m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Widok dawnych murów miejskich i gotyckiego XIV-wiecznego kościoła parafialnego p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny. Panorama starej części miasta z dawnymi murami obronnymi i XIV-wiecznym kościołem parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny. Kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny z 1330 roku i jedna z dawnych baszt w murach obronnych, przebudowana w późniejszych wiekach na dom mieszkalny. Jedna z dawnych baszt w murach miejskich przebudowana w późniejszych wiekach na dom mieszkalny. Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła. Świątynia została zbudowana pierwotnie jako kościół gotycki w latach 1496-1507, a w obecnej, renesansowo-barokowej postaci - w latach 1602-1607. Siedzibą parafii jest od 2000 roku, gdy wyodrębniono ją z części parafii Nawiedzenia NMP i Św. Anny. Kościół jest częścią zespołu poklasztornego franciszkanów. Przybyli oni do miasta w 1502 roku. Po sekularyzacji Prus opuścili klasztor, a ich miejsce zajęli po latach bernardyni. Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła stanowi część zespołu poklasztornego franciszkanów (od 1580 roku - bernardynów). Kościół i klasztor znajdował się w rękach bernardynów do roku 1821, kiedy to Prusacy przekazali kościół protestantom, a gmach klasztorny szkole i sądowi.
Wieża kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła. Wieża kościoła parafialnego p.w. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła. Widok ulicy Jagiellońskiej i kościoła farnego p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny. Jeden z domów przy ulicy Jagiellońskiej. Dawne, częściowo zrekonstruowane, mury miejskie widziane od strony ulicy Jagiellońskiej. Z pięknego zamku biskupów chełmińskich, wzniesionego na początku XIV wieku i w późniejszych wiekach rozbudowywanego, pozostały tylko ruiny. Zniszczony po pożarze w 1813 roku został całkowicie rozebrany w 1826 roku. Zachowały się jedynie kamienno - ceglane mury obronne oraz piękny ostrołukowy kamienny portal prowadzący na dziedziniec zamkowy (na zdjęciu).
Widok z rynku na ulicę Grunwaldzką. Latarnia na rynku. Widok wschodniej pierzei rynku. Otaczają go współczesne budynki. Niestety, wcześniejsze kamieniczki spłonęły w 1945 roku, gdy kilka dni po wyzwoleniu miasto zostało spalone przez żołnierzy radzieckich. Pizzeria Las Vegas w pobliżu rynku. Wschodnia pierzeja rynku, a za nią
XIV-wieczny parafialny kościół p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny. Pomnik Chrystusa Króla przy zbiegu ulic Warszawskiej i Gdańskiej.
Widok zabudowy miejskiej od strony ulicy Warszawskiej. Kamienice przy ulicy Kupnera. Kamienica na rogu ulic Gdańskiej i Poznańskiej, w której przed II wojną światową mieścił się największy hotel w mieście. Budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego przy ulicy Gdańskiej. Przez miasto przepływa jeden z dopływów Drwęcy.  Gimnazjum im. Biskupów Chełmińskich. Biskupi, choć duszpasterze, byli także panami świeckimi - sprawowali władzę sądowniczą, wojskową i skarbową. Najstarsze pieczęci miejskie sprzed 600 lat przedstawiają postać biskupa w mitrze na głowie, złotym ornacie, z pastorałem w lewej ręce, z prawą uniesioną do błogosławieństwa. Postać stoi między dwoma drzewami: lipą i jodłą i jest umieszczona na czerwonym tle. Taki herb miasta pozostał po dziś dzień. Budynek szkoły wzniesiono w latach 1996-1999. Jest to pierwszy budynek w województwie warmińsko- mazurskim zbudowany dla celów gimnazjum.
Kamienica z 1905 roku na rogu ulic św. Barbary i Poznańskiej. To chyba też już jest zabytek. Kamienica przy ulicy św. Barbary. Ulica św. Barbary z zabudowaniami klasztoru ss. miłosierdzia i XVIII-wiecznego kościoła parafialnego p.w. św. Barbary. Drewniany kościół parafialny p.w. św. Barbary z XVIII wieku. Jest to kościół drewniany o konstrukcji zrębowej z późnobarokowym wystrojem wnętrza. Drewniany kościół parafialny p.w. św. Barbary. Barokową świątynię zbudowano ok. 1770 roku. Zlokalizowano ją na miejscu kaplicy św. Barbary, zbudowanej z fundacji biskupa Mikołaja Chrapickiego i zniszczonej podczas wojen szwedzkich w 1629 roku. Po zniszczeniach wojennych została ona odbudowana, jednakże w 1724 roku padła ofiarą pożaru. Wieża drewnianego XVIII-wiecznego kościoła parafialnego p.w. św. Barbary.
Klasztor ss. miłosierdzia przy zbiegu ulic św. Barbary i Grunwaldzkiej. Szpital miejski p.w. św. Jerzego z II połowy XIX wieku - widoczny relief przedstawiający walkę patrona ze smokiem i skrót napisu Ad Maiorem Dei Gloriam (ku większej chwale Bożej). Dzieci rozszyfrowują ten skrót ten skrót po swojemu jako Anioł mieczem diabła goni. Kamienica przy ulicy Grunwaldzkiej. Ulica Grunwaldzka w okolicach mostu nad Sandelą - dopływem Drwęcy. Uliczna latarnia przy ulicy Grunwaldzkiej. Widok na pozostałości dawnych murów od strony ulicy Biblii Gutenberga. Z tyłu widoczny jest barokowy kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła.
Widok na pozostałości dawnych murów od strony ulicy Biblii Gutenberga. Z tyłu widoczny jest barokowy kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła. Pozostałość jednej z baszt w dawnych murach miejskich widziana od strony ulicy Biblii Gutenberga. Obecnie w obrębie murów są prowadzone prace archeologiczne i rekonstrukcyjne. Widok na pozostałości dawnych murów od strony ul. Biblii Gutenberga. Widoczny jest też XIV-wieczny kościół farny p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny. Jedyne w mieście kino Pokój - architektoniczne dziedzictwo PRL-u. Jedna z dekoracji na skraju parku miejskiego, zwanego Łazienkami.  Dlaczego? - nie wiem. Czy były tu (podobnie jak w warszawskich Łazienkach Królewskich) jakieś lokalne łaźnie, czy może nazwę zapożyczono od tych stołecznych? Samego parku, niestety, nie pokażę gdyż jest obecnie zamknięty z uwagi na prowadzone prace remontowe. Siedziba Banku BGŻ na rogu ulic Kupnera i 19 Stycznia.
Jedno z nowych osiedli. Na stadionie OSiR (Ośrodka Sportu i Rekreacji). Jest to stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z trybuną częściowo zadaszoną na 1160 miejsc siedzących. Na stadionie OSiR (Ośrodka Sportu i Rekreacji). Obiekt posiada boisko piłkarskie o powierzchni 1.420 m2 z trawy naturalnej z systemem nawadniania, bieżnię lekkoatletyczną typu Mondo Spottrack o powierzchni 6.460 m2, boisko boczne i pełnowymiarowe boisko treningowym oraz urządzenia lekkoatletyczne. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika. Kamienice przy ulicy Warszawskiej. Wylot ulicy Kościelnej, prowadzącej do kościoła farnego p.w. Nawiedzenia NMP i św. Anny, widziany od strony rynku.
Budynek przy Placu 700-lecia, zwanym także Przygródkiem.

najbliższe galerie:

 
Świąteczna galeria
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Portret mojego miasta (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Portret mojego miasta (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Światem zaczęła rządzić jesień. . .
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Portret mojego miasta (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Via crucis
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 13.02.2015 17:24

ależ proszę i odpozdrawiam....no cóż...trochę to trwało ...ale odpowiedź przeczytałam...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 31.03.2014 21:23

Oczywiście, Ciebie też, Jacku. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 31.03.2014 21:22

Harmony - nie narzekam. Większy spokój, nie ma korków, no i w plener bliżej. Ale Warszawę też lubię.

Maja-maja - zgadzam się z Tobą. Jeśli będziesz w okolicach zapraszam na krótki postój i spacerek w realu. Także Pszema i Marcina namawiam do odwiedzenia Lubawy przy okazji pobytu gdzieś w pobliżu.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 31.03.2014 15:46

ciekawe miasteczko.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.03.2014 00:40

Ładnie pokazałeś swoje miasto. Przez takie miasta zazwyczaj przejeżdża się tranzytem bez zatrzymywania i zwiedzania, a one maja swoją "duszę", która z powodzeniem starałeś się nam pokazać.

pszem użytkownik pszem(wpisów:77) dodano 30.03.2014 23:59

Bardzo przyjemne miasteczko

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 30.03.2014 22:14

A i do mnie przemawiają takie mniejsze miejscowości.............to chyba domena przekroczenia pewnej granicy wiekowej, że szuka się ciszy, spokoju i większego kontaktu z naturą. Pięknie zaprezentowałeś swoje miasteczko, z przyjemnością pospacerowałam w ten piękny wiosenny dzień.......... pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 30.03.2014 21:58

Nowe miejsce zamieszkania sympatyczniejsze niż Warszawa, więc chyba na dobre wyszła przeprowadzka :) Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 30.03.2014 21:56

Irenko - dziękuję za odwiedziny i też serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 30.03.2014 21:54

Paulus - dziękuję i też pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 30.03.2014 21:52

Elise - byłaś blisko, jeśli chodzi o nazwę, ale Lubawka to zupełnie inne miasto (choć podobnej wielkości) i leży ona na Dolnym Śląsku przy samej granicy z Czechami. Natomiast miasteczko, w którym mieszkam to Lubawa, położona niedaleko Iławy i Ostródy. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 30.03.2014 21:49

Patryku - wszystkie zdjęcia z tej galerii to owoc wczorajszego spaceru. W drugiej części będą oprócz nich także troszkę starsze fotki. Pozdrawiam.

elise użytkownik elise(wpisów:967) dodano 30.03.2014 21:47

Wszystkie opisy przeczytałam, a nazwy nie znalazłam, a z komentarza wynika że to Lubawka. Lokalny patriotyzm przez ciebie przemawia. pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 30.03.2014 21:46

Afrodyto, tak się złożyło że odziedziczyliśmy tu dom po rodzicach żony. W międzyczasie firma, w której pracowałem w Warszawie przeniosła swoją siedzibę i biura do Wrocławia, a dostałem propozycję pracy w Lubawie - stąd znalazłem się tutaj. W Warszawie bywam jednak dość często - tam mieszkają moi synowie oraz mama i oczywiście mam tam wielu przyjaciół. Ale faktem jest, że w mniejszej miejscowości mieszka się przyjemniej. Zapomniałem, co to hałas, smog i stanie w korkach w drodze do i z pracy. No, i po kilkuminutowej jeździe samochodem jestem na łonie przyrody z dala od miasta. Pozdrawiam.

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 30.03.2014 19:45

Ładne to Twoje miasteczko. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 30.03.2014 19:43

Widzę, że wykorzystałeś rozpieszczającą nas pogodę u początku wiosny i obfotografowałeś swoje miejsce na Ziemi ;) Też kiedyś muszę się ruszyć i uwiecznic swoje miasto, bo nie jest pokazane na OŚ

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 30.03.2014 17:29

Przyznam, że zazdroszczę Ci tego spokoju i ciszy. W Warszawie trudno o jedno i drugie. Ładnie pokazałeś swoje miejsce na ziemi.
Pozdrawiam serdecznie.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 30.03.2014 17:21

ciekawe miejsce z bogatą historią....i cisza i spokój...dzięki za miły spacerek....pozdrawiam serdecznie....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 30.03.2014 15:42

Paweller - dokładnie tak. Mieszkam tu i pracuję w swoim zawodzie już od 6 lat. Pozdrawiam.

Kapsell - na pewno warto zrobić sobie przystanek. Pozdrawiam.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 30.03.2014 12:10

Ciekawe miasteczko. Warto się tu zatrzymać. Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 30.03.2014 11:07

Archenar - to Ty Warszawiak i do Lubawy uciekłeś:)?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!