m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
W centrum Algieru w pobliżu portu. Widok ze wzgórz w Algierze na zachodnią część miasta. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego w zachodniej części Agieru. Kościół Notre Dame d' Afrique w Algierze. Bazylika została zbudowana w latach 1858-1872. Jest dziełem Jeana Eugène'a Fromageau (1822-1897), naczelnego architekta budownictwa sakralnego w Algierii Francuskiej. Zbudowana w stylu neobizantyjskim świątynia usytuowana jest na wzgórzu wznoszącym się 124 m nad wody Zatoki Algierskiej. Na wzgórzu wznoszącym się nad kościołem Notre Dame d' Afrique. Bazylika może być uznawana za odpowiednik kościoła Notre-Dame de la Garde w Marsylii, mającego podobnie malowniczą lokalizację. Meczet El Jadid w Algierze, zwany także Meczetem Rybaków. Mieści się przy Placu Męczenników (Place des Martyrs). Jego budowę ukończono w 1660 roku, a fundatorem był al-Hajj Habib, naczelnik janczarów w okręgu Algier. Budynek jest jedynym w swoim rodzaju połączeniem wielu stylów architektonicznych, w tym andaluzyjskiej i włoskiej architektury sakralnej. Choć rozplanowanie i dekoracja meczetu wykazują wyraźne wpływy ottomańskie, to jego minaret (widoczny na zdjęciu po lewej stronie) niemal całkowicie odpowiada wzorcom północnoafrykańskim.
Radziecki okręt wojenny, przebywający wówczas (1980 rok) z wizytą w stolicy Algierii. Widok z okna hotelu w pobliżu portu. W zachodniej części Algieru. W centrum Algieru - po lewej stronie widoczny jest monumentalny gmach Poczty Głównej. Bazylika Notre-Dame d' Afrique w Algierze. W absydzie świątyni widnieje napis: Notre Dame d'Afrique priez pour nous et pour les Musulmans (Nasza Pani Afryki, módl się za nas i za muzułmanów). Pochodzące z czasów Algierii Francuskiej kamienice mieszkalne w centrum Algieru. Minaret meczetu Ketchaoua (Djamaa Ketchaoua). Położony u stóp algierskiej kazby meczet został wniesiony w stylu mauretańsko-bizantyjskim, a jego budowa została ukończona w 1612 roku. W czasie rządów francuskich został przekształcony w katolicką katedrę p.w. św. Filipa, którą to funkcję pełnił w latach 1838-1962.
Na placu przed meczetem Ketchaoua (Djamaa Ketchaoua) w centrum Algieru. Dawne, zbudowane jeszcze za czasów francuskich, kamienice w centrum Algieru. Przed gmachem mieszczącym wówczas instytucje rządowe. Na biegnącej wzdłuż wybrzeża rue d' Angkor. Widok kazby i minaretu XVII-wiecznego meczetu El Jadid, zwanego Meczetem Rybaków, na Placu Męczenników (Place des Martyrs) w Algierze. Plac przed meczetem Ketchaoua (Djamaa Ketchaoua) u stóp algierskiej kazby. Do głównego wejścia do meczetu prowadzą schody liczące 23 stopni, a samo wejście tworzy ozdobny portyk, wsparty na czterech marmurowych kolumnach. Wewnątrz znajdują się arkady, zbudowane na białych marmurowych kolumnach. Piękno pomieszczeń meczetu, jego minaretów i sufitów podkreślają mauretańskie detale tynkarskie.
Budynki administracji portowej w Algierze. Tipasa to miejscowość położona około 70 km na zachód od Algieru. Była ona celem naszej całodziennej wycieczki w czerwcu 1994 roku, podczas pobytu na targach w stolicy Algierii. Tipasa. W pięknie położonym na brzegu morza mieście, którego rodowód sięga czasów fenickich (IV w p.n.e.), zachowały się efektowne ruiny z czasów rzymskich. Tipasa. Znajdujące się tu ruiny starożytnego miasta wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Tipasa. Ruiny rozpościerają się na dość dużym obszarze. Zachowały się pozostałości dawnych obwarowań, forum, amfiteatr i liczne domy mieszkalne z cennymi mozaikami. Tipasa. W IV-V wieku p.n.e. miasto było osadą fenicką. Później, po podboju Mauretanii przez cesarza Klaudiusza (10 p.n.e. - 54 n.e.), zbudowano tu miasto rzymskie.
Tipasa. W starożytnych ruinach. Tipasa. Jak widać, położenie ruin jest bardzo malownicze. Tipasa. Wybrzeże Morza Śródziemnego. Tipasa. Wybrzeże Morza Śródziemnego. Tipasa. Wybrzeże Morza Śródziemnego. Tipasa. Agawa rosnąca na wzgórzu koło starożytnych ruin.
Tipasa. Ruiny starożytnego miasta, widziane ze wznoszącego się nad nim wzgórza. Tipasa. Pozostałości starożytnego miasta nad brzegiem morza. Piękne lasy sosnowe na wzgórzach, wznoszących się nad algierską stolicą. Na plaży w pobliżu Sidi Ferruch na zachód od Algieru. Na plaży w pobliżu Sidi Ferruch na zachód od Algieru.

najbliższe galerie:

 
Algieria 1 - Algier
1pix użytkownik iwonka55 odległość 1 km 1pix
Algier nocą.
1pix użytkownik krushyna odległość 2 km 1pix
Algieria - Algier cz1
1pix użytkownik shadowrunner odległość 4 km 1pix
Algier - Kasba
1pix użytkownik shadowrunner odległość 7 km 1pix
Algieria - Algier cz2
1pix użytkownik shadowrunner odległość 11 km 1pix
Opowieści libijskie -   ...       A  Lot do Libii ?
1pix użytkownik ak odległość 204 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 02.04.2015 22:59

Katii - dziękuję. Wszystkie fotki są z lach 80. więc też jest to jakiś dokument czasu. Pozdrawiam. :)

katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 28.03.2015 10:36

niezwykły klimat :-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 03.02.2014 09:26

AK - też wolałbym skanować z negatywów. Tyle tylko, że w owych czasach robiłem głównie slajdy. Fakt, że są one po latach przechowywania "podziurawione" i podrapane - ale na to już nic, niestety nie poradzę (wymagałóoby to zbyt wiele żmudnej pracy w PSie). Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6368) dodano 02.02.2014 23:15

hmmmm... z diapozytywów..., ja niekiedy skanuję z negatywów, po prostu nie mam diapozytywów, ale... masa z tym roboty później w PSie, "podziurawione" są, podrapane i nawet nie wiem od czego, bo przechowywane elegancko były, lata, lata.... dlatego często odpuszczam skanowanie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 02.02.2014 23:07

Nata, na razie pokazuję moje archiwum, ale potem będą i nowsze fotki. No, może nie z tak wielu odległych miejsc.. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.02.2014 20:04

pipol - z tymi ósemkami to nie przesadzasz !!!!!!

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 02.02.2014 12:37

Fajne miejsca pokazujesz.Z zainteresowaniem oglądam wszystkie Twoje galerie. Fotki z przed 20-30 lat - mają swój klimacik. Dla mnie szczególnie ciekawe miejsca , które widziałam niedawno i porównanie co było. Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5735) dodano 02.02.2014 00:45

Dzięki za zainteresowanie. Troszkę tych zdjęć było, to prawda. Niestety, nie wszystkie udało mi się odnaleźć, a wiele tych starych zdjęć to zeskanowane ORWO-wskie diapozytywy. Pozdrawiam.

mariusz4735 użytkownik mariusz4735(wpisów:180) dodano 01.02.2014 23:08

lubię te Twoje galerie dość klimatyczne są fajnie, że się z nami dzielisz tymi fotkami
ps.trochę tych klisz chyba wypstrykałeś :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!