m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Grand Hotel (Yuanshan Great Hotel) w Taipei. Zaprojektował go tajwański architekt Yang Cho-Cheng (1914-2006). Hotel powstał w 1952 roku, ale widoczny na zdjęciu jego główny budynek został ukończony w dopiero październiku 1973 roku. Jest jednym z największych budynków na świecie, zbudowanych w klasycznym chińskim stylu. Ma 87 m wysokości. Na wystrój hotelu składa się wiele dzieł sztuki, dekoracyjne panele ścienne, malowidła, rzeźby i snycerka. Bardzo częstym przewijającym się motywem są postaci smoków, dzięki czemu hotel nazywany bywa Pałacem Smoka. Zbudowany został na wzgórzu Yuanshan. Grand Hotel w Taipei - detale. Każde z pięter hotelu reprezentuje styl innej chińskiej dynastii cesarskiej. Z okien wychodzących na południe roztacza się wspaniały widok na Taipei. Hotel gościł wielu notabli odwiedzających Tajwan. Wśród nich byli między innymi: Richard Milhous Nixon, Ronald Wilson Reagan, William Jefferson „Bill” Clinton, Margaret Hilda Thatcher, Nelson Rolihlahla Mandela, Mohammed Reza Pahlavi, Lee Kuan Yew, Husajn bin Talal, Benigno Simeon Aquino, Shigeru Yoshida. Gmach Muzeum Narodowego (National Palace Museum) na przedmieściach Taipei - w Waishuanxi. Jego zbiory sztuki chińskiej należą do najbogatszych w świecie i obejmują eksponaty z całej historii Państwa Środka. Muzeum powstało w Pekinie w 1925 roku. W latach 30. XX wieku jego zbiory zostały wywiezione do innych miast Chin, by uchronić je przed dostaniem się w ręce najeźdźców japońskich. Obecne muzeum w Taipei funkcjonuje od 1965 roku i eksponuje dzieła sztuki i artefakty wywiezione z Chin kontynentalnych przez władze Kuomintangu i wojska Czang Kai-szeka po przewrocie komunistycznym w 1949 roku. Muzeum Narodowe w Taipei posiada zbiory sztuki z różnych epok i z różnych regionów Chin, obejmujące blisko 700 tys. eksponatów. Muzeum otrzymało nazwę Chung-Shan Museum ku czci ojca-założyciela Republiki Chińskiej - doktora Sun Yat-sena (1866-1925) i zostało otwarte dla publiczności w 100-rocznicę jego urodzin. Główny budynek został zaprojektowany przez Huanga Baoyu i zbudowany w latach 1964-1965. W latach 1967-1996 muzeum zostało rozbudowane, zaś w latach 2002-2007 miała miejsce istotna modernizacja gmachów i sal muzealnych. Pomnik generalissimusa Czang Kaj-szeka (1887-1975), wieloletniego przywódcy Kuomintangu i Republiki Chińskiej, a po ewakuacji z Chin kontynentalnych - prezydenta Tajwanu w latach 1950-1975. Pomnik ten stoi przy Muzeum Narodowym w Taipei. Muzeum Narodowe w Taipei otacza rozległy park ze stawami, w których pływają takie piękne rybki.
Jeden z pawilonów w parku, otaczającym Muzeum Narodowe w Taipei. Detal architektoniczny jednego z pawilonów w parku, otaczającym Muzeum Narodowe w Taipei. Stojący przed Muzeum Narodowym w Taipei pomnik Kǒng Fūzǐ - Konfucjusza, wybitnego filozofa i myśliciela, żyjącego w latach 551-479 p.n.e. za panowania dynastii Zhou. Nie pozostawił on żadnych pism, a jego nauczanie zebrano w księdze Dialogi konfucjańskie. Jego zdaniem, podstawowymi cnotami człowieka są: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Trudno się z tym nie zgodzić. Brama Wielkiej Uwagi i Doskonałej Uczciwości, prowadząca od strony Chung Shan South Road na teren Mauzoleum Czang Kaj-szeka (Chiang Kai-shek Memorial) w Taipei. Mauzoleum Czang Kaj-szeka w Taipei. Widoczna na zdjęciu Brama Wielkiego Pietyzmu (lub Wielkiej Pobożności) prowadzi na teren kompleksu od strony Ai Kuo East Road. Mauzoleum Czang Kaj-szeka w Taipei. Ten kompleks, upamiętniający długoletniego prezydenta, wniesiono w latach 1976-1980. Do głównego wejścia prowadzą dwa rzędy białych schodów, liczące po 89 stopni, co symbolizuje wiek w latach prezydenta Czang Kaj-szeka w momencie jego śmierci. W wejściu znajduje się para wysokich na 16 m drzwi, ważących 75 ton, przez które wchodzi się do głównej sali. Znajduje się w niej wielki brązowy pomnik siedzącego, uśmiechniętego Czang Kaj-szeka, ubranego w tradycyjny chiński strój.
Zmiana warty honorowej w Mauzoleum Czang Kaj-szeka w Taipei. Mauzoleum Czang Kaj-szeka w Taipei. Autorem projektu architektonicznego, nawiązującego do klasycznej sztuki chińskiej, był Yang Cho-Cheng (1914-2006). Pawilon mauzoleum ma wysokość 76 m, a jego dach pokryty jest niebieskimi płytkami ceramicznymi. Niebieskie i białe kolory budynku oraz czerwony kolor otaczających pawilon kwietników nawiązują do barw flagi Republiki Chińskiej. Ośmiokątny kształt nawiązuje do popularnej w Azji symboliki, oznaczającej obfitość i pomyślność. Podobnie jak Moskwie, gdzie młode pary składają kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, w Taipei jest zwyczaj, że nowożeńcy odwiedzają Mauzoleum Czang Kaj-szeka i składają hołd Ojcu Narodu. National Revolutionary Martyrs' Shrine, zbudowane w 1969 roku na wzgórzu Chingshan w dzielnicy Zhongshan w Taipei, upamiętnia poległych w walce o niepodległość Republiki Chińskiej. Architektonicznie jest wzorowane na Pawilonie Najwyższej Harmonii w Zakazanym Mieście w Pekinie. National Revolutionary Martyrs' Shrine w Taipei - zmiana warty honorowej. National Revolutionary Martyrs' Shrine w Taipei. Oryginalnie przycięte drzewka przed jednym z pawilonów.
National Revolutionary Martyrs' Shrine w Taipei - zmiana warty honorowej. National Revolutionary Martyrs' Shrine w Taipei. Kompleks upamiętnia bisko 400.000 poległych, którzy oddali życie za Republikę Chińską w walce z cesarstwem, okupacją japońską i komunistami. Większość z nich jest wymieniona z nazwiska na jednej z wielu drewnianych tabliczek, z których każda zawiera 75 nazwisk. Nocny widok śródmieścia Taipei. Port w Keelung na północy Tajwanu. Został otwarty dla ruchu międzynarodowego w w 1863 roku. W czasie II wojny światowej port był silnie bombardowany i prawie cała jego infrastruktura została zniszczona. Obecnie Keelung jest drugim co do wielkości, portem Tajwanu i jednym z największych portów kontenerowych na świecie. Keelung - widok na miasto. Jego dawna nazwa Kelang oznacza w języku chińskim klatkę koguta. Tłumaczono to tym, że okoliczne wzgórza przypominają kształtem taką klatkę, Bardziej prawdopodobnym jest jednak, że nazwa ta pochodzi od pierwszych mieszkańców tych terenów - ludu Ketalagan, którego nazwę Chińczycy Han uprościli na Ke-lâng. W 1875 roku za czasów dynastii Tsing (Qing) nazwę miasta zmieniono na Jilong, oznaczającą „dostatni grunt” i jest ona oficjalną nazwą do dziś, choć powszechnie używa się dawnej nazwy Keelung. Statua Guanyin w Parku Zhongshan w Keelung, znana jako Wielki Budda wznosi się nad miastem i wejściem do portu. Posąg ma 22,5 m wysokości i w istocie jest to przedstawienie nie Buddy, lecz Bogini Miłosierdzia, największe w całej Południowo-Wschodniej Azji. Wewnątrz posągu znajdują się schody prowadzące na jego szczyt. Obok znajduje się buddyjska świątynia Chu Pu Tan.
Światynia Chung Lieh w Parku Zhongshan w Keelung. Buddyjska świątynia Chu Pu Tan w Parku Zhongshan w Keelung. Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu.  Ponieważ skały na brzegu zawierają piaskowiec, są one podatne na erozję w wyniku oddziaływania morza, wiatrów i ruchów skorupy ziemskiej. Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu. Znajdują się tu ukształtowane przez erozję ostre, postrzępione skały wybrzeża, grzyby skalne, pieczary i zagłębienia itp. Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu. Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu.
Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu. Miejsce to charakteryzuje się oryginalną scenerią wybrzeża z wieloma fantazyjnymi formami skalnymi o nazwach takich, jak Głowa Królowej, Czarodziejski Bucik, Świeczka, czy Głowa Smoka. Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu. Skała nazywana Głową Królowej (Queen's Head). Wybrzeże Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu. Na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego koło Yehliu na północy Tajwanu. Yehliu jest długim na 1.700 m przylądkiem, położonym u stóp góry Datun. Gdy patrzy się na niego z góry, przypomina gigantycznego żółwia zanurzającego się w morzu. Dlatego też, jest on nazywany także Żółwiem Yehliu. Wodospady w miejscowości Wulai na północy Tajwanu. Nazwa miejscowości pochodzi z języka plemienia Atayal i oznacza gorący i trujący. Nie powinno to jednak odstraszyć turysty, bo miejsce jest naprawdę urocze. Tzw. Ścieżka Kochanków (The Lovers’ Path), z której roztaczają się spektakularne widoki na miasteczko i płynącą głębokim wąwozem rzekę doprowadza do widocznych na zdjęciu wodospadów. Krzewy herbaty, rosnące na plantacji w pobliżu Keelung.
Krzewy herbaty, rosnące na plantacji w pobliżu Keelung. W Parku Narodowym Yangmingshan koło Shilin i Beitou. Liczne szlaki piesze pozwalają podziwiać gorące źródła i występujące tu inne zjawiska geotermalne (np. fumarole). Dolina gdzieś na północy wyspy pomiędzy Keelung i Taipei. Wymuszony przystanek w Leo Foo Park w Guanxi. Sztuczne jezioro w pobliżu Pinglin i Wushan na północy Tajwanu. Jego nazwa, jak i nazwa miejscowości uleciała mi, niestety, z pamięci. Wiszący most, przerzucony nad wspomnianym wcześniej sztucznym jeziorem w pobliżu Pinglin i Wushan na północy Tajwanu.
Sztuczne jezioro w pobliżu Pinglin i Wushan na północy Tajwanu. Jego nazwa, jak i nazwa miejscowości uleciała mi, niestety, z pamięci. Jeśli ktoś zna chiński, to może dowie się czegoś z widocznego napisu. Sztuczne jezioro w pobliżu Pinglin i Wushan na północy Tajwanu. Cihu koło Taoyuan. Wejście do parku, w którym znajduje się pawilon z grobem prezydenta Czang Kaj-szeka (1887-1975). Jest to tymczasowe miejsce pochówku. Zmarły wyraził bowiem życzenie by spocząć w rodzinnej miejscowości Fenghua w prowincji Zhejiang, gdy Kuomintang powróci do władzy w Chinach kontynentalnych. Cihu koło Taoyuan. Czang Kaj-szek często przebywał tu za życia, gdyż miejsce to przypominało mu rodzinne Fenghua. Miał on tu rezydencję, której nadał nazwę Cihu, oznaczającą życzliwe jezioro. Rezydencja została zaprojektowana przez architekta Yang Cho-chenga (1914-2006) w stylu przypominającym budowle z okolic Fenghua, a po śmierci Czang Kaj-szeka została przekształcona w muzeum. Miejsce otacza przepiękny park. Cihu koło Taoyuan. Czarne łabędzie na jednym z parkowych stawów.

najbliższe galerie:

 
Tajwan 4 - Tajpej Plac Wolności
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Tajwan 3 - Tajpej świątynie
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 2 - Tajpej Lin An Tai
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 6 - Tajpej 101
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Tajwan 7 - Tajpej
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix
Tajwan 8 - Tajpej zoo
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 13.02.2014 22:35

Afrodyto, dziękuję i pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 11.02.2014 18:14

Super. Zdj.33 jest świetne.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 27.01.2014 23:07

Rozmusiaki - egzotyka jest chyba i teraz, tyle że - jak zauważyłeś - jest łatwiej osiągalna. Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 27.01.2014 21:20

Zwiedzając takie miejsca w tamtych latach ...
To musiała być egzotyka ...
Teraz to jakby trochę spowszedniało ...
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 26.01.2014 23:28

Olaf43 - dziękuję za odwiedziny i komentarz. Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 26.01.2014 22:46

fajna galeria, foteczki 29,32,33 super sa :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!