m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pałac Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Plac Bankowy (w latach 1951-1989 plac Dzierżyńskiego) - jeden z głównych placów Warszawy.Powstał w 1825 za czasów Królestwa Polskiego, jako plac reprezentacyjny, przy którym mieściły się budynki ważnych instytucji państwa. Obecnie plac Bankowy zaczyna się przy skrzyżowaniu alei „Solidarności”, ulicy Marszałkowskiej i gen. Andersa, natomiast kończy się przy wlocie ulic Senatorskiej i Elektoralnej. W czasie PRL-u, w latach 1951-1989 stał tu pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, a plac nosił jego imię.W 1991 roku przy placu stanął jeden z najbardziej charakterystycznych warszawskich wysokościowców - Błękitny Wieżowiec Między Bankiem Polskim, a Pałacem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu stoi jeszcze dawny Pałac Ministra Skarbu również przebudowany w owym czasie przez Antonia Corazziego. Obecnie przed Pałacem stoi pomnik Juliusza Słowackiego dłuta Edwarda Wittiga. Na placu Bankowym, przy ul. Elektoralnej stoi zaokrąglony budynek dawnej Giełdy i Banku Polskiego. Autorem projektu był Antonio Corazzi. Budynek powstał w 1828 r. po 3-letniej budowie. W 1830 r. na fasadzie obiektu zainstalowano zegar oraz termograf, pokazujący temperaturę powietrza. Dawniej Hotel Saski, Pl. Bankowy1/ Elektoralna 2.Pusty od ponad dekady budynek hotelu przy pl. Bankowym zyskał nowe życie. Po kapitalnym remoncie i rozbudowie stał się luksusowym biurowcem klasy A. Inwestycję prowadzi Michał Borowski, były naczelny architekt Warszawy. W pobliżu placu znajduje się stacja metra A15 Ratusz Arsenał.Błękitny Wieżowiec stoi dokładnie w tym samym miejscu, gdzie stała Wielka Synagoga.Pod koniec XX wieku nazwę Tłomackie nadano zaułkowi na tyłach Błękitnego Wieżowca łączącemu al. Solidarności z ul. Corazziego, prostopadłemu do historycznej ulicy.
Żydowski Instytut Historyczny.Tradycyjna nazwa ulicy - Tłomackie została przywrócona pod koniec XX wieku po kilkudziesięciu latach nieobecności na planach Warszawy. Pojawiła się w XVIII wieku, najpierw w przekazie ustnym. Tak nazywano tereny jurydyki założonej przez starostę Eustachego Potockiego na wykupionym fragmencie Leszna. Ulica Tłomackie w Warszawie - obecnie ulica między al. „Solidarności” i ul. Antonia Corazziego, dawniej ulica łącząca Bielańską i Leszno. Nazwa «na Tłomackiem» pochodzi od miejscowości Tłumacz, skąd wywodziła się rodzina Potockiego. Zanim zaczęto zapisywać tę nazwę, przymiotnik tłumacki w ścieśnionej formie tłómacki, utrwalił się jako tłomacki. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (ŻIH) z siedzibą w Warszawie zajmuje się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce. W latach 1994-2008 formalnie funkcjonował jako państwowy Instytut Naukowo-Badawczy, jedyna w Polsce państwowa placówka naukowa związana z mniejszością narodową. Wielka Synagoga. Od 1 stycznia 2009 roku instytut nosi imię Emanuela Ringelbluma i ma status państwowej instytucji kultury.Instytut został założony w 1947 roku w wyniku przekształcenia Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej działającej przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich w Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które przejęło jej zbiory i zadania. Instytut nawiązuje do tradycji Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej powołanych w 1928 roku, a w których to budynku z 1936 roku znajduje się obecna siedziba ŻIH.
Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego posiada największy zbiór judaików w kraju, na które składają się przedmioty użytkowe, religijne oraz przedmioty pochodzące z obozów zagłady i gett. Najciekawsze obiekty zostały zaprezentowane na stałych wystawach m.in. Getto warszawskie 15 listopada 1940 - 16 maja 1943 oraz Wnętrze synagogi. Muzeum posiada dużą kolekcję malarstwa, grafiki i rzeźby artystów żydowskich, takich jak Roman Kramsztyk, Maurycy Gottlieb, Henryk Kuna czy Alina Szapocznikow. W większości zostały one przekazane przez działaczy Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych. Tablice ku czci dr Emanuela Ringelbluma Biblioteka jako jedyna w Polsce prowadzi katalog książek także w językach jidysz i hebrajskim, bez transliteracji na alfabet łaciński. W połowie XIX wieku kamienice w tych okolicach przypisane były do ulicy Bielańskiej, a tylko dla dokładniejszej lokalizacji dopisywano na Tłomackiem.  Wyraźnie oddzielona od Bielańskiej ulica pod nazwą Tłomacka widnieje na planie z 1879 roku.Ulica Bielańska w Warszawie - jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ulicy Senatorskiej do ul. Długiej.
Bank Polski Redutana rogu Bielańskiej i Daniłowiczowskiej. Podczas bombardowań w roku 1944 częściowo zburzone zostały niemal wszystkie obiekty przy ulicy. Szczególnie ciężkie walki w dniach powstania stoczono o gmach Banku Państwa, ostatecznie zbombardowany - stąd funkcjonujące powszechnie określenie Reduta Bank Polski. Od listopada 1940 do marca 1942 krótki odcinek nieparzystej strony ulicy Bielańskiej stanowił wschodnią granicę warszawskiego getta, co upamiętnia jeden z pomników granic getta. 26 marca 1943 u zbiegu Bielańskiej, Długiej i Nalewek miała miejsce akcja pod Arsenałem. 13 wrzesień 2012 r odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Ulica Bielańska, widok w stronę placu teatralnego. Dom pod Królami.Kamienica swą nazwę zawdzięcza popiersiom władców Polski umieszczonych na elewacji.Budynek wzniesiony w latach 1616-1624 jako rezydencja podskarbiego koronnego Mikołaja Daniłowicza z Żurowa. W 1736 roku został kupiony przez kanclerza wielkiego koronnego bp Andrzeja Załuskiego, który umieścił tu zbiory biblioteczne swojego brata Józefa. W 1747 roku otwarto tutaj słynną Bibliotekę Załuskich, jedną z pierwszych publicznych bibliotek w Europie. W XIX wieku właścicielem budynku został Stanisław Nowakowski. Odkrył on w piwnicy fryz z popiersiami królów i książąt polskich, na który składało się 29 rzeźb - od Mieszka I do Zygmunta III Wazy. Nowakowski dorobił brakujące i wyeksponował je na zewnątrz budynku. W 1900 roku pałac nazwano Domem Pod Królami. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałac Przebendowskich. Muzeum powstałe 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Muzeum ma swoją siedzibę w Warszawie w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczący się przy al. „Solidarności” Wracamy w stronę Placu Bankowego. Zmieniamy kierunek zwiedzania od strony ulicy Senatorskiej.
A w tym miejscu należałoby napisać :Warszawa, której już nie ma.Pałac Błękitny (Zamoyskich) - mieści się przy ul. Senatorskiej 37 w Warszawie.Jeszcze przed laty mieściła się tu dyrekcja MZK. W 1939 został częściowo zniszczony. Ocalone przedmioty i zbiory biblioteczne zostały wywiezione przez Niemców, bądź spłonęły. W 1948 - 50 został odbudowany według projektu Bruna Zborowskiego. W latach 1958-1997 w Pałacu Błękitnym mieściła się siedziba Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej. Pałac był w ostatnich latach siedzibą warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. Po drugiej stronie ulicy Senatorskiej mieści się Siedziba ambasady w warszawskim pałacu Mniszchów Po II wojnie światowej stosunki reaktywowano w 1945. W 1957 podniesiono rangę przedstawicielstw do szczebla ambasad. Od 1962 ambasada mieści się w odbudowanym przez władze Belgii pałacu Mniszchów przy ul. Senatorskiej 34.
Kościół św. Antoniego Padewskiego znajduje się na warszawskim Śródmieściu przy ulicy Senatorskiej 31/33. Pałac Jabłonowskich, zlokalizowany w Śródmieściu przy placu Teatralnym pod adresem ul. Senatorska 14/16, wzniesiony w XVIII wieku, rozebrany przez władze komunistyczne w 1952 roku i przykryty brukiem, zrekonstruowany wg projektu Lecha Klajnerta w 1997 roku. Plac Teatralny - rozległy plac w Warszawie, rozpostarty pomiędzy fasadą Teatru Wielkiego a ulicą Senatorską. Teatr Wielki zbudowany został w latach 1825-1833. Zaprojektował go architekt Antonio Corazzi. Teatr zniszczony w latach 1939-1945 został odbudowany dzięki wsparciu całego narodu przy udziale Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Nową formę gmachu Teatru Wielkiego zaprojektował architekt Bohdan Pniewski.Teatr Wielki został otwarty 19 listopada 1965 roku.
Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie - budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego. W miejscu, gdzie dziś stoi Teatr Wielki kiedyś stał kompleks handlowo-usługowy i hotel dla kupców - Marywil (powstał on za czasów Jana III Sobieskiego, a nazwa pochodzi od imienia sławnej żony króla - Marysieńki). Warszawa z pewnością posiada niezliczoną liczbę miejsc z rozbudowaną siecią podziemnych korytarzy, nigdy w pełni nie poznanych i zagadkowych. W jednym z takich miejsc, w podziemiach Opery Narodowej Teatru Wielkiego mieści się Opera Club. Ekskluzywny lokal utrzymany w klimacie orientalnym, pachnący kadzidłami, nasycony intrygującą tajemniczością Dalekiego Wschodu. Tutaj w piątkowe i sobotnie wieczory odbywają się imprezy przy muzyce klubowej granej przez najlepszych warszawskich DJ-ów a także tworzonej na żywo muzyce instrumentalnej.Jedną z największych atrakcji klubu jest chiński teatr cieni znajdujący się w centralnym punkcie sali. Jedna z wielu Tablic Tchorka, znajdujących się w całej Warszawie na ścianie obok Opera Club
Pomnik Stanisława Moniuszki znajduje się przed bocznym skrzydłem Teatru Wielkiego na placu Teatralnym od ulicy Moliera. Na fasadzie Teatru Wielkiego w Warszawie, 177 lat od powstania projektu, została zamontowana Kwadryga Apollina.Uroczyste odsłonięcie rzeźby Kwadrygi Apollina odbyło się w dniu Święta Konstytucji, 3 maja 2002 r. o godzinie 13 na Placu Teatralnym. Było to widowisko z udziałem artystów Teatru Wielkiego. Pomnik Wojciecha Bogusławskiego został ufundowany przez Związek Artystów Scen Polskich i wzniesiony przed bocznym skrzydłem Teatru Wielkiego na placu Teatralnym od ulicy Wierzbowej. Obecnie Opera Narodowa to jeden z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie stolicy i Polski, dysponuje największą sceną operową świata - o całkowitej szerokości 36,5 m, głębokości 57,6 m i wysokości 34,4 m. Z łatwością mogłaby pomieścić mediolańską La Scalę.  Teatr Wielki jest najbardziej reprezentacyjnym teatrem operowym w Polsce, gdyż odbywają się w nim bardzo ważne uroczystości, związane z historią Polski, jak i historią teatru. Północna pierzeja placu Teatralnego z odbudowanym Pałacem Jabłonowskich.
Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła - usytuowany w dzielnicy Śródmieście przy placu Teatralnym jest oficjalną świątynią środowisk twórczych. Pod względem powierzchni jest to najmniejszy kościół w stolicy. W środku znajdują się relikwie św. Alberta, św. Andrzeja, a także św. Jana Ewangelisty, który był jednocześnie apostołem. 23 marca 2008 w Kaplicy Grobu Pańskiego podczas nabożeństwa w dniu Niedzieli Wielkanocnej doszło do wybuchu pożaru. Spłonęły dekoracje oraz kilka obrazów. Uszkodzone zostały też tynki.Obecnie kościół jest odrestaurowany. C.d. w części II.Pl. Bankowy i okolice.

najbliższe galerie:

 
Warszawa - Ogrody jesieni
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
WARSZAWA W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE 2014 ROK
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Orszak Trzech Króli - suplement
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawa - pożytki płynące z podróży służbowych
1pix użytkownik walizka odległość 0 km 1pix
Warszawa - 2014 cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa 16 - Ogród Saski,  Plac Teatralny, Plac Bankowy
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 26.01.2017 21:54

no to wieczorkiem przy kawuni pozwiedzałem sobie fajnie Warszawę :)
Pozdrawiam serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 19.03.2014 01:15

harmony - Niestety Nie :( i nie ubolewam nad tym, ponieważ robię to z przyjemnością. To moje miasto z dziada, pradziada i cieszę się, że podniosło się z gruzów i wygląda coraz ładniej.Ja go nie promuję, ja go prezentuję :)
Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 18.03.2014 21:34

Afrodyty, czy ktoś Tobie płaci za promocję Warszawy ;) Jeśli nie, to powinien :) Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.03.2014 21:21

tereza - Dziękuję Teresko. Przygotowanie takiej galerii jest naprawdę bardzo wyczerpujące i wymaga dużego nakładu pracy.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.03.2014 21:20

achernar-51 - Dziękuję. Bardzo lubię oglądać galerie z Warszawy, widziane innym okiem. Bardzo mnie inspirują. Jutro będzie druga część Pl. Bankowego i zrobię troszkę przerwy w zwiedzaniu Warszawy.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 18.03.2014 20:51

Dziękuję za kolejną warszawską galerię. Ja też w najbliższym czasie "wrzucę" coś z Warszawy, ale choć niektóre obiekty będą te same, to w większości wypadków będziemy się uzupełniać. Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 18.03.2014 18:38

Robisz świetną robotę.Jestem pełna podziwu.Zdaję sobie sprawę ile to wymaga pracy i czasu.Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!