m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Bombaj (albo, jak kto woli - Mumbai) to stolica stanu Maharasztra. Leży w zachodniej części Indii, nad Morzem Arabskim, na dwóch połączonych ze sobą wyspach - Bombaj i Salsette. Jest największym, a zarazem najbardziej kosmopolitycznym miastem Indii. Indyjska nazwa Mumbai pochodzi od hinduskiej bogini Mumba, natomiast nazwa Bombaj - od nazwy Bom Bahia (Dobra Zatoka), nadanej przez Portugalczyków w XVI wieku. Wrota Indii (Gateway of India) to łuk znajdujący się w południowej części Bombaju, wzniesiony w latach 1915-1924   na wzór XVI-wiecznej architektury Gudżaratu, dla upamietnienia wizyty w Indiach w 1911 roku króla Anglii Jerzego V (1865-1936) i jego małżonki Marii (1867-1953). Bazaltowa budowla ma wysokość 26 metrów. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, a także miejscem spotkań towarzyskich. Łuk Wrota Indii. W czasach, kiedy podróżni przybywali do Indii drogą morską, Bombaj pełnił funkcję właśnie takiej bramy do Indii. Budowlę zaprojektował szkocki architekt George Wittet (1878-1926). Połączył on elementy rzymskiego łuku triumfalnego z XVI-wiecznymi motywami architektury hindusko-muzułmańskiej z Gudżaratu. Taj Mahal Palace w Bombaju jest pięciogwiazdkowym hotelem w dzielnicy Colaba. Zlokalizowany jest tuż obok łuku Wrota Indii. Został zbudowany w stylu indosaraceńskim (zwanym także indogotyckim) przez Jamshetji Nusserwanji Tatę (1839-1904) i otwarty w 1903 roku. Zaprojektowali go hinduscy architekci Sitaram Khanderao Vaidya i D. N. Mirza oraz angielski inżynier W. A. Chambers. Taj Mahal - mauzoleum wzniesione w Agrze ku czci żony sułtana Shahbuddina Muhammada Szahdżahana (1592-1666), Mumtaz Mahal (1593-1631). Była ona córką Asaf-Chana Bahadura (?-1641) - wielkiego wezyra Nur ad-Dina Salima Dżahangira (1569-1627) i Diwandźi Banu Begam. Jej pełne imię to Ardźumand Banu Qudsia Begam Sahiba. Wyszła za mąż w wieku 19 lat za księcia Churram - późniejszego cesarza. Po ślubie zmieniła imię na Nawab Mahdi-i-Aliya Begam, a po koronacji w 1628 roku przyjęła imię tronowe Malika-i-Dźahan Mumtaz-i-Mahal, co znaczy władczyni świata umiłowana ozdoba pałacu. Mumtaz Mahal, której pamięci poświęcony jest Taj Mahal, była trzecią żoną i ulubienicą sułtana. Zmarła podczas narodzin ich czternastego dziecka, córki Gauharary Banu Begam. W mauzoleum umieszczono sentencję, której autorem jest według tradycji sam Szahdżhan: Winny niech szuka tu schronienia. Niech będzie wolny od grzechu, jak ten, któremu wybaczono. Niechaj grzesznik podąża do tego przybytku - wszystkie jego grzechy zostaną tu zmyte. Jego widok wzbudza westchnienia smutku, a słońce i księżyc wylewają łzy ze swoich oczu. Gmach ten został wzniesiony na tym świecie, aby okazać chwałę Stwórcy.
Mauzoleum Taj Mahal wzniesiono na brzegu przepływającej przez Agrę rzeki Jamuna. Wejście do niego prowadzi przez ogromną Bramę Saraceńską, wykonaną z czerwonego piaskowca. Po obu stronach szerokiego kanału, przez rozległe ogrody, prowadzą do gmachu mauzoleum wyłożone marmurem schody. Stojący na platformie grobowiec o wysokości 74 m, zwieńczony jest ogromną kopułą centralną, otoczoną przez 4 mniejsze kopuły boczne. W jego narożach wznoszą się 4 wysmukłe okrągłe minarety. Jeden z meczetów w kompleksie Taj Mahalu w Agrze. Mauzoleum zbudowano w latach 1632-1654. Przy budowie pracowało, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. W budowie mogli mieć udział dwaj Europejczycy: pochodzący z Wenecji Geronimo Veroneo oraz Francuz. Wzmianka o tym pochodzi od hiszpańskiego księdza, który ok. 1640 roku odwiedził Agrę. Brak jest jednak pewniejszych historycznych źródeł, by potwierdzić ten przekaz. Oficjalne kroniki dworskie nie podają imienia architekta, sugerując, że projekt Taj Mahalu był dziełem samego władcy i poprzestają na osobach Makramat-chana i Mir Abd al-Karima, którzy byli odpowiedzialni za prowadzenie robót. Z odnalezionych dokumentów wynika jednak, że właściwym architektem był Ustaz Ahmad Lahori, który zaprojektował także kilka komnat w Czerwonym Forcie. Meczet w kompleksie Taj Mahalu w Agrze. Czerwony Fort (Lal Qila) w Agrze w stanie Uttar Pradesh to zespół budowli fortecznych i pałacowych. Ich budowa rozpoczęła się w 1565 roku, za panowania Dżalala ad-Din Muhammada Akbara (1542-1605), który przeniósł stolicę państwa Mogołów do Agry. Prace budowlane były kontynuowane przez jego następców, zwłaszcza Szahdżahana, w pierwszej połowie XVII wieku. Do wnętrza fortu wchodzi się przez bramę Amara Singha, zwaną również Bramą Lahore, widoczną na zdjęciu. Czerwony Fort w Agrze z czasem stał się rezydencją władców. Wewnątrz znajduje się szereg budowli, głównie o charakterze sakralnym i pałacowym, takich jak: Meczet Perłowy (Moti Masjid), sala audiencji publicznych (Diwan-i-Am), sala audiencji prywatnych (Diwan-i-Khas), Pałac Dżahangira (Khas Mahal), Pałac Luster (Shish Mahal), Meczet Klejnotu (Nagina Masjid) i inne.
Czerwony Fort w Agrze otaczały potężne podwójne mury zewnętrzne z bloków czerwonego piaskowca, o wysokości około 20 m i łącznej długości około 2,5 km. Całość otoczona była także fosą. Mury i fosa Czerwonego Fortu w Agrze. Po przejęciu władzy przez syna i następcę Szahdżahana, Abu Muzaffara Muhi ad-Din Muhammada Aurangzeba Alamgira (1618-1707), były cesarz został na 17 lat uwięziony w Czerwonym Forcie, gdzie w 1666 roku zmarł. Legenda głosi, że przyczyną uwięzienia była obawa syna, że ojciec roztrwoni majątek rodziny, budując dla siebie mauzoleum na wzór Taj Mahalu. W zakątkach Czerwonego Fortu w Agrze. Pałac Dżahangira (Khas Mahal lub Jahangiri Mahal) na terenie Czerwonego Fortu w Agrze. Jest to prywatna rezydencja władców mogolskich zbudowana przez Dżalala ad-Din Muhammada Akbara dla syna Nur ad-Dina Salima Dżahangira (1569-1627). Agra. W towarzystwie małych sympatycznych Hindusek. Agra. Widok na Jamunę i Taj Mahal z Czerwonego Fortu. Taj Mahal poraża pięknem, elegancją, subtelnością i harmonią kształtów. Nic dziwnego, że znalazł się na liście nowych cudów świata. Mauzoleum zbudowano z marmuru, który wbrew wielu fotografiom nie jest biały. Z powodu zanieczyszczenia środowiska staje się on coraz ciemniejszy, a powierzchnie pokryte są tysiącem kamieni szlachetnych, półszlachetnych i dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru.
Agra. Rzeka Jamuna. Według legendy cesarz Shahdżahan planował wznieść duplikat Taj Mahalu po przeciwległej stronie rzeki, wykonany w całości z czarnego marmuru. Czarny Taj Mahal był jednak tylko wymysłem francuskiego podróżnika Jean-Baptiste Taverniera (1605-1689). Po drugiej stronie rzeki widać jednak pozostałości, które można było uznać za fundamenty pod drugi Taj Mahal - są to jednak pozostałości po dalszych ogrodach oryginalnego Taj Mahalu, które zostały zrujnowane na skutek powodzi. Dakshineswar Kali Temple na przedmieściu Kalkuty (lub, jak kto woli - Kolkaty). Jest to położona na wschodnim brzegu rzeki Hooghly świątynia hinduistyczna, poświęcona bogini Bhavatarini, identyfikowanej z boginią Kali.
Świątynia została zbudowana w latach 1847-1855. Na terenie Dakshineswar Kali Temple w Kalkucie. Świątynię ufundowała Rani Rashmoni (1793-1861), czcicielka bogini Kali i filantropka, związana ze słynnym mistykiem Sri Ramakrishna Paramahamsa (1836-1886), który aż do swej śmierci opiekował się świątynią i przybywającymi do niej pielgrzymami. Dakshineswar Kali Temple w Kalkucie. Świątynia zbudowana jest w tradycyjnym bengalskim stylu Nava-ratna, posiada trzypiętrową fasadę skierowaną na południe i dziewięć kopuł z iglicami, rozmieszczonych na dwóch górnych piętrach. Wznosi się na platformie ze schodami na wysokość 30 m. Na terenie Dakshineswar Kali Temple w Kalkucie. W najświętszym miejscu, zwanym garbha griha znajduje się posąg bogini Kali, znany jako Bhavataraini. W pobliżu głównej świątyni zlokalizowane jest dwanaście identycznych świątyń boga Shiwy oraz świątynia Wisznu (tzw. Radha Kanta Temple). Na dziedzińcu Dakshineswar Kali Temple w Kalkucie.
Sprzedawca kokosów w Howrah - ponadmilionowym mieście w aglomeracji Kalkuty. Howrah leży nad rzeką Hooghly i jest dużym ośrodkiem przemysłu jutowego i bawełnianego. Posiada port morski ze stocznią i hutę aluminium. W Howrah znajduje się też najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Święta krowa na dziedzińcu jednej ze świątyń hinduistycznych w Howrah. Jeden z kompleksów pałacowych w Kalkucie, niestety nie zapamiętałem jego nazwy. Kalkuta. Na terenie tego kompleksu pałacowego, o którym pisałem wcześniej. Kalkuta - jeden z zabytkowych pałaców. Kalkuta - jeden z zabytkowych pałaców.
Tak żyje bardzo wielu mieszkańców Kalkuty. Wieczorem, na ulicach płoną ogniska, na których biedacy gotują sobie potrawy, a na rozłożonych na chodnikach płachtach, tekturze i szmatach układają się do snu całe rodziny.

najbliższe galerie:

 
Kalkuta
1pix użytkownik witoldson odległość 1 km 1pix
Kalkuta
1pix użytkownik stefan odległość 2 km 1pix
Sunderban National Park
1pix użytkownik witoldson odległość 94 km 1pix
JAIDEV & KENDULI MELA INDIE JANUARY 2012
1pix użytkownik sharon odległość 139 km 1pix
Dhaka ,  Sadarghat- zajezdnia  wodna
1pix użytkownik kordula157 odległość 250 km 1pix
Dhaka w kolorze
1pix użytkownik kordula157 odległość 251 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5621) dodano 13.05.2014 00:01

Dzięki. Też pozdrawiam.

kmw1960 użytkownik kmw1960(wpisów:26) dodano 11.05.2014 00:27

Fajny album w tonacji ORWO . Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5621) dodano 10.03.2014 22:28

Afrodyto - troszkę tych zdjęć przez te lata się zebrało. Miło mi, że Ci się podobają (mimo wielu technicznych niedoskonałości).

Kordula - zazdroszczę, że byłaś 5 razy i to turystycznie. Indie mają w sobie "to coś".

Harmony, Tereza i Irenka - dziękuję za wizytę w galerii i miłe słowa.

Dla wszystkich Pań moje serdeczne pozdrowienia.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 07.03.2014 18:34

super....następna fajna wspomnieniowa galeria...pozdrawiam serdecznie....

tereza użytkownik tereza(wpisów:3914) dodano 07.03.2014 14:04

Ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2813) dodano 07.03.2014 08:15

Bardzo ładne kadry pomimo patyny czasu,a opis jak zwykle na wysokim poziomie. Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 07.03.2014 07:48

Fajne zdjecia, ja Indie poznalam dopiero 10 lat temu, ale tak sie w nich zakochalam ,ze bylam tam 5 razy .
Znam takie foty , mam duzo starych zdjec mojego meza, ktory jezdzil tam 25 lat temu. Indie sie bardzo , bardzo zmienily, nawet na przestrzeni moich 10 lat. Lubie takie galerie..Pozdrawiam, urszula:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 07.03.2014 00:14

Fajne masz te galerie. Mam sporo takich zdjęć i chyba zacznę je skanować, bo całkiem fajnie ogląda się takie galerie. Mają duszę:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!