m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Katolicki kościół katedralny p.w. św. Piotra i Pawła (Tallinna Peetri ja Pauli Toomkirik) przy ulicy Rosyjskiej (Vene tänav). Jest jednym z dwóch kościołów rzymskokatolickich w Tallinie. Jest on blisko związany z polską historią w Estonii, gdyż posługę duszpasterską pełnili w nim polscy księża. Kościół został zbudowany w latach 1841-1844 w stylu neogotyckim na miejscu dawnego refektarza klasztoru dominikanów. Pasaż Świętej Katarzyny (Katarina käik) na Starym Mieście to jedna z najbardziej urokliwych średniowiecznych uliczek Starego Miasta w Tallinie. Po lewej stronie można obejrzeć pozostałości kościoła p.w. św. Katarzyny i zachowane płyty nagrobne, po prawej stronie mieszczą się sklepy z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne. Przerwa na kawę lub piwko w Pasażu Świętej Katarzyny (Katarina käik) na Starym Mieście. Ta część Pasażu Świętej Katarzyny (Katarina käik) bardzo przypomina niektóre uliczki Lubeki... Na ulicy Rosyjskiej (Vene tänav) biegnącej tuż przy murach tallińskiej starówki. Po prawej stronie widoczna jest fajna chińska restauracja, w której jedlismy kolację. Kamieniczki na Starym Rynku (Vana turg). Po prawej stronie widoczna jest słynna restauracja Olde Hansa mieszcząca się w średniowiecznej kamienicy. Wnętrze i umeblowanie stylizowane jest na dom zamożnego kupca z okresu złotego wieku Tallina. Również dania serwowane są w oparciu o przepisy sprzed wieków. Wieczorem gościom pobyt umila dawna muzyka, wykonywana na żywo. Oprócz usług gastronomicznych Olde Hansa oferuje również ciekawe i ładne wyroby rzemiosła, które można kupić w firmowym sklepiku. W sumie - jest bardzo nastrojowo, ale dość drogo.
Jedna z kamieniczek na Starym Rynku (Vana turg). Na tym straganie na Starym Rynku (Vana turg) sprzedawcy oferują różne smakołyki - prażone migdały, orzeszki i inne bakalie. Firmowy stragan restauracji Olde Hansa na Starym Rynku (Vana turg). Sprzedawane tu prażone migdały są naprawdę pyszne. Ściany kamienicy mieszczącej restaurację Olde Hansa na Starym Rynku (Vana turg) zdobią herbu hanzeatyckich miast. Oczywiście, wśród nich nie mogło zabraknąć Gdańska. Ratusz w Tallinnie (Tallinna raekoda) jest jedynym zachowanym gotyckim ratuszem w północnej Europie. Zabytek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Talliński ratusz uważany jest za jeden z symboli miasta. Przed średniowiecznym ratuszem w centrum Tallina. Choć istnienie ratusza (consistorium) jest  wzmiankowane w źródłach w 1322 roku, to w dzisiejszym miejscu i postaci powstał on pomiędzy 1402 a 1404 rokiem. Był siedzibą władz miejskich do 1970 roku.
Na Placu Ratuszowym (Raekoja plats) w Tallinie znajduje się wmurowana w bruk granitowa tablica, stanowiąca symboliczne oznaczenie punktu, od którego mierzone są odległości w Estonii (tzw. Vanatallinna nullpunkt). To miejsce magiczne. Istnieje zwyczaj, że osoba która chce, by spełniły się jej marzenia musi - stojąc w tym miejscu - odnaleźć wzrokiem wierzchołki pięciu głównych wież Starego Miasta:  kościoła św. Ducha (Pühavaimu kirik), kościoła św. Mikołaja (Niguliste kirik), Ratusza (Raekoda), katedry NMP (Tallinna Toomkirik) i kościoła św. Olafa (Oleviste kirik). Godło Estonii umieszczone w niszy w murach średniowiecznego ratusza. Późnogotycki, drewniany ołtarz z 1483 roku, dłuta lubeckiego rzeźbiarza Bernta Notkego znajdujący się w kościele p.w. św. Ducha (Püha Vaimu kirik). Jedną ze słodkich specjalności Tallina są marcepany, w których produkcji miasto konkuruje z Królową Hanzy - Lubeką. Na zdjęciu - ręczne malowanie marcepanów. Jedna z ulic Starego Miasta. Średniowieczne mury miejskie i baszty: Wieża Dziewic (Neitsitorn) i baszta Spójrz do kuchni (Kiek in de Kök). Pisałem o nich więcej w poprzedniej estońskiej odsłonie tej podróży.
Wchodzimy na wzgórze Toompea. Przed nami prawosławny sobór katedralny p.w. św. Aleksandra Newskiego (Aleksander Nevski katedraal) stojący na Placu Zamkowym (Lossi plats). Jest to świątynia stauropigialna, czyli podlegająca bezpośrednio patriarsze. Sobór katedralny p.w. św. Aleksandra Newskiego (Aleksander Nevski katedraal) na wzgórzu Toompea to największa prawosławna światynia w mieście. Wzniesiony w latach 1894-1900 według projektu Michaiła Timofiejewicza Preobrażeńskiego. Jego 11 dzwonów odlano w ludwisarni Wasilija Orłowa w Sankt Petersburgu. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II (Aleksiej Michajłowicz Ridigier), urodzony w Tallinie, odprawił w niej swą pierwszą mszę świętą. Sobór katedralny p.w. św. Aleksandra Newskiego (Aleksander Nevski katedraal) na wzgórzu Toompea. Świątynia reprezentuje architektoniczny styl bizantyńsko-rosyjski. W rozplanowaniu naśladuje bizantyjskie świątynie krzyżowo-kopułowe, posiada trzy absydy i pięć cebulastych kopuł. Łączna wysokość obiektu to 58 m. Zewnętrznie obiekt zdobiony jest mozaiką autorstwa Aleksandra Nikitycza Frołowa. Z kolei freski we wnętrzu soboru zaprojektował architekt Michaił Timofiejewicz Preobrażenski. Sobór katedralny p.w. św. Aleksandra Newskiego (Aleksander Nevski katedraal) na wzgórzu Toompea. Monumentalną świątynię zbudowano za panowania Aleksandra III w okresie wzmożonej rusyfikacji krajów Imperium Rosyjskiego, zaś jej usytuowanie na górującym nad miastem wzgórzu, będącym zgodnie z tradycją miejscem pochówku legendarnego bohatera estońskiego - Kaleva miało symbolizować podbój Estonii i potęgę caratu. Siedziba rządu Republiki Estońskiej na wzgórzu Toompea. Jest to barokowo-klasycystyczny pałac, powstały w wyniku przebudowy tutejszego zamku, dokonanej przez niemieckiego architekta Johanna Schulza na polecenie carycy Katarzyny II w XVIII wieku. Widok z ulicy Rutu (Rutu tänav) na wzgórzu Toompea na Sobór katedralny p.w. św. Aleksandra Newskiego (Aleksander Nevski katedraal).
Baszta Spójrz do kuchni (Kiek in de Kök). Nazwą tą określano w średniowieczu wysokie wieże obronne, z których można było „zajrzeć do kuchni” otaczających je domów mieszczańskich. Jedną z takich wież jest baszta w Tallinnie, wzniesiona w roku 1475. Jej wysokość wynosi 38 m, średnica zewnętrzna 17 m, grubość murów 3-4 m. Swego czasu była to największa wieża tego rodzaju na północy Europy. Obecnie mieści się w niej muzeum. Pozostałości średniowiecznego zamku Kawalerów Mieczowych na wzgórzu Toompea. Został on wzniesiony w 1227 roku i gruntownie przebudowany w II połowie XIV wieku. Do dziś zachował się potężny mur oraz widoczna na zdjęciu smukła wieża Długi Herman (Pikk Hermann) o wysokości 45 m. Widok na tallińskie Stare Miasto ze wzórza Toompea. Widok na tallińskie Stare Miasto ze wzórza Toompea. A to współczesne oblicze estońskiej stolicy widziane ze wzgórza Toompea. W Tallinie ma siedzibę Związek Polaków w Estonii Polonia, który działa od 20 stycznia 1989 roku. Organizacja jest kontynuatorem Związku Narodowego Polaków w Estonii, działającego w latach 1930-1940. Liczba Polaków w Estonii jest niewielka (ok. 1600 osób), ale obecność Polaków na tych ziemiach sięga XVI wieku, czasów gdy południowa część kraju wchodziła w skład Rzeczypospolitej.

najbliższe galerie:

 
Estonia - Tallinn
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Estonia: Tallińska Starówka
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Estonia - Tallin
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Estonia 2009(cz. 1)  - Tallin
1pix użytkownik grulciu odległość 0 km 1pix
W republikach bałtyckich (3)  - Estonia
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
TALLIN
1pix użytkownik spaww odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5540) dodano 24.03.2014 20:40

Tallin gorąco polecam. Przepiękne miasto. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 22.03.2014 22:29

urokliwe zakątki...też lubię takie klimaty i pozdrawiam....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!