m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jadąc przez huculskie wioski pogórza nie da się zapomnieć kto rządził tą krainą przez kilkadziesiąt lat... Chcąc zdobyć szczyt Popa Iwana trzeba być wyposażonym w paszport. Góra leży w strefie przygranicznej i musieliśmy zostać wylegitymowani przez Straż Graniczną. Ciekawe, że po południu posterunek opustoszał. Pogoda piękna widoki cudne więc nawet pod górę idzie się lekko. Nagle niespodzianka. Wśród drzew migocze jeziorko. Tablica informuje, że to leżące na wysokości 1510 m n.p.m. Jeziorko Mariczejka.
Możemy poczytać o związanej z tym miejscem legendzie. To jeziorko osuwiskowe, powstałe w wyniku osunięcia się ziemi. Nazwa pochodzi od rumuńskiego maricel - zdrobnienie słowa wielkie. Po chwili odpoczynku ruszamy w górę. Widoki coraz piękniejsze.
Szczyt już blisko... ...i w oddali widać nasz cel. To ruiny obserwatorium astronomicznego.
Budynek zbudowano w latach 1936 -38. Obecnie przed wejściem wita nas tablica informacyjna w języku ukraińskim i angielskim. Wg niej II wojna zaczęła się w 1941 roku. Wejście nie zachęca. Ale nie zrażamy się.
Obserwatorium astronomiczno - meteorologiczne  było najwyżej położonym i stale zamieszkałym miejscem na terenie II Rzeczypospolitej. Budynek miał 5 kondygnacji i ponad 40 pomieszczeń. Oprócz siedziby naukowców budynek był także miejscem stacjonowania żołnierzy KOP (Korpusu Ochrony Pogranicza). Wybudowany z wielkim trudem i przy znaczącym udziale miejscowej ludności szybko stał się miejscem owianym tajemnicą. Wierzono, że położony na krańcu Rzeczypospolitej jest siedzibą wywiadu i nasłuchu wojskowego. 18 września 1939 pracownicy stacji otrzymali rozkaz ewakuacji do Rumunii. Wkrótce zjawili się tu Sowieci. W 1941 roku przejściowo stacjonowali w budynku Węgrzy. Podczas kolejnych lat opuszczony i powoli rozgrabiany budynek niszczał. Władze ZSRR nie zdecydowały się na jego odbudowę. Warto spróbować wdrapać się na najwyższe kondygnacje budynku skąd możemy podziwiać piękne panoramy.
Jeszcze jeden widok z góry... Obecnie trwają rozmowy których celem jest próba odbudowy budynku. Efektem tego jest częściowe zabezpieczenie ruin nowym dachem i zamurowaniem otworów po oknach na najniższych kondygnacjach. (zwiedzając obiekt warto mieć latarkę !). Widok spod obserwatorium na prawo... ...i na lewo. Charakterystyczny wygląd budynku zwłaszcza gdy był zasypany śniegiem spowodował, że przylgnęła do niego nazwa Biały Słoń.
Niestety czas nie obszedł się z tym miejscem łaskawie. I jeszcze jeden ślad przeszłości. Dawny polski słupek graniczny w sąsiedztwie obserwatorium. Niestety zwiedzanie i naszą sielankę w górach przerwały gromadzące się chmury. Rozpoczął się szybki powrót na dół.
Było to też niesamowite przeżycie gdy wokół nas waliły błyskawice i straszyły grzmoty... ... a my mimo to szliśmy ciągle suchą nogą. W głowie jednak odżyły wszystkie historie o niebezpieczeństwie burzy w górach. Ponownie mijamy Jeziorko Mariczejka. W końcu mamy pewność. Tym razem udało się i burza nas ominęła. To już chyba Czarny Czeremosz. Mała rzeczka która potrafi gdy wpadnie w gniew zrywać wszystkie mosty.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Czarnohora Rebra Szpyci
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Czarnohora Kostrzyca
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix
Czarnohora Jeziorko Niesamowite
1pix użytkownik kabaczek odległość 10 km 1pix
Czarnohora Howerla J.  Niesamowite
1pix użytkownik kabaczek odległość 12 km 1pix
Czarnohora Kostrzyca
1pix użytkownik kabaczek odległość 13 km 1pix
Czarnohora Howerla
1pix użytkownik kabaczek odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 17.01.2014 17:23

Pięknie tam jest .Pozdrawiam :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 17.01.2014 16:06

41 z charakterem:) Ciekawa opowieść i zdjęcia.:)

wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 17.01.2014 09:43

Pięknie położone to obserwatorium. Dzięki za przybliżenie nam kawałka naszej historii. Mój typ to 41.
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.01.2014 21:11

Wspaniała wędrówka, piękne panoramy.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 16.01.2014 20:28

Powiem tak: ciężko się robi zdjęcia mając duszę na ramieniu i świadomość, że wszyscy towarzysze wędrówki są już daleko z przodu.
A "Biały Słoń" był pewnie w czasach świetności, nic dziwnego, że teraz go nie można dostrzec.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 16.01.2014 20:23

Malownicze burzowe foty.
Nijak tego słonia nie widzę !
pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.01.2014 20:10

super wędrówka.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 16.01.2014 19:18

Fajnie było sobie przypomnieć.
Burzowe zdjęcia najbardziej podobające.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!