m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
 Podczas swojej wizyty w Archeon, będziesz poznawać żywą historię Holandii. Archeon podzielony jest na sektory dawnych epok: Prehistorii z mezolitu (8 pne. ) Okres Rzymski i średniowiecza do 1350 roku. 43 budynki w parku są to rekonstrukcje znalezisk archeologicznych lub odtworzone na podstawie badań architektury. Te domy, gospodarstwa i altany w Archeon zamieszkuje około 100 Archeo-tłumaczy.  Pobyt w Archeon, to dbanie o miły dzień, imprezy i spotkania w uroczej i zabytkowej części Holandii. Wszystkie warzywa uprawiane są w przydomowych ogródkach, bez używania chemii. Stosuje się tu naturalne nawozy.Warzywa są dorodne i pachnące. Archeon zmierza do kulturowego materialnego i niematerialnego dziedzictwa Holandii, pokazuje jak go zachować i przekazać następnym pokoleniom. Szacunek dla ziemi, natury, ludzi i środowiska: są to ważne wartości w tym przedsięwzięciu. W Archeon można zrobić razem z tubylcami (jako gość) , wszystko co należało do codziennego życia. Zbierać owoce i warzywa, pielić grządki i podlewać kwiaty.
Okres wczesnego średniowiecza, w którym łączy się w handel, rzemiosło i rolnictwo. Można zaobserwować zmiany w domostwach. Obszerne łóżko,dużo naczyń i poddasze. Domy są wysokie,widniejsze,z lepszą wentylacją, poddasze przystosowane do przechowywania różnych sprzętów. To jest dom stolarza. W domu można zaobserwować drewniane rzeźbione zabawki. Sklep z mięsem i kośćmi. Kości były wykorzystywane do wykonywania narzędzi domowych, takich jak noże, toporki. Mogliśmy również uczestniczyć przy produkcji i wypieku pieczywa.Osoby zamieszkujące Archeon i pracujące tam, ubrane są odpowiednio do epoki. Róg oznajmiał, że pieczywo jest gotowe i wtedy ustawiała się kolejka do sklepu. Archeon jest miejscem, do którego wraca się zawsze z przyjemnością. Skansen absolutnie multiperiod, no i zawsze są tam świetni ludzie.
Sklep zielarza-Apteka. Tu pokazano nam receptury i produkcję leków. Przede wszystkim leczono ziołami. Mieszkanie szewca.Tu można również zaobserwować zmiany w wystroju mieszkania. Pokaźny kominek, kręte schody, łóżko zasłonięte moskitierą, kufry, metalowe naczynia. Podłoga z kamiennej kostki. Buciki są całkiem fajne, wykonane ze skóry. Można zakupić takie buciki. Ceny wahają się od 10 do 20 € Niekoniecznie można w nich chodzić, ale zawsze można mieć pamiątkę. Dom Tkacza. Tu również można zauważyć bardziej cywilizowane warunki. Tradycyjnie duży kominek, drewniane schody, ławy pokryte skórami, obszerny stół, kamienna podłoga.W domu tkacza najpotrzebniejsze urządzenia do wykonywania pracy.
W takiej tkalni pracowało na zmianę od 2 do 4 osób.W dobie rozkwitu średniowiecza Niderlandy stanowiły najbardziej zurbanizowany i rozwinięty gospodarczo region Europy w którym rozwinęły się sukiennictwo, handel, rybołówstwo. Kołowrotek i kosz z wełną. Świeżo utkane tkaniny można zakupić za nieduże pieniądze. € 5,00 do € 15,00 Ponieważ w Archeon mieszkają ludzie (pracownicy), mają również zwierzęta, którymi się zajmują. W obejściach można znaleźć świnie, kury, konie, osiołki, kaczki. Uprawianie ogródków, przydomowe małe sady, pozwalają na utrzymanie samych siebie i chodowlę zwięrząt
Wiejskie zabudowania różnią się od miejskich.Nigdy nie brakuje tu wody do podlewania sadu. Za domami znajdują się ogródki i małe poletka. Zdrowa woda ze studni jest w każdym ogródku. Zawsze można wyskoczyć na chwilę z domu i wyrwać świeże warzywa. Dom kowala. Tu, w miarę umiejętności możesz wykuć sobie bransoletkę, lub średniowieczne kajdanki...dla kogoś, kto cię denerwuje :))) Wóz z metalowymi kołami, to wynalazek tamtej epoki. Całość przyjazna zwiedzającym- wszędzie można wejść, z każdym porozmawiać, są miejsca gdzie można zrobić własnoręcznie świece, mydło, wykuć ozdoby z miedzi, przejść trening rycerski. 
Średniowieczny kościół. Tu jak widać w głębi, również odbywają się warsztaty dla chętnych.
Pomieszczenie przystosowane jest do przyjmowania gości-turystów. Można tu wygodnie usiąść, napić się i odpocząć. Archeon posiada dwa duże miejsca gościnności, a mianowicie Roman Inn i średniowieczny klasztor.  Tutaj organizuje się kolacje, przyjęcia i różne imprezy od 10 do 1500 osób. W Cubicula (Roman sypialnie) rzymskiego zajazdu, jednocześnie może  być zakwaterowanych 50 osób. Sala jadalna w średniowiecznym klasztorze. Naturalnie także w restauracji, barach pije się z wielkich kielichów, je na stylizowanych talerzach.
Łazienka w średniowiecznym klasztorze. Pasjonaci mieszkają tam w sezonie, hodują zwierzęta, tkają 
materiały, pieką chleb- naśladując techniki z dawnych lat. Więc jest to faktycznie wycieczka w przeszłość. Do tego oczywiście są różne festiwale, festyny, pokazy. Przestronne dziedzińce prowadzą do komnat, lub ogrodu.
Archeon  to ogromne przedsięwzięcie rozrywki  dla 7500 osób dziennie. Istnieje naturalny obszar -kemping dla 50 namiotów.
Średniowieczny klasztor z dużym dziedzińcem . Obok klasztoru znajduje się również miejscowy cmentarz.
Miasteczko Archeon jest chronione przez straż miejską. Muzeum Roman w Archeon odtworzone w rekonstrukcji Gallo - dom Roman (280 AC). Różnorodność kolekcji jest na wyświetlaczu. To wystawa ponad 600 znalezisk archeologicznych z prowincji Holandii Południowej, ze wszystkich okresów, (prehistorii odległej do początku nowoczesnej. Archeologia w Muzeum Roman Dom mieści się w rzymskiej Villa Rijswijk, przedstawia przegląd trzech okresów, prehistorycznych, rzymskich i średniowiecza. Przejeżdżając przez miasteczko Bodegraven, zrobiłam na szybko kilka zdjęć z samochodu. Typowa holenderska zabudowa. Bodegraven - to miasto i gmina w Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W skład gminy oprócz miasta Bodegraven wchodzą miejscowości Meije i Nieuwerbrug. Bodegraven leży w samym środku Randstad, w jednakowej odległości ok. 30 km od głównych miast regionu: Rotterdamu, Amsterdamu, Hagi i Utrechtu, po obu brzegach rzeki Oude Rijn (Stary Ren). W granicach miasta znajdują się śluzy na rzece. Najstarsza część miasta położona jest na północnym brzegu rzeki, wokół kościoła St. Galluskerk. Bodegraven było zamieszkiwane już w czasach Imperium rzymskiego.
Strzegło wówczas jego północnych granic, leżąc na Limes Germanicus. Rzymianie zbudowali też drogę oraz forty graniczne tzw. kasztele, m.in. w Woerden i Zwammerdam. Poświadczyły te fakty wykopaliska archeologiczne. W Bodegraven znajduje się dworzec kolejowy (skrót Bdg), który został założony w 1878. Od grudnia 2006 na stacji zatrzymuje się dwa razy na godzinę pociąg międzymiastowy Intercityz Leiden do Utrechtu. Jest to jedyna stacja pomiędzy Alphen aan den Rijn i Woerden. Dziękuję wszystkim odwiedzającym moje galerie.

najbliższe galerie:

 
HOLANDIA - ALPHEN AAN DEN RIJN - ARCHEON cz.1
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
HOLANDIA - ALPHEN AAN DEN RIJN - ARCHEON cz.2
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
Amsterdam i Rotterdam
1pix użytkownik agnieszka odległość 5 km 1pix
Holandia - Lejda
1pix użytkownik zibid odległość 12 km 1pix
GOUDA
1pix użytkownik patryk80 odległość 12 km 1pix
Keukenhof raz jeszcze
1pix użytkownik lala odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 19.07.2014 14:04

to fajnie...i tego Ci troche zazdroszczę...i pozdrawiam....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 03.03.2014 23:53

irena2005n - szukam ciekawych miejsc i czasami znajduję.
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 03.03.2014 23:52

herika- buciki fajne i ze skóry :)
Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 03.03.2014 23:44

ależ do ciekawego miejsca dotarłaś...super...

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 13.02.2014 21:35

buty faktycznie fajne, choć nieco zbyt szpiczaste. ale na imprezę maskową w sam raz;)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 12.02.2014 22:57

anek11 - Witaj Aniu. Myślę, że gdyby znalazło się doskonałe miejsce, a takich w Polsce jest mnóstwo, tylko brak gospodarza, na pewno zdałoby egzamin. Odwiedzających byłaby znakomita większość, jeśli spędzony tam czas nie okazałby się straconym. Mam "słabość" do Holandii, bo mieszka tam moja córka, dlatego bywam tam tak często, jak tylko mogę.
Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 12.02.2014 22:14

Myślę że by zdało egzamin i u nas, ciekawe miejsce szczególnie na rodzinna podróż. Sporo Holandii w Twoich galeriach gościło, masz Ty chyba słabość do tego kraju. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 12.02.2014 21:32

nata14 - Masz rację. Ja byłam w październiku. Wyobraź sobie, co tam dzieje się w lato. Ludzi jest wielokrotnie więcej i zapewne więcej pokazów i zabaw. Jestem bardzo zadowolona, że odwiedziłam to miejsce i mogłam go pokazać.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 12.02.2014 21:30

rozmusiaki - spędziłam tam cały dzień i nawet przez chwile nie pomyślałam o czymkolwiek. Tam jest tyle ciekawych rzeczy i tyle rozrywki, że człowiek się nie nudzi.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 12.02.2014 18:17

Trzeba przyznać , że zrobione z rozmachem. Jadłodajnie , hotele , pole biwakowe,miejsce do organizowania imprez.Ciekawe czy w Polsce coś takiego zdałoby egzamin. Pozdrawiam.:))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4470) dodano 12.02.2014 18:13

Fajne są te podróże w czasie ...
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!