m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Punktem centralnym wioski jest cerkiew z 1886 roku, pw. „Narodzin z Dziewicy” („Nasterea Maicii Domnului”), murowana z kamienia i cegły, otoczona ozdobnym murem.  Trafiliśmy pechowo, bo na czas remontu cerkiew, prawie w całości, zasłonięta jest rusztowaniami. Ale szczyt wieży oraz najwyższe jej piętro z dzwonnicą i widokowym balkonem, są już odrestaurowane. Balustrady balkonu wykonane są z drewna. Prezentują się pięknie. Na cmentarz wchodzimy przez ozdobną bramę, a zaraz później toniemy w wesołych kolorach drewnianych nagrobków. Na naszych cmentarzach pomniki wykonane są z reguły z trwałych materiałów takich jak marmur i granit, są poważne czarne lub szare - tutaj górują zadaszone, drewniane krzyże, bajecznie kolorowe. Dominuje na nich kolor niebieski, którego charakterystyczny odcień doczekał się już nawet nazwy - albastru din Săpânţa, czyli błękitu z Săpânţy. Kolorowe krzyże nagrobne rozkwitają wokół cerkwi, jak łąka pokryta bławatkami. Pierwszy krzyż wykonał miejscowy artysta - Ioan Stan Patraş, w roku 1935. Ten sposób upamiętnienia bliskich, spodobał się najwyraźniej miejscowej społeczności, bo za życia, wyrzeźbił on 180 takich pomników. Gdy zmarł w 1977 roku, to dzieło kontynuował jego uczeń Dimitru Pop, a po jego śmierci (2005), miejscowi artyści wciąż podtrzymują tradycję . Aktualnie jest tych pomników ponad 800. Trudno sobie wyobrazić wygląd cerkwi skrytej pod rusztowaniami. Odnalazłam jednak, na jednej ze ścian cerkwi makietę, na której widnieje nazwa parafii i wygląd cerkwi - takiej, jaką zbudowano w 1886 roku. Jest przepiękna , zwieńczona wysoką i smukłą wieżą: z lewej strony przedstawiona jest przednia jej fasada wraz z wieżą, w środkowej części - to widok cerkwi z boku oraz z prawej strony - widok cerkwi od tyłu. Cerkiew i otaczający ją cmentarz, wraz z kilku innymi cerkwiami w regionie, zostały w 1999 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wejście do świątyni ocienione jest krużgankami zbudowanymi z kamienia, których nie widać zza rusztowania. Jednak cerkiew jest cały czas czynna, odbywają się msze, a jedną z najważniejszych jest msza z okazji Świąt Bożego Narodzenia, na którą zjeżdżają tłumnie wierni z okolicznych wsi. Na ścianie, przy głównym wejściu do cerkwi, umieszczony jest piękny obraz-mozaika, przedstawiający narodziny Jezusa. Wszystkim OBIEŻYŚWIATOM dedykuję ten obrazek zatytułowany „Nasterea Maicii Domnului”, co znaczy „Narodziny z Dziewicy” z okazji minionych Świąt Bożego Narodzenia i życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku 2014 oraz wielu jakże ciekawych podroży w miejsca, których jeszcze nie znacie.
Spoza rusztowań widoczne są fragmenty, już odnowionej elewacji, wyłaniają się malowidła-mozaiki świętych i patronów. Ogromna mozaika na kamiennym murze przedstawia Św. Oprea Miclausa. Powyżej wkomponowane w cegłę mozaiki świętych. Wnętrze świątyni jest przestronne, w trakcie renowacji, w głębi widoczny przepiękny ikonostas. W krużgankach, przed wejściem do świątyni, umocowane są na rusztowaniach zabytkowe dzwony… Średni - to najstarszy z nich, pięknie zdobiony, wykonany w 1904 roku w odległej Timisoarze, niecałe 18 lat po wybudowaniu cerkwi. Największy i trzeci co do wielkości, zostały odlane, również przez ludwisarzy z Timisoary 20 lat później - w 1924 roku. Wychodzimy z cerkwi. Przed nami, widoczny poprzez rusztowania, las kolorowych, niebiańskich nagrobków. A na nich, jak w komiksie przewijają się obrazki i scenki z życia mieszkańców wioski. W ten komiksowy i oryginalny sposób dowiadujemy się kim byli, jakie mieli słabości, że ten lubił sobie pograć, a tamten wypić. Dowiadujemy się, w jakich okolicznościach zginęli! Widać, traktorzystę, tkaczki, prządki, kierowcę samochodu, pasterzy, drwala, aptekarza i wiele innych profesji…. Każdą tablicę nagrobną zwieńcza zadaszony krzyż jednoramienny,…
albo dwu-, a nawet trójramienny, każdy z nich jest unikalnym dziełem sztuki. Wszystkie pięknie wykonane i bogato zdobione motywami roślinnymi i geometrycznymi.  Na niebieskim tle, dominują kolory czerwony, żółty, zielony. Pod krzyżem znajduje się, również bogato zdobiona, motywami roślinnymi i geometrycznymi, tablica. Na niej umieszczone są obrazki, wykonane w typowym ludowym stylu, lekko karykaturalne, proste, nieproporcjonalne i bajecznie kolorowe, pokazujące życie zmarłego, jego codziennie wykonywane czynności, czy ilustrujące upodobania, słabości lub wady zmarłego, albo przedstawiające w jaki sposób tragicznie zginął. Każdy obrazek uzupełniony jest zabawnym wierszykiem, nawiązującym do codziennego życia .  Teksty najczęściej zaczynają się od słów: „ AICI EU MA ODHINESC POP MARIE MA NUMESC” „Tutaj ja spoczywam (Pop Maria) się nazywam”. Ten przedstawia kobietę w stroju ludowym, której codziennym zajęciem było tkanie na krosnach dywanów i kilimów. Zmarła w wieku 46 lat Ta kobieta przez całe swoje życie, a było ono długie, sprzedawała prawdopodobnie mleko, nabiał, jaja. Żyła 81 lat. Na pierwszym planie, widoczny pomnik pięknie rzeźbiony, postawiony po śmierci mężczyzny w sile wieku. Z tekstu umieszczonego na tablicy, można wnioskować, że życie prowadził raczej lekkie.
Obrazek na nim przedstawia scenę rodzinną - matkę karcącą syna prowadzącego hulaszczy tryb życia. Zmarł mając 40 lat.
Na obrazku umieszczonym na pomniku w tle (zdj. 17), widać drwala w stroju tradycyjnym, którego codziennym zajęciem była wycinka drzew w lesie. A to, jeden z nowszych pomników. Upamiętnia fachowca, mechanika. Zmarł w wieku 62 lat, w 2008 roku,… na co dzień operator koparki wykonujący swoje rutynowe czynności. Często obrazki są portretami, tutaj portret wojskowego. Artyści rzeźbiący pomniki znali dobrze miejscową społeczność i w krótkich, często rymowanych epitafiach, trafnie streszczali życie mieszkańców. Do tego obrazka trafne będą słowa: „Kto pije dużo wódki, podzieli mój los. Lubiłem wódkę i z butelką w ręce odszedłem w śmierć. Młody człowiek odszedł mając 20 lat.
Podobnie można podpisać ten obrazek. Teksty (epitafia)na tablicach pisane są w pierwszej osobie - zmarły opowiada w nich o sobie. Ten obrazek przedstawia młodego człowieka, który tak opisuje swoje życie: „Nowy mam dom w parafii, gdzie odpoczywam na zawsze. Żyłem wesoło, grałem ludziom, a potem grałem śmierci. Odszedłem młodo mając 18 lat” Zdarzają się pomniki, których rozszyfrowanie nie jest takie proste. Choćby ten, bardzo ładny, bardzo wymowny i ciekawie ozdobiony. Upamiętnia kobietę, która zginęła tragicznie w wypadku samochodowym. Obrazek przedstawia chwilę, kiedy kobieta zostaje potrącona przez jadącą taksówkę. Z tekstu umieszczonego na tablicy, wnioskuję, że przechodziła przez jezdnię, niosąc w ręku gorącą, parującą herbatę. Niosła ją do kogoś bliskiego. Do kogo? U dołu pomnika [zdj. 27] jest nieodgadniony, ekspresyjny obrazek - dwa serca przebite nożem…. Tutaj młody człowiek, który zginął w wypadku samochodowym w wieku 20 lat. 
Zgubiła go brawura i nadmierna prędkość, wpadł w poślizg…i już.
Ten nagrobek upamiętnia żołnierza, który zginął w 1915 roku, na początku I wojny światowej, miał 28 lat. Obrazek na nagrobku przedstawia żołnierza, który na czele oddziału, atakuje wroga Codziennym zajęciem mężczyzn w tej okolicy jest wypas owiec. Na wielu nagrobkach taki motyw ze stadem owiec jest uwidoczniony. Na tym, rasowy baca otoczony stadem owiec. A tutaj, prosty pasterz, pilnujący owiec na hali. Ten pomnik nadgryziony zębem czasu, postawiony w 1976 roku. Niebieski kolor zmyły deszcze i wiatr. Wymaga renowacji. Jak widać, miejscowi artyści nie spieszą się z jego odnowieniem.
W podobnym stanie jest inny pomnik. Na jednym i drugim motywem jest matka opiekująca się dziećmi. Tutaj spoczywa mała dziewczynka, która zmarła w 1982 roku. Epitafium jest krótkie i podaje wiek dziewczynki, miała 2 latka. Ten nagrobek opisywany w przewodnikach i pokazywany na wielu stronach internetowych, zwraca szczególną uwagę. Podobno jest w nim pochowana mała dziewczynka?... Próbowałam rozwiać moje wątpliwości i rozszyfrować epitafium, umieszczone poniżej. Z fragmentów tekstu, który udało mi się przetłumaczyć, domyślam się, że jej dzieciństwo było bardzo krótkie, że rodzice jej nie rozumieli i że dlatego musiała ich opuścić. Jak i kiedy? Patrząc na obrazek, przedstawiający dość skąpo ubraną, wydaje się, dojrzałą kobietę, w czerwonej bieliźnie, z czerwonym sercem w nogach i spoglądającymi na nią z góry dwoma twarzami, wyobraziłam sobie dziewczynę, której życie potoczyło się, nie tak jak chciała. Może to życie nie było jej wyborem? Jednak skrzydła sugerują , że duszę miała anioła... Pomimo kilku tłumaczeń tekstu, nie można się z nich dowiedzieć , ile miała lat i kiedy zmarła.. Zagadka pozostaje nierozwiązana. Rumuni nie obchodzą tradycyjnego święta zmarłych, ale świętują pamięć o bliskich w jednym wybranym dniu roku. Jest to dzień związany ze zmarłym, jego urodzinami lub innym ważnym wydarzeniem, a uroczystość w kościele kończy się na cmentarzu zwyczajem dzielenia się jedzeniem. Jeszcze jedno spojrzenie na mury cerkwi z widocznym pocztem świętych i kończymy oglądanie tego jakże ciekawego komiksu, o mieszkańcach Săpânty, który wciąż jest pisany przez ich codzienne życie.
A za bramą cmentarną, przy głównej drodze w Săpâncie, wszystkie domy oblepione są kramami, w których można kupić najczęściej rękodzieła miejscowych prządek, tkaczek oraz szwaczek. poprzez wykonane ręcznie pledy, obrusy i dywany,…. kolorowo haftowane bluzki i obrusy, dziergane na szydełku kamizelki,… słomkowe kapelusze, haftowane torby, kolorowe chusty,… po tradycyjne, ludowe ubranka dla dzieci, wyroby z drewna i z wikliny, ceramikę i wszystko co można znaleźć na takich właśnie straganach. Żegnamy Wesoły Cmentarz w Săpâncie i w kolumnie różnych miejscowych pojazdów ruszamy w dalszą drogę - przed nami jeszcze 120 km na przełęcz Prislop, ale jest wczesna pora, dopiero godzina 14.15.
Uff.!!! Dotarliśmy na przełęcz. Jest już po zachodzie słońca, godzina 19.45. Za nami pięć i pół godziny jazdy drogą dziurawą i w bardzo złym stanie. Nie polecam tej drogi!!! Pomimo późnej pory, w ostatnich promieniach zachodzącego słońca, objawiła nam się przełęcz, jak z zaczarowanej krainy Oz. Warto było….

najbliższe galerie:

 
Rumunia: Cmentarz w Sapancie
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
Sapanta- Wesoły cmentarz
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix
Sapanta i bardzo Wesoły Cmentarz
1pix użytkownik marta-la odległość 1 km 1pix
RUMUNIA - Sapanta
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Sapanta - wesoły i smutny cmentarz
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Cerkwie Prawosławne Rumunii - Săpânta
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 26.01.2014 00:06

Magdaleno; dziękuję, że obejrzłaś tą moją komiksową prezentację. Oczywiście Twoja galeria była dla mnie wyrocznią. Tak podejrzewałam, że 11 to Stan Patras, ale nie byłam pewna. Poddaję się co do obrazka 40, chociaż, przyznasz że jest on szokujący. Pozdrawiam


magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 25.01.2014 20:31

Dziękuję za pokazanie i opisanie cerkwi. Rusztowania podziałały na mnie tak odstraszająco, że nawet nie zajrzałam do jej wnętrza.
Wiem już też dlaczego nie znalazłam grobu Stana Patrasa. Jest blisko rusztowań, od których trzymałam się z daleka. Jego nagrobek uwieczniłaś na zdjęciu 11 (pierwszy od lewej).
Na 40 jest z całą pewnością nagrobek dziewczynki, która zmarła w 1982 roku w wieku 2 lat. Obejrzałam go dokładnie.
Pozdrawiam:-)

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 23.01.2014 17:39

Fantastyczna atmosfera na niezwykłym cmentarzu. Piękna galeria. Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 06.01.2014 09:57

Witaj Magdar. Cieszę się że odwiedziłaś moją galerię. Serdecznie pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 06.01.2014 09:55

marcin1980 i anek11, dziękuję za odwiedzenie mojej galerii i serdecznie pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 05.01.2014 21:24

Rumunia na topie, i fajnie. Kierunek warty obejrzenia.Wesolutki cmentarz i faktycznie"atrakcja" o ile można mówić tak o cmentarzu, ale ogląda się z dużą sympatią tego typu nagrobki. Podobały mi się. No i jeszcze tak ładnie napisana notka pod adresem męża:) Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.01.2014 21:15

Cmentarz super.Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 05.01.2014 09:58

Ciekawy ten cmentarz.

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 04.01.2014 23:20

A ja czekam na cdn. galerii i zdjęcia Monastyru o poranku !!! Można tam spędzić cały dzień i kontemplować widoki !
Salut !!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 04.01.2014 22:49

Paniwu nie wszyscy muszą być stachanowcami. Fajnie, że przybywa aktywnych galerników, nawet jeśli wstawiają dwie galerie rocznie

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.01.2014 22:42

gimper, tak "Wesoły cmentarz " jest atrakcją Maramureszu, jednak uważam, że już niedługo, to cerkiew po renowacji, otoczona kolorowymi krzyżami, będzie większą atrakcją. Dziękuje za komentarz i pozdrawiam serdecznie.


paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.01.2014 22:29

barakuda77 i dispar, dziękuje za komentarze. Pozdrowienia

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.01.2014 22:26

patryk80, dziękuję za ciepły komentarz. Dodałeś mi otuchy. Faktycznie, dwie galerie w roku to żałosne, ale zabawa jest pyszna, choćby tylko dwa razy w roku. Pozdrowienia

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 04.01.2014 22:18

W większości przewodników po Rumuni i różnych portalach poświęconych temu krajowi "Wesoły cmentarz " jest opisywany jako największa atrakcja kraju zgadzam się jest to atrakcja. miło było wrócić wspomnieniami do tego kraju

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.01.2014 22:14

mlochowskijacek, to prawda, że tamtejsza cerkiew będzie za rok albo dwa "perełką", może cenniejszą od otaczającego ją cmentarza. Co do zdjęcia 49, statywu nie miałam, do świtu bym nie dotrwała, więc trzecie wyjście w tych warunkach było najrozsądniejsze - czyli zrezygnować z robienia zdjęcia i napić się gorącej kawy, bo rzeczywiście było zimno. Ale czyż nie mają uroku te lekko rozmyte kontury? Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.01.2014 22:00

Przemysławie, masz rację prawosławna Wigilia dopiero przed nami i życzenia wciąż aktualne. Pozdrawiam i dzięki za komentarz.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 04.01.2014 21:54

A ja przede wszystkim chciałbym zauważyć i docenić jednocześnie to, że po roku obecności na portalu Paniwu umieściła drugą galerię. Mam nadzieję, że na tym nie koniec i aktywność szanownej autorki wzrośnie. Cmentarz bardzo ciekawy. Pozdrawiam serdecznie

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 04.01.2014 21:49

Paniwu! Aczkolwiek "wesoły cmentarz" był już prezentowany poprzednio na kilku galeriach, elementem nowości jest opis cerkwi, która jest na ogół pomijana. W Twojej opowieści odnajduję ducha tego miejsca i to sobie cenię najbardziej. Co do ostrości i ujęcia kiepskiego zdjęcia 49 to miałaś trzy wyjścia: 1) poczekać do świtu aż będzie wystarczająca ilość światła, 2) użyć statywu 3) zrezygnować z robienia zdjęcia i napić się gorącej kawy bo pewnie było zimno. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.01.2014 21:49

Pipol, benko970, dzięki za recenzje, jakże wnikliwe. Myślę,że bawicie się świetnie. Pozdrowienia

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 04.01.2014 20:45

Pipol nie miałem na myśli że tylko jedno nieostre , lecz fotografowana przełęcz zasługuje na zdecydowanie lepsze ujęcie !

Salut !

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 04.01.2014 20:39

Benko970, naprawdę tylko jedno nieostre widzisz ? :DDD

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 04.01.2014 20:31

No to mamy właściwie Tydzień Rumuński, niezły wysyp!
A ja naiwny, planowałem na jutro dalszy ciąg zmagań z monastyrem Ramet, chyba bez sensu...:((
Do Twojego wstępu, dla zainteresowanych dodam, że to "zboczenie z trasy", to może 500 metrów?
I sprostuję nieco podpis pod nr6 o "minionych" Świętach Bożego Narodzenia:
w prawosławnej Rumunii, życzenia są właśnie bardzo aktualne - Wigilia u nich chyba jutro lub pojutrze?
Pozdrawiam serdecznie!

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 04.01.2014 20:26

Dzięki OŚ poznałam to miejsce-jest bardzo interesujące;)13 ma kiepską ostrość:/
Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 04.01.2014 20:16

Miejsce już znane, ale zawsze fajnie sobie przypomnieć.
Pozdrawiam:)

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 04.01.2014 19:34

Fajna galeria , tylko szkoda że ostanie zdjęcie wyszło nieostre !!
Salut !!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 04.01.2014 18:54

Czy te zbliżenia sa wycinane z dużych zdjęć, bo wszystkie pieklo nieostre !
Całość, jak na cmentarz przystało...... wesoła ;DDD
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!