m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Kilka godzin spędzonych w stolicy Macedonii, Skopje, minęło podczas kiepskiej deszczowej pogody. Zostawiam lustrzankę, pstrykam wodoszczelnym kompaktem. Zaczynamy od wizyty w karawenseraju. W Skopje znajdują się liczne antyczne zabytki. Na tym terenie panowali Ilirowie, starożytni Macedończycy, Rzymianie, Biznatyjczycy, Bułgarzy, Turcy i Bóg wie kto jeszcze. 26 lipca 1963 roku Skopje poważnie uszkodziło trzęsienie ziemi, zginęło wówczas 1070 osób. Od 1945 roku Skopje było stolicą Jugosłowiańskiej Socjalistycznej Republiki Macedonii, a od roku 1991, po rozpadzie Jugosławii, stolicą niepodległej Republiki Macedonii.
Spacerując po mało ciekawych załukach... ... docieramy w końcu do ciekawego miejsca i zabytku sakralnego. Cerkiew św. Spasa to przysadzisty, prostokątny budynek z absydą otoczony wysokim kamiennym murem. Jego wysokość wynika z faktu, że został on wkopany w ziemię. To wspomnienie dominacji tureckiej. W czasach Imperium Osmańskiego chrześcijanom nie wolno było budować świątyń wyższych niż Turek na koniu. Z tego względu wkopywano je w ziemię by uzyskać prawidłową wysokość. Wewnątrz cerkwi zachwyca pięknie rzeźbiony, drewniany ikonostas.
Cerkiew budowano od XVII do XIX wieku. Nasza ekipa w drodze do centrum miasta. Trafiamy na montaż monomentalnego pomnika Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego. Oficjalna nazwa pomnika to Wojownik. Obecnie w centrum miasta, przy głównym placu trwa budowa nowego centrum rządowo-kulturalnego.
Nad rzeką Wardar wznoszone są nowe budynki (m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Muzeum Archeologiczne), niekiedy nawiązujące do starych obiektów, stojących w tym miejscu do czasu trzęsienia ziemi. Po drugiej stronie Kamiennego mostu stoi monumentalny pomnik o oficjalnej nazwie Wojownik na koniu, odsłonięty 8 września 2011 roku z okazji 20-lecia niepodległości Macedonii Rzeźba przedstawia w praktyce Aleksandra Macedońskiego. Kamienny Most, najstarszy zachowany most w Skopje, pochodzący z czasów osmańskich. Zbudowany z kamiennych bloków, ma dwanaście przęseł i długość 214 m. Został wzniesiony w okresie panowania sułtana Mehmeda II w XV w.
Budowa pomnika była kontrowersyjna dla części mieszkańców Macedonii, uważających budowę za marnotrawstwo środków publicznych. Stała się także powodem do wzrostu napięcia pomiędzy Macedonią i Grecją. Czerwony piętruś trochę jak w Londynie. 26 sierpnia 1910 roku w Skopje urodziła się Matka Teresa z Kalkuty. Narodowościowo była Albanką. W 2009 roku został otwarty Dom Pamięci, muzeum tej znanej w świecie misjonarki. W miejscu, w którym stoi pomnik Matki Teresy, znajdował się kiedyś kościół katolicki Najświętszego Serca Jezusa, w którym dzień po narodzeniu została ochrzczona Agnese Gonxhe, w którym także przyjęła Pierwszą Komunię św. Muzeum gromadzi pamiątki po zmarłej 5 września 1997 w Kalkucie misjonarce.
Matka Teresa z Kalkuty za swoją działalność charytatywną otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1979 roku. Przez ponad 45 lat służyła ubogim, chorym sierotom i umierającym w Indiach. W 2003 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II. List pisany przez Matkę Teresę. Na terenie domu pamięci znajduje się także kaplica. Na koniec całkiem nowoczesna architektura Skopje.

najbliższe galerie:

 
Skopje
1pix użytkownik keith_1989 odległość 0 km 1pix
Kanion Matka wypad ze Skopie
1pix użytkownik mirak odległość 0 km 1pix
SKOPJE - MIESZKAŃCY
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Projekt Skopje 2014
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
MACEDONIA - Skopje
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Macedonia Północna , Skopje .
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2014 10:51

Nie byłam i z ciekawością oglądałam. Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 13.02.2014 17:27

Ciekawa podróż. I jeszcze te polskie akcenty w liście bł. Matki Teresy... Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 13.02.2014 10:13

widzę, że od mojej wizyty w Skopje trochę się tam pozmieniało :) Szkoda, że pogoda Ci nie dopisała

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!