m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Archeon to doświadczenie trzech okresów w historii Holandii: Okres Rzymski (12 pne - 406 ne.). Przed domem dla rzemieślnika znajdujemy piękny ogród ziołowy. bliźniak dla rzemieślnika i jego rodziny oraz ogród ziołowy Kalendarz-Fasti. Wszystkie dni roku są sortowane rytmicznie do starożytnego systemu księżyca. Księżyc-pierwszy miesiąc roku poświęcony jest Marsowi i przypada na wiosnę. Kilka miesięcy są nazwane numerami, np. wrzesień, październik, listopad i grudzień, to siedem, osiem, dziewięć i dziesięć. Inne imiennie według postaci. np. marzec (Mars), lipiec (Juliusz Cezar) i sierpień (cesarza Augusta) Kolumna Jupiter znajduje się w przedniej części Domus (kamienicy) Voorburg . Kolumna Jupiter w stylu rzymskiego Gallo , przedstawiająca boga jako potężnego władcę na tronie. Prawą ręką chwyta klaster piorunów. Posąg odtworzony na podstawie znalezisk w Moguncji, pochodzący ze stulecia AD.
Świątynia jest poświęcona Nehalennii. Świątynia Nehalennia . Chociaż styl budynku jest Romański, projekt jest współczesny. Na przykład Arkady są nietypowe dla autentycznej rzymskiej świątyni. Centralny obszar świątyni nazywa się Cella. Jest to miejsce gdzie stoi bogini . Świątynia została zrekonstruowana z wykopalisk kości, znalezisk w Suburbs, pochodzący z 2 wieku naszej ery. Ściany i bramy Moenia et Porta- są przebudowane [ Castella z Albaninae i Agrippiniae Praetorium].Słowo arena znaczy pokryte piaskiem, i odnosi się do miejsca, w którym odbywały się walki gladiatorów. W dużych miastach, w ramach arena teatru (w kształcie litery D) lub amfiteatrze (owalny), odbywały się pokazy i turnieje. W mniejszych miejscowościach i fortach, Rzymianie budowali proste drewniane areny, o trybunach wzniesionych na wydmach. Arena oferuje publiczności, 1800 miejsc ,oglądających codziennie walki gladiatorów. Spóźniliśmy się na walkę gladiatorów...
ale nasi gladiatorzy wykonali pokaz dla nas :) ANGARIA - czterokołowy wóz pocztowy, etymologia słowa wywodzi się z perskiego.Rzymianie i inne narodowości imperium byli ludźmi ruchliwymi. Ludzie stojący wysoko w hierarchii społecznej dużo podróżowali, aby zadbać o swoje interesy polityczne, militarne i gospodarcze. Podróżowali kupcy, rzemieślnicy, lekarze i przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów. Podróżowali pielgrzymi chcący odwiedzić święte miejsca.
Kurier, który przejechał daleką drogę, otrzymywał świeżego konia, posiłek i łóżko. Łaźnia dla Rzymian miała zasadnicze znaczenie . Istniało wiele sposobów leczenia różnych chorób.Podejmowano się przy użyciu wody i terapii wodno -solnej.  W Łaźniach spotykali się ludzie, rozwijali pomysły , angażowali się w politykę lub prowadzili działalność gospodarczą . Po wejściu do łaźni , można się rozebrać , skorzystać ze sklepu w jednej z Loculi i zapłacić za balneator.
Dla kobiet i mężczyzn rekordem było odwiedzenie łaźni w tym samym czasie . Niemożliwe było mieszanie kąpieli damsko- męskich ze względu na choroby. Wyznaczone były oddzielne godziny kąpieli . Ten szczególny wygląd łaźni jest wzorowany na wykopaliskach archeologicznych w Heerlen, pochodzących gdzieś pomiędzy 4 wiekiem NE Po zimnej kąpieli , saunie, gorącej kąpieli i tepidarium, spędzano czas w przyjemnie ogrzewanej sali, gdzie większość rozmów odbywała się podczas wypoczynku.
Podłogi i ściany były ogrzewane wprost z praefurnium ( kotłowni ). Ciepło kierowane było przez wgłębienia i otwory pod podłogą . Jak widać, można wszystkiego dotknąć, położyć się i nikt nie zwróci uwagi, że nie wolno dotykać eksponatów. Na zakończenie rozmów wszyscy udawali się do frigidarium.. a następnie do szatni. Zewnętrzny dziedziniec Łaźni.
Niektóre sportowe ćwiczenia prowadzone były na wewnętrznym dziedzińcu. Duży kocioł podgrzewał wszystko, co jednocześnie ogrzewało wnętrza a następnie otworami dyszy do przelewało się do basenów zewnętrznych. HOSPITIUM - Rzymianie przygotowywali miejsce odpoczynku dla gości (turystów). Na przedstawienie wymagany był certyfikat wojskowy (paszport).  Opuszczamy Łaźnie i przyglądamy się zajęciom, które są proponowane zwiedzającym. Tu grupa dzieci pod nadzorem instruktorów przygotowuje zbroje, hełmy, miecze. Materiał jest różny: od kartonu po metal. W ruch poszły młotki, kowadła i nożyce. Dla chętnych do powrotu do epoki leżą gotowe hełmy. Można się przebrać i stanąć do walki.
wystarczy dobrać sobie rycerza i wyjść na arenę:) Kamień symbolizujący drogi krucjaty. 1100/1300 AD, Kościół wyrusza na krucjatę. Kosz na śmieci i kamień z dziurkami. To nie jest zwykły kamień. Jest to głośnik, przez który dobiega głos spikera. Żeby nie był współczesny, ukryty został w kamieniu. Wczesne średniowiecze ( 406- 1100 AD). W Archeon spotykamy zwierzęta, które do dziś są zwierzętami domowymi lub hodowlanymi. Ten konik to Franio, takie blisko znajome imię :)
W kolejnych domach obserwujemy zmiany.Jednak suszenie ziół i mięsa pozostaje niezmiennie takie samo. Wnętrza są bardziej cywilizowane. Obserwujemy początki mebli,nowy system suszenia bielizny,nakrycia ław i łóżek. Inaczej również wyglądają mury obronne wioski. Pojawił się również osiołek, ale nie chciał się nam przedstawić... Za potrzebą można zawsze wyskoczyć do ogródka :) To też jest dom. Mało zachęcający, ale zawsze dach nad głową jest.
W środku znajdujemy stół, piec z kuchnią i wiele przedmiotów codziennego użytku... Dziękuję za miły spacer...cdn.

najbliższe galerie:

 
HOLANDIA - ALPHEN AAN DEN RIJN - ARCHEON cz.1
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
HOLANDIA - ALPHEN AAN DEN RIJN - ARCHEON cz. 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
Amsterdam i Rotterdam
1pix użytkownik agnieszka odległość 8 km 1pix
Holandia - Lejda
1pix użytkownik zibid odległość 13 km 1pix
Keukenhof raz jeszcze
1pix użytkownik lala odległość 14 km 1pix
Aalsmeer - giełda kwiatowa
1pix użytkownik robson odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.02.2014 22:16

Paweller, z naciskiem na "miło" :-D
Chyba Cię rozumiem, choć nie jestem pewien, ponieważ ja tam byłem z żoną.
A miałem już nic nie pisać na ten temat ;-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 12.02.2014 22:07

Andred - od centraal station jest tam rzut beretem, więc ... nawet jak byłem w Amsterdamie tylko przejazdem, to zawsze miło było wysiąść i tam zajrzeć:)))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.02.2014 21:56

Afrodyta, OK, już nic więcej o tym nie piszę, ale się zastanawiam po co Paweller aż 10 razy tam jeździł :-D

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 12.02.2014 21:50

andred i Paweller75 - chyba wszyscy wiemy to samo, tylko jakoś nie bardzo na forum o tym pisać :))))))))))))))))))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 12.02.2014 21:47

paweller75 - Ja swego czasu też myślałam, że znam Holandię, a tak naprawdę to kraj wielu niespodzianek, tylko trzeba sobie zaplanować zwiedzanie. Nie wiem, czy oglądałeś wszystkie moje holenderskie galerie, ale jest tego sporo... i nie zamierzam tego skończyć.
A jeśli chodzi o "tę" dzielnicę, to chyba każdy po niej przeleciał :))
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 12.02.2014 20:27

Andred - co ja wiem, to wiem, a wiem, że wszystkie drogi w Holandii i tak prowadzą do Red Light District:)))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.02.2014 20:22

Paweller75, trochę wiem, ale w takim razie chciałbym wiedzieć tak jak Ty wiesz ;-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 12.02.2014 20:19

Andred - biorąc pod uwagę, że byłem tam z dziesięć razy ..., to sam wiesz jak jest:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.02.2014 19:54

Paweller75, nie pytam gdzie Ci się bardziej podobało ;-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 12.02.2014 19:41

Andred - ja też biegałem po tej samej dzielnicy ..., a o takim miejscu nawet nie słyszałem, a myślałem, że znam Holandię:)))

Afrodyto - fajnie, że przybliżasz mi nieznane miejsca mojego ulubionego kraju:)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 12.02.2014 13:16

marcowadziewczyna - Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam do obejrzenia cz.I i III.
Pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 12.02.2014 10:54

Fajne i ciekawe miejsce . Pozdrawiam :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 11.02.2014 23:27

andred - hahaha...wcale się nie dziwię, bo tej dzielnicy nikt nie omija. Jak będziesz kiedyś przypadkiem w Holandii, to odwiedź to miejsce. Naprawdę warto, bardzo polecam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 11.02.2014 23:24

nata14 - Będzie jutro trzecia i ostatnia część. Zapraszam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.02.2014 23:00

Jak byłem w Holandii to latałem po pewnej dzielnicy w Amsterdamie, ale widzę, że tam są też inne ciekawe rzeczy ;-)
Pozdrawiam,
andred

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 11.02.2014 21:56

Afrodyta -będzie jeszcze ?, bo jakaś taka urwana ta galeria. Zaczytałam się , zaoglądałam a tu koniec . :))) Bardzo ciekawie i z pomysłem jest tam wszystko zrobione.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4051) dodano 11.02.2014 17:57

Jak Ci się zdarzy odwiedzić Holandię, to polecam. Znajdziesz tam coś dla siebie. [Browar podają w oryginalnych kuflach z czasów rzymskich :)]
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:8871) dodano 11.02.2014 17:40

fajne miejsce :)
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!