m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Na nabrzeżu Dźwiny w Archangielsku. Do roku 1613 miasto nosiło nazwę Nowochołmogory. Nazwa Archangielsk pochodzi od miejscowego klasztoru św. Michała Archanioła, wspominanego w latopisach już w 1419 roku. W połowie XVI wieku angielski żeglarz Richard Chancellor (1520-1556) odkrył drogę przez Morze Białe do ujścia Dźwiny i tutejszy port zyskał znaczenie handlowe. W roku 1584 na rozkaz cara Iwana IV Groźnego (1530-1584) zbudowano tu twierdzę i port i rok ten uznaje się za datę założenia Archangielska. Pomnik cara Piotra I w Archangielsku. Do czasu założenia Sankt Petersburga Archangielsk był jedynym morskim portem Rosji. Intensywny handel przyczyniał się do rozwoju miasta. Jego ciasna i drewniana zabudowa była przyczyną licznych pożarów. W jednym z nich, w 1637 roku, spłonął monastyr, który ongiś dał nazwę miastu. Pod koniec XVII wieku na polecenie cara Piotra I (1672-1725) na wyspie Sołombała zbudowano pierwszą w Rosji państwową stocznię, nazwaną potem Archangielską Admiralicją. W roku 1708 utworzono gubernię archangielską, jednakże w XVIII wieku miasto i port zaczęło tracić na znaczeniu. Tzw. Wysotka - budynek w centrum Archangielska, mieszczący kilka lokalnych stacji radiowych. Na przełomie XIX i XX wieku Archangielsk przeobraził się w największy w kraju ośrodek przemysłu i eksportu drzewnego. W czasie interwencji, w latach 1918-1919, miasto było okupowane przez wojska brytyjskie, amerykańskie i francuskie. W czasie II wojny światowej było portem, do którego docierały konwoje w ramach Lend-Lease-Act. Dzisiejszy Archangielsk to duży ośrodek naukowy i przemysłowy północno-zachodniej Rosji. Typowy pejzaż z okolic Archangielska. Region bogaty jest w zasoby naturalne - lasy, złoża diamentów, boksytów, apatytów i ropy naftowej. Zabytkowa wiejska cerkiew, zachowana na swoim pierwotnym miejscu i nie przeniesiona do skansenu. Jest to jedyna taka budowla w całym Obwodzie Archangielskim. Niestety, nie pamiętam już jak nazywała się ta miejscowość - było to w każdym razie blisko Archangielska. Ta sama cerkiew, co na poprzednim zdjęciu. Mieści się ona przy drodze z Archangielska do Małych Koriełów.
W Muzeum drewnianej architektury Północnej Rosji Małe Korieły” (Малые Корелы). Skansen leży na prawym brzegu Dźwiny, przy ujściu rzeki Koriełka (Корелка), w odległości około 30 km od Archangielska. Został założony w 1964 roku, a w roku 1973 został udostępniony publiczności. Na obszarze ok. 140 ha umieszczono tu około 100 domów wiejskich, budynków publicznych i cerkwi. Na zdjęciu widoczna jest drewniana cerkiewka z Regionu Kargopolsko-Oneskiego. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Drewniana cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego (Церковь во имя Вознесения Господня) pochodząca z 1669 roku, przeniesiona ze wsi Kuszerka (Кушерека) w Rejonie Oneskim. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Drewniany dom z końca XIX wieku przeniesiony ze wsi Czuczepała (Чучепала) w rejonie Miezeńskim. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Chata chłopska z Rejonu Miezeńskiego. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Zabudowania gospodarcze przeniesione z jednej z wiosek z Rejonu Miezeńskiego. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Studnia i budynek gospodarczy ze wsi z Rejonu Miezeńskiego.
Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Ekspozycja muzeum podzielona jest na 4 regionalne sektory: Kargopolsko-Oneski, Północnodźwiński, Miezeński i Pineżski. Obecnie budowane są ekspozycje pokazujące dwa kolejne regiony: Pomorski i Ważski. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Wiatrak z 1902 roku, przeniesiony z kożeozierskiego klasztoru Objawienia Bożego (Кожеозерский Богоявленский монастырь) w Rejonie Oneskim. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Zabytkowe domy wiejskie. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Dzwonnica z końca XVI wieku, przeniesiona ze wsi Kuliga-Drakowanowo (Кулига-Дракованово) w Rejonie Krasnoborskim. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Zabytkowe domy wiejskie. Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Występ zespołu folklorystycznego.
Skansen Małe Korieły” (Малые Корелы). Występ zespołu folklorystycznego. Dopływamy do Wysp Sołowieckich (Соловецкие острова) na Morzu Białym. Wyspy Sołowieckie (Соловецкие острова) to archipelag, położony w Zatoce Onega na Morzu Białym, liczący ponad 100 wysp, zamieszkały przez ok. 950 osób. Wyspy posiadają nizinne i pagórkowate ukształtowanie terenu, są porośnięte tajgą i obfitują w liczne jeziora i torfowiska. Wyspy Sołowieckie (Соловецкие острова). Na największej z wysp Wielkiej Wyspie Sołowieckiej (Большой Соловецкий остров) znajduje się Monastyr Sołowiecki (Соловецкий монастырь) Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров). W czasach Imperium Rosyjskiego wyspy były miejscem zsyłek więźniów politycznych, a w Rosji sowieckiej - pierwszych łagrów. Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров). Statek m/s Tataria), którym płynęliśmy na wyspy z Archangielska i z powrotem.
Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров). W roku 1992 zespół historyczny, kulturalny i przyrodniczy wysp został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widoczny na zdjęciu Monastyr Sołowiecki jest klasztorem stauropigialnym, tzn. podlegającym bezpośrednio patriarsze. Monastyr Sołowiecki. W latach 1537-1565 jego ihumenem był Fiodor Kołyczew (1507-1569), późniejszy metropolita Moskwy Filip II. W II połowie XVII wieku klasztor stanowił jedną z twierdz raskolników-staroobrzędowców, odłamu prawosławia, który odrzucił reformy wprowadzone w 1652 roku przez Nikitę Minowa (1605-1681) - patriarchę Moskwy, znanego pod imieniem Nikon. Baszta św. Mikolaja (Никольская башня) Monastyru Sołowieckiego. W latach 1923-1939 klasztor służył za więzienie polityczne, jako Sołowiecki Obóz Specjalnego Przeznaczenia (Соловецкий лагерь особого назначения), w którym zginęło kilkanaście tysięcy ludzi. Posłużył jako prototyp dla systemu Gułag. Monastyr Sołowiecki. Inicjatorem utworzenia obozu na terenie klasztoru był archangielski działacz bolszewicki Iwan Wasiliewicz Bogowoj, a pierwszym komendantem - niejaki Nogtiew. Jego następcą został Fiodor Iwanowicz Eichmans (1897-1938) - późniejszy naczelnik Zarządu GuŁag OGPU. W roku 1937 obóz został zaadaptowany na więzienie NKWD, a w roku 1939 miejscowość Sołowi stała się bazą szkoleniową marynarki wojennej. Sobory Monasteru Sołowieckiego były połączone ze sobą długą, zadaszoną galerią. Na terenie zabudowań znajdowało się ponadto pięć cerkwi, odrębna dzwonnica, baszty, młyn wodny, refektarz oraz liczne budynki gospodarcze i mieszkalne. Wewnątrz klasztoru znajdują się liczne pasaże i krużganki, a w jego podziemiach - lochy i kazamaty. Sobór Przemienienia Pańskiego (Спасо-Преображенский собор) w kompleksie Monasteru Sołowieckiego. W 1983 roku wyspę opuściło wojsko, a archipelag otrzymał status rezerwatu. W mury klasztoru powrócili prawosławni mnisi.
W 1989 roku w klasztorze była już wystawa upamiętniająca obozy. Przy wejściu wisiała oryginalna tablica z napisem: Железной рукой приведём человечество к счастию (Żelazną ręką doprowadzimy ludzkość do szczęścia), która niegdyś zdobiła bramę obozu - rosyjski pierwowzór dla późniejszego Arbeit macht frei... Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров) - symboliczny drogowskaz. Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров) - symboliczny drogowskaz. Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров). Większość wysp archipelagu porośnięta jest lasami borealnymi (tajgą) i obfituje w liczne jeziora. Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров). Jedno z jezior. Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров) - dziewczyna w łódce.
Wielka Wyspa Sołowiecka (Большой Соловецкий остров) - na wycieczce w lasach porastających wyspę.

najbliższe galerie:

 
Morze Białe  Baza Łołuchi-Kandałaksza
1pix użytkownik robertno1 odległość 275 km 1pix
Finlandia:  Valtavaara
1pix użytkownik magdalena odległość 321 km 1pix
Finlandia na biegówki - Kuusamo i Ruka
1pix użytkownik szy odległość 323 km 1pix
Karhunkierros-szlak Niedżwiedziego Koła
1pix użytkownik gniady odległość 354 km 1pix
Finlandia - w drodze na Nordkapp
1pix użytkownik andred odległość 401 km 1pix
Zimowa Laponia
1pix użytkownik gosia odległość 445 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5727) dodano 05.02.2014 15:13

Dziękuję, Tereza, taką wówczas miałem pracę. Teraz jeżdżę na ogół dużo bliżej, a jeżeli w dalekie strony - to znacznie rzadziej, ale tylko turystycznie (co jest niewątpliwą zaletą). Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 05.02.2014 12:34

Bardzo ciekawe miejsca odwiedzałeś.Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5727) dodano 05.02.2014 08:27

Skuza, miałem okazję być i w Suzdalu, który jest zdecydowanie ładniejszy i bogatszy w zabytki. Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.02.2014 23:02

Ta typowo rosyjska architektura ,przypomina mi trochę Suzdal i Wlodimir ze Złotego Pierścienia Rosji,które było mi dane zobaczyć w dawnych czasach,na wyspy pewnie nie dotrę,dlatego dziękuję za galerie:)Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5727) dodano 04.02.2014 22:40

Magdaleno - życzę Ci tego, bo wysypy są piękne. Ale radzę wybrać się w czerwcu - jest lepsza pogoda, no i "białe noce". Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5727) dodano 04.02.2014 22:39

Anek11 - jest dokładnie tak, jak mówisz. Dzięki. Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 04.02.2014 14:11

Ależ ciekawe miejsca miałeś okazję zobaczyć w życiu, co z tego że fotografie takie są jakościowo, wspomnień i przeżyć Ci nikt nie zabierze. Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 04.02.2014 08:11

Sołowki są na liście miejsc, które chciałabym odwiedzić. Może kiedyś?

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5727) dodano 03.02.2014 22:24

Dispar, dziękuję za zainteresowanie tą podróżą. Niestety, wszystkie fotki to skany z ORWO-wskich slajdów, więc ich jakość jest... taka, jaka jest. A ten zakątek świata jest naprawdę ciekawy, choć jeszcze mało popularny wśród turystów. Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 03.02.2014 21:21

Ciekawy kawałek świata nam pokazałeś.
Fotki takie sobie, ale za to egzotyczna specyfika miejsca nadrabia.
Duży plus za odkrycie kolejnego miejsca na naszej mapie.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!