m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Elektrociepłownia Żerań [ ulica Modlińska], została otwarta w 1954 roku i jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Zakład dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi - dwoma kotłami fluidalnymi.
Kotły fluidalne to jedne z najnowocześniejszych kotłów ekologicznych tego typu w Europie. Zmniejszają one emisję pyłu, tlenków siarki i azotu. Nie wymagają przy tym budowy instalacji zewnętrznych. Parafia pod wezwaniem Św. Jadwigi - Warszawa [ulica Modlińska].Kościół pod wezwaniem św. Jadwigi powstał w latach 1920-1921 jako drewniany barak, na terenie darowanym przez ks. Marię Radziwiłłową i państwa Grędzickich. Kardynał Kakowski, podczas wizyty na Pelcowiźnie zgodził się na budowę świątyni. W jego utworzenie niemały wkład mieli mieszkańcy tamtych terenów.W 1920 na Pelcowiznę przybył zaproszony przez księżnę Annę Radziwiłłową kard. Aleksander Kakowski. Zebrali się okoliczni mieszkańcy oraz duchowieństwo wraz z proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej. Księdza Kardynała poproszono o mianowanie kapłana, który zająłby się budową kościoła. Zaledwie w ciągu sześciu miesięcy postawiono kaplicę-barak mieszczący 1,5 tys. wiernych.21 września 1981 roku został w tym kościele poświęcony sztandar Solidarności FSO Warszawa. Poświęcenia dokonał ks. Jerzy Popiełuszko. W kościele Św. Jadwigi, w czasie stanu wojennego - w grudniu 1981 roku, powstał jeden z punktów utworzonego na Pradze Północ Prymasowskiego Komitetu Pomocy Uwięzionym. W lipcu, po amnestii, zmienił on nazwę na Prymasowski Komitet Charytatywno - Społeczny. 2 kwietnia 1989 roku odbyła się uroczystość konsekracji nowego 300 - kilogramowego dzwonu Jadwiga, którego fundatorami byli parafianie wraz z Proboszczem. Konsekracji dokonał Ks. Kardynał Józef Glemp Prymas Polski. Przystanek tramwajowy: BUDZYŃSKIEJ-TYLICKIEJ w kierunku Żerań FSO. Przejście podziemne jest dość kontrowersyjne jak na XXI wiek...
Huta ArcelorMittal Warszawa dawniej Huta Warszawa (Bielany-Huta).Huta to praktycznie obszar wyznaczony przez ogrodzenie Huty Warszawa, zlokalizowanej pomiędzy Wólką Węglową a Wawrzyszewem i Wrzecionem, oraz Młocinami i Radiowem. Huta miała produkować stal szlachetną ze złomu dostarczanego z północnych terenów Polski i była to jedyna huta w tej części kraju. W wyniku przekształceń własnościowych udziałowcem warszawskiej huty jest obecnie największy koncern stalowy na świecie ArcelorMittal, co znajduje odzwierciedlenie w obecnej nazwie firmy. Most Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (Poprzednia nazwa Most Północny),otwarty 24 marca 2012 roku, w ciągu planowanej Trasy Mostu Północnego. Zbudowany, aby poprawić komunikację Białołęki z lewobrzeżną częścią miasta. Trzecia część mostu (zawierająca tory tramwajowe, ścieżkę rowerową i chodnik) została otwarta 21 stycznia 2013.Jest to ósma przeprawa drogowa w mieście, na Wiśle (dziewiąta wliczając kolejowy most średnicowy). Most ten jest najdalej na północ wysuniętym mostem w Warszawie. Pod koniec maja 2009 roku rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze związane z rozbiórką obiektów istniejących w pasie przeznaczonym po trasę oraz z zdejmowaniem warstwy humusu. Pierwszego symbolicznego wbicia łopaty dokonali 3 czerwca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Most przez wiele lat określany był roboczą, planistyczną nazwą Most Północny.1 grudnia 2011 Rada Warszawy przegłosowała, że patronką mostu zostanie Maria Skłodowska-Curie Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach.Zespół obiektów pokamedulskich, w skład którego wchodzą kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego i zabudowania klasztorne. Obecnie parafia pw. błogosławionego Edwarda Detkensa spośród 108 męczenników w Warszawie. Zespół został wpisany do rejestru zabytków jako zespół klasztorny kamedułów na Bielanach, ul. Dewajtis 3 Główny gmach UKSW na warszawskich Bielanach 13 eremów kamedulskich, z 2 połowy XVII wieku.Wpisany do rejestru zabytków 1.07.1965 roku. osioł Franciszek jest żywą maskotką zespołu klasztornego.
Schodząc w dół  do Wisły, od klasztoru Kamedułów na pierwszy rzut wita nas potężny burzowiec, a dalej już Wisła... Kamień- pomnik Oddziału AK „Osjan”.Tuż przy jednej z głównych arterii Bielan, pomiędzy dwoma stacjami metra, przy ulicy Kasprowicza schowany jest pomnik, który upamiętnia atak na miejsce, którego już nie ma. Mam na myśli Lotnisko na Bielanach. Ostatecznie lotnisko zostało zlikwidowane w latach 50-tych. Początkowo powstały tu użytki rolne Wawrzyszew, a z czasem osiedla mieszkaniowe. Wawrzyszew to rejon, a zarazem osiedle w Warszawie w dzielnicy Bielany.Wawrzyszew jest położony pomiędzy:ul. Kasprowicza od północy,al. Reymonta - ul. Oczapowskiego od wschodu, ul. Wólczyńską z Cmentarzem Wawrzyszewskim po drugiej stronie ulicy od południa i ul. Nocznickiego od zachodu. Stawy Brustmana to zespół stawów, kanałów oraz uroczysko położone na osiedlu Wawrzyszew, pomiędzy ulicami Wolumen, Dantego Alighieri, Szekspira, Tołstoja, Balzaka oraz Petőfiego. Stawy Brustmana
(w tle bloki przy ul. Szekspira 2 i ul. Dantego Alighieri 1).Z dawnych trzech stawów pozostały jednak tylko dwa, gdyż jeden został zasypany, a w jego miejscu ulokowano szkołę (al. Reymonta 25).
Ważniejsze obiekty na Wawrzyszewie.BOK - Bielański Ośrodek Kultury,
Parafia pw. św. Marii Magdaleny,Cmentarz Wawrzyszewski,Bazar Wolumen
Stacja warszawskiego metra A22 Wawrzyszew (otwarta 25.10.2008 r. wraz ze stacjami A21 Stare Bielany i A23 Młociny). Obszar współczesnych Stawów Brustmana od dawna był silnie nawodnionym terenem, gdzie znajdowały się liczne zbiorniki wodne oraz przepływał Potok Bielański (dopływ Rudawki), w oparciu o nie założona została osada Wawrzyszew. W 1951 roku teren został włączony w granice Warszawy, pozostawał niezagospodarowany aż do lat 70. XX wieku, w okolicy dominowała wówczas chaotyczna zabudowa przedmiejska będąca pozostałością po osadach Nowy Wawrzyszew oraz Brzeziny. Teren otoczony był przez ulice Rokokową, Wolumen, Cypel, Przecinek oraz Rymową. Dopiero w latach 1973-1978 wokół stawów wybudowano osiedle Wawrzyszew zaprojektowane przez Ryszarda Tomickiego, a jeziora i kanały uregulowano i zagospodarowano w latach 80. XX wieku. 26 maja 2012 roku odbył się Festyn z okazji Dnia Matki. Gościem specjalnym był Kamil Bednarek, który pięknie śpiewał dla wszystkich Mam.
Wawrzyszew to pięknie zagospodarowane,czyste i przyjazne osiedle. CIEKAWOSTKI: Anna Jantar mieszkała wraz z mężem Jarosławem Kukulskim i córką Natalią Kukulską w bloku przy ul. Reymonta 21. Pochowana została na Cmentarzu Wawrzyszewskim.
W bloku przy ul. Czechowa 2 i przy kościele św. Marii Magdaleny nakręcono w 1981 film Filip z konopi. Zespół budynków parafialnych przy kościele św. Marii Magdaleny. Kościół pw. Maryi Matki Zawierzenia,ul. Wólczyńska 64 Kościół pw. św. Marii Magdaleny. Kościół stary pw. św. Marii Magdaleny w stylu wczesnego baroku, zbudowany w połowie XVI w., Stacja Metra Słodowiec.
ul. Jana Kasprowicza / ul. Stefana Żeromskiego / ul. Marymoncka
Warszawa, Bielany, Stare Bielany 15 czerwca godzinach 12:00-22:00 przy stacji Metro Słodowiec odbył się piknik Gorączka Bielańskiej Soboty organizowany przez Urząd Dzielnicy Bielany. Wystąpili min. Bayer Full, Boys. Całe Bielany bawiły się wspaniale. Szpital Bielański im. Ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Cegłowska 80, równoległa do Marymonckiej. Kościół św. Stanisława Kostki, modernistyczny kościół parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Świątynia pełni funkcję głównego kościoła warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Znajduje się na tyłach Placu Wilsona, przy skwerze im. Władysława Niegolewskiego. We wnętrzu kościoła znajdują się dwa siedemnastowieczne obrazy śląskiego malarza Michaela Leopolda Willmanna oraz rzeźba Anioł Zmartwychwstania autorstwa Bolesława Syrewicza z 1869 roku. W świątyni zainstalowane są ponadto organy zbudowane przez organmistrza Wacława Biernackiego w 1928 roku.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW),warszawski państwowy uniwersytet wywodzący się z Akademii Teologii Katolickiej. Wszystkie wydziały uczelni znajdują się pod opieką ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ale nad czterema (Teologicznym, Filozofii Chrześcijańskiej, Prawa Kanonicznego oraz Studiów nad Rodziną) nadzór ponadto sprawują władze kościelne. Pełne prawa kościelne Akademia Teologii Katolickiej uzyskała w 1989 r. i odtąd była uczelnią jednocześnie państwową i kościelną. W 1954 r. na Akademii Teologii Katolickiej zatrudnionych było tylko 60 nauczycieli akademickich. Studiowało w niej 415 studentów. Miała ona wtedy trzy wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Filozofii Chrześcijańskiej. Auditorium Maximum na Młocinach przy ulicy Wóycickiego 1/3. Prężny rozwój uczelni miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Znacznie zwiększyła się liczba profesorów i studentów. Otwarte zostały nowe kierunki studiów. Zmiany na uczelni umożliwiły przekształcenie jej w uniwersytet. Miało to miejsce w 1999 roku. Nadano mu imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie - jeden z większych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha położony na Młocinach i na Wólce Węglowej w dzielnicy Bielany.Cmentarz znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej św. Ignacego Loyoli (w kościele, tuż przy murze cmentarza, odbywają się liczne pogrzeby osób tego wyznania). Dom Pogrzebowy. 23 kwietnia 2010 do domu pogrzebowego na tym cmentarzu przetransportowano trumny z 16 ostatnimi zidentyfikowanymi ofiarami katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

najbliższe galerie:

 
PODGLĄDAJĄC LATO
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
BOŻE NARODZENIE 2011
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
CMENTARZ WŁOSKI W WARSZAWIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Kościół św.  Zygmunta w Warszawie
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 15
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
BOŻE NARODZENIE 2012
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 16.02.2014 18:13

mocar - Nie zdziw się, ale ja sama nie znam do końca Warszawy, tak jak by się wydawało. Są miejsca, które mnie zaskakują, wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie.Tutaj akurat pokazałam moją dzielnicę, ale w ciągu ostatnich 20 lat jest nie do rozpoznania, a co mówić o reszcie Warszawy?
Pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 16.02.2014 10:42

Afrodyto - Ukazałaś mi Warszawę jakiej nie znałem - dzięki .

Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 15.02.2014 21:38

Dla mnie takie galerie są ciekawe i bardziej prawdziwe od tych z wybieranymi najlepszymi widokami - w końcu świat jest nie tylko piękny, oprócz blasków są również i cienie...

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.02.2014 21:15

romana - Dziękuję :) Obiecuję, że pokażę jeszcze kila fajnych galerii z Warszawy. Do wystawienia czeka również II część Pomniki Warszawy. Pokazuję Warszawę, taką, jaka jest w rzeczywistości: Piękna, pełna wieżowców do nieba i pokażę taką, gdzie kamienice się walą, a ludzie mieszkają w strasznych warunkach. Może nie wszystkich interesują takie zdjęcia, ale niestety taka jest rzeczywistość. Pałace i bieda to jest prawdziwe życie.
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 15.02.2014 20:55

Afrodyto - fajnie, że pokazujesz Warszawę taką "od kuchni" bo to racja, że większość ludzi z poza stolicy jeśli już, to zna tylko kilka najpopularniejszych miejsc w tym mieście. Ja nie byłam tam nigdy, więc tym bardziej mnie interesują takie galerie. Oglądam więc wszystko o Warszawie i chociaż nie zawsze mnie widać w komentarzach, to zawsze się pojawiam, oglądam i czekam na kolejne :)
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.02.2014 18:09

dispar - Warszawa jest duża. Dla niektórych tylko Śródmieście, Łazienki i Starówka są Warszawą. W Warszawie jest 18 dzielnic, a ja pokazałam fragmenty Bielan i ŻŻoliborza. W każdej galerii Zwiedzamy Warszawę pokazuję inne dzielnice.Sama jestem nieraz zaskoczona miejscami, których nie widziałam, a zapewne w Warszawie jest ich wiele :)
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 15.02.2014 17:18

Takiej Warszawy nie znałem.
To znaczy trochę tylko. Przejechałem już nowym mostem.
Jak widać ciekawe a nieznane miejsca można znaleźć nawet w stolicy.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.02.2014 15:58

nata14 - U mnie Warszawy jest bardzo dużo. To moje miasto więc fotografuje wszystko co możliwe. Będzie jeszcze trochę zwiedzania Warszawy.
Pozdrawiam

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2014 15:37

Warte zobaczenia. Bardzo słabo znam Warszawę . Z ciekawością oglądam . :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.02.2014 14:45

Dziękuję za wizytę i jest mi szczególnie miło, że przywołałam sentymentalne wspomnienia.Ja do kościoła św. Zygmunta (tego drewnianego) chodziłam na religię. Pamiętam go bardzo dobrze.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 15.02.2014 13:50

Afrodyto, jak pewnie się domyślasz, poprzedni komentarz miał być zamieszczony pod galerią, przedstawiającą kościół św. Zygmunta. Przepraszam za pomyłkę. Ale i ta część warszawskiej podróży jest dla mnie nostalgiczna. Jeszcze raz pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 15.02.2014 13:46

Afrodyto, dzięki za tę galerię, którą obejrzałem z dużym sentymentem. W latach 1963-2008, a więc większość mojego życia mieszkałem właśnie na Bielanach (przy ulicy Perzyńskiego) i przez większość tego czasu kościół p.w. św. Zygmunta był moim kościołem parafialnym. Pamiętam jeszcze, gdy świątynia mieściła się w drewnianym baraku, po drugiej stronie ulicy Daniłowskiego. Z tyłu za nim były maleńkie salki katechetyczne. A obu wspomnianych przez Ciebie proboszczów - ks. Jane Penkalę oraz jego następcę - ks. Ryszarda Grygielko miałem okazję poznać osobiście. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!