m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Warszawa Wileńska - jeden z warszawskich dworców kolejowych.Centrum handlowe Warszawa Wileńska w którym znajduje się dworzec.  Znajduje się przy zbiegu al. „Solidarności” i ulicy Targowej, oraz cerkwi Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny i zespołu budynków b. Dyrekcji Kolei Państwowych. Obecnie dworzec stanowi część centrum handlowego Wileńska mieszczącego m.in. kilkadziesiąt sklepów oraz hipermarket Carrefour. Obecnie w pobliżu trwa budowa stacji metra Dworzec Wileński II linii metra warszawskiego, co pozwoli na stworzenie w tym miejscu ważnego węzła komunikacyjnego i przesiadkowego. Gmach Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych zbudowany został przy ul. Targowej 74, róg ul. Wileńskiej i al. Solidarności w Warszawie. Został wzniesiony w latach 1928-1930 według nieco kontrowersyjnego projektu Mariana Lalewicza nawiązuje w swym kształcie do form klasycystycznych, co podkreśla dorycki portyk. Wykonawcą było zaś Towarzystwo Akcyjne Zakładów Przemysłowych Budowlanych Fr. Martens i A. Daab.
Budynek posiada interesujący wystrój niektórych pomieszczeń w stylu art déco.Od września 1944 r. mieścił siedzibę warszawskich władz miejskich, a od lutego 1945 r. centralne władze państwowe. Od 2002 roku w budynkach znajduje się Oddział Regionalny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Obecnie przejście jest utrudnione ze względu na budowę metra. Ulica Targowa - ulica w Warszawie na Pradze Północ oraz częściowo na Pradze Południe. Ulica jest dwujezdniowa, nie posiada drogi rowerowej. Obecnie wygląda tak. Na Targowej  obecnie odbywa się ruch jedną jezdnią. Skwer płka Antoniego Władysława Żurowskiego - skwer położony na obszarze Nowej Pragi w dzielnicy Praga Północ, zlokalizowany między ulicami 11 Listopada, Inżynierską i Ratuszową.Ten niezabudowany obszar (nie licząc dawniej niewielkiego budynku na rogu 11 Listopada i Inżynierskiej) został zagospodarowany jako zieleniec najpewniej pod koniec lat 60. XX wieku. Skwer uporządkowano w 1998 roku, posadzono nowe drzewa i krzewy, nadano mu też imię Antoniego Żurowskiego, komendanta obwodu VI Praga AK podczas powstania warszawskiego. W 1999 roku na skwerze umieszczono kamień upamiętniający pułkownika Antoniego Władysława Żurowskiego (1898-1988), kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, ps. „Andrzej”, „Bobek”, ostatniego komendanta 6/XXVI obwodu Armii Krajowej i dowódcę powstania warszawskiego na Pradze.
Mural na 11 Listopada 22 powstał w listopadzie 2011 roku w ramach projektu Elevatory jako kolejny eksperyment artystyczny fundacji vlepvnet, polegający na badaniu, jak twórcza energia mieszkańców ma szansę wznosić się i opanowywać coraz wyższe obszary miasta. Ulica 11 Listopada zwana początkowo Esplanadową powstała w roku 1875 po wykupieniu okolicznych parcel przez Zarząd Wojskowy Okręgu Warszawskiego jako droga rozdzielająca tereny wojskowe i grunty miasteczka Nowa Praga, które w tym czasie powiększyło się o tereny pomiędzy ulicami Czynszową i ul. Szwedzką. Ulicę przyłączono wraz z całą okolicą do Warszawy w roku 1899; jednocześnie u zbiegu z ul. Szwedzką wybudowano Rogatki Bródnowskie; tereny położone za linią Kolei Nadwiślańskiej przyłączono do miasta w późniejszym okresie. Po roku 1875 na terenach wykupionych przez Zarząd Wojskowy Okręgu Warszawskiego powstała bocznica kolejowa oraz ogromne koszary 2 Orenburskiego Pułku Kozaków. Mural z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na ulicy na 11 listopada. Po Powstaniu Styczniowym (lata 60. XIX wieku), władze carskie przejęły część terenów Nowej Pragi na potrzeby armii carskiej. Wzdłuż ulic noszących wówczas nazwy Esplanadowej i Śliwickiej, usytuowano koszary i magazyny wojskowe. Na przełomie XIX/XX wieku, do I wojny światowej, stacjonował w nich Drugi Orenburski Pułk Kozaków.
Do lat 90 XX wieku znajdowało się w nich Dowództwo 9. DA OPK oraz 83. dd OPK. (83. dywizjon dowodzenia Obrony Powietrznej m. Warszawa - Jednostka Wojskowa 1560).W 1993 r. budynki koszar wpisano do rejestru zabytków. Obecnie siedziba do czasu sprzedania, kilku organizacji byłych wojskowych. Budynek ZUS przy ulicy 11 Listopada.Ulica 11 Listopada w Warszawie, główna ulica warszawskiej Nowej Pragi, biegnąca od ul. Targowej do Ronda Żaba. Ulica 11 Listopada. Na rogu ul. 11 Listopada znajduje się przedwojenny transformator kioskowy. Ulica Brechta Bertolta, Nowa Praga, w pobliżu Placu gen. Józefa Hallera. Ulica Konopacka - ulica położona na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ, która biegnie od ul. Wileńskiej do ul. 11 Listopada. Ulica powstała na terenach dawnego folwarku Targówek, zakupionych, a następnie rozparcelowanych około 1861 roku przez Ksawerego Konopackiego, od którego nazwiska wzięła się nazwa ulicy (nadana w 1891 roku).
Ulica stanowiła od początku południową granicę dóbr należących do Konopackiego, gdyż dalej znajdowały się już grunta miejskie. W 1880 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy. Zabudowa nie uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej, jednak już po wojnie okolica została zaniedbana, przez co wiele kamienic uległo dewastacji. W 1950 roku zlikwidowano linię tramwajową na Konopackiej (w zamian powstała nowa na ul. 11 Listopada),  natomiast na początku lat 60. XX wieku przebito przedłużenie ulicy na południe, do al. Świerczewskiego, nazwane ul. Kosmowskiej (dziś Rzeszotarskiej). Ulica Konopacka Współcześnie jednak okolica ponownie się odradza, a wzdłuż ulicy powstają nowe budynki uzupełniające luki w zabudowie. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Wileńską i Rzeszotarskiej, po czym kieruje się na północny-zachód krzyżując się po kolei z ulicami Małą i Stalową, by zakończyć się na skrzyżowaniu ze Strzelecką i 11 Listopada.
Przy ulicy Konopackiej zachował się do dzisiaj szereg przedwojennych kamienic oraz zabudowań fabrycznych. Ulica Konopacka /11 Listopada Ulica Konopacka /11 Listopada Ulica Bródnowska. Ulica Bródnowska w Warszawie - jedna z ulic warszawskiej Nowej Pragi, biegnąca od ul. 11 Listopada do ul. Szwedzkiej. Ulica Bródnowska została wytyczona w roku 1865 w związku z parcelacją terenu Nowej Pragi zwanej ówcześnie Konopacczyzną od nazwiska właściciela - Ksawerego Konopackiego. Pierwsza, drewniana zabudowa powstała około roku 1867; były to parterowe, później piętrowe skromne domy.
W roku 1880 Bródnowską uregulowano, zaś rejon ulicy i całą Nową Pragę przyłączono do Warszawy w roku 1889.Na przełomie stuleci na zapleczu istniejących zabudowań celem dogęszczenia zabudowy wystawiono liczne oficyny, nierzadko przewyższające poprzedzające je domy frontowe. Okres intensywnej zabudowy ulicy nastąpił po roku 1930. Powstały wtedy kamienice czynszowe należące przeważnie do Żydów.Lata okupacji nie przyniosły żadnych zniszczeń w zabudowie ulicy; w okresie powojennym rozebrano wszystkie zabudowania drewniane oraz przekształcono część zachowanych domów. Ulica Szwedzka na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od al. Solidarności do  węzła Żaba. Nie ma szczęścia dawna fabryka kosmetyków Pollena „Uroda” przy ul. Szwedzkiej. Hiszpański deweloper, firma „Restaura” miał zbudować na jej terenie osiedle luksusowych loftów, zachowując zabytkowy charakter poprzemysłowego obiektu. Mimo zatwierdzenia projektu, budowa nie ruszyła. Ponad stuletni obiekt, jeden z najbardziej charakterystycznych i najcenniejszych na Pradze, obraca się w ruinę. Widok jest przygnębiający. Wielkie budynki z czerwonej cegły straszą powybijanymi oknami. W pustych fabrycznych halach walają się śmiecie i gruz, ze ścian zwisają liszaje odchodzącego tynku. Rozwalone mury, resztki zdewastowanych urządzeń dopełniają obrazu zniszczenia.
Fabryka przy Szwedzkiej założona została w 1896 roku pod nazwą „Praga” Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych z ogromnym kapitałem zakładowym, ponad  600 000 rubli. Zatrudniająca 200 robotników firma produkowała głównie kwas siarczany, wosk dla szewców, wosk pszczeli do podłóg, wazelinę i pasty do butów. Zdewastowane wnętrze jedynej ocalałej póki co hali produkcyjnej.  Komin, który widać z tyłu powstał na początku XX w. i ma 83 metry wysokości - jest to najwyższy obiekt Pragi. W czasie okupacji firma została oddana pod zarząd niemiecki i produkowała głównie na potrzeby wojska. Wrzesień 1939 r. oszczędził zakłady, ale już w 1944 r. zostały w kilkudziesięciu procentach zniszczone. Powojenną odbudowę ukończono w 1950 r. i uruchomiono znowu produkcję środków czystości oraz kosmetyków. Funkcjonująca pod nazwą „Uroda” firma w 1970 r. weszła do zjednoczenia „Pollena”. Ulica Środkowa na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Wileńskiej do ulicy 11 Listopada.
Ulica Stalowa w Warszawie (Nowopraska, Nowostalowa) - jedna z ulic Warszawy, zlokalizowana na Pradze Północ na tzw. Nowej Pradze. Zaczyna się przy zbiegu ulic: 11 listopada i Inżynierskiej, a kończy przy al. „Solidarności” przy nasypie kolei obwodowej. Ze znanych osób, które zamieszkiwały przy ul. Stalowej można wymienić m.in.: Stefana Wiecha Wiecheckiego (kamienica nr 1 na rogu Inżynierskiej, tu handlował w okresie międzywojennym słodyczami) oraz Stanisława Grochowiaka (kamienica nr 2, w latach 1955-1976).

najbliższe galerie:

 
Warszawa - Kirkut Praski
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 14 - PRAGA 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
ZAPRASZAM NA WARSZAWSKĄ PRAGĘ. . . 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Warszawa-spacer po Pradze Północ
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Warszawa-ulice i podwórka Pragi
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Warszawa-kościoły i świątynie Pragi Północ
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
pszem użytkownik pszem(wpisów:77) dodano 30.03.2014 20:41

Muszę przyznać, że trudny temat sobie wybrałaś. Twoja galeria coś tam pokazuje co jest na Pradze ale klimatu tej dzielnicy tu nie widzę. Żeby klimat ten uchwycić trzeba się bardziej zagłębić w podwórka. Pokazać jak się czas zatrzymał.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 13:48

irena2005n - Nie wiem jak sięgała Twoja wyobraźnia w stosunku do Pragi, ale dla mnie Praga, to miejsce gdzie zderzają się różne kultury, historia dogania rzeczywistość i piękno, które tkwi w brzydocie. Jestem z tym miejscem na bieżąco. Wiele się zmienia na Pradze, ale uwierz mi, że wiele pozostanie w takim stanie, jak jest na zdjęciach.Żadna dzielnica Warszawy nie ma takiego klimatu jak Praga. Tęsknię do starego Bazaru Różyckiego, który już nigdy nie będzie taki sam, tęsknię do starej Ząbkowskiej i Brzeskiej, które już nigdy nie powrócą tak jak w piosenkach.
http://www.youtube.com/watch?v=a2CEnyJMeMg
Pozdrawiam serdecznie

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 13:34

kapsell - Dworzec Wileński, to zupełnie inne spojrzenie. Nowoczesny, raczej zadbany i nie taki obskurny jak przed laty.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 13:32

achernar-51 - Związany byłeś z Bielanami i Żoliborzem tak jak ja, ale Praga nie jest Ci obca. Większość postrzega Pragę z okolic ulicy Targowej i Brzeskiej, a Praga, to ogromna dzielnica i dla osób, które lubią mieć takie pamiątki w postaci fotografii,to nie lada gratka i wyzwanie. Jak zauważyłeś, ja z pasją fotografuję swoje miasto od lat, właśnie po to, by pokazać jak się błyskawicznie zmienia, poza niektórymi miejscami.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 13:28

mlochowskijacek - Ja na Pradze nie mieszkałam nigdy, ale od zawsze mieszkam w Warszawie, bo tu się urodziłam.Z Pragą jestem związana jak każdy, kto w tym mieście mieszka. W tej chwili ulica Targowa zmieniła się bardzo. Wszystkie kamieniczki od ulicy są odrestaurowane. Gorzej z kamienicami poza Targową. Wchodziłam do bram, do klatek schodowych (to będzie w drugiej części Pragi). Tam już jest zupełnie inaczej.Cała Targowa jest rozkopana, jak widać na zdjęciach, ze względu na budowę metra. Mam nadzieję, że będzie piękną ulicą, kiedy skończą się roboty. Natomiast pozostałe uliczki, zostaną dalej "starą Pragą" mocno dotknięte zębem czasu.
Pozdrawiam Jacku.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 13:22

agra60 - Moim założeniem jest zawsze pokazywać rzeczywistość. Wiem, że większość oczekuje pięknych szklanych wieżowców, ale Warszawa składa się również z czerwonych kamienic powojennych, które do dnia dzisiejszego nie widziały kielni.Tak czy inaczej, piękno brzmi w historii tych miejsc i nic nie zmieni tego faktu, że Praga zawsze będzie postrzegana przeze mnie w ten sposób.
Pozdrawiam serdecznie.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 30.03.2014 12:29

oj...oj...chyba paskudniejszy obraz Pragi niż moja wyobraźnia i pamięć o tych okolicach...pozdrawim serdecznie i chyba muszę odwiedzićtę część naszej stolicy....

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 30.03.2014 12:18

Dworzec Wileński nie do poznania. Kiedyś kursowałem pomiędzy nim a wschodnim. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 30.03.2014 00:28

Afrodyto, z dużym sentymentem obejrzałem Twoją praską galerię. Dzielnica ta jest mi też bliska, bo choć większa część mojego warszawskiego życia była związana z Bielanami i Żoliborzem, to na Pradze (przy obecnym Placu Hallera, a niegdyś - Placu Leńskiego) mieszkaliśmy do 1964 roku. Tu przez 4 lata chodziłem też do szkoły podstawowej (przy ul. Szanajcy). Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 29.03.2014 23:13

Z Pragą, a zwłaszcza z ul. Targową łączą mnie szczególne więzy. Tu się urodziłem w kamienicy pod nr 17 i tu zacząłem chodzić do szkoły. Za czasów mojego dzieciństwa była to wyjątkowo brzydka i zaniedbana dzielnica i jak widać na Twoich zdjęciach w dużej mierze taka pozostała. Niestety. Pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 29.03.2014 22:57

Lubię te wirtualne z Tobą spacery po Warszawie - nigdy nie zwiedzałem ją tak dokładnie . Z tych galerii bije prawda .Twoje fotografie nie służą tylko aby pokazać to co najpiękniesze stolicy-ale normalność -nawet jakby dla niektórych byłaby nie do przyjęcia.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!