m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
... w obrębie wszystkich starych  dzielnic , i tej poarabskiej, średniowiecznej i tej renesansowej ... wszędzie pełno klekotów, bocianie miasto, są ich dziesiątki z poutykanymi gniazdami gdzie się tylko da... tu na poarabskich murach ... ... na i w ruinach starycvh baszt i wież... na murach i szczątkach dachów.. w otworach okiennych ... nawet przy dzwonnicach starych świątyń... .... miejsce egzekucji dzieci... niegdyś świątyńka za czasów Wizygotów zamieniła się w katedrę... dużo by opowiadać , bo tak dużo przeszła, najazdy arabskie , kilkukrotne odzyskiwanie jednej czy drugiej strony ...etc.
Zniszczenia i kolejne odbudowy...
... co nam cicho opowiadają jej gotyckie mury gdzieniegdzie przyozdobione renesansową szatą... ... surowe lecz piękne wnętrza... w krypcie przy urnie z resztkami małych męczenników... nie jest to całość prochów i 
... podczas pierwszego najazdu arabskiego zostały podzielone i wywiezione do dwóch miast ... powróciły po wiekach... Justo Pastor
Spacerując ciągle na wschód dochodzimy do rodzinnego domu Cervantesa... 
To znaczy, że dotarliśmy do dzielnicy renesansowej... trudno dziś zauważyć starszą, bo ta średniowieczna też była wiele razy przebudowywana:) Dziedziniec wewnętrzny, malusieńli lecz na owe czasy był to bogaty budynek.
Tu przyszedł na świat Miguel Cervantes lecz mieszkał niedługo ... od urodzenia w 1547 r a już od roku 1551 w Valladolid. Ale warto mimo wszystko pooglądać wnętrza, meble z epoki, sprzęty, które mówią o tym jak żyli w tamtych czasach. ... foty pstrykane z kowboja bo oczywiście NIE WOLNO !! :)
dlatego nie narzekajcie na ich jakość , dobrze, że w ogóle są :)
.........................

tu gabinet... oczywiście przykładowy , bo nie Miguela, był wtedy za smarkaty ! :) W domu ciotki Cervantesa ... Marii  gdyż ona była właścicielką budynku dzisiaj oprócz przykładowego wyglądu komnat z epoki utworzono muzeum pisarza, w gablotach stare i jeszcze starsze wydania dzieł ... biografie, portrety ... no bo nie mieli wtedy lustrzanek :)
galerie dziedzińca pierwsze piętro, dom miał dwie kondygnacje, częściowe podpiwniczenie i studnię na dziedzińcu wewnętrznym. ... sypialnia z kibelkiem ... ... jadalnia ... jadalnia Centrum miasta renesansowego to dziesiejszy Plac Cervantesa... ... oczywiście bliżej środka placu pomnik pisarza...
plac zamknięty zabytkową zabudową z podcieniami, niektóre budynki pochodzą z XIV wieku, ale to rzadkość , przeważnie XVII i XVIII w Uliczki, malownicze z duchem przeszłości prowadzące w głąb naszej wyobraźni :)
uliczkami czasem przemkną duchy przyszłości :)
lub duchy zawieszone w czasie ... Kościółek uniwersytecki, elewacja chciała runąć ... spowili ją rusztowaniami , więc tylko fota płaskorzeźb nad portalem... Uniwersytet, ten najstarszy i pierwszy jaki tu powstał ... widziany z ulicznej kawiarenki, 
dobre życie tu mają studenci, bary wszędzie , tuż tuż. Dziedziniec uniwersytetu przyciąga rzesze turystów, sudentów jakoś mniej...
kryją się w aulach lub na dziekankach... a turyści robią frekwencję...
i tą choć nie podnicającą jak te z Playboya rozkładówką lecz równie uroczą, ślicznie się żegnam z tymi, którzy twardo dotrwali moje marudzenie do końca.

najbliższe galerie:

 
Tam gdzie urodził się Cervantes.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Sztuka - Ricardo Nouvilas
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Festyn średniowieczny - Mercado Cervantino
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Deszczyk
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
Życie jak w Madrycie ? - NIE! ODPOCZNIJMY  OD MADRYTU
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
Street i klasyczne autka : )
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 15.01.2014 16:51

Ciekawy budynek na fot 37 .Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.01.2014 10:11

Takie marudzenie mi się bardzo podoba,pokazujesz Hiszpanie z mniej znanej strony,bardzo lubię ten kraj,a szczególnie hiszpański temperament.Największe skupisko bocianów w Hiszpanii widzialam w Elche i w okolicach Huelvy na rozlewiskach przy portugalskiej granicy,obserwowanie ich to sama przyjemność:)Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 12.01.2014 21:16

Bardzo klimatyczne i hiszpańskie miejsca pokazujesz. Klekoty przesympatyczne. :))

woja użytkownik woja(wpisów:565) dodano 12.01.2014 20:54

Bardzo ciekawe miejsca pokazujesz i chyba zupełnie nowe na OŚ. Lubię takie, bo wszędzie przecież samemu nie można dotrzeć:-)
Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 12.01.2014 15:22

Oczywiście, że tak. Życia by brakło, by poznać dokładnie jeden jakby nie było spory kraj z bogatą ale i skomplikowaną historią

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 12.01.2014 15:10

@patryk80 - też śledzę te o Hiszpanii jakie są na portalu ... nikt za mądry nie jest i nie wszystko widział bedąc nawet blisko :)
a urozmaicanie jest wskazane , tak myśle .

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 12.01.2014 15:07

AK na portalu goszczą różne galerie, więc nie zanudzisz Hiszpanią. No, ale rozumiem, ja staram się tez urozmaicać

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 12.01.2014 15:03

@anek11 - klimaty rokrocznie zmieniaja sie , tracą ducha ... nowe jakie idzie zabija je często bezpowrotnie, ale jeszcze są, dlatego jeszcze można cos wyszperać,
jeśli chodzi o boćki , to w większości przypadków to "rodziny" całoroczne... przynajmniej na ich temat tak sami Hiszpanie pisza , znawcy , a ja amator :)
Jest miejsce za to gdzie można w określonych porach roku focic całe gromady przemieszczającego sie z północy na południe ptactwa, które robi "przystanek własnie w
las lagunas de Puebla de Beleña. Taka malutka wioseczka i niedaleko pola z naturalnymi nieckami ... ostatnimi laty szczątkowe opady wysuszyły laguny do cna,
byłem lecz niestety ptactwo wodne przestało sie zatrzymywac na postój , czy na zawsze ? ... zobaczymy. Sprawdzam co roku w lutym , to juz niedługo.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 12.01.2014 14:56

@patryk80- będe ja okazywał nadal, ale staram sie mieszać trochę prezentowanymi galeriami żeby nie byc monotematycznym, dlatego sa z różnych krajów jakie swojego czasu odwiedziłem, ... bo teraz czas odmieszkać trochę niczym nadejdzie wiosna ale spoko , archiwum jeszcze spore.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 12.01.2014 14:35

Lubię Twoje galerie, te prawdziwie hiszpańskie klimaty, miasteczka poza głównym szlakiem turystycznym. Bocianów prawdziwe bogactwo, czyżby to "nasze" tam zimowały?

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 12.01.2014 14:17

Sporo tych bocianów. A ja właśnie wybieram zdjęcia do galerii z bocianiego miasta ;)
Pokazuj dalej Hiszpanię, bo ciekawa

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 12.01.2014 13:21

@achernar-5...- dziękuję za odwiedziny i obfity komentarz :)

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 12.01.2014 13:19

@sniezka - na razie nie :) ... może kiedyś , dużo Barcelony jest w OŚ , chyba, że trafię na coś extra i nie sztampowego. A jak na razie nie wybieram się tam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3374) dodano 12.01.2014 13:14

Dużo u Ciebie Hiszpanii ostatnio. Jak ja lubię taką architekturę:)
A doczekamy się Barcelony?:>

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!