m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Miejscowość Murudeshwar (Murudeshwara) położona w jest na wybrzeżu Morza Arabskiego w odległości ok.160 km od Mangalore. Jest ona chętnie odwiedzana nie tylko ze względu na piękne plaże. Na wzgórzu Kanduka, otoczonym z 3 stron morzem, znajduje się zespół świątynny poświęcony Sziwie - popularne miejsce pielgrzymkowe hindusów. Zespół powstał niedawno na miejscu starożytnej świątyni, którą zaczęto remontować w 1977 roku. Od tego czasu na wzgórzu stale przybywają nowe obiekty związane z kultem Sziwy takie jak np. ten. Wszystkie prace finansowane są przez indyjskiego biznesmena i filantropa o nazwisku Rama Nagappa Shetty. Obiektem widocznym już z daleka jest ogromny posąg Sziwy na szczycie wzgórza. Jego budowa trwała 2 lata i kosztowała 50 mln rupii.
Posąg Sziwy ma 37 metrów i jest najwyższym w Indiach a drugim co do wielkości na świecie (najwyższy posąg Sziwy jest w Nepalu). Jest on usadowiony nad świątynią (jedną z wielu w tym zespole). Tuż pod nim znajduje się wejście do świątyni. Do świątyni mogą wchodzić również turyści ale muszą zdjąć buty i być odpowiednio ubrani. Warto przyjrzeć się obrzędom religijnym wyznawców hinduizmu. Naprzeciwko posągu Sziwy znajduje się posąg byka Nandi - wierzchowca Sziwy. Jest on sporych rozmiarów jak większość budowli na wzgórzu.
Posąg Sziwy jest co kilka lat odnawiany (malowywany). Zarówno posąg Sziwy jak i posąg byka są obecnie koloru srebrnego ale początkowo Sziwa był cały złoty. Niektóre obiekty są nadal w kolorze złótym. Poniżej posągu Sziwy (ale również w innych częściach wzgórza) znajdują się rzeźby-scenki obrazujące wydarzenia związane z Sziwą. Wokół wzgórza Kanduka można spacerować specjalnymi alejkami prowadzącymi do poszczególnych obiektów. Jest to jednocześnie teren rekreacyjny. Ja niestety nie miałam tyle czasu by obejrzeć całość ale udało mi się zobaczyć np. rydwan Kryszny i kolejną świątynię, tym razem położoną tuż obok posągu Sziwy.
Nie pamiętam komu jest poświęcona ale jak wszystkie ma złote zwieńczenie dachu. Ze wzgórza roztacza się malowniczy widok na Morze Arabskie i okoliczne plaże. U podnóża wzgórza, poniżej posągu Sziwy znajduje się najważniejszy zespół świątyń. Warto pospacerować po terenie świątynnym i przyjrzeć się bliżej poszczególnym obiektom. Wszystkie świątynie są misternie zdobione i obficie złocone.
Równie ciekawe jest obserwowanie hinduistycznych praktyk religijnych. A tu symbole religii hinduistycznej: OM i swastyka prawoskrętna - popularny symbol szczęścia i pomyślności.
I jeszcze liczne gabloty z rzeźbami przedstawiającymi bóstwa. Ta po prawej to słoniogłowy Ganesza - syn Sziwy i Parwati, niezwykle popularny w Indiach. Na teren świątyni prowadzi Rajagopuram. Została ona otwarta w 2008 r. i jest najwyższą gopurą na świecie - ma 20 pięter. Wewnątrz gopury jest winda, którą można wjechać na samą górę i podziwiać piękną panoramę. Niestety, do windy była spora kolejka więc na górę nie wjechałam :-( Na straży gopury stoją dwa betonowe słonie naturalnej wielkości. Gopura i słonie to najnowsze obiekty postawione na wzgórzu Kanduka. Na terenie Murudeshwar Temple jest też ogromne drzewo - niestety nie pamiętam dlaczego je sfotografowałam. Na pewno było bardzo ważne. A może ktoś z Obieżyświatów wybierze się do Murudeshwar i przypomni mi o co chodziło z tym drzewem ?
Dla tych co się wybiorą do Murudeshwar Temple przygotowane są liczne hotele i restauracje w budynkach umieszczonych na palach, wbitych w dno morza :) 
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
GOA,  PALOLEM,  Indie
1pix użytkownik sircamill odległość 114 km 1pix
GOA
1pix użytkownik kordula157 odległość 139 km 1pix
Indie Płd.  (14)   Goa - Margao i Old Goa
1pix użytkownik raul odległość 146 km 1pix
Goa, India Portuguesa
1pix użytkownik felix odległość 169 km 1pix
Indie Płd.  (13)   Goa - Panaji i okolice.
1pix użytkownik raul odległość 171 km 1pix
Indie - Hampi
1pix użytkownik degial odległość 253 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 28.03.2014 00:03

Mabro, wręcz przeciwnie, zachęcasz do zobaczenia miejsca, jak sądzę, trochę poza głównymi atrakcjami :)

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 27.03.2014 23:52

Bartak, dziękuję za odwiedziny. Mam nadzieję, że nie zniechęciłam Cię swoją galerią do planowania wyjazdu do Indii ;-) Pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 27.03.2014 23:11

Mabro, dla mnie Indie jeszcze zupełnie nieodkryte, jeszcze nawet nie w sferze planów, ale pokazałaś to miejsce takim, jak jest, pozdrawiam :)

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 26.03.2014 23:11

Bardzo dziękuję wszystkim za obejrzenie mojej galerii, skomentowanie jej i ocenienie. Cieszę się, że to miejsce spodobało się mimo kiepskich zdjęć :)

Muszę się tylko wytłumaczyć z tej kiczowatości bo wyszło trochę niezręcznie :-( . Świątynie, pielgrzymi, praktyki religijne i atmosfera w Murudeshwar bardzo mi odpowiadały - lubię oglądać takie miejsca i obserwować ludzi. Kiczowatymi określiłam rzeźby-scenki związane z Sziwą, rozrzucone po całym wzgórzu. W galerii pokazałam tylko jedną taką grupę ale w internecie jest sporo zdjęć pokazujących inne rzeźby i malowidła, do których nie zdążyłam podejść. Wiem, że to inna kultura i inne kanony piękna ale mnie się zwyczajnie nie podobały :)

Paweller75, ja też ogromnie żałuję, że nie wjechałam na górę (chciałam nawet wdrapać się tam pieszo) ale niestety grupa pognała już dalej i nie miałam wyboru :) A widoki musiały być obłędne :)))

Pozdrawiam wszystkich.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 26.03.2014 20:01

Mabro - szkoda, że nie zaliczyłaś najfajniejszej atrakcji ..., ja bym odczekał w tej kolejce, na górze na pewno byłoby superowo, w końcu to najwyższa gopura na świecie:)
Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 26.03.2014 10:08

Mabro, to co dla jednych jest kiczem dla innych może być dziełem sztuki, odnośnie fotografowania jadąc z grupą, niestety ten problem jest niejako wpisany w program, dobrze, ze pokazałaś nam to miejsce, bardzo fajna i ciekawa galeria, rydwan wspaniały, robi wrażenie, a co do największego posągu, to od Ciebie się dowiedziałam, ze jest w Nepalu, niestety nie widziałam,
pozdr.
Gabi

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 26.03.2014 07:34

i mam wrażenie, że wszystko dookoła złotem ocieka...ładne to czy nie...nie mnie oceniać...ciekawa relacja...pozdrawiam serdecznie

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 25.03.2014 19:44

Na pewno warto to miejsce zobaczyć. Pozdrawiam.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 25.03.2014 18:05

Miejsce jak dla mnie ciekawe i warte zobaczenia................ pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 25.03.2014 17:51

Czy to miejsce jest kiczowate? Rzecz względna i trudno powiedzieć, ale warto zobaczyć i dobrze, że pokazałaś.
Pozdrawiam,
andred

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 25.03.2014 16:00

Bardzo ciekawa relacja z miejsca w którym nie miałem okazji być. Dla nas Europejczyków kultura Hinduska może wydawać się kiczowata ale ona jest oryginalna Hinduska. Podobało się

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 25.03.2014 15:30

Nie wiem czy kiczowate. Taka kultura i takie ozdoby. Mnie się podoba i chciałabym je zobaczyć.
Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 25.03.2014 13:41

fajne miejce, podoba mi sie
pozdrawiam...

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 25.03.2014 09:02

fajna miejscówka, pozdr:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!