m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Spacer rozpoczynam od placu - d'Armes. Centrum Starego Miasta. Na placu znajduje się wiele kawiarnianych ogródków. Pogoda jak na początek marca przypomina lato. Na Placu Konstytucji, w centrum Luksemburga. znajduje się pomnik Gëlle Fra. Pomnik Pamięci Gelle Fra dedykowany jest dla tysięcy Luksemburczyków, którzy wstępowali na ochotnika do służby w siłach zbrojnych podczas dwóch wojen światowych.
Niestety plac jest w trakcie remontu i taki widok zastałam. Stąd rozpościera się ładny widok na dolinę Petrusse i most Adolphe.
Most Adolphe nazwany tak od Wielkiego Księcia Adolfa , który panował w Luksemburgu od 1890 do 1905 roku. Most jest w poprzek Doliny Pétrusse. Podobno most ma być restaurowany, a restauracja ma polegać na całkowitym rozebraniu i złożeniu od nowa! Wybudowany jest już most zastępczy. Most Adolphe-Bréck z 1903 roku, z którego rozpościera się fenomenalna panorama na okolicę. ..na wiadukt …..i na trzy wieże Katedry Notre-Dame. Katedra Notre-Dame z XVII wieku znajduje się w centrum miasta. Z wielu stron widoczne są jedynie trzy wieże katedralne. Jej budowę rozpoczęto w 1613 roku. Dominuje styl gotycki, istnieje też wiele elementów renesansowych i barokowych.
Otwarte drzwi zapraszają do środka. Półmrok wypełniający wnętrze katedry ukrywa wspaniałe wnętrze. Jest to świątynia trzynawowa. Wzdłuż każdej z naw, ozdobne kolumny wykończone elementami rzeźbiarskimi. Sufit, ma sklepienie kolebkowe. Pod organami, przedziwna architektura , pomieszanie stylów, dające niesamowity efekt.
 Na gzymsie są małe rzeźby bardzo licznych aniołków. Filary, które podtrzymują strop są od dołu do góry przepięknie rzeźbione. Marmur jest w odcieniu jasnego różu. Prezbiterium jest rozszerzone i ma formę zatoki. W ołtarzu głównym cudowna figura z drzewa lipowego Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. Matka Boża Pocieszycielka Strapionych od 1666 roku jest patronką Luksemburga i Wielkiego Księstwa Luksemburga. Matka Boża trzyma w prawej ręce berło, na którym wisi złoty klucz do miasta i do serc mieszkańców Księstwa. W lewej Dzieciątko Jezus. Świątynia w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej przechodziła różne perypetie. Patronka miasta znalazła schronienie w innym kościele Przepiękne witraże znajdujące się w prezbiterium i transepcie, wspaniale pasują do gotyckiego wnętrza. Są cudowne.
Urzekła mnie również chrzcielnica. Ten ołtarz poświęcony naszemu papieżowi zawładnął moim sercem i jest na pamiątkę pielgrzymki z 16 V 1985 r. Papież spotkał się z osobami chorymi i w podeszłym wieku. Powierzył ich cierpienia i tych, którzy się nimi opiekują Matce Bożej. Luksemburska katedra zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest bardzo piękna, ogromna, bogata w witraże, obrazy, arrasy, rzeźby. Pod sufitem, profilowany ozdobny barokowy gzyms. Panujący półmrok nie pozwalał na ukazanie jej piękna, zaś budynki otaczające ją z zewnątrz nie pozwalały pokazania jej ogromu. Katedra jest piękna i tajemnicza. Nieopodal Katedry znajduje się pomnik bardzo tu cenionej księżnej Charlotte. Księżna w czasie II wojny światowej po przyłączeniu Luxemburga do Rzeszy, stała się ambasadorem
jednego z najaktywniej działających ruchów oporu. Za swoje zasługi odznaczona została najstarszym
i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem Orła Białego. W Luksemburgu jest również czerwony most imienia Charlotte. 

Centrum Europejskie (Kirchberg) z sercem miasta łączy przerzucony wysoko nad płynącą w dole rzeką Alzette most Wielkiej Księżnej Charlotty.
Dzielnica Kirchberg, w której w ostatnich latach wyrósł kompleks futurystycznych biurowców jest ważnym centrum administracyjnym i finansowym. Pałac Wielkich Książąt zbudowany w stylu mauretańskim w 1572 r i sąsiadujący bezpośrednio z Izbą Deputowanych Luksemburga. . Na jego miejscu wcześniej znajdowały się obiekty, które pełniły inne funkcje. Początkowo był tam ratusz miejski, wybudowany prawie całkowicie w stylu renesansowym (do dziś zachowała się część jego oryginalnego frontu), który uległ zniszczeniu na skutek wybuchu prochu. Po jego odbudowaniu oraz upływie kilku lat, od roku 1795, zaczął spełniać funkcję rezydencji najważniejszych osób w kraju. Kościół św. Michała z 987r.
Najstarsza wieża Bramy Św. Michała powstała w 1050 r. To właśnie w niej w czasie Rewolucji Francuskiej była zainstalowana gilotyna. Wewnątrz gotyckie sklepienie oraz barokowy ołtarz.
W pobliżu roztacza się wspaniały widok na …
wiadukt i potężne fortyfikacje górujące nad obu dolinami Opactwo benedyktynów Neumunster. Muzeum bankowości, do którego wejdziemy za darmo. Centrum niegdyś było potężną fortecą zwaną „Gibraltarem Północy”. W samym środku miasta znajduje się skalny płaskowyż otoczony z trzech stron głębokimi dolinami rzek Alzette i wpadającej do niej Pétrusse. Z czwartej strony istniały niegdyś masywne mury zamykające jedyną drogę dostępu do tak bronionej twierdzy. Mury te jednak rozebrano w połowie dziewiętnastego wieku i na ich miejscu, urządzono park miejski. Jest podzielony na trzy części. W pierwszej na trawie biwakują setki luksemburczyków.
W drugiej na trawnikach rosną tysiące krokusów. A w trzeciej staw z ulubionymi przez moją wnusie kaczuszkami. Villa Vauban, tam mieści się muzeum d' Art. Na przednim planie rzeźba z brązu rzeźbiarza Lucien Wercollier pt. „Enlacement Umarmung Embrace” Teatr Wielki. Dom dla osób starszych fundacji imienia Amerykańskego generała II wojny światowej - George Pattona.
Starsze osoby maja wyśmienite warunki , a otoczenie pałacu jest piękne. Uliczki starego miasta.
Ładne detale architektoniczne. W Luksemburgu na czele rządu stoi Wielki Książę, któremu opłaca się dyktować niskie ceny na benzynę. Ulice pełne parkujących samochodów. Każdy mieszkaniec może parkować 1 samochód tylko w swojej dzielnicy. Ma za szyba kartkę z nazwa np. CE-to dzielnica Centre, pozostali muszą wykupić bilet parkingowy. Ulica Notre Dame prowadząca do Katedry . Podoba mi się sposób przeprowadzki z wyższych pięter. Widok na dzielnice Grund z placu gdzie mieści się Trybunał. Grund jest jedną z najstarszych dzielnic Luksemburga. W oddali widac wieżowce sądu Unii i parlament. Do dzielnicy Grund można zjechać windą wykutą w skale z placu sądów. Łączy ona Centrum z dzielnicą Grund, leżącą jak sama nazwa wskazuje na ziemi, czyli w tym przypadku kilkadziesiąt metrów poniżej centrum miasta. Jest to niewielki, obszar rozłożony na obu brzegach rzeki Alzette. Widok na Kościół św. Michała z dzielnicy Grund. Dawniej Grund to dzielnica robotnicza. Dziś jest jednym z bardziej atrakcyjnych mieszkaniowo obszarów miasta.
W dzielnicy Grund uprawia się roślinki tarasowo. Kiedyś dzielnica Grund to centrum wsi, a teraz Luksemburg centrum finansowe unijne administracyjne i bardzo bogate. Bardzo dużo się zarabia , ale ceny też wysokie.  Alzette płynąca przez malowniczą dzielnice Grund.
Dziękuje za spacer po Luksemburgu.

najbliższe galerie:

 
Luksemburg III - miasto i okolica
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
LUXEMBOURG - EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2007
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Luksemburg - katedra i twierdza
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Luksemburg (cz. IV) - stolica
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Luksemburg-miasto
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik gniady odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.04.2014 11:15

Uliczka starego miasta urocza .Pozdrawiam :)

elise użytkownik elise(wpisów:985) dodano 24.03.2014 21:55

Skuza bardzo dziękuję że zajrzałaś do mojej galerii. Ten widok też wywarł na mnie wrażenie. Muszę wrócić jeszcze raz w to miejsce. Zamierzam jeszcze zobaczyć dolinę Petrussy po prawej stronie mostu Adolpha. Mam tylko problem z dostaniem się do niktórych miejsc, bo spaceruje z wózkiem, a schody stanowią przeszkodę. Serdecznie pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 24.03.2014 21:46

Bedac w Luxemburgu widok z fot.32 zrobił na mnie największe wrażenie, co do parkowania to już ćwierć wieku temu były problemy,a były to czasy kiedy wschód Europy dopiero zaczął po Zachodzie podróżować....mogę sobie wyobrazić,jaki ruch panuje tam teraz:))))fajna prezentacja miasta:)Pozdrawiam:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 24.03.2014 16:54

Taki mały ten Luksemburg, a tyle ładnych zdjęć, ho ho! Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:985) dodano 22.03.2014 22:00

Bartak. Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie Luksemburg, warto to zobaczyć. Wędruje po Luksemburgu z mapą zdobyta w punkcie informacji turystycznej. Pozdrawiam

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 22.03.2014 21:55

Elise, tak sobie ostatnio myślę, jak tu sprawnie ogarnąć Benelux, tutaj oczywiście też chciałabym zawitać, dzięki,że dokładasz mi bardzo zachęcającą cegiełkę, pozdrawiam :)

elise użytkownik elise(wpisów:985) dodano 22.03.2014 21:18

Dziękuję za komentarze. Polecam Luksemburg na weekend lub na trasie do Paryża.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.03.2014 21:09

bardzo urocze miejsce.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 22.03.2014 16:54

Może i nam się kiedyś uda do tego miasta dotrzeć ...
Pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 22.03.2014 07:17

fajnie tam....nawet bardzo...nie spodziewałam się....tez muszę sie kiedyś tam wybrać...pozdrawiam serdecznie...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 21.03.2014 21:52

W Luksemburgu najbardziej podoba mi się ... Luksemburg:)))
Fajnie, że można sobie na miasto popatrzeć z góry, muszę tam się kiedyś wybrać:)
Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 21.03.2014 21:28

Fotka 38, to krokusy, o ile dobrze widzę :) Ładnie w tym małym państewku. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!