m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Jak na rycerskie klimaty przystało Stare Miasto wita nas królem Arturem, Lancelotem albo innym Zbyszkiem z Bogdańca. Co prawda Akka kojarzy się z Krzyżowcami ( chyba że ktoś  akurat jest bahaitą, bo Akka po Hajfie, to ich drugie centrum) jednakże to co z ziemi wystaje  z Krzyżowcami ma niewiele wspólnego. Otóż  Sułtan Al-Aszraf Chalila korzystając z doświadczeń Rzymian w walce z Kartaginą, nie chcąc narażać się na odbicie twierdzy przez Krzyżowców miasto zrównał z ziemią. Mury miejskie i zabudowania forteczne, to już zasługa turków Osmańskich.  Na zdjęciu turecka Cytadela zbudowana na fundamentach twierdzy Krzyżowców. Jednakże ta część zabytkowej zabudowy, która znajduje się pod ulicą zawdzięcza swoje istnienie Joannitom. Mamelucy równając miasto z ziemią gruz zrzucali do niższych kondygnacji twierdzy, te zasypując, jednocześnie podnosząc poziom dzisiejszego miast aż 8 m w stosunku do poziomu, po którym chadzali braci zakonni. Prowadzone od lat 90 prace archeologiczne ujawniły istnienie obecnie Podziemnego Miasta Krzyżowców, które swego czasu miało charakter naziemny. Sala filarów- tutaj Panowie zakonnicy naradzali się, jak jednak  historia pokazuje narady Mameluków były bardziej owocne.
W podziemnym mieście w zasadzie cały czas toczą się prace archeologiczne. tajny tunel, ale akurat nie prowadzi on do skarbu templariuszy, gdyż Akka była pod władaniem Joannitów. ulica na starym poziomie miasta z widokiem na jeden z akkijskich meczetów. Na dzień dzisiejszy Żydzi stanowią 60% mieszkańców miasta, Arabowie muzułmanie ok 30%. Resztę stanowią Druzowie, Bahaici i chrześcijanie. Przy czym większość mieszkańców Starego Miasta stanowią Arabowie. Osmańska brama z znudzonym Arabem.
Umywalnia przed meczetem Dzazarra. Martwa natura. Mniej reprezentacyjna część starówki. Starówka jako głównie Arabska dzielnica przed długi czas nie cieszyła się zainteresowaniem władz Izraela i dopiero od niedawna wraz z wzrostem ruchu turystycznego rozpoczęła się jej rewitalizacjia Port w Akkce.
Wieloryb, ale dziura, czy okno w jego brzuchu raczej nie jest wynikiem wietrznej erozji. Kot- wyglądał na muzułmanina. Minaret i kościelna wieża. Wieloryb z zachodem słońca. Zachód słońca bez wieloryba. i kilka jeszcze akkijskich widoczków
Szkoda wyrzucać oryginalne Nike, czy Reeboki. Zaułek staromiejski, w sumie nie sprawdzałem czy są nowomiejskie. Klasyczny kot na tle niebieskich drzwi. Taki arabski ( choć może bardziej śródziemnomorski) jeleń na rykowisku.
Port w Akkce. Jak widać w Akce są też chrześcijanie - i można sobie kupić do ogródka św. Jerzego. Co prawda nie miałem restrykcyjnego limitu na bagaż podręczny ( leciałem jeszcze Malevem) , ale jednak się nie zdecydowałem.
DZIĘKI

najbliższe galerie:

 
HAJFA (z górnej perspektywy)
1pix użytkownik patryk80 odległość 16 km 1pix
Nazaret
1pix użytkownik ryzykant odległość 32 km 1pix
ZIEMIA  ŚWIĘTA - Nazaret
1pix użytkownik mocar odległość 32 km 1pix
Mój pierwszy Izrael cz.  1
1pix użytkownik katia odległość 34 km 1pix
Izraelskie wybrzeże śródziemnomorskie
1pix użytkownik marucha odległość 35 km 1pix
Izrael - Hajfa - najpiękniejsze miasto Ziemi Świętej
1pix użytkownik marucha odległość 36 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 28.05.2014 08:16

niesamowite miejsce....i cóż ...solidne mury jak na ostatni bastion przystało....ciekawie się z Tobą spacerowało....pozdrawiam serdecznie....

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 12.02.2014 19:12

dzieki

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 10.02.2014 19:20

Fajne miejsce pokazałeś.:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 10.02.2014 16:27

ciekawe miejsce.

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 10.02.2014 12:25

super wycieczka

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!