m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Niewątpliwie do najlepiej kojarzonej architektury nienagrobkowej Starych Powązek należy kościół św. Karola Boromeusza i katakumby. Nie są to bynajmniej jedyne budowle, jakie wzniesiono na cmentarzu, choć mają najdłuższą historię. Oprócz nich krajobraz Cmentarza Powązkowskiego urozmaicały również mniejsze lub większe obiekty, z których cześć pełniła funkcje sakralne, a część służyła bardziej doczesnymi potrzebom żywych i umarłych. Cmentarz Powązkowski (tzw. Stare Powązki) jest najstarszym, najbardziej szacownym i najpiękniejszym zabytkowym cmentarzem w Warszawie. Jego historia liczy już ponad 200 lat.Pierwotny cmentarz powstał w 1790 r. Synowie stolnika warszawskiego, starosty kałuskiego Melchiora Korwin-Szymanowskiego ofiarowali grunt pod nowy cmentarz na terenie tzw. Szymanowszczyzny, graniczącej z wsią Powązki. Cmentarz był niewielki, obejmował powierzchnię 2,6 ha, czyli dzisiejsze kwatery od 1 do 18 i teren katakumb. Teren otoczono murem, wzniesiono niewielki kościół cmentarny (wśród jego fundatorów był m.in. król Stanisław August Poniatowski), zbudowano katakumby - obydwie budowle projektował królewski architekt Dominik Merlini. Poświęcono go uroczyście 20 maja 1792 r. Pierwszą osobą tu pochowaną był wspomniany już starosta klonowski Melchior Korwin-Szymanowski. Jego grób zachował się do dziś w kwaterze 163, tuż przy bocznej ścianie katakumb.
Ostatecznie powązkowska nekropolia osiągnęła powierzchnię 43 ha.
Od początku XIX w., od czasów klasycyzmu, aż do czasów najnowszych, umieszczali tu swoje dzieła wybitni artyści rzeźbiarze. W okresie rozbiorów w Warszawie nie było wolno stawiać pomników polskich bohaterów narodowych czy twórców - na cmentarzu ten zakaz nie obowiązywał. Grób rodziny Piotra Palecznego. Piotr Paleczny (ur. 10 maja 1946 w Rybniku),polski pianista; laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969),Trzecia Nagroda Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970) oraz konkursów w Plewen (1971) i Bordeaux (1972). Maria Wisnowska- artystka sceny polskiej. Janusz Zakrzeński, aktor. Zginął w katastrofie smoleńskiej.
Janusz Stanisław Zakrzeński (ur. 8 marca 1936 w Przededworzu, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) - polski aktor teatralny i filmowy, pedagog, wieloletni członek Związku Piłsudczyków. Janusz Zakrzeński zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego Tu-154M w Smoleńsku W sąsiedztwie grobu Janusza Zakrzeńskiego, znajduje się grób Krzysztofa Kolbergera, aktora. Krzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) - polski aktor i reżyser teatralny. W XIX w. kilkakrotnie rozbudowywano i przedłużano katakumby. Mają one 200 m długości, znajdują się w nich kolebkowo sklepione wnęki, umieszczone na 5-7 poziomach. Trumnę wsuwano do wnęki, zamurowywano i umieszczano stosowną tablicę z napisem.
Po zniszczeniach II wojny światowej przeprowadzono inwentaryzację - zidentyfikowano 420 tablic. Pewna część zamurowanych wnęk pozostała bezimienna... Chowano tu sławnych Polaków, głównie pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, aktorów, śpiewaków operowych. Pochowani tu są m.in. Katarzyna Sobczyk (Kasia Sobczyk), właściwie Kazimiera Sawicka z domu Sobczyk (ur. 21 lutego 1945 w Tyczynie, zm. 28 lipca 2010 w Warszawie), polska piosenkarka muzyki rozrywkowej, popularna głównie w okresie bigbitu. Irena Jarocka (ur. 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze, zm. 21 stycznia 2012 w Warszawie), polska piosenkarka. Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki. ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie), polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów piosenek.
Znajdują się tu prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych w latach 1939-1945 Jan Nowak-Jeziorański, właściwie Zdzisław Antoni Jeziorański pseud. „Janek”, „Jan Zych” (ur. 2 października 1914 w Berlinie, zm. 20 stycznia 2005 w Warszawie) - polski polityk, politolog, działacz społeczny, dziennikarz i żołnierz AK, kurier i emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie. Kawaler Orderu Orła Białego. Można powiedzieć, że cmentarz Powązkowski jest muzeum rzeźby na wolnym powietrzu. Znani i mniej znani, aktorzy, muzycy i politycy - wszyscy już tradycyjnie włączają się w doroczną zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych grobów Cmentarza Powązkowskiego.
Cmentarz na Powązkach, to Muzeum Sztuki i Historii na wolnym powietrzu. Oficjalnie  Cmentarz Powązkowski jest przestrzenią wyjątkową, w pewnym sensie skrzyżowaniem kościoła, galerii sztuki i muzeum historii narodowej. W praktyce nieraz zwyciężał czynnik ziemski, dość instrumentalnie pojmujący przestrzeń cmentarza i kult zmarłych. Powązki stały się instytucją powołaną do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi  wartość historyczną i artystyczną... Stanowią przepiękne miejsce zadumy w którym wszędzie unosi się historia. Gustaw Teofil Holoubek (ur. 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zm. 6 marca 2008 w Warszawie), polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji, senator I kadencji.
Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Wieniawie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie), polski kompozytor i skrzypek. Julian Wieniawski pseud. Jordan (ur. 5 lutego 1834 w Lublinie, zm. 23 września 1912 w Warszawie), polski prozaik i komediopisarz Cmentarz Powązkowski z biegiem lat doczekał się rangi zabytku, rozumianego zazwyczaj jako specyficzne muzeum sztuki oraz pomnik polskiej kultury i historii w jednym. Zabytkowy zespół nekropolii powązkowskich stanowiących jedną z najważniejszych atrakcji na turystycznej mapie Warszawy jest miejscem, które koniecznie należy zobaczyć odwiedzając Stolicę. Władysław Liniarski, ps. Mścisław, Wuj, Jan (ur. 23 listopada 1897, zm. 11 kwietnia 1984 w Warszawie) - pułkownik Wojska Polskiego, komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK (nieprzerwanie przez 5 lat); od stycznia 1945 komendant Białostockiego Okręgu AKO; jeden z żołnierzy wyklętych; działacz podziemia antykomunistycznego, ofiara represji stalinowskich; w 1979 został członkiem Komitetu Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu. Grób Baronów Lesserów. Wiktor baron Lesser, konsul Portugalski. Kawaler Wielkiej wstęgi i św. Grobu Komandorii Chrystusa i innych.Urodzony 17.X. 1835 roku.
Maria Dąbrowska, muzykolog, żołnierz AK. W okresie rozbiorów w Warszawie nie było wolno stawiać pomników polskich bohaterów narodowych czy twórców - na cmentarzu ten zakaz nie obowiązywał. Dlatego właśnie tu wielu artystów pozostawiło swe wybitne dzieła, w różnych stylach i manierach artystycznych. Są to zarówno skromne, proste nagrobki, jak i wspaniałe pomniki, a także kaplice i rodzinne mauzolea. Cmentarz Powązkowski był nie tylko polem do popisów dla architektów, ale przede wszytkim dla rzeźbiarzy. Tak naprawdę, jeśli w ówczesnej prasie pisano o jakimś nagrobku, prawie pewne było, że będzie dziełem
Grób Jerzego Waldorfa.Akcję zbierania pieniędzy na odrestaurowanie zabytkowych kaplic i pomników nagrobnych cmentarza zainicjował 39 lat temu Jerzy Waldorff. Do samego końca swojego życia kierował akcją. (...)

najbliższe galerie:

 
Warszawski mizar
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Warszawa 9 - Powązki
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Żydowska nekropolia w Warszawie (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
WARSZAWA - POWAZKI
1pix użytkownik donita odległość 1 km 1pix
Warszawa-Powązki
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Żydowska nekropolia w Warszawie (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.03.2014 19:29

tereza - Wyjątkowe, to prawda, dlatego zrobiłam galerię, pomimo, że niewiele osób lubi cmentarze. Ten cmentarz jest dla mnie bardziej muzeum.
Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 23.03.2014 18:20

Miejsce wyjątkowe.Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 19:37

rozmusiaki - Ja też lubię takie cmentarze jak Powązki. Wiemy, że to są tylko groby, ale za to jakie groby?. Przy każdym grobowcu można powiedzieć "Mówią wieki". To historia nas wszystkich i trzeba ją pielęgnować. Pięknie powiedział Kardynał Wyszyński (zdj.50) ...GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE...
Pozdrawiam cieplutko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 17:58

rozmusiaki - Ja też lubię takie cmentarze jak Powązki. Wiemy, że to są tylko groby, ale za to jakie groby?. Przy każdym grobowcu można powiedzieć "Mówią wieki". To historia nas wszystkich i trzeba ją pielęgnować. Pięknie powiedział Kardynał Wyszyński (zdj.50) ...GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE...
Pozdrawiam cieplutko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 17:54

olaf43 - Dziękuję, również życzę miłego i pogodnego dzionka.
Miło, że galeria się podobała.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 17:53

achernar-51 - Fotka 9/10- ( Piotr Paleczny).Nie napisałam, że nie żyje :)))), ma po prostu rodzinny grobowiec ze swoim popiersiem. Może po śmierci nie będzie miał kto wykonać jakichkolwiek zdobień, więc już sobie przygotował.
Cmentarz Wojskowy w planach :))
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 17:49

irena2005n - Miejsce niezwykłe, pomimo, że jest to cmentarz. To wielka historia i muzeum. Miło mi, że galeria się podobała.
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 22.03.2014 17:43

A że lubię takie cmentarze,to ochoczo się wśród tych nagrobków przespacerowałem ...
Jedno jest pewne - wszyscy tam w ostatnią podróż się wybierzemy ...
Ja na pewno zabieram ze sobą mój plecak ...
Serdeczności ślę :)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 22.03.2014 17:01

ładna galeria, może trochę smutna ale fajnie sie oglądało :)
pozdrawiam i miłego dnia życzę :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 22.03.2014 15:26

Ciekawa galeria. To miejsce też mam w swoich przyszłych planach (tzn. zamierzam opublikować jakąś galerię ze Starych Powązek, a nie spocząć tam). Ciekawe groby są także na Powązkach Wojskowych. W Towjej galerii zaintrygowała mnie natomiast fotka nr 10, odpisana: "Piotr Paleczny (ur. 10 maja 1946 w Rybniku),polski pianista; laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969),Trzecia Nagroda Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970) oraz konkursów w Plewen (1971) i Bordeaux (1972)". Wszystko, o czym piszesz to prawda, ale z tego co wiem, Piotr Paleczny póki co żyje... Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 22.03.2014 15:01

niezwykłe to i symboliczne miejsce....i historia mojego narodu....pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że tu dzięki Tobie dane mi było tutaj zaglądnąć....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 13:25

elise - Na tym cmentarzu pochowane są same osobistości. Ja również bardzo lubiłam i ceniłam osoby, które są w galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 13:23

pipol - grobowo, ale wiosennie:)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.03.2014 13:23

sylwia80 - Tak. Kwiaty i znicze dotyczą Ireny Jarockiej, a 23,24,25 Czesława Niemena.
Pozdrawiam.

elise użytkownik elise(wpisów:975) dodano 22.03.2014 10:57

A ja obejrzałam miejsce gdzie pochowano osoby które ceniłam. Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 22.03.2014 09:51

Wiosna, a tu grobowo , eee.
Pozdro

sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 22.03.2014 09:34

Podobał się spacer :) A czy kwiaty i znicze z 22 to dotyczy tablicy Ireny Jarockiej?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!