m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac Zamkowy w Warszawie, w Śródmieściu, na granicy Starego Miasta i Śródmieścia Północnego.Panorama z wieży widokowej kościoła Św. Anny.  We wschodniej pierzei placu stoi bryła zrekonstruowanego po zniszczeniach II wojny światowej Zamku Królewskiego, rezydencji książąt mazowieckich, a następnie królów Polski i wielkich książąt Litwy z XVI-XVIII wieku, zbombardowanej i wysadzonej w powietrze przez hitlerowców w czasie okupacji. Widok na Krakowskie Przedmieście. Wieża widokowa kościoła Św. Anny. Plac Zamkowy położony jest u wylotu Traktu Królewskiego.Na placu znajduje się kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644, najstarszy i symboliczny dla miasta pomnik (dzieło Clemente Molliego). W roku 1949 plac został połączony schodami ruchomymi z nowo powstałą Trasą W-Z. Przebiegający pod placem Zamkowym tunel Trasy W-Z oraz jej wiadukt (prowadzący do mostu Śląsko-Dąbrowskiego) powstały w miejscu zniszczonego w czasie działań wojennych wiaduktu Pancera.
Mariensztat - część warszawskiej dzielnicy Śródmieście, zajmująca północną część Powiśla.Topograficznie Mariensztat przylega od południa do Starego Miasta, leżąc u stóp Zamku Królewskiego, od którego jest jednak oddzielony nasypem prowadzącym na most Śląsko-Dąbrowski. Od wschodu oddzielony jest od Wisły jedną z głównych arterii Warszawy Pałac Pod Blachą ,późnobarokowy pałac, zbudowany w latach 1720-1730 przez Jakuba Fontanę u podnóża Zamku Królewskiego. Starówka bez dorożek nie istnieje. Można zamówić sobie zwiedzanie, za opłatą (dość wysoką...) Ulica Mostowa w Warszawie, jedna z ulic warszawskiego Nowego Miasta, biegnąca od ul. Boleść i Brzozowej do Nowomiejskiej i Freta. Barbakan.Budowla obronna, będąca częścią murów obronnych, zbudowana w XVI wieku. Prawie w całości zniszczona podczas II wojny światowej, została odrestaurowana po jej zakończeniu. Barbakan został wzniesiony około 1548 roku według projektu architekta Jana Baptysty Wenecjanina. Razem z Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską.
Na Barbakanie można zawsze spotkać malarzy sprzedających swoje obrazy. Barbakan to najbardziej charakterystyczna i chyba najładniejsza część staromiejskich fortyfikacji. Dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań i spacerów Warszawiaków i turystów. Zawsze panuje tu duży ruch, drobni handlarze rozkładają tu swoje stragany, a muzycy grają na przeróżnych instrumentach. W swojej historii tylko raz uczestniczył w obronie Warszawy, 30 czerwca 1656 roku, kiedy podczas potopu szwedzkiego wojska polskie odbijały go Szwedom. Pomnik Małego Powstańca, znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta. Obecnie w Barbakanie znajduje się stała wystawa Muzeum Historycznego m.st. Warszawy (czynna w sezonie letnim) poświęcona Staremu Miastu oraz murom obronnym Starej Warszawy. W sklepach z pamiątkami można sobie kupić nawet kołowrotek:)
Ulica Podwale  prowadzi wzdłuż murów staromiejskich od placu Zamkowego do ulicy Nowomiejskiej. Rzeźba Oświęcim II, autorstwa Franciszka Strynkiewicza, wyeksponowana na terenie murów obronnych Starego Miasta, między ulicą Podwale i ulicą Rycerską w Warszawie.
Rzeźba stoi na wysokości ulicy Rycerskiej 12, przed wewnętrznym murem obronnym. Spacer uliczkami Starego i Nowego Miasta pozwala odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Nastrojowe zaułki, skwery i przytulne kawiarenki tworzą niepowtarzalną atmosferę, a dwa historyczne place - Rynek Starego 
i Rynek Nowego Miasta - w sezonie letnim stają się sceną dla występów muzycznych i teatralnych oraz galerią pod gołym niebem. W Barbakanie 
(w przejściu za Starego na Nowe Miasto) można obejrzeć ekspozycję ilustrującą historię fortyfikacji miejskich, z modelami wież i murów oraz wyjaśniającą dlaczego warszawska Starówka jest pomnikiem dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Pomnik Warsa i Sawy.Pomnik pary młodych osób kochających się, którzy według legendy zamieszkiwali kiedyś nad brzegami Wisły. Stoi u podnóża murów  miejskich Barbakanu.
Widoki z Barbakanu są zachwycające. Warto podziwiać piękne kolorowe kamienice przy ulicy Mostowej. Ulica Mostowa. Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem  Świętego Jana Chrzciciela - katedra arcybiskupów warszawskich znajdująca się przy ulicy Świętojańskiej 8 na Starym Mieście. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Warszawie, popularnie nazywana katedrą św. Jana, a zarazem druga najstarsza (po parafii św. Katarzyny na Służewie) parafia w Warszawie. Organy i zabytkowe odrzwia wejściowe.
Krucyfiks Jerzego Baryczki w Kaplicy Cudownego Pana Jezusa Ukrzyżowanego Kaplica-Mauzoleum ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski Z chwilą erygowania w 1798 roku Biskupstwa Warszawskiego otrzymała godność katedry, w 1818 roku - archikatedry. Kościół Matki Bożej Łaskawej (Patronki Warszawy),usytuowany w Warszawie na Starym Mieście przy ulicy Świętojańskiej 10, przylegający do Katedry Świętego Jana Chrzciciela.Drzwi wejściowe wykonane zostały w 2009 roku przez rzeźbiarza Igora Mitoraja, który w swojej twórczości nawiązuje do rzeźby antycznej, i uroczyście poświęcone 12 września 2009.  Wykonane są z brązu i przedstawiają płaskorzeźbioną scenę zwiastowania. W górnej partii drzwi umieszczona została Maryja, a na otwieranych skrzydłach dwa anioły. Nawa główna.Obraz Najświętszej Matki Bożej Łaskawej.Obraz znajduje się w absydzie nawy głównej. Pierwotnie znajdował się w kaplicy bocznej. Przedstawia on wizerunek Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. Matka Boża trzyma w obu dłoniach połamane strzały, symbol ochrony przed nieszczęściami . Ten owalny obraz jest kopią renesansowej polichromii znajdującej się w Faenzie we Włoszech.
Ulica Krzywe Koło - ulica położona na Starym Mieście, która biegnie łukiem od Rynku Starego Miasta do ul. Nowowiejskiej. Ulica jest całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Na Placu Zamkowym można tradycyjnie spotkać dorożki... ...oraz muzykantów... Przy Rynku Starego miasta najlepiej odwołać się di strony:http://www.zabytki.waw.pl/warszawa001.html. Tu szczegółowo są opisane wszystkie kamienice znajdujące się na Rynku. Rynek Starego Miasta w lecie, zalegają kawiarnie na świeżym powietrzu. Pomnik Syrenki na Starym Mieście - wykonana z brązowionego cynku 2,5-metrowa rzeźba syrenki umieszczona pośrodku Rynku Starego Miasta na Starym Mieście. Pomnik należy do najbardziej rozpoznawalnych warszawskich pomników i często uważany za jeden z symboli miasta.
W 2008 roku, ze względu na liczne uszkodzenia, rzeźba została poddana renowacji. Po jej zakończeniu oryginalny pomnik na krótko stanął na swoim cokole, by 12 maja, pomimo protestów varsavianistów, zostać zastąpionym identyczną kopią. Oryginalna rzeźba, ze względu na chęć uchronienia jej przed dalszym szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz wandalizmem została przekazana Muzeum Historycznemu. Ulica Kanonia.Rozciąga się pomiędzy ulicami Jezuicką, Dziekanią i placem Zamkowym.W głębi Rynek Starego Miasta. Kamienica Bornbachów - Jedna z zabytkowych kamienic Starego Miasta, znajdująca się przy ulicy Brzozowej 5, u zbiegu z ulicą Celną. Jedną z urokliwych uliczek Starego Miasta w Warszawie jest ulica Celna wybiegająca z południowo-wschodniego narożnika rynku i biegnąca w stronę Skarpy Wiślanej. Ta jedna z najkrótszych warszawskich ulic, licząca niespełna 50 metrów, została wytyczona już w trakcie lokacji Starego Miasta w końcu XIII i na początku XIV w. Początkowo kończyła się ślepo przy murach miejskich. W XIV w. przebito ciąg obwarowań i zbudowano Bramę Gnojną.
W 1833 lub 1838 r. podczas likwidacji obwarowań wyburzona została Brama Gnojna i poszerzona ulica Gnojna, której nadano wówczas dzisiejszą nazwę Celna.Gnojna Góra,skarpa znajdująca się na Starym Mieście,średniowieczne wysypisko śmieci. Ulica Kamienne Schodki.Ulica ta jest wąskim, stromym przejściem z ul. Krzywe Koło przy pn. - wsch. narożu Rynku do ul. Brzozowej i dalej do ul. Bugaj. Uliczka wiodła przez furtę w murach obronnych, rozebraną w XIX w. Ulica była nazywana także Przechodnią, Ciasną, Pieszą. Zabudowa została zniszczona w 1944 r., odbudowana w l. 1952-62.

najbliższe galerie:

 
Warszawa (Starówka przygnębiająco)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Warszawa nocą.
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Warszawa.  Świąteczny spacer po Starówce.
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Warszawa... jest kobietą!
1pix użytkownik porzeczka odległość 0 km 1pix
WARSZAWA - MIGAWKI.  CZERWIEC 2018
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Warszawa - zimowe Stare Miasto I
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 27.03.2014 21:55

paweller75 - Koniecznie, bo stamtąd są piękne widoki.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 27.03.2014 21:20

Jak kiedyś pojadę do Warszawy, to na wieżę widokową koniecznie będę musiał wejść:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.03.2014 21:11

irena2005n - Miło mi, że spacerujesz ze mną po Warszawie. Jest tu tyle miejsc, których pewnie nigdy nie pokażę, a warto by chociaż o nich wspomnieć.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.03.2014 21:09

elise- Tak, Kamienne schodki rzadko można sfotografować bez ludzi. Rzeczywiście, kojarzą się bardzo z Ireną Santor. Lubię to miejsce bardzo.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.03.2014 21:07

romana - Dziekuję i zapraszam.
Dla mnie Starówka i jej okolice, to bardzo piękne, historyczne miejsce. Trudno tu mówić o ciszy i spokoju, ale zawsze z przyjemnością tam odpoczywam.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 26.03.2014 21:05

achernar-51 - Dziękuję :)
Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 26.03.2014 20:45

lubię Starówkę w Warszawie....i z przyjemnością powędrowałam sobie po Twojej galeryjce....pozdrawiam serdecznie....

elise użytkownik elise(wpisów:973) dodano 26.03.2014 20:22

Piękna Warszawa, piękna wiolonczelistka. Kamienne schodki kojarzę z piosenką Ireny Santor. Serdecznie pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 26.03.2014 10:52

Bardzo lubię warszawską Starówkę chociaż nigdy tam nie byłam. Ale fotek widziałam już mnóstwo. Mimo to zawsze z przyjemnością oglądam kolejne :)
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 26.03.2014 08:09

Miła galeria. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!