m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W Bolesławcu Śląskim ( Dolny Śląsk) zachował się dość dobrze spory fragment fortyfikacji miasta. Miasto wykorzystało niektóre z nich jako fragmenty nowo powstających inwestycji. Tę basztę wkomponowano w zakład kąpielowo-leczniczy (obecnie kryta pływalnia miejska)przy gorlitzstraBe-dzisiaj ul Zgorzelecka-vis a vis bolesławieckiego Młodzieżowego Domu Kultury) Ten fragment murów i XV wieczną basztę wykorzystano podczas budowy w 1908 roku Muzeum Miejskiego w Bolesławcu(wtedy - PoBtstrasse) , dzisiaj funkcjonującego jako Muzeum Ceramiki(przy dzisiejszej ul Mickiewicza). Muzeum Miasta przeniesiono do pałacyku przy ul Kutuzowa (ten sam pałacyk, w którym zmarł feldmarszałek m. Kutuzow-postrach Napoleona Bonaparte).
Dlaczego akurat takie muzeum? Odkrycia archeologiczne potwierdzają , że pierwsze naczynia ceramiczne powstawały tutaj już w czasach średniowiecza. Powstawały w niej naczynia o różnych formach i przeznaczeniu do wykorzystania w gospodarstwie domowym, głównie w kuchni, ale także kafle piecowe, fajki, figurki oraz ceramika techniczna. Jeszcze średniowieczni garncarze z Bolesławca zjednoczyli się w cech, który przez kilkaset lat miał charakter zamknięty i należało do niego jedynie 5 warsztatów. Zadaniem cechu było dokładanie starań w utrzymywaniu jak najwyższego poziomu wytwarzanych naczyń. Rząd Pruski w połowie XVIII wieku jednak zniósł ograniczenie liczby garncarzy w mieście.
Już wtedy Bolesławiec był jednym z najważniejszych ośrodków ceramicznych w Europie. Od poł. XVII w. Bolesławiec słynął głównie z dzbanów o kulistych brzuścach, gładkich lub skośnie rowkowanych.
Były one polewane glinką wypalającą się na kolor brązowy, powodującą, że powierzchnia naczynia była nieprzesiąkliwa i szklista. Jest to charakterystyczne dla wyrobów bolesławieckich szkliwo ziemne. Niektóre naczynia-podobnie jak pisanki-malowano rożkiem, tyle, ze zamiast farby czy wosku surowcem była biała glinka. Od poł. XVIII w. pokrywano nim także naczynia bogato zdobione plastycznymi nakładkami o bardzo różnorodnych formach, wykonanymi z białej glinki. W 1753 r. w Bolesławcu powstał Wielki Garniec autorstwa Johanna Gottlieba Joppego (Ponad 2 m wysokości i prawie 2000 litrów pojemności). Naczynie było uznawane za największe na świecie. Powstała o nim sztuka teatralna oraz książka. Istotne znaczenie dla rozwoju bolesławieckiej kamionki miało założenie w 1897 roku Zawodowej Szkoły Ceramicznej (Keramische Fachschule Bunzlau), działała ona w tym oto budynku, a kierował nią Wilhelm Pukall, kierownik techniczny Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie .
Dzięki temu bolesławieckie wytwórnie bardzo szybko rozwinęły się. Produkty takich firm, jak Reinhold & Co., Julius Paul & Sohn, czy Werner & Co. stały się znane i cenione nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Mimo upływu lat dzisiejszy sposób wytwarzania bolesławieckiej ceramiki nie zmienił się specjalnie. Unowocześniono maszyny. Niektóre ich części zastąpiono nowocześniejszymi materiałami, ale technologia ta sama.nadal glinka kaolinowa, nadal stemplowanie lub malowanie ręczne, nadal piece i sporo pracy ludzkich rąk. Powstawało nowe wzornictwo, wdrażano je do produkcji.
Nie mniej jednak Bolesławiec najbardziej znany jest z kobaltowych stempelków i to one jak dawniej robią furorę nie tylko na europejskich rynkach. Tutaj niemal identyczne jak dzisiejsze stempelkowe naczynia powstałe w pracowni J. Paula na początku XX wieku te -z tego zdjęcia-akurat, w bolesławieckim muzeum są na stałe eksponatami Muzeum Sląska w Gorlitz
A te z pracowni H. Kuhna, powstały kilka kilometrów od Bolesławca-w Nowogrodźcu. Kolejne stempelki Wzory nowocześniejsze, znanego bolesławieckiego projektanta ceramiki-p. Bronisława Wolanina.
Tutaj naczynia z lat 1920/37-polewane szkliwem różnego koloru. Te kufle, z cynowymi przykrywkami pamiętają odleglejsze czasy. Bolesławiec oprócz garncarstwa słynął w dawnej Europie dawniej także z wyrobu piwa. Do dzisiaj, jednak żaden miejski browar już nie przetrwał. Widocznie bolesławianie okazali się, jednak lepsi w garncarstwie:) Dowodzą temu piękne wyroby, które na co dzień można w mieście nabyć.Targi Ceramiki. Coroczne Święto Ceramiki czy Gliniadę znacie już z moich innych galerii (na zdjęciu dziewczynka w świeżej glince kaolinowej)- z takiej glinki wypalane są obecne w tej galerii naczynia.. Mam nadzieję, ze dzisiaj przynajmniej troszeczkę zachęciłam was do odwiedzenia tego niebanalnego Muzeum oraz jego zaplecza, gdzie zobaczycie niewielkie lapidarium.
U dreptaka zresztą bolesławieckie naczynia znajdziecie na codziennym stole, nie tylko w tej galerii:) Dziękuję za uwagę:)

najbliższe galerie:

 
GLINIADA 2013, czyli różne imiona bieli
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Targ Staroci - Bolesławiec
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
GLINIADA2014 - Bolesławiec, Dolny Ślask
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Gliniada 2014 ( i nie tylko) - wszystko czarno na białym
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
BOLESŁAWIEC - fotomigawki sentymentalne
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Glinoludy 2013 / na bis
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 27.02.2014 13:35

kiedyś (lata70-80te) w Bolesławcu nie doceniano rodzimych skarbów, na ścianach też królował Włocławek:)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 27.02.2014 09:09

Mam dwie miseczki z bolesławskiej ceramiki - są piękne. Ja pochodzą z regionu, gdzie królował włocławski fajans - wiszące na ścianie talerze - to było coś.
Pozdrawiam

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 26.02.2014 18:14

Świetna prezentacja, bardzo lubię bolesławiecką ceramikę. W czasie wizyty w Bolesławcu trzeba koniecznie odwiedzić i Muzeum i Manufakturę, pozdrawiam serdecznie :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 23.02.2014 23:42

dzięki:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 23.02.2014 22:06

piękne rzeczy :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 23.02.2014 20:56

ciekawe miejsce....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!