m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na teren parku wchodzimy przez piękną bramę. Z daleka widoczna dziewiętnastowieczna drewniana dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej. Dzwonnica wybudowana w 1848 roku, to dwukondygnacyjna budowla, o konstrukcji szkieletowej i ścianach szalowanych pionowymi deskami. Usytuowana jest obok barokowego kościoła z Rogowa. Barokowy kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa, wzniesiony z drewnianych bali w 1763 roku, stanowi centrum zespołu budynków sakralnych na terenie małego miasteczka. Fundatorem kościoła był dziedzic Rogowa, podkanclerzy wielki koronny, późniejszy biskup przemyski Michał Wodzicki. Wcześniej jego staraniem powstał w Rogowie szpital i wspomniany kościół wzniesiono jako kaplicę szpitalną. Plebania została wzniesiona w 1768 r. we wsi Goźlice, gmina Klimontów. Frontową elewację budowli zdobi centralny, barokowy portal wejściowy, przysłonięty altankowym gankiem. Czterospadowy dach kryty jest podwójnie gontem. Budynek XVIII - wiecznej drewnianej plebanii, jest jedynym obiektem zachowanym na Kielecczyźnie. Poprzez nawiązania do stylu dworskiego, należy do cennych przykładów tego typu architektury. W tle kościoła widoczne zabudowania typowej zagrody wsi kieleckiej, kryte strzechą ze słomy.
Zagroda z Bukowskiej Woli w gminie Miechów została wzniesiona w 1875 roku (chata i stodoła). W skład zagrody wchodzi dom z oborą i chlewikiem pod wspólnym dachem, stodoła, wozownia-wiata i murowana stajnia. Czterospadowy dach chałupy jest kryty słomą. Murowana z kamienia stajnia jest rekonstrukcją budynku z lat 20-tych XX wieku. Od wschodu zagrodę z Bukowskiej Woli zamyka kryta słomą wiata-wozownia, która służyła do przechowywania wozów, sań i podręcznych narzędzi rolniczych. Tutaj zgromadzone są prace rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza, twórcy „Ogrodu rzeźb”, a muzeum jest jedynym spadkobiercą jego dorobku. Jan Bernasiewicz żył i tworzył we wsi Jaworznia-Gniewce. Tutaj stworzył „Małe muzeum w Jworzni”, które na przestrzeni 19 lat (1966-1984) powiększał o nowe eksponaty. Na zdjęciu widoczna instalacja „Herody”. Jego żona Maria, poetka ludowa, pisała o rzeźbach męża, również tak. Rzeźbił przede wszystkim w drewnie, rzadziej w kamieniu. Dłutem nadawał twarzom rozpoznawalne, indywidualne rysy, pozostałą część kłody zostawiał zazwyczaj nieobrobioną z jej krzywiznami i sękami. „Kapliczka na kasztanie”, wykonana przez mistrza Jana Bernasiewicza.
 A to dom organisty z Bielin, z początku XIX w. Wybudowany z drewna, a następnie oszalowany, szerokofrontowy z pięknym gankiem, kryty dachem dwuspadowym naczółkowym. Przypomina swoją bryłą XIX wieczne dworki drobnoszlacheckie. W nim znajduje się ekspozycja aptekarska. Dziewiętnastowieczna apteka z małego miasteczka. Na zabytkowych meblach aptecznych przeniesionych z apteki z Buska-Zdroju, ustawiono wagę aptekarską oraz pojemniki, flasze i słoje do przechowywania leków. Kolor etykiet informował o sile działania danego leku. Chaty wiejskie kryte gontem, charakterystyczne dla tego regionu. Wnętrze sklepu wiejskiego z lat 30-tych XX wieku. Mijamy żuraw do czerpania wody ze studni. Przed nami wiatrak typu holender z Grzymałkowa w gminie Mniów, wybudowany w 1931 roku we wsi Pakuły pow. Końskie. Zbudowany na planie ośmioboku, składa się z parteru, pierwszej i drugiej kondygnacji. Przykrywa go dwuspadowy dach.
Od strony „śmig” widoczna charakterystyczna ruchoma „czapa”. „Czapę” wraz ze skrzydłami obracano w stronę wiatru za pomocą drewnianego dyszla. Dalej wiatrak z Dębna, to młyn wietrzny typu słupowego zwany koźlakiem. Wybudował go w roku 1880 Michał Binkowski. Do lat 50-tych XX wieku, w okolicach Kielc, można było zobaczyć około piętnastu tego typu obiektów. Większość z nich przestała pracować na przestrzeni lat 1955-1965. Koźlak z Dębna posiada sprawne, zachowane niemal w całości oryginalne wyposażenie i mechanizmy. Jest uruchamiany podczas Święta Chleba. Aleja wysadzona szpalerem drzew, prowadzi nas do drewnianego dworku szlacheckiego. Dworek z Suchedniowa, zbudowany na początku XIX wieku. Okna zaopatrzone są w zewnętrzne okiennice, zamocowane na zawiasach kowalskiej roboty. Dworek z Suchedniowa zbudowany jest na planie podkowy, z dwoma tylnymi alkierzami. Ściany zewnętrzne zbudowano z krawędziaków modrzewiowych oszalowanych deskami, zaś ściany działowe z drewna jodłowego. Przed frontowym wejściem znajduje się kolumnowy ganek z dwupołaciowym daszkiem z powałą.
Zmieniamy klimat, przed nami charakterystyczne zabudowania wiejskie. Zagroda z Radkowic w gminie Pawłów, stanowi typ zagrody okólnej tj. układ budynków tworzy zwarty czworobok. Szerokofrontowa chata i przylegająca do niej stodoła, nakryte są dachem czterospadowym poszywanym słomą, na narożach strzyżone „w schodki”. W ogródku przed chatą na słupie umieszczona jest kapliczka skrzynkowa (kopia kapliczki z Radkowic). Pora przysiąść na przyzbie, a odpocząć sobie…. Ekspozycja, tradycyjnie umeblowanej izby mieszkalnej. Typowa chata wsi kieleckiej z oborą i chlewikiem pod jednym dachem. Chałupa z Umra, wsi położonej w pobliżu rzeki Bobrzy, zbudowana w 1845 roku. Ściany chałupy zbudowanej z belek sosnowych węgłowanych na nakładkę obustronną prostą, posadowiono na podmurówce z kamieni. Budynek nakrywa czterospadowy dach kryty strzechą.
Obrazek wsi kieleckiej. Drewniana stodoła z Suchedniowa została wybudowana w 1863 roku. Obecnie pełni funkcję magazynu, gdzie przechowywane są zabytkowe maszyny i narzędzia rolnicze. Część z nich: młocarnie różnych typów, żniwiarki, siewniki czy sieczkarnie, prezentowane są w czasie imprez plenerowych. Kapliczka przydrożna z Bielin, to XIX-wieczna drewniana kapliczka słupowa, pochodząca z terenu Gór Świętokrzyskich. Skrzynkę kapliczki wykonaną z drewna jodłowego nakrywa dwuspadowy daszek obity blachą. Całość wieńczy wysoka drewniana sterczyna, zakończona kutym żelaznym krzyżem. Jej elementami ozdobnymi są toczone półkolumienki oraz płotki z kołeczków. Skrzynka kapliczki ustawiona jest na dębowym słupie. Chałupa ze wsi Suków należy do najcenniejszych zabytków dawnej architektury wiejskiej. Nieznany z nazwiska cieśla wybudował ją w 1774 roku. Chałupa posiada drewniane ściany o konstrukcji węgłowej, zwieńczone czterospadowym dachem pokrytym gontem. Jeszcze jedna chata z regionu świętokrzyskiego, chałupa z okolic Rokitna w gminie Szczekociny. Jej wiek szacuje się na początek XIX wieku. Nakrywa ją czterospadowy dach, „poszywany” słomą, ułożoną schodkowo. Chałupa ze Słupi Starej, zbudowana prawdopodobnie około 1840 r. Budowniczym domu i jego pierwszym właścicielem był Józef Teofil. Ściany budynku wykonano z jodłowych belek. Zachował się pierwotny rozkład pomieszczeń: izba - sień - komora. Drzwi w chałupie, zamiast na zawiasach kowalskich zawieszone są na drewnianych archaicznych „kołowrotach”.
W chałupie ze Słupi Starej, odtworzono wiejską jednooddziałową powszechną szkołę publiczną z lat trzydziestych XX wieku. W głównej izbie znajdują się ławki szkolne i inne akcesoria wyposażenia klasy. Jeszcze inne wyposażenie wiejskiej klasy Pójdź dziecię, ja cię uczyć każę. Kapliczka z Dębna o konstrukcji zrębowej, z zamkniętą trójbocznie absydą, nakrytą gontowym daszkiem, datowana na okres międzywojenny XX wieku. Posiada dwa okna z dekoracyjnym półkolistym zwieńczeniem, dzielonym na cztery części wypełnione  kolorowymi granatowymi i żółtymi szybkami. Nad półkoliście zwieńczonymi drzwiami znajduje się nieco wysunięty daszek w formie lekkiego nadwieszenia. Uwagę zwracają piękne dwuczęściowe oryginalne drzwi. We wnętrzu kapliczki znajduje się ołtarz w półkoliście zasklepionej absydzie z gipsaturowym obrazem Matki Boskiej Niepokalanej ( tzw. „immaculata”).
Chałupa z Bronkowic w gminie Pawłów, została wzniesiona pod koniec XVIII wieku. Zbudowana z okrąglaków, węgłowanych na nakładkę jednostronną, kryta czterospadowym dachem poszywanym słomą. W scenariuszu ekspozycji przewidziano, ze chatę zamieszkuje wiejska zielarka, stąd widoczne w sieni suszące się zioła. Do lat 70-tych XX wieku na wsiach Kielecczyzny powszechnie korzystano z usług „wiejskich lekarzy”: zielarek i znachorów. W izbie piec z kamienną nalepą do gotowania na otwartym ogniu, na nim suszące się zioła. W koszu różne gatunki ziół przygotowanych do suszenia. W sieni wiele gatunków suszących się ziół oraz leczniczych preparatów ziołowych. Wiatrak z Grzmucina. Jest to wiatrak rolkowy tzw. paltrak. Można go obejrzeć nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz, zobaczyć jak wygląda mechanizm wiatraka, pozwalający na obracanie całego budynku w kierunku wiatru, a także jak działają żarna. Mijamy chatę krytą strzechą i widoczny narożnik strzyżony w charakterystyczne schodki. Obok chaty rzeźba w kamieniu „Pomnik poległych Żołnierzy Polskich w walce 1939-45 ”, artysty Jana Bernasiewicza.
Zechciały mi pozować konie z tutejszej stadniny. Znużona, i ja przysiadłam na przyzbie,….. by odpocząć sobie.

najbliższe galerie:

 
Polskie miasteczka - Małogoszcz
1pix użytkownik u-optymisty odległość 9 km 1pix
Biała Nida - rodzinny spływ kajakowy.
1pix użytkownik eljot odległość 13 km 1pix
DWORY ,  DWORKI i PAŁACE - Nagłowice
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 13 km 1pix
Polska_2015 - JĘDRZEJÓW/Muzeum im. Przypkowskich
1pix użytkownik charlie odległość 21 km 1pix
Wąchock-Opactwo Cystersów
1pix użytkownik tereza odległość 22 km 1pix
Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej.
1pix użytkownik halszka odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 19.10.2018 22:27

toman: Cieszę się, że zechciałeś jeszcze raz zawitać do Tokarni, choć tylko wirtualnie. Moja wędrówka po ziemi świtękorzyskiej była podróżą sentymentalną, powrotem do lat dzieciństwa. Urodziłam się w Kielcach i mieszkałam tam raptem trzy lata. Niewiele pamiętałam z tych lat. Ta podróż bardzo mnie podbudowała. Kielecczyzna jest piękna!
dziekuję za wizytę.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 19.10.2018 22:20

u-optymisty: Miło, że odwiedziłeś Tokarnię i zachęcam do wędrówki w realu. Skansen powstał w 1977 roku. Serdecznie pozdrawiam.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 19.10.2018 15:35

Bardzo ciekawa galeria z fachowym opisem. W Tokarni byłem i potwierdzam, że warto tam zawitać.
Skanseny młodym pokazuję Polskę jakiej ci nie znają a nam, młodszym inaczej, pozwalają wrócić do pięknych chwil dzieciństwa.
Dzięki za tę galerię. Pozdrawiam ciepło

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 10.10.2018 19:22

Mieszkając swego czasu w woj. wówczas kieleckim o Tokarni słyszałem, ale czy było już tam to Muzeum to nie pamiętam. Muszę nadrobić zaległości - pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 27.02.2014 20:36

rozmusiaki; dziękuję za spacerek po wsi kieleckiej, cieszę się, że zachęciłam do swojskich klimatów. Serdecznie pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 27.02.2014 20:04

Już od lat paru się wybieram do tego skansenu i wiecznie mi jakoś nie po drodze,aby tam wstąpić ...
A żeby śmieszniej było,to parokrotnie przejechałem obok niego ...
Fajny album stworzyłaś ...
Podobało mi się :)
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 27.02.2014 09:40

paweller75; strzechy znowu są modne, no ale do kominów w Barcelonie to im daleko.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 26.02.2014 22:28

Teraz mamy pokrycia dachowe do wyboru do koloru, a kiedyś kryli ludzie swoje domy strzechą i też było dobrze:))) Fajne te wszystkie chałupy:)
Pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 26.02.2014 21:19

Paniwu cieszę się. Zauważam też, że nie tylko tempo wzrosło, ale też i jakość. Mam nadzieję, że na kolejną fajną galerię nie każesz czekać zbyt długo

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 26.02.2014 17:14

achernar-5, irena2005n, olaf43; dziękuję, że odwiedziliście moją galerię i serdecznie pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 26.02.2014 17:11

patryk80; dziękuję za wizytę w Tokarni i ciepły komentarz. Trudno podkręcać tempo, ale robię co mogę, żeby dorównać młodzieży. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 26.02.2014 17:06

przemyslaw; dziękuję, że wybrałeś się na spacer w wiejskim klimacie. Jeżeli tam trafisz, to przynajmniej na cały dzień, od wschodu do zachodu słońca. Miejsce ciekawe i śliczne, jest co pstrykać, polecam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 26.02.2014 16:32

mlochowskijacek; miło,że odwiedziłeś Tokarnię jeszcze raz. zamierzam to zrobić również, bo miejsce warte jest tego. Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 26.02.2014 12:58

fajne miejsce i fajnie pokazane :)
pozdrawiam...

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 26.02.2014 12:14

Jednak podkręciłaś tempo :) I w sumie dobrze, bo miło się ogląda Twoją relację z tokarni. Galeria ciekawa i wizualnie i pod względem informacji. Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 26.02.2014 11:32

PaniWu, a ja tam nie byłem, nic nie napstrykałem, ale dowiedziałem się, co oglądam. Ale może jeszcze kiedyś tam trafię, to już będę teoretycznie przygotowany...;)
Pozdrawiam!

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 26.02.2014 11:22

ciekawa galeria....i fajne miejsce niewątpliwie...

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.02.2014 23:41

Paniwu, ja też tam kiedyś byłem i napstrykałem sporo fotek, ale dopiero dzięki Twojej galerii i starannym opisom mogłem odwiedzić skansen jeszcze raz i dowiedzieć się co oglądam. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!