m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jakim cudem powstało to słone jezioro w tak nisko położonym miejscu?
W wyniku odsuwania się płyt tektonicznych; arabskiej i afrykańskiej powstał rów o znacznej głębokości. A, że oddzielają go od morza góry, nie napełnił się wodą morską. Za to dopłynęła tu słodka woda, z tym, że po drodze się zasoliła. Morze Martwe położone jest południkowo. Po zachodniej stronie wznoszą się Góry Judzkie.
Całkiem poważne wzniesienia a jednak o wysokości ujemnej, bo poniżej poziomu morza. Po wschodniej, jordańskiej stronie wyrasta Płaskowyż Moabski. Jest to najniższe miejsce w Rowie Jordanu. Dalej na północ położone jest Jezioro Tyberiadzkie, przez które przepływa Jordan niosący wody opadowe ze Wzgórz Golan i Galilei. Trudno powiedzieć jak nisko w tej chwili znajduje się lustro Morza Martwego. Wikipedia podpowiada, że 418 m.p.p.m.
Z tym, że w ciągu roku poziom spada o około 60-70 cm. Może więc jest to już 420 m.
Kilkanaście tysięcy lat temu Jezioro Tyberiadzkie leżące 209 m.p.p.m. i Morze Martwe tworzyły jeden akwen. Od tego czasu lustro wody obniżyło się więc 209 m. Te góry znajdowały się w znacznej części pod wodą. Długość Morza Martwego to 76 kilometrów a szerokość maksymalna to 16 kilometrów. Do Morza Martwego wpada Jordan, główna rzeka Izraela. Dalej woda nie płynie. Powinno więc jej być coraz więcej. Tymczasem, jest jej coraz mniej.
Jak to się dzieje? Parowanie wody jest tak silne, że Jordan nie nadąża z dostarczaniem. Podobno w jeden upalny dzień może odparować nawet 7 milionów ton.
Wcześniej Jordan dawał radę.
Teraz chętnych do wykorzystywania wody jest tylu, że dopływa niewielka rzeczka. Nieszczęściem Jordanu jest jeszcze to, że jest rzeką graniczną. Izrael, Jordania i Autonomia Palestyńska ścigają się w wykorzystywaniu wody prowadzonej przez rzekę. Trudno się zresztą dziwić. Woda to życie. Izrael jest chyba liderem w odsalaniu wody morskiej. Wykorzystywane jest aż 70% wody ze ścieków. Służy do podlewania roślin wieloletnich. Zasolenie jeziora jest bardzo duże, od 22 do 36%. Im dalej na południe, tym więcej soli. Im głębiej także więcej soli. Południowa część Morza Martwego jest o wiele płytsza, wynosi zaledwie 6m. Północna część ma prawie 400 metrów głębokości.
Życie biologiczne w tak słonej wodzie jest prawie żadne. Odkryto tu jedynie jedenaście gatunków bakterii. Ryby dopływające tu z wodami Jordanu, szybko zawracają przed wpłynięciem do Morza Martwego. Jak zapuszczą się zbyt daleko, to niestety giną.
Zjawisko ucieczki ryb wykorzystują wędkarze łowiący  w pobliżu ujścia rzeki. Czasem na powierzchnię jeziora wypływa asfalt, wydobywający się gdzieś z tam z wnętrza Ziemi.
Niestety ja nic takiego nie zauważyłem. Ciśnienie powietrza jest tu najwyższe na Ziemi. Za to tlenu jest o 10% więcej. Na dodatek w powietrzu czają się uspokajające bromki. Legendy mówią, że to tu, na dnie jeziora znajdują się ruiny Sodomy i Gomory. Trudno w to uwierzyć zważywszy, że poziom wody był kiedyś o wiele wyższy. Pewnie dlatego ta opowieść nazywa się legendą.
Skąd tyle tu soli?
Wody Jordanu są przecież słodkie. Okazuje się, że w okolicznych górach znajdują się pokaźne pokłady soli. Woda opadowa, bo czasem tu pada deszcz, wypłukuje sól i płynie z nią do Morza Martwego. Pod ziemią pozostają puste komory po wypłukanej soli. Widziałem ruiny dawnej, wojskowej jednostki brytyjskiej, które zapadły się pod ziemię. Trzeba uważać stąpając po brzegu. Zdarzały się nawet wypadki śmiertelne po zapadnięciu ziemi. Brzeg jeziora ozdabiają liczne hotele i ośrodki wypoczynkowe. To chyba największy naturalny ośrodek spa na świecie. Już samo zanurzenie w słonej wodzie powoduje, że młodnieje się o rok w ciągu dziesięciu minut. Dzieci muszą uważać żeby nie przegiąć. Trzyletnie dziecko po pół godziny niestety rozpływa się w słonej wodzie.
Samo pływanie to duża frajda. Nie da rady się utopić. Ba, soli jest tak dużo, że nawet zanurzyć się jest trudno. Już Kleopatra korzystała z cudownych właściwości odmładzających i leczniczych, zarówno wody jak i błota na brzegu. Trzeba jedynie uważać na oczy.
Panowie powinni odpuścić sobie golenie w ten dzień. No i nie mieć żadnych ran. Chyba, ze ktoś chce przekonać się jak smakowały średniowieczne tortury z soleniem ran. Lista chorób, które leczy woda i błoto z Morza Martwego jest tak długa, ze nie chce mi się ich wszystkich wymieniać. Morze Martwe przez wieki było uważane za miejsce co najmniej dziwne. Nazywane było Cuchnącym Morzem, Asfaltowym Jeziorem czy Morzem Diabelskim.
Niestety także dzisiaj nie wygląda to miejsce całkiem przyjaźnie. Jego południowa część jest mocno eksploatowana, zarówno przez Izrael jak i Jordanię. O ile kiedyś głównym surowcem tu pozyskiwanym była sól, to teraz najbardziej pożądanym surowcem są minerały ładowane w różne kremy, maści, mydła i inne kosmetyki. Sól stała się właściwie odpadem produkcyjnym. W wodach jeziora stwierdzono 26 minerałów, z których ponad połowa nie występuje w żadnym innym słonym akwenie. Na dodatek ich stężenie jest bardzo duże.
Dlatego jest tak wielu chętnych do eksploatowania tych surowców. Można tu wykopać  m.in. magnez, sól, brom, potas, wapń, jod, proteiny czy żelazo. Południowa część Morza martwego to właściwie jedna wielka fabryka, po jednej i po drugiej stronie granicy. Nie wygląda to dobrze. Z jednej strony Morze Martwe startuje w konkursie na nowy cud natury, a jednocześnie jest eksploatowane na maksa. Na dodatek zmniejszenie dopływu wody powoduje takie widoki. Tutaj niedawno jeszcze była woda.
Za to rosną zwały odpadów. Chyba jednak nazwa Diabelskie Morze, ma uzasadnienie. Pewnie złe moce rządzą tym miejscem, bo Morze Martwe staje się coraz bardziej martwe.
Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

najbliższe galerie:

 
Izrael - Masada
1pix użytkownik marucha odległość 12 km 1pix
Izrael - Zwoje znad Morza Martwego
1pix użytkownik marucha odległość 15 km 1pix
Od Qumran do Masady
1pix użytkownik ryzykant odległość 17 km 1pix
MASADA
1pix użytkownik bartekplk odległość 17 km 1pix
PUSTYNIA JUDZKA
1pix użytkownik patryk80 odległość 17 km 1pix
Egipt , Jordania i Izrael.... z przumrużeniem oka
1pix użytkownik taddd odległość 21 km 1pix

komentarze do galerii (41):

 
wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 04.03.2014 20:56

Co za przecudne widoki a i komentarz przedni. Mój typ to 10.
Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 21.02.2014 21:01

Pieknie podane, sama radosc dla oka. Male sprostowanie: wyplywajacy asfalt nie jest wcale zjawiskiem rzadkim ! Rok w rok w przyciagu lipca i sierpna na terenie calego naszego kraju jest to zjawisko jak najbardziej powrzechne. Az do bolu.
Pozdrawiam Autora.

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:335) dodano 20.02.2014 10:40

ciekawe są twoje galerie. właśnie wybieram się do Izraela na początku marca, więc wiem dzięki tobie gdzie jechać i na co zwrócić uwagę

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 18.02.2014 22:04

Czaderskie! W życiu bym się nie spodziewała, że tam jest tak ładnie.

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 18.02.2014 11:21

co tu dużo gadać..... bajka...
Fotograficznie palce lizać :D

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 18.02.2014 09:52

Powodzenia.
Ja w Słowińskim PN nieźle namachałem się łopatką żeby usypać takie wydmy.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4814) dodano 18.02.2014 08:03

Najbliżej w tej chwili mam do piaskownicy ...
Idę poćwiczyć w takim razie układanie wzorków z piasku :)))
Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 18.02.2014 07:39

W czasie jak inni się kąpali, ja usypywałem sobie takie solne wzorki.
Nic za darmo. Czasem nad dobrym zdjęciem trzeba się napracować.
Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4814) dodano 17.02.2014 21:13

Dispar,piękny album stworzyłeś ...
Ciśnie mi się pytanie na usta,jak Ty to to robisz ?
Ja będąc nad Morzem Martwym,nie widziałem takich wysp solnych ...
Może nie było ... ?
Morze nie wyrzuciło ... ?
Tak czy owak super foty :))
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 17.02.2014 18:06

Kilka fotek mam.
Co prawda sprzed wielu lat, ale są całkiem sympatyczne.
O wiele fajniejsze niż te aktualne.
Gdybym wyglądał tak jak Ty, to bardzo chętnie bym pozował.
Pozdrawiam serdecznie:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 17.02.2014 17:56

Szukaj, szukaj. Już nie mówię o jakimś nagminnym pozowaniu wśród przyrody, czy pchanie się między inny ciekawe obiekty.
Wydaje mi się, że kilka własnych "gębnych" fotek warto mieć. Chociażby dla potomnych. Docenia się to później, jak już kogoś zbraknie.
Oczywiście nie wątpię, że byłeś ;-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 17.02.2014 16:15

Dziękuję.
Co do prezentowania mojej postaci na fotkach. Staram się żeby zdjęcia były w miarę estetyczne.
Niestety moja osoba, zwykle mocno tę estetykę zakłóca.
Anusiu, w związku z Twoją prośbą, trwa przegląd zdjęć jakie zrobiła Tereska, moja Żona.
Na razie nie jest dobrze.

Jacku, zasiałeś ziarno wątpliwości we mnie.
Skoro ta słona woda jednak nie odmładza, to może mogłem zaryzykować?

Nolu, zdecydowanie wygrała fotograficznie Petra.
Biegałem z wywieszonym językiem (część mijanych osób brała go za krawat), a i tak mam niedosyt.
Trzy dni, to byłoby akurat.

Jeszcze raz dziękuję Wszystkim.
Pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 17.02.2014 10:38

Piękne miejsce, zdjęcia fajne, a galeria bardzo ciekawa:) Też jestem ciekawa Twojego spojrzenia na oba te kraje.
No ja skorzystałam z kąpieli również, ale nie wiem ile minut zabawiłam w tej mega słonej wodzie;)
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 17.02.2014 08:15

Solne "rafy koralowe" i kolor wody bajkowe!
Pozdrawiam:-)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 16.02.2014 23:21

Doceniam uroki Twojej galerii, jednak w naturze Morze Martwe nie wywarło na mnie najlepszego wrażenia, zwłaszcza jego południowy kraniec gdzie płaty wykrystalizowanej soli przypominają krę na wodzie. Byłem tak kiedyś w kwietniu, a drugim razem w lipcu (ale upał!). Kąpiel jakoś mnie nie odmłodziła i znacznie lepiej poczułem się w pięknej oazie Ein Gedi gdy usiadłem w cieniu palm siorbiąc jakiś chłodzący napój. Usiłowałem znaleźć Sodomę i Gomorę. Gomory nie znalazłem, a po Sodomie (obecnie Sedom) pozostał ślad w postaci kilku hoteli. Sodomitów tam nie spotkałem, natomiast prezentują się czasem w moim telewizorze. Z racji moich zainteresowań zawodowych odwiedziłem fabrykę pokazaną na #45 i #46, głównie nastawioną na produkcję związków bromu i pomyślałem, że za czasów biblijnych było tu chyba bardziej "ekologicznie". Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 16.02.2014 18:43

kadry miód - za niebieskości 10 pkt

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5612) dodano 16.02.2014 16:58

Miałem okazję być nad Morzem Martwym, ale od strony jordańskiej. Myślę, że to miejsce w Izraelu jest ciekawsze, bo w Jordanii nie było takich osadów wykrystalizowanej soli, choć sama kapiel dostarczała identycznych wrażeń. Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.02.2014 16:02

Piękne miejsce.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 16.02.2014 10:48

Piękna kolorystyka i super kadry:3,4,8,27,41:)
Pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 16.02.2014 10:28

Hej, to teraz wiadomo, gdzie się zapodziałeś. Eksploatacja pełną parą, oby nie przesadzili.
Ale mogłeś trochę popływać, parę zdjęć mniej to nie tragedia. A tak na marginesie to masz jakieś swoje portretowe zdjęcia? Skąd mamy wiedzieć, że tam byłeś. Andred chociaż ostatnio daje cienie jakiegoś "Gościa" ;-)
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 16.02.2014 02:02

Nie wiem z którego księżyca te krajobrazy ale to miejsce mocno odlotowe ;) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7527) dodano 16.02.2014 01:18

Fotka 4 rewelka ... pewnie będzie dalsza część Izraelskiej wyprawy:)?
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:662) dodano 15.02.2014 23:45

Prezentacja - rewelacja! Świetna galeria, perfekcyjne kadry, no i te niesamowite wprost kolory. Gratuluję i pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 15.02.2014 23:38

Jestem pod wrażeniem tego miejsca i tego jak je pokazałeś, super :)
pozdrawiam...

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 15.02.2014 22:26

Jako propagator Rumunii dołożę swoje trzy grosze, że podobnie jak w Morzu Martwym możecie poleżeć jak korki w Kaczyce (Polskiej wiosce na Bukowinie) w basenie przy kopalni soli i uzdrowisku Ocna Sugatag (Hotel Salina) w Maramureszu. Ale jak pisał Dispar z solnymi kąpielami trzeba uważać, ja w Kaczyce gdy wyszedłem z basenu w którym solanka była cieplutka poszedłem się wypłukać pod prysznic z którego woda leciała lodowata, więc czas pod tym natryskiem skróciłem do minimum. Potem gdy się wytrąciły kryształki soli ostre jak igła lekarska w mojej koszulce myślałem, że nie wyrobię :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 15.02.2014 22:05

to jest własnie jedno z tych miejsc, które koniecznie chciałabym zobaczyć. póki jeszcze jest. tzn w tej pięknej formie. oglądać fabryki można niestety w wielu innych miejscach.
a zdjęcia PRZEPIĘKNE

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 15.02.2014 18:55

Faktycznie pływali jak korki? To mnie ciekawi, jakoś do mnie niedowiarka to nie dociera. O tak uczy selekcji możliwość wstawienia 50 zdjęć, chociaż i ogranicza relacje...

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 15.02.2014 18:47

Najbardziej podobają mi się fotki 4,6 i 8. Opis na poziomie. Najwyższym oczywiście :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.02.2014 18:22

Także dlatego nasz portal jest taki fajny.
Uczy selekcjonować fotki, co by nie zanudzić widowni.
Gabi; chyba niestety, będę w dalszym ciągu narażony na docinki niewdzięcznego dziecka.
Gdybym bawił się w pływający korek, to nie zrobiłbym tylu zdjęć.
Dziękuję i pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 15.02.2014 17:59

Witaj:) wspomniałeś o wycieczce i zastanawiałam się w jakim kierunku wyruszyłeś, a tu proszę z Patrykiem prawie że wspólnie. Podobnie jak Andred zdziwiłam się oglądając Twoje zdjęcia, takiego Morza martwego nie znam, chociaż widziałam sporo zdjęć i najbliżsi mnie zamęczali po powrocie stamtąd oglądaniem ich setek i opowieściami, wiecie jak to jest..;) Tylko że nie były tak ładne..., ja już poprzeczki takiej na pewno nie przeskoczę. Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 15.02.2014 17:49

Disparze, może gdybyś się w tym morzu chociaż na sekundę zamorzył, to Jednababa dałaby Ci spokój ze zmianą avatara, pamiętasz chyba o co chodzi, o te straszne teksty, które do Ciebie kiedyś pisała, a galeria bardzo ciekawa, zresztą Ty innych nie robisz,
pozdr.
Gabi

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.02.2014 17:35

I mnie męczy ten problem.
Ale nie poddaje się.
Ze dwie galerie powinny mi wyjść na odpowiednim poziomie.
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 15.02.2014 17:26

Morze Martwe nie załapało się do Cudu Natury, bo jury nie widziało Twoich zdjęć ;-)
Widziałem wiele zdjęć Morza Martwego, ale takich nigdy.
Dispar, Ty to masz naprawdę teraz problem.
Podniosłeś swoimi galeriami tak wysoko poprzeczkę, że trudno nawet Tobie będzie ją przeskoczyć, a poziom trzeba trzymać.
Super zdjęcia.
Pozdrawiam,
andred

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.02.2014 16:38

Nie powinienem ryzykować kąpieli odmładzającej.
Ciągle nie mogę dorosnąć, to co by było po kąpieli?
Pewnie całkiem bym zdziecinniał.
Dziękuję i pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 15.02.2014 16:35

Pan z foto 33 , mój idol :)))
Unikalne miejsce, nie ulega wątpliwości :)
pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7328) dodano 15.02.2014 16:27

Co by nie mówić, miejsce jest niesamowite niewątpliwie. Bardzo ciekawie to opowiedziałeś. Pierwsza część galerii jawi się jako kosmiczne piękno, druga jako diabelskie spustoszenie. Korzystałeś z odmładzających kąpieli czy obawiałeś się,że znikniesz w ciągu pół godziny? :)
Jakem wróżka,wróżę ,że kolejne Twoje galerie będą jeszcze ciekawsze i piękniejsze :)
Pozdrówki serdeczne :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2014 15:55

Bardzo ciekawa galeria . :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 15.02.2014 15:32

Wygląda na to, że w tym samym czasie byliśmy w Izraelu. Ja nad Morzem Martwym byłem 7 lutego ;) Bardzo ładna prezentacja

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.02.2014 15:29

Dziękuję.
Mam nadzieję, że w następnych galeriach uda mi się przekazać wrażenia z Izraela i Jordanii.
Dopiero co wróciłem, wiec trochę to pewnie to potrwa.
Fotek do przejrzenia, selekcji i poprawienia ogrom. Czyli wycieczka udana.
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 15.02.2014 15:25

Wywiało Cię na Bliski Wschód :) Kocham ten kraj chyba bardziej niż własny ;)
Taki kolor turkusowy widziałam już bliżej Jerozolimy ale od strony Ejlatu to raczej tafla granatu.
Czekam więc na dalszą relację, tym bardziej że za miesiąc wracam tam.
Ciekawa jestem jakie wrażenie wywarł na Tobie Izrael i jego mieszkańcy.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 15.02.2014 15:05

Rzeczywiście cud natury.Jeśli młodnieje się o rok w ciągu 10 minut, to mogłabym tam poleżeć parę godzin z krótkimi przerwami :))
Pięknie pokazane i rzeczowo opisane. Świetna galeria na miarę mistrza.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!