m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Śródmieście Północne: Zatęskniłam za widokiem kwiatów i dzisiejszy spacer rozpoczęłam od Ogrodu Saskiego pełnego kwiecia... ale Ogród Saski w marcu wygląda tak... Do placu Piłsudskiego doszłam od strony Teatru Wielkiego. Na Placu Piłsudskiego trwały przygotowania do wieczornych uroczystości z okazji 15 rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Teatr Narodowy, scena przy ul. Wierzbowej.
Warszawskie Muzeum Etnograficzne Warszawskie Muzeum Etnograficzne  - jedno z najstarszych muzeów tego typu w Polsce mieszczące się w Warszawie przy ulicy Kredytowej 1. ulica Kredytowa. Urząd m.st. Warszawy-Wydział Podatków i Opłat oraz USC. Prudential - warszawski wieżowiec, wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco, jako siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. Wieżowiec usytuowany jest przy Placu Powstańców Warszawy. Odkryte fragmenty poprzedniej elewacji północnej (od strony ul. Świętokrzyskiej).Budynek otrzymał nową funkcję w 1954 roku, kiedy otwarto w nim Hotel Warszawa.W 2002 roku zamknięty został Hotel Warszawa. Od 2010 przeprowadzany jest remont generalny budynku. Rewaloryzacja ma przywrócić dawny wygląd. Będzie to Hotel (najprawdopodobniej czterogwiazdkowy) w części wieżowej zawierać będzie apartamenty. Plac Powstańców Warszawy (dawniej Plac Dzieciątka Jezus, Plac Warecki, Plac Napoleona) leży w obszarze Śródmieście Północne u zbiegu ulic Moniuszki, Boduena, Szpitalnej, Złotej, Górskiego, Wareckiej, Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. Plac służy głównie jako parking.
Na placu znajduje się Pomnik Powstańców Warszawy, do którego w tej chwili nie ma dostępu, ze względu na budowę Metra.W północnej części w latach 2011-2013 powstała jedna z wentylatorni II linii metra. W latach 2001-2003 obok Domu Chłopa postawiono budynek i oba otrzymały nazwę Hotel Gromada. Budynek z zielonym napisem jest od zawsze, natomiast ten nowoczesny został wybudowany na początku lat 2001-2003. Sto lat po śmierci Napoleona Bonaparte nazwę placu zmieniono na Plac Napoleona. Z tej okazji stanęło tam popiersie cesarza. Dnia 5 maja 2011 roku na placu odsłonięty został pomnik.W głębi obok hotelu Prudential stoi budynek Telewizji Polskiej.(Plac Powstańców Warszawy 7) Plac Powstańców Warszawy 1 - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Restauracja Sofia. Gmach Narodowego Banku Polskiego
W latach 1958-1961 obok banku wybudowano hotel robotniczy Dom Chłopa. Dziś nazywa się Gromada. W 2008 plac został domknięty od południa nowym budynkiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ulica Przeskok. W miejscu, w którym obecnie stoi Klub nocny HUTA WARSZAWA, znajdował się sklep meblowy. w głębi PKiN Obok klubu HUTA WARSZAWA, znajduje się również restauracja Bollywood. Bollywood.
E.Wedel, Warszawa, Szpitalna 8 (róg Szpitalnej i Przeskok)Nic lepiej nie odda charakteru tego miejsca jak nazwa staroświecki sklep - staroświecki w znaczeniu świetnej jakości, nutki nostalgii za ciepłą czekoladą, dobrą książką, spotkaniem rodzinnym. Krajowa Rada Spółdzielcza ulica Jasna 1 Wojewódzki Sąd Administracyjny Ulica Złota. Ulica zaczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicami Jasną, Zgoda oraz Przeskok. Po ok. 180 m w kierunku zachodnim ulica wpada w ul. Marszałkowską. Możliwy jest również przejazd tunelem pod tą ulicą i wyjazd na placu Defilad, który przerywa ciągłość tej ulicy. Ponowny bieg rozpoczyna ona od ul. Emilii Plater. Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawa - Jasna 2/4 Cafe Lemon przy ul. Jasnej
W głębi Hotel Intercontinental Ulica Moniuszki, róg z Marszałkowską - dom handlowy Junior.W głębi PKiN oraz apartamentowiec Żagiel przy Złotej 44 Ulica  Moniuszki 5. Filharmonia Narodowa-Dyrekcja.Ulica Stanisława Moniuszki leży w obszarze Śródmieście Północne. Zaczyna się od placu Powstańców Warszawy, przecina Jasną, mija plac Emila Młynarskiego, Pasaż Witolda Rowickiego i kończy się ślepo tuż przed ulicą Marszałkowską. Jej patronem jest Stanisław Moniuszko, polski kompozytor, dyrygent, autor pieśni, operetek, baletów i oper.Zabudowę ulicy stanowiły wysokie modernistyczne kamienice. W 1930 roku pod ówczesnym numerem 10 wybudowano gmach włoskiego towarzystwa ubezpieczeń Riunione Adriatica di Sicurta, ze znaną w okresie międzywojennym, zajmującą dwa piętra restauracją Adria. Ulica Jasna / Sienkiewicza. Sala Koncertowa Filharmonii  Narodowej w Warszawie - polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Ulica Jasna / Moniuszki 5 - Sala Kameralna Filharmonii Narodowej.Od 1955 w instytucji organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.W budynku i przy pomocy FN w Warszawie odbywa się festiwal Warszawska Jesień.
Ulica Henryka Sienkiewicza (dawniej Nowo-Sienna) leży w obszarze Śródmieście Północne. Zaczyna się ślepo w okolicach placu Powstańców Warszawy przecina Jasną, ul. Zgoda, mija plac Emila Młynarskiego, Pasaż Wiecheckiego i kończy się na ulicy Marszałkowskiej. Jej patronem jest Henryk Sienkiewicz, polski noblista, powieściopisarz i publicysta, mieszkaniec Warszawy.Sienkiewicza 5 i 6 (także Jasna 8 i 10) - kamienice Maksymiliana Harczyka Tablice pamiątkowe Tchorka; ul. Jasna 12.Prawdopodobnie tablica znalazła się w tym miejscu na skutek pomyłki. Ulica Jasna pozostawała bowiem w polskich rękach do końca powstania warszawskiego, a w źródłach historycznych brak informacji na temat upamiętnionej tą tablicą masakry Ulica Świętokrzyska, zamknięta wylotowo do Marszałkowskiej (budowa metra) Ulica Świętokrzyska / Jasna - Parlament Europejski- Biuro Informacyjne w Polsce. Skrzyżowanie ulic Jasnej i Świętokrzyskiej. Pałac Szlenkierów, pałac Schlenkera mieści się przy placu Jana Henryka Dąbrowskiego 6 w Warszawie. Zajmowany jest obecnie przez Ambasadę Republiki Włoskiej.
 Wpisany do rejestru zabytków jako pałac Schlenkera, data budowy 1890, nr rej.: 657 z 1.07.1965. Pałac Szlenkierów  odbudowano z wprowadzeniem licznych niekorzystnych zmian. Plac Jana Henryka Dąbrowskiego w Warszawie − plac położony w ścisłym centrum Warszawy, znajdujący się w kwartale ulic Rysiej, Szkolnej, Kredytowej i Jasnej. Ocalał zielony skwer, na którym jeszcze przed wybuchem wojny, w roku 1930 ustawiono w basenie fontannę z brązową kopią rzeźby Chłopiec z krokodylem dłuta Stanisława Jackowskiego. Po wojennych uszkodzeniach odrestaurowana w warszawskiej firmie Bracia Łopieńscy, do roku 1961 przejściowo stała na zapleczu pałaców przy Pl. Bankowym. Ul.Kredytowa przebiega od ul.Mazowieckiej do pl.Dąbrowskiego.Wychodzimy na ulicę Marszałkowską PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, potocznie PAST-a) - pierwszy warszawski wysokościowiec powstały jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego.W sierpniu 2003 na dachu budynku ustawiono Znak Polski Walczącej (kotwicę), wykonała ją wyłoniona w przetargu firma ABIS NEON Plast, której kierownictwo w hołdzie powstańcom zrezygnowało z pieniędzy należnych za wykonaną pracę. Znak jest wykonany z aluminium, pomalowany na złoto i podświetlany po zmroku. Ma 4 metry szerokości i 6 metrów wysokości. Jego formę zaprojektował architekt i żołnierz AK Jacek Cydzik. Widok na Centrum.
Przed wojną, mniej więcej w połowie długości tego budynku, znajdował się szeroki wylot ulicy Kredytowej, przy którym stała  kamienica  Dom Mody Hersego. Dziękuję za zwiedzanie Warszawy. Krokusik sprzed dwóch dni, a więc chyba wiosna :))))))))

najbliższe galerie:

 
Warszawa - Muzeum Etnograficzne I
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Od Górnośląskiej do Placu Defilad-Warszawa 2012 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Pomniki warszawskie cz. 2
1pix użytkownik foto-jaro odległość 0 km 1pix
Warszawa - Mglista i mokra
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
WARSZAWA WIDZIANA Z GÓRY
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Radosnych Świąt Wielkanocnych.
1pix użytkownik eljot odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 17.03.2014 01:29

romana - Jest to dla mnie uznanie, czytając taki komentarz. Produkuję tę galerię już dość długo. Muszę zebrać wszystkie zdjęcia. Z części zrobić kolaże, pomyśleć nad tytułem, czy zostawić tytuł roboczy, czy może Warszawa, której nie ma...nie wiem jeszcze, ale zamysł powstał i jest realizowany. Nie wiem kiedy to skończę, ale postaram się :)
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.03.2014 22:31

Archiwum Warszawy - ja już jestem ciekawa takiej galerii, a nawet całej serii galerii. Tym bardziej, że bardzo lubię Twoje wędrówki z aparatem i wiem, że akurat Ty Afrodyto jeśli się już za taką pracę weźmiesz to wykonasz ją doskonale :)
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 16.03.2014 21:39

rozmusiaki - Jeśli Cię interesują dziury, to pytaj. Zapewne znam odpowiedzi. :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 16.03.2014 21:36

Poszukam jakiegoś przewodnika,co mnie w każdą dziurę zaprowadzi i przyjadę :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 16.03.2014 21:27

rozmusiaki - Zobaczyć miasto własnym okiem, a na zdjęciach, to jest ogromna różnica. Galeria i opisy nie zrekompensują zwiedzania "na żywo". Mimo wszystko zapraszam do Warszawy.
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 16.03.2014 20:06

Bywamy raz na jakiś w Warszawce,nawet i w tym roku byliśmy,ale chciałbym kiedyś to miasto zwiedzić bardziej dogłębniej :)
Ale między innymi po Twoich galeriach nie wiem czy będzie sens :P
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 20:00

wielkopolanka -Cieszę się bardzo, że moje galerie o Warszawie podobają się oraz służą jako przewodniki po mieście. Myślę, że opisy miejsc są na tyle wyczerpujące, że raczej trudno się będzie zgubić. Lubię promować swoje miasto.
Pozdrawiam serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 15.03.2014 19:04

Afrodyto przyznaję się publicznie, że nie znam Warszawy i Twoje spacery są wspaniałe a zarazem bardzo ciekawe! jak będę wybierać się do Warszawy wówczas powrócę do Twoich galerii bo to prawdziwe przewodniki!
pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 18:21

tereza - Dziękuję Teresko i jak zawsze zapraszam do oglądania moich galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 15.03.2014 18:08

Jak zawsze interesująca prezentacja.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 17:57

irena2005n -Irenko, sama sobie zadaję to pytanie. Czy znam Warszawę??? Nie wiem! Staram się zapisać na zdjęciach jak najwięcej, tak dla samej siebie i czego się dowiaduję?...Że w ciągu kilku miesięcy dane miejsca zmieniły się nie do poznania.
Pozdrawiam serdecznie.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 15.03.2014 16:07

na ciekawy spacerek dałam się zabrać...czy znam Warszawę ...nie wiem....ale lubię to miasto i często tam bywam...i pozdrawiam wszystkich lubiących stolicę naszą....

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 15.03.2014 16:07

Grace, to niesamowite: kiedyś, wpadłem tam niechcący na pewną blondynkę i rozsypałem pączki.
Wtedy nie miałem brody, za to, nie uwierzysz, bujne włosy aż do ramion. Nie byłaś to czasem Ty?? ;))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 14:10

Tak tylko przybliżyłam info na temat Huty, bo nie każdy wie jakie były jej losy. Jeśli chodzi o kluby w Warszawie, to sama nie wiem ile ich w tej chwili jest i ile powstało w ostatnich latach.Jest to również nowość dla mnie :))))
Pozdrawiam Grażynko.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.03.2014 13:49

Aniu, ja wiem, co to jest Huta Warszawa - zaklad, ktorego przejecie obserwowalam,
mialam na mysli fakt, ze nie znam takich klubow w Warszawie:) To zupelna nowosc dla mnie...
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 13:43

przemyslaw
achernar-51
Oglądając galerię można posłuchać piosenki, która przypomni dawne czasy:
http://www.youtube.com/watch?v=DTo3Nag4kR4

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 13:39

grace - Grażynko, ja mieszkam w Warszawie od zawsze i jest to Żoliborz (Bielany). Dwa razy zmieniałam miejsce zamieszkania. W latach 1974-76 (ulica Mickiewicza przy pl. Wilsona) i 1977-80 (Sienna 66, przy Złotej). Wróciłam na Bielany i tak jest do dziś.Jeśli chodzi o Hutę Warszawa, to nie jest to miejsce, o którym pewnie myślisz. Huta Warszawa jako zakład przemysłowy. Huta to praktycznie obszar wyznaczony przez ogrodzenie Huty Warszawa, zlokalizowanej pomiędzy Wólką Weglową a Wawrzyszewem i Wrzecionem, a Młocinami i Radiowem.1952–1954: rozpoczęcie budowy Huty Warszawa. 1992: umowa joint venture z włoskim Koncernem Lucchini; powstaje Huta Lucchini Warszawa Sp. z o.o.2005: przejęcie Huty Lucchini Warszawa przez koncern Arcelor i powstaje Arcelor Huta Warszawa.2006: fuzja koncernów Arcelor i Mittal.Powstaje ArcelorMittal Warszawa. Natomiast zdjęcie Huta Warszawa, to Klub Huta Warszawa na ulicy Przeskok. Bollywood mieści się w tym samym budynku. Tak Grażynko zmienia się nasza stolica z dnia na dzień.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 13:26

achernar-51 - Ja Warszawę "znam" od urodzenia, a rzeczywiście jej nie znam do końca. Wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie i w takim tempie, że sama nie nadążam. Zdjęcia zrobione "dziś", okazują się za kilka dni lub tygodni, zdjęciami archiwalnymi. Myślę o galerii:ARCHIWUM WARSZAWY. Będą to oczywiście kolaże; było i jest. Taka galeria wymaga czasu i wielkiej pracy, ale może się zmobilizuję i zrobię. Myślę, że znajdzie odbiorców.
Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.03.2014 12:58

Przemyslawie...a ja przy Zlotej mieszkalam od urodzenia, chyba kolo mnie kupowales ciastka:)
Afrodyto, w ogole nie poznaje Warszawy... Huta Warszawa? Bollywood??? Niesamowite:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 15.03.2014 11:58

Na Złotej, co miesiąc po wypłacie, kupowałem u Blickle'go ciastka...;))

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5733) dodano 15.03.2014 11:52

Choć Warszawę znam dość dobrze, bo to moje rodzinne miasto, to bardzo lubię ją zwiedzać w Twoim towarzystwie. Podoba mi się, że pokazujesz wiele szczegółów, które zazwyczaj mija się bez zwracania na nie uwagi. Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 15.03.2014 11:36

Przemku, każdą galerię robię "dla kogoś". Więc tę, mogę dedykować Tobie :))
Pamiętam jak kiedyś grace zareagowała na galerię, gzie była ulica Złota, Sienna i okolice. Zawsze znajdzie się odbiorca związany z jakimś miejscem. Tym bardziej jest mi przyjemnie, że powędrowałam Twoimi rewirami.
Pozdrawiam serdecznie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 14.03.2014 23:26

Czy Ty robiłaś tę galerię dla mnie?? :))
Jasna, Świętokrzyska, Kredytowa, Plac Powstańców, Ogród Saski - tu, w pobliżu, na Mazowieckiej mieszkałem!
Codziennie krążyłem w tych rewirach...
Dziękuję i pozdrawiam!
:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!