest normalnie. A tańczący z gołębiami jest rozbrajający (7 i 8) - reklama prostego, błogiego życia. Piękna galeria, chylę czoła i pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 04.01.2014 09:47

Właśnie trochę się bałem gdzie jest ocena paniwu, .....ale jest !!!!

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 04.01.2014 08:15

Fajna relacja !! Już kilka razy wybierałem się do Braszowa i zawsze go omijałem więc pora tam zawitać !!
Salut !

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 04.01.2014 08:13

Ciekawie przedstawione miasto. Fajnie się zwiedzało. Szkoda tylko, że piwa nie mogłam z Wami skosztować :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.01.2014 07:59

Galeria jak zawsze u Ciebie: ciekawa, świetnie pokazana i opisana galeria, czuć, ze Ci się tam podobało. I to się udziela. Jacku, miło Cię było zobaczyć, teraz już na pewno, jak gdzieś na siebie przypadkiem w naszym mieście wpadniemy, to poznamy się od razu:)
pozdr.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6806) dodano 04.01.2014 00:15

Anek ja dopiero drugie piwko piję;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7580) dodano 04.01.2014 00:09

Miasto, które bardzo chcę zobaczyć; brakuje mi tu tylko jednej rzeczy ...., widoków z góry Tampa, ale i tak mi się podoba:)
Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 03.01.2014 23:46

Ciekawa galeria, sporo trudu kosztowała i przyjemnie się ogląda mimo że oko moze ciut błędne chmielowe dziś mam. Boczne uliczki zrobiły na mnie wrażenie i okazałe gmaszysko prefektury. Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6364) dodano 03.01.2014 23:07

Jak P_pol dał "9", to jestem spokojny o moją "10".
A obejrzę i przeczytam jutro, bo właśnie też pracuję nad galerią...;))
I też z Rumunii...;))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6806) dodano 03.01.2014 22:56

Nie ma ja usiąść w pierwszym rzędzie z siatką Lidla;)
Ja bym powiedziała, że na 29 to kobieta, no ale to Ty robiłeś zdjęcie;)
Bardzo mi się to miasto podobało, miło było powspominać. Najfajniejsze były widoki ze wzgórza:)
pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 03.01.2014 22:20

Niezły spacerek mi urządziłeś. Fajnie było:)))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4855) dodano 03.01.2014 21:43

Kolejny pięknie zaprezentowany rumuński album :)
Podobało mi się :)
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 03.01.2014 20:54

Dobrze opisana, ciekawa galeria.
Jak widać Halina bardziej na czasie :)
Foto 17, chmiel na moje oczy :)
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!