m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Od 2005 roku wejście do Muzeum prowadzi przez nową recepcję, której architektura wzorowana jest na nieistniejącym stylowym budynku z Kazimierza Dolnego. Dzięki badaniom oraz pomocy doświadczonego młynarza uruchomiono   wiatrak z Zygmuntowa koło Pilaszkowic. Warto go zobaczyć, bowiem młyny wietrzne wieżowe tzw. holenderskie (tj. o budynku posadowionym stabilnie na fundamentach i z obrotowa czapa dachu ze skrzydłami) nie były na Lubelszczyźnie liczne. Wnętrze kuźni. Studnia z Błażka w sektorze Wyżyna Lubelska
W skansenie możemy zobaczyć również żywe zwierzęta. Jest to niewątpliwa atrakcja dla dzieci. Wnętrze chaty z kołyską. Część sektora „Miasteczko”  Kościół z Matczyna
....a to jego wnętrze Dożynkowy wieniec. Brama cmentarna ......i jeden z nagrobków przeniesionych do skansenu. Brama wiodąca do jednego z gospodarstw.
W sektorze dworskim od stycznia 2001 we dworze z Żyrzyna z połowy XVIII wieku uruchomiona została ekspozycja dworu średniozamożnego ziemianina.
Stary wóz pocztowy. To, co zachwyca w całej organizacji muzeum, to fakt, że każdy obiekt starano się zagospodarować „personalnie”, przy każdym znajduje się również tablica informacyjna z dokładnie opisaną jego historią. Mamy więc możliwość obejrzenia zagrody bogatej rodziny Bednarzy z Roztocza.
Szerokofrontowa chałupa z 1798 roku, z dachem czterospadowym krytym schodkowo słomą (tzw. poszywanie snopkami - zakłośniakami, czyli układanymi kłosami do góry).
Oferta sklepu z lat 20. XX w., prowadzonego przez wdowę, panią Książkową. Do Muzeum Wsi Lubelskiej warto wracać, gdyż jest to miejsce które żyje przez cały rok.  Nawet w styczniu, lutym i marcu, czyli poza sezonem turystycznym pracownicy muzeum są na miejscu gotowi oprowadzić (po uprzedzeniu telefonicznym) po muzeum, prowadzą również badania, dzięki którym możliwa jest rekonstrukcja warunków życia w regionie. Archiwum muzeum zawiera liczne zdjęcia, ryciny, ale także wywiady związane ze znajdującymi się tutaj budynkami. Odwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej - zwiedzając obiekty skansenowskie czy spacerując po niezwykle urokliwym terenie - należy pamiętać, że jest to muzeum w ciągłej budowie, które posiada niewspółmiernie małe środki finansowe w stosunku do postawionych kiedyś zadań i potrzeb związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Cerkiew greckokatolicka wybudowana w roku 1795 z Tarnoszyna oraz dzwonnica z Lubyczy-Kniazie Nadal, w każdą niedzielę, oraz podczas szczególnych okazji - ślubów, chrztów i świąt roku liturgicznego, służy ona wiernym. Osoby, chcące uczestniczyć w nabożeństwie wejdą na teren muzeum bez opłaty biletowej.
Jeden z nagrobków na przykościelnym cmentarzu. Na terenie MWL składowanych i oczekujących na ustawienie jest jeszcze ponad pięćdziesiąt obiektów architektonicznych, które ze względu na szczupłość środków finansowych jakimi dysponuje Muzeum, muszą jeszcze czekać na lepsze czasy.

najbliższe galerie:

 
Lublin - Muzeum Wsi Lubelskiej
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Muzeum Wsi Lubelskiej
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Skansen w Lublinie na bis
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Muzeum Wsi Lubelskiej
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
SKANSEN W LUBLINIE
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 21.01.2014 14:24

Chętnie wybrałabym się na spacer po tym skansenie .Pozdrawiam :)

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 20.01.2014 18:45

Ja też uwielbiam skanseny. :) To mój szósty, a nadal nie mam dosyć. Następny jaki mam w planach to Tokarnia. Może w tym roku uda się go zobaczyć. Pozdrowienia dla wszystkich odwiedzających.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 20.01.2014 16:10

jeśli ścieżki wycieczek zaprowadzą do Lublina, to trzeba będzie zajrzeć.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 19.01.2014 23:29

Zacne muzeum, będę musiał kiedyś do takiego zabrać swoje dzieci, niech zobaczą, jak wyglądała kiedyś prawdziwa wieś, chaty kryte strzechą itd. Teraz, jak jeżdżą do babci na "wieś", to nawet kury tam nie zobaczą, nie mówiąc już o krowach czy koniach. Co za czasy nastały?:)))
Pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 19.01.2014 23:06

Również lubię takie klimaty, fajnie to pokazałaś :)

ak użytkownik ak(wpisów:6257) dodano 19.01.2014 20:46

uwielbiam skanseny!

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 19.01.2014 19:19

No cóż. Mieszkam dość daleko od Lublina. Drugi raz wybrałam się do tego miasta wyłącznie dla obejrzenia skansenu. Pogoda niestety nie dopisała. To taki mój osobisty pech. Większość galerii z Polski jest smutna i pochmurna.Ładna pogoda na wyjazdach nie dla mnie. :) Pozdrawiam i dzięki za wizytę.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 19.01.2014 19:10

No i mam okazję zobaczyć ten skansen. Tyle lat studiowałam w Lublinie a tu nie byłam ani razu, trochę mi łyso. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5555) dodano 19.01.2014 19:02

Kilka razy przejeżdżałem obok tego skansenu, ale nigdy nie miałem czasu na przystanek na zwiedzanie. Dzięki Tobie mogłem zajrzeć do środka. Dziękuję i pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!