m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Na podejściu do lądowania na lotnisku Barajas w Madrycie. Przed lądowaniem w Madrycie przelatujemy nad jakimś sztucznym zbiornikiem wodnym. Krajobraz Mesety Iberyjskiej w okolicach Madrytu - tuż przed lądowaniem na lotnisku Barajas. Jedna z ulic w centrum starej części Madrytu. Pałac Królewski w Madrycie, zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona (1683-1746). Zaprojektowany w stylu barokowym przez włoskiego architekta Filippo Juvarrę (1676-1736). Po jego śmierci, prace kontynuował Giovanni Battista Sacchetti (1690-1764). Wnętrza i otoczenie utrzymane są w stylu rokoko i klasycystycznym. Jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii, chociaż król Juan Carlos I mieszka obecnie w mniejszym Palacio de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu. Pałac usytuowany jest na wysokim brzegu rzeki Manzanares. Elewacje zdobią ryzality, a widoczna kopuła przykrywa królewską kaplicę. Calle Gran Via jest jedną z głównych ulic Madrytu. Uznawana jest za najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta. Znajduje się tu wiele sklepów, kin, teatrów, restauracji i hoteli. Łączy Calle de Alcalá z Plaza de España.
Plac Puerta del Sol leży obecnie w samym centrum Madrytu, ale w XV wieku był jednym z wjazdów do miasta, położonym w jego murach (stąd nazwa: Puerta del Sol - Brama Słońca). Na placu znajduje się pomnik Karola III Burbona (1716-1788) i statua niedźwiedzia, wspinającego się na drzewo truskawkowe - symbol Madrytu. Przed budynkiem poczty położony jest tzw. kilometr zerowy, punkt od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu. Na placu znajduje się także widoczna na zdjęciu reklama - neon Tio Pepe, jedna z najstarszych w mieście, wpisana do rejestru zabytków. Madryckie Museo del Prado to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII (1784-1833) na prośbę jego drugiej żony - Marii Izabeli Braganza (1797-1818). Mieści się w klasycystycznym budynku, zbudowanym w roku 1785 według projektu Juana Antonio de Villanueva y de Montes (1739-1811). Można tu obejrzeć dzieła takich artystów jak: Bartolomé Bermejo, Pedro Berruguete, Alonso Sánchez Coello, El Greco, José de Ribera, Francisco de Zurbarán, Bartolomé Esteban Pérez Murillo, Alonso Cano, Diego Velázquez, Francisco Goya, Pablo Picasso. Jeden z placyków w centrum Madrytu. Niestety, jego nazwa uleciała mi z pamięci. Don Quijote i Sancho Pansa - fragment pomnika Miguela de Cervantes y Saavedra (1547-1616) na Plaza de España, który jest jednym z najbardziej znanych i reprezentacyjnych placów w Madrycie. Widoczny na zdjęciu pomnik, autorstwa rzeźbiarza Lorenzo Coullaut Valera (1876-1932) i architektów Rafaela Martíneza Zapatero i Pedro Muguruza Otaño (1893-1952) odsłonięto w 1929 roku. Na tym placu Francuzi rozstrzelali część z powstańców madryckich 1808 roku, co uwiecznił słynny obraz Goyi. Z tyłu za pomnikiem widoczny jest Edificio de España - zbudowany w 1948 roku 107-metrowy wieżowiec. Toledo jest malowniczo położone nad Tagiem - najdłuższą rzeką Półwyspu Iberyjskiego. Fragment toledańskiej starówki.
Renesansowy Szpital św. Krzyża (Hospital de Santa Cruz) w Toledo. Pochodzi z XVI wieku, a inicjatorem jego budowy jako sierocińca był w końcu XV wieku kardynał Pedro González de Mendoza (1428-1495). Prace rozpoczęli architekci Antón i Enrique Egas (1455-1534), a po nich kontynuował je Alonso de Covarrubias (1488-1570). Szpital nie ma w pełni renesansowego charakteru - widoczne są także elementy architektury gotyckiej. Obecnie mieści się w nim muzeum, będące drugą pod względem ważności (po Prado w Madrycie) galerią malarstwa hiszpańskiego. W Toledo znajduje się, jak wielu twierdzi, najpiękniejsza katedra Hiszpanii - Catedral Primada Santa María de Toledo - niewielka, ale niezwykle urocza. Budowana była przez ponad 250 lat (w latach 1227-1493) na miejscu świątyni, wzniesionej w VI wieku przez pierwszego biskupa Toledo - św. Eugeniusza i wybudowanego później przez muzułmanów meczetu. Decyzję o budowie katedry podjął po blisko 140 latach od rekonkwisty Toledo arcybiskup Rodrigo Jimenez de Rada (ok. 1170-1247). Architektura świątyni jest wzorowana na katedrach francuskich i katedrze w Burgos. Toledańskie dachy. Widoczny jest kościół jezuitów p.w. św. Ildefonsa. Jezuici przybyli do Toledo w roku 1557. W roku 1569 rozpoczęli budowę kościoła na gruncie, którego właścicielem był Juan Hurtado de Mendoza Rojas y Guzmán, piąty hrabia Orgaz. Nie jest znane nazwisko architekta. Budowa świątyni trwała około 150 lat. Projektantem wież i fasady był Bartolomé Zumbigo y Salcedo, natomiast prace rzeźbiarskie są w dużym stopniu dziełem Germána Lópeza. Imponująca półkolista kopuła świątyni jest widoczna z daleka, a jej wysokość niemal dorównuje wysokości katedry i zamku Alkazar. Alkazar w Toledo jest twierdzą, wzniesioną w XI wieku. Obecny wygląd uzyskał za czasów Karola V Habsburga (1500-1558). Głównym architektem był Alonso de Covarrubias (1488-1570). W czasie wojny domowej w 1936 roku Alkazar zasłynął z bohaterskiej obrony żołnierzy frankistowskich, dowodzonych przez pułkownika José Ituarte Moscardó (1878-1956). W trakcie dwumiesięcznego oblężenia, Alkazar został niemal całkowicie zniszczony. Odbudowany, mieści obecnie muzeum. Widoczny na pierwszym planie most, to słynny warowny most Alcantara, zbudowany w okresie panowania Arabów w 866 roku. Uliczka toledańskiej starówki. W głębi widoczna jest katedra NMP (Catedral Primada Santa María de Toledo). Uliczka toledańskiej starówki.
Uliczka toledańskiej starówki - sklep z wyrobami miejscowej ceramiki. Katedra (Catedral Primada Santa María de Toledo). Jest to pięcionawowa świątynia z transeptem. Pierwszym jej budowniczym był niejaki mistrz Marcin, pochodzący z Francji. Jego sukcesorem był Pedro Pérez, a po jego śmierci w roku 1291 pracami kierowało kilku mistrzów, między innymi Rodrigo Alfonso i Alvar Martínez. Prace zostały ukończone w XV wieku pod kierownictwem flamandzkiego budowniczego Hannequina z Brukseli (?-1494). Choć architektura świątyni jest inspirowana francuskim gotykiem, to są w niej widoczne również elementy miejscowego stylu mudéjar. Kościół i klasztor p.w. św. Jana Ewangelisty (tzw. San Juan de los Reyes) z XV-XVI wieku. Zbudowany w stylu izabelińskim, początkowo miał zostać miejscem pochówku Królów Katolickich. Zamiar zmieniono po zdobyciu przez nich Granady. Nawy i transept kościoła zostały wzniesione przez architekta królewskiego Juana Guasa (ok. 1430-1496). W krużgankach klasztoru San Juan de los Reyes. Uliczka toledańskiej starówki. Na ulicach toledańskiej starówki. Za budynkami widoczne wieże ratusza (Ayuntamiento), zbudowanego w XVI-XVII wieku wg projektu Juana Bautisty de Herrery (1530-1597). Przy jego budowie pracowali także Nicolás de Vergara el Mozo (1540-1606), Juan Bautista Monegro i Jorge Manuel Theotocópuli (1578-1631), syn słynnego El Greca. Wieże przykryto hełmami w 1703 roku.
Kościół św. Andrzeja (Iglesia de San Andrés). Świątynia jest połączeniem różnych stylów architektonicznych. Korzeniami sięga do czasów wizygockich (V-VIII wiek), z którego to okresu pochodzą niektóre detale architektoniczne (kolumny, kapitele, pilastry). Później, w czasie panowania arabskiego była zamieniona na meczet. Po rekonkwiście dokonano przebudowy w stylu gotyckim. Warto zwrócić uwagę na unikalny portal w stylu almohadzkim, a wewnątrz - na XIII-wieczny nagrobek Alfonso Péreza w stylu mudéjar oraz piękny ołtarz autorstwa Juana de Borgoña (ok. 1494-1536) i Francisca de Comontes. Na drugim planie zdjęcia widoczny jest zamek San Servando (Castillo de San Servando). Usytuowany na nadrzecznej równinie, strzegł drogi z Toledo na południe. Pochodzi z czasów muzułmańskich. Kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany. Był siedzibą zakonnej wspólnoty kluniackiej, która opuściła go przed podejmowanymi przez Almorawidów próbami odbicia Toledo z rąk chrześcijan. Później znajdował się w rękach templariuszy. Po bitwie pod Las Navas de Tolosa w 1212 roku, utracił charakter twierdzy granicznej oraz znaczenie obronne i popadł w zapomnienie i ruinę. W roku 1945 urządzono w nim internat.

najbliższe galerie:

 
Madryt od zmierzchu do świtu
1pix użytkownik labcio odległość 0 km 1pix
Madryt, Hiszpania
1pix użytkownik mirecki odległość 0 km 1pix
Życie jak w Madrycie - KILOMETR ZERO
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Życie jak w Madrycie - PLAZA MAYOR
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Hiszpania - Madryt
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Życie jak w Madrycie - PARĘ ULICZEK JESZCZE
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.02.2017 11:56

w 82 r. to ja nigdzie nie podróżowałem :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 19.03.2014 23:27

Harmony - dziękuję za wizytę.
Afrodyta - też dziękuję, no i czekam na Twoją relację z Toledo.

Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 18.03.2014 21:26

Znów przyjemnie było przenieść się dzięki Tobie w czasie. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.03.2014 21:25

Obejrzałam z przyjemnością :)) Dzięki za Toledo. Jeśli chodzi zdj.1-3 mam identyczne :))) Zapewne ukażą się w jakiejś galerii z cyklu pokochaj niebo. Toledo mnie zachwyca i jeśli będę miała okazję powtórzyć pobyt w tym miejscu, to na pewno z tego skorzystam.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!