m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są m.in.park zdrojowy położony między ulicami: Moniuszki-Zdrojowa-Graniczna z przyległą „Górą Parkową”, z 2 połowy XVIII-XX wieku. Dzięki dotacji uzyskanej z Fundacji Polska Miedź, gmina Kudowa Zdrój zrealizowała projekt pn: „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju w zakresie elementów infrastruktury wzmacniającej jego funkcję turystyczno-uzdrowiskową”. Projekt miał na celu realizację działań inwestycyjnych znacząco wzmacniających funkcję turystyczno - uzdrowiskową Parku oraz przyczyniających się do zachowania zabytkowego dziedzictwa kulturowego. W zakres projektu weszły takie elementy jak: wykonanie nawierzchni przy reprezentacyjnym Ogrodzie Muzycznym; wykonanie napisu „Kudowa Zdrój” na stylizowanym fortepianie w „Ogrodzie Muzycznym  W Kudowie organizowane są Festiwale Moniuszkowskie, których repertuar złożony jest w większej części z dzieł Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. W 1962, w 90 rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki, z inicjatywy ówczesnego dyrektora uzdrowiska Wacława Kaniewskiego i artysty Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie Władysława Skoraczewskiego, zainaugurowano w KUDOWIE ZDROJU Festiwale Moniuszkowskie, które odbywają się odtąd co roku w lipcu.
Kontrabas i Harfa, to również jedne z elementów muzycznych Parku zdrojowego. Odegrałam koncert na możliwie dostępnych instrumentach i rozpoczęłam zwiedzanie miasteczka. Jedną z atrakcji Kudowy Zdroju jest Ogród muzyczny im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego, znajdujący się na terenie parku zdrojowego. Na terenie ogrodu pośród zieleni umieszczono metalowe atrapy instrumentów muzycznych.  Jest wśród nich fortepian, kontrabas oraz harfa. Można stwierdzić, że całość jest pięknie wkomponowana i stanowi swego rodzaju pomnik.Harcmistrz Władysław Skoraczewski żył w latach 1919-1980. Był inicjatorem i dyrektorem artystycznym pierwszego Festiwalu Moniuszkowskiego w 1962 roku.  Był śpiewakiem operowym, solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, dyrygentem, instruktorem harcerskim, założycielem i kierownikiem Centralnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego. Za swe zasługi rada miasta nadała mu tytuł Honorowego obywatela Kudowy Zdroju. Posiada rozbudowaną bazę noclegową, zarówno w sanatoriach (możliwość z korzystania z zabiegów przyrodo-leczniczych), jak i w licznych pensjonatach i hotelach.
Ogród muzyczny, nowa część Parku Zdrojowego. Opuszczamy park i kierujemy się w kierunku uzdrowisk. Położony w samym sercu Parku Zdrojowego „Zameczek” urzeka i zachwyca wszystkich odwiedzających uzdrowisko Kudowa - Zdrój. Historia powstania tego sanatorium sięga XVIII wieku. Wtedy już pełniło ono rolę domu gościnnego dla kuracjuszy. KUDOWA ZDRÓJ - piękne uzdrowisko położone w Kotlinie Kłodzkiej.Malownicze krajobrazy, liczne źródła wód mineralnych, bogactwo kształtów gór, form skalnych - zaliczonych do rzadkich osobowości w Europie - czynią z niej jeden z najpiękniejszych regionów turystyczno - uzdrowiskowych w Polsce. W Kudowie działa również Muzeum Zabawek, Muzeum Żaby, gromadzące wszelkie gadżety związane z tym płazem oraz Szlak ginących zawodów.
Zameczek - stara część.Prace modernizacyjne, zakończone w 2008 roku przywróciły sanatorium dawny blask. Współczesny „Zameczek” proponuje swoim gościom eleganckie pokoje, przytulną jadalnię i stylowe hole. Kuracjusze mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (wody arsenowe) Obok pijalni wód znajduje się sklepik z pamiątkami... można tu nabyć dzbanuszki z dzióbkami i udać się do pijalni w celu spróbowania wody, która swoim smakiem raczej nie zachęca do picia :(
W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A.Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Wnętrze - półkolista rotunda o dużych łukowatych oknach - ozdobione jest obrazami węgierskiego malarza Arpaga v. Molnara, przedstawiającymi rozwój uzdrowiska Pijalnia Wód Mineralnych łączy się z Salą Koncertową. W pijalni można się napić wody mineralnej z dwóch źródeł Marchlewski i Śniadecki. Kudowa również posiada trzy wody źródlane, dwie z nich (Marchlewski i Śniadecki) są umieszczone w budynku (można się napić za złotówkę). Trzeci (Moniuszko) jest umieszczony niedaleko stawu (w Parku Zdrojowym, bez opłat), niestety nie ma podziału na zimną i ciepłą jak dwa poprzednie. ...mnie ta woda nie smakowała, a może nie chciało mi się pić :)
Szpital uzdrowiskowy Polonia. W 1906 roku, Kudowa otworzyła podwoje budowane etapami: dom zdrojowy z teatrem, restauracją i nocnym klubem w podziemiach - Książęcy Dwór - największy obiekt uzdrowiska, dzisiaj Polonia. Polonia stała się głównym akcentem architektonicznym uzdrowiska. W dwudziestoleciu międzywojennym uzdrowisko wzbogaciło się tylko o jeden budynek mieszczący nową pijalnię wód mineralnych. W tym okresie na kuracji w KUDOWIE przebywał późniejszy premier Wielkiej Brytanii - W. Churchill. Mieszkał on w apartamencie dzisiejszego sanatorium Polonia. Sanatorium Polonia,znajduje się w tym samym budynku co szpital. Obiekt przystosowany jest do przyjmowania osób niepełnosprawnych.
Park zdrojowy i pijalnia widziana od strony szpitala Polonia. Zameczek to nowoczesny, zmodernizowany obiekt położony na terenie zabytkowego Parku Zdrojowego,spełniający wszelkie standardy jakościowe.W obiekcie leczyć się i wypoczywać może łącznie 149 kuracjuszy w pokojach 1, 2 i 3 - osobowych z łazienkami. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony jest w dźwig osobowy,oraz we wszystkie instalacje tj.: telefoniczną, TV, przyzywową, awaryjną i przeciwpożarową. Park zdrojowy Wody mineralne i mikroklimat KUDOWY zyskały sobie miano pierwszego uzdrowiska sercowego na wschodzie. Rozkwit uzdrowiska datuje się od połowy XVII wieku. Szczawy kudowskie uważane były za dobre w smaku, zdrowe i 'przedkładane nad wino. Już wówczas przypisywano im skuteczne właściwości lecznicze. W czasie I i II wojny światowej KUDOWA pełniła funkcję ośrodka rekonwalescencyjnego cesarskiej armii niemieckiej i Wehrmachtu.
Położenie KUDOWY osłoniętej Górami Stołowymi, Górami Orlickimi oraz bliskość Wielkiej Kotliny Czeskiej powoduje,że KUDOWA ZDRÓJ ma najłagodniejszy klimat ze wszystkich miejscowości w polskich Sudetach. Na złagodzenie wahań temperatury mają duży wpływ lasy, które otaczają KUDOWĘ niemal ze wszystkich stron. W 2002 roku oddano do użytku  kryty basen sportowo-rehabilitacyjny Wodny Świat. Obok basenu znajduje się Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol MSW Głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowy jest położona w dzielnicy miasta Czermna Kaplica Czaszek. Jedna z trzech w Europie kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy.
Jedna z największych osobliwości Ziemi Kłodzkiej, ewenement nie tylko w Polsce, ale i w skali europejskiej. Kaplicę czaszek prezentowałam w galerii Wambierzyce.

najbliższe galerie:

 
Kotlina Kłodzka
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 0 km 1pix
Kudowa Zdrój – jesienny spacer po Parku Zdrojowym
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Kudowa Zdrój
1pix użytkownik foto-jaro odległość 0 km 1pix
Polska - Kudowa Zdrój i okolice
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Kudowa Zdrój
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Polsko - Czeskie wakacje
1pix użytkownik ogi odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:884) dodano 26.06.2018 17:37

Galeria, zdominowana kolorem zielonym - super. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4104) dodano 12.03.2014 16:04

rozmusiaki - ale na klawiszach można grać na cztery ręce :))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 10.03.2014 21:16

Ja musiałem się podzielić - było nas czworo :)))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4104) dodano 10.03.2014 21:14

rozmusiaki - ja zagrałam na wszystkich instrumentach :)
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 10.03.2014 21:12

Byłem,widziałem i na harfie przygrywałem :)))
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4104) dodano 07.03.2014 22:11

bartak- Przeważnie w miejscach mało nam znanych, nie geograficznie, tylko historycznie, dowiadujemy się ciekawych rzeczy. Dlatego lubię podróżować.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4104) dodano 07.03.2014 22:09

foto-jaro -Dziękuję za odwiedziny w mojej galerii. Miło, że bywamy w tych samych miejscach:))
Pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 07.03.2014 20:13

Bardzo oryginalny fortepian, zaciekawił mnie szlak ginących zawodów, następnym razem muszę zajrzeć do Kudowy, pozdrawiam :)

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 07.03.2014 16:32

Chadzaliśmy tymi samymi ścieżkami...
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!