m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kafarnaum. Wita nas postać Ap. Piotra trzymającego atrybuty najważniejszego z apostołów. W czasach Jezusa miasteczko było znacznie większe niż obecnie. Wtedy był tu punkt graniczny i komora celna na Via Maris - głównym szlaku handlowym na Bliskim Wschodzie. Jednak miejsce jest znane przede wszystkim z działAlności Jezusa, który osiedlił się tu i nauczał po opuszczeniu Nazaretu. Na zdjęciu drzewo genealogiczne Jezusa. Zachowały się pozostałości tzw. białej synagogi z IV i V w.n.e., ale datowane przez niektórych na II w.n.e. Prawdopodobnie stała ona na miejscu wcześniejszej budowli gdzie nauczał Jezus. Ruiny nie są dokładnie zbadane! Na miejscu Domu św. Piotra stoi nowoczesny ośmiokątny kościół. Nie jest do końca pewne czy faktycznie mieszkał tu św Piotr, ale prawdopodobnie mieszkała tu jego teściowa, którą Jezus uzdrowił z gorączki. Nic nie wiadomo o tym czy św. Piotr był za to wdzięczny :)
Szklana podłoga odkrywa pozostałości dawnych zabudowań. Cerkiew prawosławna Dwunastu Apostołów mieszcząca się niedaleko. Została wybudowana w 1931 i słynie z przepięknych fresków. Ja niestety ich nie widziałam, ale jak ktoś się wybiera do Izraela to polecam tam zajrzeć. Podczas wykopalisk odkryto wiele mozaik. Aby chronić odkryte zabytki utworzono tam Park Narodowy Kafarnaum. Tu mieszkają franciszkanie, którzy opiekują się tym miejscem. Aby zapewnić pielgrzymom cień, posadzono palmy i eukaliptusy sprowadzone z samej Australii. Jedziemy dalej wzdłuż potężnych upraw bananów. „Heptapegon” z greckiego „siedem źródeł” dla nas znane jako miejsce rozmnożenia chleba.
Na wewnętrznym dziedzińcu rośnie bardzo stara oliwka, wokół której utworzono ... ... sztuczne oczko wodne z (o zgrozo!!!) japońskimi karpiami koi! W tym miejscu miało nastąpić cudowne rozmnożenie 5 bochenków chleba i 2 ryb. Zwróćcie uwagę ile bochenków chleba przestawia najbardziej znana izraelska mozaika - 4. Co się stało z 5 ktoś wie? Bizantyjskie mozaiki, które przestawiają faunę i florę wodną m.in. Delty Nilu. Wykopaliska odkrywają przeróżne skarby. Za pomocą m.in. takich urządzeń pozyskiwano oliwę z oliwek. Kwiaty pokrywają mury wokół świątyni.
Kościół Prymatu św. Piotra z lat 30. XX wieku. To wg  tradycji w tym miejscu, zmartwychwstały Jezus ukazał się apostołom po raz trzeci. A tu już jedno z dwóch miejsc w Izraelu noszących nazwę Mensa Christi - stołu, przy którym po zmartwychwstaniu Jezus jadł posiłek ze swoimi uczniami. Skromne, niewielkie wnętrze. Jedne z niewielu, w którym wyczuwa się jakąś autentyczność. Kościół stoi nad brzegiem Jeziora Galilejskiego (niektórzy nazywają je Morzem Galilejskim). Śliczne czarne kamyczki tworzące plażę. Niestety nie wolno takich pamiątek wywozić poza granicę Izraela. Góra Błogosławieństw i charakterystyczny ośmioboczny kościół wybudowany w latach 30. XX wieku. Zaprojektował go wybitny włoski architekt Antonio Barluzzi. Jest on również projektantem m.in. kościoła na Górze Tabor.
Niesamowita złoto-niebieska kopuła przywodzi na myśl różne skojarzenia. Wewnątrz, poniżej kopuły, umieszczono witraże z ośmioma błogosławieństwami napisanymi po łacinie. Podłoga zdobiona oczywiście mozaikami. Mozaiki znajdują się również przed kościołem. Dom pielgrzyma i opiekujących się kościołem sióstr franciszkanek. To wszystko znajduje się w ładnie zaprojektowanym ogrodzie (nie udało mi się ustalić architekta).
Niestety część mocno wyrośniętych palm zasłania piękny widok na Jezioro Genezaret Rosną tam wielkie fikusy, które mają jeszcze większe korzenie, w tym część z nich na powierzchni gruntu. Jedziemy na Wzgórza Golan. Trochę mamy stracha, bo droga jest bardzo kręta, a nasz kierowca należy do Hamasu (o czym na wstępie nieomieszkał nas poinformować) i zastanawiamy się czy czasem nie zamierza zostać męczennikiem .. Za oknami mijamy pola minowe pozostałe po wojnie sześciodniowej w ’67. Nikt nie zna położenia min i nikt nie podejmuje się rozminowania. Wzgórza Golan są miejscem strategicznym, bo umieszczone na nich rakiety trzymają w szachu Syrię, z którą Izrael od ponad 30 lat jest w stanie wojny (czytałam, że oficjalnie pokój nigdy nie został zawarty).
Za takimi betonowymi murami chowano się przed snajperami. Na Wzgórzach Golan stacjonują nie tylko izraelscy żołnierze ale i siły pokoje ONZ w tym Polacy. Widok z punktu widokowego na Wzgórzach Golan. A teraz już skok nad Jordan. Przyjmuje się, że to właśnie tu Jezus spotkał św. Jana Chrzciciela i został ochrzczony. To miejsce jest łatwiej dostępne ale w Autonomii Palestyńskiej, niedaleko Jerycha istnieje drugie „miejsce chrztu” przez wielu uznawane za to właściwe.
Następnie pełna komercja - rejs po Jeziorze Genezaret (Galicyjskim), na łodzi pod Izraelsko-Polską banderą .. ... zawieszaną przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego :) Rzut oka na okolice. Jest na co popatrzeć. Słońce zaczyna niemrawo się przebijać przez chmury. Jesteśmy też świadkami pokazu pod tytułem „jak to drzewiej łowiono ryby”.
Schodzimy na ląd po chwiejnym pomoście. Jezioro Genezaret jest źródłem słodkiej wody, bezlitośnie wykorzystywanym. Z roku na rok wody tej jest mniej i poziom jeziora obniżył się już o kilka metrów. Stąd potrzebne ciągle wydłużane pomosty. Pora obiadu i ryba, ponoć ten sam gatunek, który 2 tysiące lat temu łowił św. Piotr :) Zapamiętałam, że była bardzo smaczna.

najbliższe galerie:

 
Jezioro Tyberiadzkie
1pix użytkownik ryzykant odległość 13 km 1pix
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Przemierzając Galileę
1pix użytkownik mocar odległość 16 km 1pix
Izrael - Galilea
1pix użytkownik marucha odległość 20 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Góra Tabor
1pix użytkownik mocar odległość 20 km 1pix
Zielona Galilea - Izrael (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 22 km 1pix
Bet Szean (Beit She'an)
1pix użytkownik ryzykant odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
maskonur użytkownik maskonur(wpisów:71) dodano 04.05.2014 04:46

Dziś obejrzałem. Podziwiam,zazdroszczę i pozdrawiam.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 13.01.2014 14:17

"Tak sobie myślę, że oprowadzał nas tem sam przewodnik. "
wmp57, tak to ten sam ! Mark miał na imię i mieszkał w Netani ;) Pochodził z Polski, ale nie pamiętam dokładnie skąd. Świetny był!

patryk80, przez pierwsze dwa dni było deszczowo i trochę chłodniej niż się spodziewałam, ale później już było super ;)

nata14, markpol i inni, dziękuję za wizytę.

Tworzenie tych galerii tutaj to jak powrót w tamte miejsca. Przypominanie sobie wszystkiego - gdzie? kiedy? co? - to jak podróżowanie znów po Izraelu.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 12.01.2014 22:36

O tak,rybka była dobra :)
Miło było powspominać dawne czasy,jeszcze przed 2009 r :)
Pozdrawiam

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 12.01.2014 21:45

Ciekawy Twój Izrael. Fajne komentarze.:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 12.01.2014 21:43

Pogoda chyba nie rozpieszczała w czasie Twojej wycieczki?

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2322) dodano 12.01.2014 21:22

Tak sobie myślę, że oprowadzał nas tem sam przewodnik.
Jak masz ochotę to spójrz na zdjęcie 18 w mojej galerii - Izrael cz. 1
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 12.01.2014 20:59

eeeee tam, idę na Twoją pyszną rybkę:)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 12.01.2014 18:38

Olazim, ja byłam tam w 2009 roku i wszędzie budowali "nowe zabytki", ścieżki, fontanny ... Już wtedy trudno było poczuć klimat historii jakie się tam miały rozgrywać. Teraz pewnie jest jeszcze gorzej, ale Izrael ma w sobie to "coś", zwłaszcza Jerozolima. No, ale o tym będzie póżniej ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 12.01.2014 18:37

eeeee tam

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 12.01.2014 18:34

O rany, no!
Mnie ta kopuła przypominała ten tunel, którym się ponoć idzie po śmierci. Słyszałam też głosy, że przypominała komuś zlew ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 12.01.2014 18:26

Też się zastanawiam nad tą kopułą i ... nie wiem; Katia powiedz proszę, bo bardzo mnie to męczy:)))

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 12.01.2014 18:11

Ciekawe miejsce i foty-warto pojechać i samemu się przekonać ,zobaczyć,ale zawsze jakoś to odkładam a to nie jest dobrze-może w przyszłym roku-pozdrawiam.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 12.01.2014 17:47

pipol!!!!!!!!!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 12.01.2014 17:43

A Tobie złota kopuła jakie skojarzenie przywiodła ? ;)))

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 12.01.2014 17:25

Aaaaaaaha .....

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 12.01.2014 17:13

Ale nie trzeba wstawiać galerii, by zapisać to co zrobiłaś, wystarczy dać dalej ( czyli przejść do ostatniego kroku, i już jest zapisana. Wtedy jej jeszcze nie widać i mozna spokojnie dopisywać.

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 12.01.2014 17:08

Wiedziałam, że ktoś skomentuje, no wiedziałam ..
Dlatego, że czasami wyloguje nim się zdąży ustawić zdjęcia i uzupełnić opisu.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 12.01.2014 16:59

to po co wystawiać jak w budowie ?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!