m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Nasz samolot. To miał być mój pierwszy w życiu lot. Bałam się i ekscytowałam jednocześnie. Spisałam nawet testament ;) Wystartowaliśmy! Nie było nawet tak źle. Właściwie to nawet całkiem fajnie. Wyjęłam więc schowany przed stewardessą aparat i zaczęłam pstrykać foty. Chmury były jak w bajce. Po ok. 3 godzinach lotu pokazał nam się Izrael! Lądowanie poszło gładko. Nawet nikt nie krzyczał, że robię zdjęcia zamiast bić brawo pilotowi ;) Nim pozbieraliśmy się z lotniska zapadła noc. Rano przywitał nas taki widok z okna oraz ćwierkające wróble i polskie jaskółki. Byłyśmy oczarowane, bo u nas leżał śnieg. Był 31 stycznia 2009 roku.
Pierwszy punkt wycieczki to była Kana Galilejska. Na placu niedaleko sanktuarium stoi zegar słoneczny. W samej Kanie nie zachowały się żadne pamiątki z czasów ewangelicznych. Z resztą nie wiadomo na 100% czy to aby na pewna TA Kana. Na zdjęciu jeden z kościołów (prawosławna kaplica św.Bartłomieja), stojących ponoć na miejscu sławnej zabawy weselnej. W takich dzbanach w czasach Chrystusa przechowywano wodę. Ten pochodzi ponoć właśnie z tego okresu. Fundamenty dawnych zabudowań. Turyście rzucają tam „pieniążek na szczęście”. Wnętrze Kościoła Pierwszego Cudu.
Kościół budowano w latach 80. XIX w. Na szczęście nie wmawiano nam, że bruk, po którym chodzimy to ten sam, po którym chadzał Chrystus, a podobno i takie historie się zdarzają ;) Oczywiście pełno sklepów z pamiątkami. Ich reklamy osłonięto siatkami przed stłuczeniem. W sklepach szkło, mydło i powidło. Z trudem, ale jednak można było znaleźć coś nie made in china. Pada. Dla Izraela to boski deszcz, dla nas nie bardzo :/ Miejscowi mówią, że to pierwszy deszcz od dwóch miesięcy. No, niech mają.. Nazaret i Bazylika Zwiastowania Pańskiego. Jedno jej trzeba przyznać - jest wielka!
Bazylika powstała na ruinach XVIII-wiecznego kościoła w latach 50. XX wieku. Pod otaczającymi świątynię arkadami widnieją wizerunki Matki Boskiej, jako dary z różnych krajów i regionów świata. Wszystkie wykonane niesamowitą mozaiką. Wnętrze kościoła to część dolna, gdzie współczesny kicz miesza się z pozostałościami kościołów ze średniowiecza. Niektóre mury to ponoć ruiny z czasów Bizancjum. Centralnym miejscem jest Grota Zwiastowania. W miejscu tym odkryto ślady chrześcijańskiego miejsca kultowego z II w., więc z okresu kiedy zachowane były jeszcze bezpośrednie przekazy z życia Jezusa.
W części górnej można podziwiać ciekawą kopułę zwieńczającą Bazylikę. Oczywiście pełno mozaik... ... w tym Matka Boska z małym Jezusem jako Azjatka ;) Poziom miasta od czasów pierwszych chrześcijan podniósł się o ok. 4 m. Tą drogą mógł biegać mały Jezus, mógł nawet gdzieś tu stłuc sobie kolano! Pewnie jeden z częściej fotografowanych chwastów w Izraelu. Z racji profesji nie mogłam się powstrzymać, bo byłam oczarowana. Chwila oddechu od zwiedzania w przydrożnym barze.
Inni jedzą a ja fotografuję miejscową florę i faunę ;) Jedziemy na Górę Tabor. Kręta droga nie pozwala wspiąć się tam autobusom. Wynajmujemy więc arabskie taksówki. Cóż, przeżycie (dosłownie!) warte każdych pieniędzy.. Widoki jak dla mnie powalające. Trudno zapomnieć, że to Ziemia Święta ;) Wreszcie można wysiąść z taksówki i przejść się kawałek .. ... do Bazyliki Przemienienia Pańskiego.
Wnętrze jak wszystko tutaj. Ja jednak się skupiam na szczegółach. Fajne te pawie ;) I mozaiki, mozaiki ... MOZAIKI!!!!!! Zdecydowanie lepiej się czuję na zewnątrz. Nawet ruiny przemawiają do mnie bardziej niż ta cepelia, z całym szacunkiem do tych miejsc.
Roślinność mnie urzeka .. ... a kwitnące o tej porze niecierpki rozweselają. I na koniec tej galerii - Izrael to poukładany i harmonijny kraj, nie uważacie?

najbliższe galerie:

 
Nazaret
1pix użytkownik ryzykant odległość 2 km 1pix
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Nazaret
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Góra Tabor
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Betlejem
1pix użytkownik mocar odległość 18 km 1pix
Izrael - Galilea
1pix użytkownik marucha odległość 21 km 1pix
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Przemierzając Galileę
1pix użytkownik mocar odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
wagabunda użytkownik wagabunda(wpisów:14) dodano 24.01.2014 01:01

Świetna galeria, piękne zdjęcia! Szczególnie ciekawe jest to z brukiem, pewnie bardzo starym.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 12.01.2014 22:40

Katia-wesele było huczne a noc poślubna?....,chyba była udana widząc z rana zadowolone pary młodych :):):) Ja ślubu nie brałem ale dobrze się bawiłem,będę to bardzo miło wspominał.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 11.01.2014 11:24

markpol, no wyobrażam sobie ;) A noc poślubna udana była? ;))

dispar, niewykluczone, że łatwiej będzie się tam spotkać ;) Jedź do Izraela, nie pożałujesz!

agra60, podobno dalej tak jest, ale tyczy się to krajów typowo arabskich jak Arabia Saudyjska. Ja miałam nowiutki paszport, wyrabiany specjalnie na Izrael, więc cóż.. Pieczątka jest i też stanowi pamiątkę.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1212) dodano 11.01.2014 02:00

Dużo pozytywnych emocji bije z tej galerii -Izrael trzeba zobaczyć mimo że kiedyś pieczątka w paszporcie tego państwa mocno komplikowała życie turystyczne. Nie wiem jak teraz .Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 10.01.2014 08:09

Powiadasz, że warto tam jechać?
To może i ja się zdecyduję?
Może łatwiej będzie zorganizować spotkanie w Izraelu niż w Zagłębiu?
Pokazuj resztę, co by pomóc mi w decyzji.
Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.01.2014 22:26

Na 12 -nasza grupka miała odnowienie małżeńskie z całą ceremonią ślubną.Po mszy był zakup wina,a wieczorem wesele :):):)Ach co to był za ślub i wesele :):):)
Początek Twojego Izraela ciekawy i znajomy.
Pozdrawiam

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 09.01.2014 19:06

Dzięki olazim za odwiedziny i ciepłe słowo. Mam nadzieję, że i na inne izraelskie galerie zerkniesz ;)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2243) dodano 09.01.2014 18:42

Podoba mi się 3 i 14-chciałabym jeszcze tam zawitać/może/-pięknie to okazałaś i opowiedziałaś-pozdrawiam.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 09.01.2014 13:49

pipol, jak wylatywałam do Izraela to na lotnisku w Łodzi wisiał plakat z napisem "Z Ziemi Obiecanej do Ziemi Świętej", także coś musi w tym być ;))

pipol użytkownik pipol(wpisów:8940) dodano 09.01.2014 12:53

Katia, to Ty nie wiesz, że Polacy to naród wybrany !!!!!!!!?

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 09.01.2014 12:49

tama, akurat taka ornamentyka mi się podoba, ale wiele tam też chińszczyzny, chociaż(!) jeszcze w Kanie było jej mniej. W Jerozolimie to dopiero czułam się jak na polskim odpuście ;) Widać Izrael ma w sobie coś, co jakoś szczególnie wpływa na Polaków, bo udało mi się już spotkać kilka osób podobnie się tam czujących jak ja.

paweller75, a widzisz! ;) Jeśli bardzo Ci zależy, to bez trudu spotkasz tambylca, który będzie się zaklinał na wszystko, że właśnie tą drogą spacerowała co rano Maria z dzieciątkiem ;) A jak dasz "one dolar" to dorzucą taką kostkę brukową na pamiątkę ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 09.01.2014 11:04

To ten bruk nie jest z czasów Chrystusa? To mi opiewa na jakiś skandal, ja byłbym bardzo rozczarowany:))) Kopuła bardzo fajna:) Czekam na dalsze części:)
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2997) dodano 09.01.2014 10:45

Katia, co do pogody - to do marca jest tam pora deszczowa :) Że chcesz tam wracać to wcale Ci się nie dziwię ;)
Na 16 to typowe wzornictwo ceramiki ormiańskiej. Piękne potrafią płytki wyczarować.
Chyba coś nas łączy bo miałam takie samo uczucie, że jestem u siebie. I też tam wracam niebawem :)
Pozdrawiam :)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 08.01.2014 23:33

A to z kotem? Sporo ich tam było, za to psów praktycznie wcale.
Dzięki, że zajrzałaś ;)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 08.01.2014 23:31

Bardzo ciekawa galeria.Fajne opisy. Obejrzałam z przyjemnością. Baaardzo fajne 31.:)))

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 08.01.2014 23:23

anek11, no tak, wróciłam w pewnym sensie. Jak widzisz rozrzut w czasie umieszczania galerii trochę mam ;)

Co do turystów jeszcze, oczywiście, że są. Kiedy ja wybierałam się do Izraela, na dwa czy trzy tygodnie przed wyjazdem, miały tam miejsce jakieś rozruchy. Może to spowodowało, że było luźniej, bo na prawdę było. Nie stałam w kolejce np. do Groty Narodzenia, a wiem, że kolejki tam bywają spore.
Tak czy siak trzeba się uzbroić w cierpliwiść, ale ponownie się powtórzę, Izrael jest cudowny. Momentami jak podróż w czasie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 08.01.2014 23:09

Niebawem się przekonam

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2735) dodano 08.01.2014 23:04

Chyba po pewnym czasie tu wróciłaś, bo pierwszy raz widzę ten avatar z psiakiem, a na pewno bym zapamiętała:). Izrael, temat rzeka, raz że miejsce ważne, dwa że ciekawe turystycznie, Ja osobiście nie byłam, ale Mama wrażeniami i zdjęciami mnie raczyła, więc co nieco wiem. I na brak turystów na Patryka miejscu bym nie liczyła, gdyż wszystkie "ważne" miejsca są licznie odwiedzane przez goniące zgodnie z planem biura podróży watahy, a nawiasem mówiąc wszystkie programy są tak podobne, szkoda...chciałoby się liznąć ten kraj tak naprawdę, dotknąć...mam nadzieję że Ty pokażesz trochę ze swojego punktu widzenia. Pozdrawiam

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 08.01.2014 23:04

Tak, ruch turystyczny powinien być mniejszy. Tak było jak ja byłam. W Galilei było chłodniej ale w Jerozolimie mieliśmy prawie 30 st. C. Tak, więc trzeba mieć ubranie na każdą pogodę.
Fajnie Ci, zazdroszczę ale może i mnie w tym roku uda się znów odwiedzić ten wspaniały kraj. Bardzo bym chciała..

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 08.01.2014 22:24

No właśnie tak sobie myślałem, że luty to dobry czas. Pewnie nie będzie też takich tłoków w głównych atrakcjach, bo w tym czasie rych turystyczny pewnei mniejszy

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 08.01.2014 22:15

Dzięki za odwiedziny i koment. Już myślałam, że nikt się nie odezwie ;)

Teraz jest dobry termin na zwiedzanie, bo nie jest zbyt ciepło.
Mój Izrael był już dość dawno. Zdjęcia też takie sobie, bo to był mój pierwszy kontakt z cyfrową lustrzanką. Mam nadzieję, że kolejne galerie będą lepsze.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 08.01.2014 21:38

Obejrzałem z zainteresowaniem, bo wkrótce będzie mój pierwszy Izrael ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!