m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dzisiejszy spacer rozpoczniemy od ulicy Andersa z widokiem na Intraco, które znajduje się u zbiegu ulic Stawki i gen. Władysława Andersa(dawniej Marcelego Nowotki). Po przeciwnej stronie Intraco stoi wieżowiec North Gate. Dojeżdżając do Pl. Bankowego po prawej stronie mijamy przy ul. Nowolipie 2, Pałac Mostowskich, który sąsiaduje z najbardziej charakterystycznym budynkiem na Muranowie, z Łukiem Triumfalnym. Fontanna na skwerze Baonu AK Wigry i kino Muranów przy ul. Andersa 1 od wschodniej strony Muranowa. Zbudowana została w 1866 wg proj. Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego z rzeźbami Leonarda Marconiego jako część pierwszego systemu kanalizacji w Warszawie. Patrząc w prawo od Pl. Bankowego na ulicy Al. Solidarności znajdujemy Zbór kalwinów, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP - chrześcijański kościół protestancki. Centralnie na placu Bankowym widzimy Kamienicę Kosseckiej.Kamienica Kosseckiej została zniszczona w czasie wojny. Odbudowano ją w latach 1947-1950 z przeznaczeniem na hotel, który otrzymał nazwę Saski. Hotel ten działał do lat 90. XX w. Został zamknięty ze względu na zły stan techniczny. Po sprzedaży budynku planowano jego wyburzenie. Zrezygnowano jednak z tych zamiarów na rzecz adaptacji zabytkowego obiektu na ekskluzywny biurowiec.
Przechodzimy na drugą stronę, mijamy Błękitny wieżowiec i dochodzimy do Arsenału. Arsenał Królewski w Warszawie - gmach dawnego arsenału znajdujący się przy ulicy Długiej 52 w Warszawie.Arsenał był kilkukrotnie świadkiem ważnych wydarzeń z polskiej historii. W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku ludność Warszawy zdobyła budynek, wspierając tym samym rozpoczynające się powstanie listopadowe, zaś 26 marca 1943 miała tu miejsce najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów, znana jako akcja pod Arsenałem. Warszawski arsenał, czyli królewski magazyn broni, to wczesnobarokowy, dwukondygnacyjny budynek w formie zamkniętego czworoboku o wymiarach 64 na 83 metry, z obszernym wewnętrznym dziedzińcem. Gmach ten wzniesiony został w latach 1638−1643 z rozkazu króla Władysława IV. Budową kierowali kolejno Paweł Grodzicki i Krzysztof Arciszewski. W swojej niemal czterystuletniej historii był jeszcze wielokrotnie przebudowywany: w latach 1752−54 (według projektu Jana Zygmunta Deybla lub Joachima Daniela Jaucha), 1779−82, 1822 (przez Wilhelma Mintera), 1832-1835 (przebudowa na więzienie) i 1935−1938 (przez Biuro Budowlane T. Czosnowski i Ska) − usunięcie z gmachu więzienia i adaptacja na potrzeby Archiwum Miejskiego Warszawy, przywracająca w dużej części pierwotny wygląd.W połowie XVII wieku w Arsenale przechowywano ok. 100 dział oraz broń ręczną. We wrześniu 1655 budynek został zdobyty przez Szwedów. W 1702 został częściowo zniszczony wskutek wybuchu prochu wywołanego uderzeniem pioruna. W 1808 roku książę Józef Poniatowski zorganizował w warszawskim Arsenale Królewskim Szkołę Artylerii oraz Saperów Księstwa Warszawskiego Gmach został zniszczony przez Niemców po powstaniu warszawskim w 1944.
W latach 1948-50 Arsenał został odbudowany według projektu Bruno Zborowskiego Od 1959 jest siedzibą Państwowego Muzeum Archeologicznego.
W 1965 gmach Arsenału został wpisany do rejestru zabytków pod nr 87.
31 sierpnia 2006 Rada Warszawy podjęła uchwałę o zmianie nazwy stacji warszawskiego metra Ratusz na Ratusz Arsenał Pomnik Bitwy o Monte Cassino, zlokalizowany na skwerze pomiędzy ul. gen. Andersa a bramą Ogrodu Krasińskich na osi wejścia do Państwowego Muzeum Archeologicznego w warszawskim Arsenale. Pomnik przedstawia bezgłową Nike ze śladami walki i okaleczenia, w formie dwunastometrowej kolumny. W podstawie pomnika widać wzgórze przykryte całunem, postać Matki Boskiej i porozrzucane hełmy. Na dwumetrowym cokole, na którym widnieje Krzyż Monte Cassino, umieszczono też pod całunem urnę z prochami bohaterów. Oprócz tego na cokole wyrzeźbiono godła pięciu polskich jednostek, które brały udział w bitwie. Ogród Krasińskich - park miejski o powierzchni 11,8 hektara położony na Muranowie w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Andersa, Świętojerską, placem Krasińskich, Długą i Bohaterów Getta. Po II wojnie światowej park został odnowiony i powiększony do prawie 12 hektarów, między innymi o tereny uwolnione przez przesuniętą ul. Świętojerską, zlikwidowaną ul. Nalewki (dziś istnieje jej dawny odcinek znany jako ul. Bohaterów Getta) oraz rozebrane ruiny zabudowy w rejonie Barokowej i Długiej. Rozebrano także ogrodzenie, choć zachowano dawną bramę wejściową od strony zachodniej. W 1965 roku park uznano za obiekt zabytkowy, a w 1994 roku za pomnik historii.
Renowację Ogrodu rozpoczęto w 2012 roku, od wyremontowania bramy wejściowej od strony Bohaterów Getta.Ogród ponownie ogrodzono.Na początku 2013 roku w ramach prac wycięto ponad 300 z 926 drzew, co spotkało się z protestem mieszkańców Warszawy. Pod koniec 2013 roku w północnej części parku rozpoczęły się również poszukiwania trzeciej części Archiwum Ringelbluma, w ramach pierwszych prac archeolodzy odkryli piwnice kamienicy przy ul. Świętojerskiej 40, w której znaleziono szczątki trzech osób, a także przedmioty codziennego użytku - naczynia, sztućce, torebki, materiały krawieckie, a także porzucone garnki z jedzeniem. Elewacja ogrodowa pałacu Krasińskich.Elewacja frontowa pałacu skierowana jest na plac Krasińskich (dawny dziedziniec pałacowy), dokładnie na wprost nowoczesnego gmachu Sądu Najwyższego.Zespół pałacowy jest jednym z najokazalszych założeń entre cour et jardin w Warszawie. Skwer przed Ogrodem Krasińskich.Kamień upamiętniający Powstanie Narodowe 29 listopada 1830 roku. Widok na ulicę Andersa w stronę Anielewicza.Ulica Mordechaja Anielewicza, ulica warszawskiego Muranowa, biegnąca od ul. gen. W. Andersa do ul. E. Gibalskiego. Ulica Andersa z widokiem na Plac Bankowy.
po przeciwnej stronie ulicy,na skwerze przy ul.Andersa na Muranowie, stoi Pomnik Żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego, nazywany także Pomnikiem Żołnierzy 1 Armii WP lub Pomnikiem Żołnierza. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 października 1963 roku w 20 rocznicę bitwy pod Lenino. Rzeźba o wysokości 8 metrów wykonana w granicie przedstawia żołnierza LWP w mundurze i hełmie na głowie, z pistoletem maszynowym na piersi. Na cokole pomnika znalazł się napis: 1943 - Lenino, Warszawa, Kołobrzeg, Berlin - 1945 opisujący szlak bojowy żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Pałac Mostowskich (Hilzenów) - pierwszy zrekonstruowany budynek po wojnie na placu Bankowym, stojący przy ul. Nowolipie 2, obecnie siedziba Komendy Stołecznej Policji. Historia pałacu Mostowskich zaczyna się za czasów króla Augusta III. Ok. 1735 stanął piętrowy dwór z trzyokienną fasadą i z bocznymi oficynami dziedzińcowymi, których właścicielem był Jan Zygmunt Deybel (architekt Warszawy pierwszej połowy XVIII w.). Po 1750 dwór ten (w tamtych czasach kolejno własność biskupów wileńskich Adama Ponińskiego i Adama Brzostowskiego) został przekształcony w pałac, poprzez podwyższenie go i dodanie dwóch skrzydeł z boku. Wschodnie było szersze, murowane i jednopiętrowe, a zachodnie - drewniane i parterowe. W latach 2005-2006 przeprowadzono remont elewacji, na dachach położono nową, miedzianą blachę. Na attyce przywrócono orła z 1823 bez sztandarów. Południowa oficyna poprzeczna jest w całości budynkiem powojennym, wystawionym na nowych fundamentach. Poprzeczna oficyna została natomiast odbudowana na oryginalnych fundamentach. Pierwotny wygląd attyki zastąpił wieniec laurowy. Tak wygląda nocą.
Kamienica Petyskusa, zabytkowa kamienica na rogu ulic: Senatorskiej (nr 27) i Wierzbowej (nr 11) w Warszawie.Mijając ulicę Senatorską, którą przedstawiłam w poprzedniej galerii, dochodzimy od strony Placu Teatralnego do ulicy Wierzbowej.Kamienica jest wpisana do rejestru zabytków. Idąc ulicą Wierzbową mijamy ulicę Niecałą... Można też rzucić okiem na naśladujący formy historyczne dom nr 5/7 - w jego poprzedniku podczas pobytu w stolicy (w 1848 r.) mieszkał sławny rosyjski kompozytor Michaił Glinka, a 22 października 1908 r. odbyła się premiera pierwszego polskiego filmu fabularnego (Antoś pierwszy raz w Warszawie). Michał Glinka - narodowy kompozytor rosyjski, mieszkał i tworzył właśnie w tej kamienicy. Dalej na ulicy Wierzbowej, zbliżając się do Teatru Narodowego widzimy kolejną tablicę informującą o premierze filmu fabularnego. Teatr Narodowy, znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Wierzbowej i Aleksandra Fredry.
wzdłuż ulicy Fredry, po przeciwnej stronie ulicy stanęło nowoczesne skrzydło,Metropolitan.Biurowiec wybudowany w 2003, zlokalizowany przy pl. Piłsudskiego na tyłach Teatru Wielkiego. Zrealizowany przez amerykańską firmę Hines. Architektem budynku jest sir Norman Foster. Tu zaczyna się ulica marszałka J. Piłsudskiego. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego. Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie - budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. Widok od strony ulicy Aleksandra Fredry. Plac Piłsudskiego,znajdujący się się w Śródmieściu Warszawy, pomiędzy Ogrodem Saskim a ulicami Moliera, Królewską i Ossolińskich.W głębi Hotel Sofitel, dawniej Victoria. Na pierwszym planie widoczne: Budynek Zachęty,[ Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (zwany potocznie Zachętą), położony w Śródmieściu, przy placu Małachowskiego 3] oraz Kościół Świętej Trójcy [Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego 1]
Pałac Saski wraz z pałacem Brühla został wysadzony przez wycofujących się hitlerowców w 1944. Jedyny istniejący do dzisiaj fragment zachodniej pierzei to powstały w 1925 Grób Nieznanego Żołnierza, początkowo mieścił się on w kolumnadzie pałacu Saskiego. Widok z placu Piłsudskiego.Dwie kamienice: po lewej od ul. Ossolińskich, po prawej od ul.Królewskiej. Ulica Ossolińskich wprowadza turystów z Krakowskiego Przedmieścia do innego charakterystycznego miejsca w stolicy jakim jest Plac Piłsudskiego, przechodzi wzdłuż budynku Metropolitan i łączy się z ulicą Wierzbową. Wracamy w stronę Placu Bankowego ulica Wierzbową. Pierwotna nazwa ulicy (Wierzbowska) pochodzi od nazwiska biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego, który po roku 1666 w sąsiedztwie ulicy, na placu powstałym po wyburzeniu przez Szwedów w roku 1655 klasztoru i drewnianego kościoła karmelitanek bosych reguły św. Teresy, wymurował pałac dla siebie i dom dla dworzan. Pod koniec XVIII wieku nazwa ulicy została przemianowana na Wierzbową. Kamienica Petyskusa, ulica Wierzbowa. Tablica Tchorka. Dwupiętrowa, zwrócona fasadą w stronę placu Teatralnego klasycystyczna kamienica została wzniesiona w latach 1818-1821. Następna Tablica Tchorka, od strony ulicy Senatorskiej.Architektem był Piotr Aigner, zleceniodawcą - dzierżawca loterii Johann Christoph Hartmann Petiscus (zm. 1822), po którym dom należał do jego zięcia Wilhelma Brunweya, następnie zaś do przemysłowca i kolekcjonera Edwarda Neprosa, którego ojciec Karol, mydlarz warszawski, zakupił ją ok.1870 od spadkobierców Brunweya za wysoką sumę 400 000 rubli. Kamienica Petyskusa. Kamienica została poważnie uszkodzona w roku 1944, po czym odbudowana w latach 1948-1950. Fasadę budynku zdobią korynckie pilastry oraz arkady okien i drzwi na parterze.
Tablica umieszczona na budynku przy ulicy Senatorskiej, w miejscu gdzie istniał do 1931 roku, teatr Qui Pro Quo,z którym pracował Marian Hemar. Kamienica Petyskusa. W głębi widoczny błękitny Wieżowiec przy Placu Bankowym i fragment ulicy Senatorskiej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
WARSZAWA - TROCHĘ HISTORII
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
JESZCZE TROSZKĘ ŚWIĄTECZNA - WARSZAWA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Jak wygląda moje miasto nocą?
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Warszawa 17 - Długa,  Miodowa i okolice
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 13- Starówka i Okolice
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Flash Mob 18.00 Plac Zamkowy
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 29.03.2015 22:31

Renowacja Parku Krasińskich wywołała spore kontrowersje, jednak położenie placu zabaw dla dzieci wg mnie jest też niefortunne. Patrząc od Andersa, po lewej jest jeden plac zabaw ulokowany zbyt blisko stawu i centralnego punktu parku. Bardzo mocno szpeci widok, a hałas bywa nie do zniesienia. Trudno odpocząć w parku czując się, jak w ogródku przedszkolnym :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4251) dodano 20.03.2014 01:56

rozmusiaki - Ja na razie skończyłam galerie warszawskie. Teraz Warszawę można oglądać u achernar-51 :)))))
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 19.03.2014 17:26

Ależ szalejesz z tą Warszawką :)))
Pozdrawiam .

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4251) dodano 19.03.2014 15:52

marcin1980 - Dziękuję i zapraszam serdecznie.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4251) dodano 19.03.2014 15:51

nola76 - Ten ogród był ładny kilka lat temu. Wycięli ogrom drzew, porobili beznadziejne alejki, zabrali dzieciom wielki i piękny plac zabaw. Masakra!
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4251) dodano 19.03.2014 15:50

harmony - To wszystko są okolice Placu Bankowego. Poprzednia część obejmowała ulicę Senatorską i Teatr Wielki, a ta w przeciwnym kierunku. Taka jest Warszawa, mniej i bardziej ciekawa.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4251) dodano 19.03.2014 15:48

achernar-51 - Dziękuję. Na razie koniec Warszawy na jakiś czas, ale zapewne wrócę z galeriami, bo mam jeszcze kilka ciekawych miejsc, m.in. Pragę.
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 19.03.2014 14:09

kolejny bardzo udany spacer.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 19.03.2014 11:58

Ładny ten Ogród:)
pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 19.03.2014 08:55

Ta część, jak dla mnie, ciekawsza od poprzedniej, ale to chyba ze względu na miejsca, które pokazałaś. Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5706) dodano 19.03.2014 07:55

Fajnie się zwiedza z Tobą Warszawę, nawet jeśli się ją zna. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!