m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To że Izrael jest zamieszkały w dużej mierze przez Żydów (75% całej populacji) wszystkim jest wiadomo. Jednak dopiero wybierając się do tego kraju zaczęłam czytać różne książki, fora, oglądać filmy z których dowiedziałam się o bardzo wielu odłamach judaizmu.
W społeczeństwie Żydowskim występują głębokie podziały. Największe grupy Żydów to Chasydzi, Aszkenazyjczycy oraz Sefardyjczycy. Każdy z odłamów inaczej się ubiera, np. kierunek zaczesania włosa na sztrajmł (futrzana czapka noszona przez mężczyzn w szabat) świadczy o przynależności do innego odłamu. Różnic oczywiście jest ogrom i dotyczą one wszystkich obszarów (zwyczajów, nauki, pożywienia). Będąc jednak pierwszy raz w życiu w Izraelu nie miałam żadnej szansy na wyłapanie tych różnic. Różnice które ja widziałam to Żyd z pejsami lub bez, ubrany bardzo elegancko (w mojej ocenie oczywiście) lub trochę mniej, ubrany w strój „tradycyjny” lub normalnie. To co mnie natomiast bardzo zdziwiło to ilość Żydów proszących o pieniądze na ulicy. Zawsze miałam wyobrażenie że to naród wybrany i jak zarabiać pieniądze każdy wyssie z mlekiem matki - Żydówki. Podczas pobytu w Izraelu dużo czasu poświęcilismy na obserwowanie dnia codziennego Żydów. Do Jerozolimy przyjechaliśmy w piątek rano i od razu ruszyliśmy do dzielnicy Mea Schearim aby obserwować ostatnie przygotowania do szabatu.
Polecam spacer ulicami Shivtei Yisra’el, Hanevi’im , Ethiopia, Bahran, Me’a She’arim. Czułam się jakbym przeniosła się w czasie do innego świata. mieszkaniec Jerozolimy uczniowie przed szkołą
Obowiązkowym punktem jest targ zwany Makhane Yehuda. W piątek otwarty jest do 14:00. Ściana Płaczu Ściana Płaczu Żydzi wierzą że po powrocie z synagogi w szabat przychodzą z nimi dwa anioły: dobry i zły. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy dom został
poprawnie przygotowany do świętowania. Jeśli egzamin wypada pomyślnie, dobry anioł wygłasza zapowiedź, że kolejny szabat też będzie szczęśliwy. Jeśli jest inaczej, zły anioł zwiastuje następny nieudany szabat. Aby zjednać te niebieskie duchy, cała rodzina śpiewa pieśń na przywitanie aniołów Szalom Aleichem. Ściana Płaczu Ściana Płaczu
Ściana Płaczu Ściana Płaczu Ściana Płaczu Ściana Płaczu Ściana Płaczu Ściana Płaczu
Ściana Płaczu tuż przed rozpoczęciem się szabatu Synagoga Synagoga widok na Kopułę na Skale Wzgórze Świątynne Wzgórze Świątynne
Wzgórze Świątynne Wzgórze Świątynne Wzgórze Świątynne widok na Jerozolimę z dachu restauracji Bazylika Grobu Pańskiego jest centralnym miejscem wszystkich chrześcijan. Nieustannie od 2000 lat pielgrzymują tu wierni, by dotknąć świętych miejsc, w których Jezus umarł, został złożony do grobu i zmartwychwstał. Na wprost wejścia znajduje się Kamień Namaszczenia otoczony lampionami i świecami, który zgodnie z tradycją leży w miejscu, w którym Józef z Arymatei i Nikodem namaścili ciało Jezusa mirrą i aloesem i owinął płótnem. Lampiony w liczbie ośmiu oznaczają równą przynależność doń czterech głównych wyznań chrześcijańskich: prawosławnych, katolików, ormian i koptów.
Kalwaria jest podzielona na dwie kaplice - dość prostą katolicką i prawosławną ozdobioną licznymi lampkami oliwnymi. Pod niewielkim prawosławnym ołtarzem z marmuru znajduje się srebrna rozeta z otworem pośrodku. To tu stał Jego krzyż, ten jeden, jedyny w swoim rodzaju krzyż, „na którym zawisło zbawienie świata”. W centralnie części znajduje się rotunda zwana Anastasis a w niej Grób Boży. Przez większość dnia trzeba odstać krótszą lub dłuższą (w południe kilka godzin) chwilę aby móc dosłownie przez moment być w Grobie. Grób Pański ma dwie części. Pierwsza z nich, będąca przedsionkiem, jest zwana kaplicą Anioła.  Głębiej znajduje się właściwa komora grobowa z ołtarzem-ławą po prawej stronie, miejsce złożenia ciała Chrystusa. Ława obudowana jest obecnie płytami marmurowymi i tworzy rodzaj ołtarza. Półmrok rozświetlają tylko lampki oliwne u sklepienia. Głównymi częściami bazyliki, czyli Grobem Pańskim i Golgotą opiekują się mnisi Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego. W bazylice są także obecni mnisi ormiańscy, koptyjscy, syryjscy i etiopscy oraz Katoliccy Franciszkanie. Niestety nie wszystkim znalazło się miejsce. Klasztor etiopski znajduje się w miejscu popularnie zwanym „na dachu bazyliki”. Uboga wspólnota chrześcijan etiopskich, nie mając środków na spłacenie rosnących długów na rzecz sułtana tureckiego, została pozbawiona praw do kilku miejsc w Bazylice Grobu Pańskiego, osiadła więc w opuszczonym miejscu, wznosząc bardzo prowizoryczne cele, zajmowane do dziś przez mnichów z Etiopii. zakonnik etiopski Planując swój wyjazd najwięcej problemów miałam z Górą Oliwna. Informacje dotyczące godzin otwarcia poszczególnych kościołów mocno się różniły w różnych źródłach. Na forach jedni zdecydowali polecali godziny poranne, inni wieczór. W pewnym momencie poddałam się i zdałam się na los. Kiedykolwiek tam będziemy - będzie dobrze. Góra Oliwna należy dziś do Arabów, ale jest tu kilkanaście kościołów i instytucji chrześcijańskich oraz dwa domy rodzin Żydowskich z ogromnymi flagami Izraela.
Cmentarz jest najstarszym istniejącym i największym na świecie cmentarzem żydowskim. Znany jest jako miejsce pochówku jeszcze z czasów biblijnych. Jego znaczenie związane jest z przekonaniem, że będzie to miejsce zmartwychwstania zmarłych w Dniu Sądu, kiedy nadejdzie Mesjasz. Cmentarz uległ znacznym zniszczeniom w latach 1948-1967, kiedy znalazł się na terenach zajętych przez Królestwo Jordanii. Wybudowano wtedy na jego północno-wschodnim skraju hotel i wytyczono przez cmentarz prowadzącą do niego drogę. Nagrobki były także powszechnie używane przez ludność arabską jako materiał budowlany. Zniszczono kilkadziesiąt tysięcy nagrobków z ponad stu tysięcy istniejących. Po wojnie „sześciodniowej”, w roku 1967, cmentarz znalazł się na terenie Państwa Izrael i został odrestaurowany. Leżą na nim znani rabini, przywódcy polityczni, artyści, prości ludzie i wielu pielgrzymów. Obecnie, z braku miejsca, pochówki na Górze Oliwnej odbywają się tylko w wyjątkowych wypadkach. Kościół Pater Noster - gdzie wg tradycji nauczył uczniów modlitwy „Ojcze nasz”. Na terenie kościoła znajdują się mozaikowe tablic z tekstem Ojcze nasz w ponad 140 językach.
Dominus flevit ( Pan zapłakał ). Kościół ma kształt łzy. Jezus zdawał sobie sprawę z tego, że ta Jerozolima jest bardzo grzeszna, że ta Jerozolima Go odrzuci. Cerkiew św. Marii Magdaleny o złotych kopułach upamiętnia miejsce, z którego Chrystus wstąpił do nieba. Niestety zazwyczaj miejsce to jest niedostępne dla zwiedzających. Tak było i gdy my dotarliśmy pod bramy cerkwi. Postanowiłam jednak spróbować dostać się do środka i zadzwoniłam domofonem umieszczonym na bramie.
Zostaliśmy wpuszczeni. Przy okazji dowiedziałam się że w Cerkwi każdego dnia o 16:30 odprawiana jest msza, w której można uczestniczyć.
Ogrodu Getsemani, który znajduje się już u stóp Góry Oliwnej. Miejsce upamiętniające modlitwę Jezusa w Ogrójcu i Jego pojmaniem - Getsemani. Brama Damasceńska Stare Miasto o  świcie Stare Miasto widok na Jerozolimę z murów Starego Miasta Dachy Jerozolimy
sandałki jerozolimski W Jerozolimie jest ogromna ilość kotów

najbliższe galerie:

 
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Szema Jisrael
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Jerozolima mistyczna
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Chasydzki plac zabaw
1pix użytkownik bartekplk odległość 1 km 1pix
Jerozolima nocą
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
JEROZOLIMA
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
wagabunda użytkownik wagabunda(wpisów:14) dodano 24.01.2014 01:15

Fantastyczne zdjęcia z bardzo ciekawego miejsca! Coś pięknego! Tyle tam ciekawych ludzi, strojów, symboli różnych religii. Rzeczywiście Jerozolima ma w sobie coś magicznego.

wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 16.01.2014 13:36


Wspaniale przybliżyłaś nam jak zawiłe panują tam relacje między poszczególnymi religiami.
Pozdrawiam

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 15.01.2014 22:35

Jeśli ktoś ma ochotę na podsyłam linka do kilku innych zdjęć z wyjazdu do Izraela - Betlejem i Morze Martwe

http://planpodrozy.com.pl/2013/12/przybiezelismy-do-betlejem/ - tu kilka zdjęć z Betlejem

http://planpodrozy.com.pl/2014/01/oj-soli-to-ci-tam-dostatek/ - a tu znad Morza Martwego

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 15.01.2014 17:59

wielkopolanka - dzięki wielkie :-)

katia - czasami się zastanawiam czy mam tyle szczęścia w podróży czy inaczej odbieram świat :-) Ogrom osób np. będących w RPA ma fatalne wspomnienia (patrz komentarze w mojej galerii o RPA), Egipt odbiera fatalnie, itd, itd. W Jerozolimie spotkaliśmy na ulicach kilka dni pod rząd tą samą rodzinę Polaków i opowiadali jakieś straszne historie, też właśnie z obrzucaniem autokaru, niemiły incydentem w stosunku do ich córki. Ja zarówno z innych innych krajach, jak i z Izraelu przywiozłam bardzo dobre wspomnienia. Oczywiście były jakieś incydenty, typu gdy podano mi cenę za sok z pomarańczy 15 szekli a ja zaproponowałam 10 szekli tak tym zirytowałam sprzedającego że wygonił mnie ze swego "lokalu". A ponoć Arabowie lubią się targować. Nie miałam natomiast żadnej nie miłej sytuacji od strony Żydów. Przy Ścianie Płaczu w ciągu dnia gdy było mało osób modlących się łatwiej było o zrobienie zdjęcia i wtedy (przynajmniej ja) nie czuć było tej atmosfery. Ale było dokładnie tak jak piszesz, że czuło się drżenie rąk, wieczorem, gdy ilość osób przybywało. Może temu też nie mam żadnego zdjęcia zrobionego wieczorem :-)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 15.01.2014 16:20

Jak ja byłam w Jerozolimie to w dzielnicy żydowskiej chciano nas obrzucić jajkami, a byliśmy w autobusie! Pod Ścianą Płaczu jest taka atmosfera, że musiałam zmuszać samą siebie do zrobienie kilku fotek, a i tak część wyszła poruszona, bo ręce mi się trzęsły.

Fajna galeria. Miło było znów tam powrócić :))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1863) dodano 15.01.2014 11:17

Piękna i ciekawa galeria! nie byłam a na pewno zachęciłaś swoimi wspaniałymi zdjęciami i doskonałą narracją ! bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam:)))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 14.01.2014 23:04

Ciekawy reportaż. Niebawem zobaczę na własne oczy Jerozolimę, to będę mógł zderzyć własne odczucia i refleksje z tym, co zobaczyłem w Towjej galerii

elise użytkownik elise(wpisów:952) dodano 14.01.2014 21:46

Ciekawa galeria, marzę aby osobiście to wszystko zobaczyć. W Strasburgu gdzie jestem obecnie mieszka bardzo dużo Żydów. Zadziwia mnie ich bezczynność w czasie szabatu. Pozdrawiam

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 14.01.2014 21:11

skuza - ale w ortodoksyjnej dzielnicy można robić zdjęcia. Są tylko pewnie jej obszary gdzie piszą o uszanowanie ich prośby i nie robienie zdjęć. Oczywiście są to najbardziej klimatyczne miejsca

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.01.2014 20:54

Udany fotoreportaż,dobrze uchwycone momenty pod Ścianą Płaczu.Izrael stoi już wysoko na mojej liście marzeń, interesują mnie najbardziej właśnie dzielnice ortodoksyjnych Żydów,to nic ,ze nie można tam fotografować,chciałabym je jednak koniecznie zobaczyć.Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 14.01.2014 20:50

Bardzo fajna galeria i ładnie pokazana głównie żydowska Jerozolima. Podobały mi się zwłaszcza ujęcia spod Ściany Płaczu (a właściwie spod Muru Zachodniego -Ha-kotel ha-maarawi - הכותל המערבי - bo tak ją określają Żydzi) oraz ze starego cmentarza na Górze Oliwnej. Ja, niestety, Jerozolimę miałem okazję zwiedzać w szabat, więc wiele miejsc, jak choćby Mea Shearim, czy Yad Vashem było dla mnie niedostępnych i mój pobyt ograniczył się głównie do klasycznego, chrześcijańskiego szlaku. A oprócz Jerozolimy niezapomniane wrażenie zrobił na mnie krótki pobyt w Galilei. Pozdrawiam.

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 14.01.2014 20:01

anek - fotografowanie ludzi zawsze może wzbudzać kontrowersje. Fotografowanie ludzi w określonych sytuacjach oczywiście może wzbudzać kontrowersje. Modlitwa z całą pewnością należy do takich momentów. Ja pierwszego dnia gdy byłam pod ścianą płaczu nie miałam odwagi na wyjęcie aparatu. Drugiego dnia już się zdecydowałam na to i z całą pewnością ułatwił mi w tym teleobiektyw. W wielu miejscach w Izraelu był zakazy fotografowania, np. w niektórych obszarach dzielnic ortodoksyjnych Żydów. Z takich miejsc nie mam ani jednego zdjęcia. Pod ścianą płaczu jest zakaz fotografowania w czasie szabatu.
Także rozumiem Twoje podejście :-) ja jednak mam "ciut" inne

pipol użytkownik pipol(wpisów:8935) dodano 14.01.2014 19:47

dlatego unikam tamtych stron ;)

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 14.01.2014 19:42

gabi, olaf47, markopol - dzięki :-)

heidi - miejsce cudowne, kupuj bilety (ostatnio sporo jest promocji) i jedź do tego cudownego, choć i czasami smutnego kawałka ziemi

pipol - tak to chyba jest że w Izraelu dużo pejsów a w Afryce czarnych ludzi :-)

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 14.01.2014 19:36

martafryka, dispar, ak - dzięki bardzo :-)

andred - musisz tam być!!! przy ścianie płaczu nie było łatwo ze zdjęciami w każdym aspekcie

tama - zazdroszczę ponownego pobytu. Polecam bardzo udział w kolacji szabatowej, fajne doświadczenie

rozmusiaki - zdjęcia pod ścianą płaczu. To jest trudny temat. Żydzi pozwalają robić zdjęcia i nie mają nic przeciwko. Proszą o nie robienie zdjęć podczas szabatu i chyba wszyscy to szanują. Mimo wszystko to nie jest proste (przynajmniej dla mnie) emocjonalnie robienie zdjęć w takim miejscu. Łatwiej mi było zarówno technicznie jak i emocjonalnie ponieważ mam duży teleobiektyw i zdjęcia robiłam będąc w części damskiej

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 14.01.2014 19:26

kordula157 - Izrael zawsze był na mojej liście, ale nigdy nie jako pielgrzymka czy z wycieczką. Ja byłam w Jerozolimie prawie tydzień i nie udało mi się zobaczyć wszystkiego co chciałam bo miejsca które wydawało mi się że zwiedzę je w 2 godziny, tak mnie pochłaniały że spędzałam tam pół dnia i wychodziłam z poczuciem że tylko "zaliczyłam". Nie wyobrażam sobie co musi czuć człowiek który jest tam zawieziony na dzień i pędzi dalej

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2735) dodano 14.01.2014 16:54

Nie byłam nigdy w Jerozolimie lecz trochę znam z opowieści, zdjęć bliskich osób...i myślę że kiedyś odwiedzę to miejsce. Komentarze to opinie, więc trudno mi ująć w słowa co czuję patrząc na zdjęcia osób "cykniętych" w chwili tak intymnej, prywatnej jaką jest modlitwa. Jakoś nigdy nie miałam okazji stanąć przy konfesjonale i "łapać" w kadr parafian...w sumie też ciekawa relacja by była.... Czymś innym jest fotografowanie ludzi którzy się godzą na, wręcz biorą zapłatę, a czymś innym przypadkowe osoby...wiem że każdy ma do tego inne podejście, ja może jestem przewrażliwiona. Podobało mi się w tej galerii sporo kadrów i opisy zdjęć. Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 14.01.2014 15:41

Dwa raz dane mi było być w Izraelu i zawsze Jerozolima była dla mnie najciekawsza,miała niesamowity klimat.Warto to zobaczyć na własne oczy i przekonać się o tym niezwykłym klimacie.
Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:8935) dodano 14.01.2014 13:47

strasznie dużo pejsów

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 14.01.2014 13:45

Witaj :)
niesamowita opowieśc, bardzo mi się podoba, świetne ujecia
pozdrawiam...

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 14.01.2014 11:15

Jerozolima to jedno z tych miejsc-marzeń, do których wciąż nie udało mi się dotrzeć. Pokazałaś ją taką, jaką pragnę ją zobaczyć.
Dziękuję za tę galerię.

Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2498) dodano 14.01.2014 10:48

Bardzo interesująco sfotografowałaś i opisałaś to niesamowite miasto. Zdjęcia Żydów i Sciany Płaczu robią wrażenie, uzupełniłaś moje wspomnienia zdjęciami z cmentarza, tam niestety nie dotarłam, udało Ci się nawet dotrzeć do etiopskich chrześcijan. Gratuluję udanego wtargnięcia do cerkwi, zapewne nie mogłaś tam zrobić zdjęć, szkoda. Ciekawa, przekrojowa galeria, fajnie, że znowu cos nam pokazałaś, dawno Cię nie było,
pozdr.
Gabi

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 14.01.2014 08:35

Jak zrobiłaś zdjęcia mężczyznom przy Ścianie Płaczu,skoro tylko mężczyźni mogą tam przebywać ...
Dla kobiet jest osobna strefa ...
Ogólnie fajnie :)
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 14.01.2014 07:32

Miałam dokładnie to samo uczucie jak Kordula, jestem na planie filmowym. Mieszkańcy są tak skoncentrowani, iż ma się wrażenie przebywania obok. To jedyne miejsce z moich skromnych podróży, gdzie właśnie człowiek mnie najbardziej interesuje. Rys kulturowy tylu religii skupionych w jednym miejscu.
Planie Podróży widzę, że mamy podobne wrażenia stamtąd :) Podsyciłaś mój apetyt, ale cieszę się że za kilka tygodni znów tego doświadczę :)
Ciekawy opis.
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 14.01.2014 07:25

wspaniały fotoreportaż i bardzo dobre opisy

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 14.01.2014 00:43

Bardzo dobra galeria.
Trzeba to miejsce zobaczyć.
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 14.01.2014 00:36

Wprawdzie nie byłem jeszcze w Jerozolimie, ale ostatnio oglądałem dużo zdjęć z Jerozolimy i nie tylko. Twoja galeria dobrze uzupełniła moją wiedzę.
Dobrze poradziłaś sobie z robieniem zdjęć przy Ścianie Płaczu.
Pozdrawiam,
andred

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 14.01.2014 00:02

oglądałam z ciekawością :)
wiele pięknych ujęć (12, 16, 41...) ...a cała historia dotyka strun serca...

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 13.01.2014 23:24

Izrael nie był miejscem , które plasowało sie na początku listy w moich podrózach.
Ale gdy tam pojechałam , stwiedziłam , ze nie mozna tam nie pojechac.
To miejsce , a szczególnie Jerozolima ma w sobie cos tak magicznego, ze kazdy kto się tam znajdzie czuje to.
Wizyta w dzielnica Mea Scharim to dokładnie jak piszesz przeniesienie sie w inna epoke. Ja miałam wrażenie, że jestem na jakimś planie filnowym, nie robiłam zdjęć bo nie miłam odwagi. Zydówki ubrane na czarno, Zydzi w sobolowych czapkach , to zaginiony swiat. Sandały o których piszesz to Jezuski, sa bardzo popularne, kupiłam jedna pare, barzdo wygodne. W tej galerii jest wszystko , co Jerozolima ma do pokazania, dziekuje:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!