m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac gen. Józefa Hallera, w dzielnicy Praga Północ. Pierwotnie (w czasach PRL) nosił nazwę placu Leńskiego. Plac stanowi rozległe, dwuhektarowe założenie na planie wydłużonego prostokąta, stanowiąc także centrum osiedla Praga II. Zamknięty jest pomiędzy ulicami Dąbrowszczaków i Jagiellońską. Ulica Wileńska, położona na Pradze Północ, która biegnie od Targowej do Szwedzkiej. Jej nazwa nawiązuje do Wilna, stolicy Litwy, i jest związana z tym, że wybudowana obok linia kolejowa także biegła w kierunku Wilna. Kamienica na skrzyżowaniu ulicy Wileńskiej i Targowej.  Większość kamienic wzdłuż ulicy została zaniedbana, co powoduje, że dzisiaj wiele z nich jest mocno zdewastowanych bądź nawet opuszczonych. Ulica Wileńska funkcjonuje dziś jako ulica lokalna. Wzdłuż ulicy zachował się szereg przedwojennych kamienic, które znajdują się pod numerami od 3 do 69
Kamienice pod nr 5,13,19, 21 oraz nr 69 są ponadto wpisane do rejestru zabytków. Spośród tych i innych obiektów należy wymienić choćby : Dworek Warszawskiej Dyrekcji Kolei,Kamienicę, w której dawniej mieścił się VII cyrkuł policji carskiej,Kamienicę, w której tuż po wojnie znajdowała się ambasada ZSRR (1945-1946). Podwórka praskie niczym nie różnią się jedno od drugiego. Klatki schodowe, raczej nie zachęcają, ale musimy cały czas pamiętać, że tam mieszkają ludzie... Życie tu, toczy się jak w każdej innej kamienicy. W takich miejscach zdjęcia trzeba robić szybko. Lokatorzy bardzo bronią swojej prywatności...i chyba się nie dziwię...
Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Targową na placu Wileńskim, po czym kieruje się północ, gdzie przecina kolejno ulice Inżynierską, Zaokopową, Rzeszotarskiej, Konopacką, Środkową i Czynszową, by zakończyć się na skrzyżowaniu ze Szwedzką. Ulica Inżynierska,w dzielnicy Praga Północ. Budynek Towarzystwa Akcyjnego A. Wróblewski przy ul. Inżynierskiej 3. Zespół Domów Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli A. Wróblewski i S-ka: Wybudowane w roku 1910, ostatni budynek w zespole 1913-1914. Zgodnie z nazwą, TAPM zajmowało się przechowywaniem mebli i wyposażenia mieszkań. Hale (frontowa 8 pięter, tylne 5) wybudowano z cegły, a ich stylistyka jest przykładem modernistycznej wariacji na temat architektury średniowiecza.  Obecnie mieści pracownie artystyczne, między innymi rzeźbiarza i performera Pawła Althamera.
Znane z Piwnej Mapy Warszawy i piwnej turystyki po Warszawie, mieszczący się na warszawskiej Pradze, Pub Paryż, zaprasza na coroczną fiestę Browar na Jurze, na ulicę Inżynierską 3. Jagiellońska u zbiegu z al. Solidarności, Krzyż Ofiar Rzezi Pragi.„Zginęli bo byli Polakami.
Mieszkańcom Pragi pomordowanym przez wojska Suworowa 4 listopada 1794 r.
Rodacy.” Cerkiew znajduje się na Pradze, tuż przy dworcu Wileńskim. Została zbudowana w XIX wieku na prośbę prawosławnych wierzących mieszkających w okolicy i była pierwszą samodzielnie stojącą prawosławną świątynią Warszawy. Sobór Metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych zabytków architektury sakralnej Warszawy. Cyryla i Metodego 2, tablica „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny.
tu w dniu 1 sierpnia 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 17 osób.”
Ulica św. Cyryla i Metodego,długa na ponad 150 metrów ulica na  Pradze Północ, prowadzi od ul. Jagiellońskiej do Targowej (przez plac Wileński).Ulica powstała około roku 1868. Nazwę zawdzięcza sąsiedztwu cerkwi św. Marii Magdaleny - święci Cyryl i Metody są bowiem jednymi z najważniejszych świętych czczonych w obrządku prawosławnym. Dawniej w tym budynku mieściła się VI Komenda Rejonowa Milicji Obywatelskiej.Z czasów działalności komisariatu pochodzi popularne wśród przedstawicieli praskiego półświatka powiedzenie „Cyryl jak Cyryl, ale te metody…” będące aluzją do tego, że spotkania z policjantami w sprawie popełnionych przestępstw (i poważniejszych wykroczeń) zdecydowanie nie należały do przyjemności. Przy ulicy znajdują się:od strony południowej: od strony ulicy Jagiellońskiej plebania cerkwi św. Marii Magdaleny z 1871 roku, obecnie również siedziba metropolity... oraz od strony ulicy Cyryla i Metodego, Centrum Kultury Prawosławnej. Ulica Targowa (dawniej Zarwańska, Wołowa, Rynkowa) - ulica położona na Pradze, która biegnie od al. Zielenieckiej do ul. Ratuszowej. Jej nazwa nawiązuje do historycznej osady Targowe Wielkie, która znajdowała się w okolicy. Tradycyjne praskie podwórka, jednych zniechęcają innych zapraszają do wejścia.
Kamienica (nr 50/52), podczas przebudowy na Muzeum Pragi (2011), z bramą Bazaru Różyckiego. ul. Targowa 54 - Bazar Różyckiego. Brama bazaru Różyckiego, który już dziś nie tętni życiem...nie słyszymy pyzy, gorące pyzy..., czy flaaaki... ul. Targowa 56 - Kamienica Manasa Ryby. Można mieć swój własny ogródek, można mieć i taras...wszystko zależy od nas... Kamieniczki od ulicy Targowej wyglądają znacznie lepiej niż przed laty.
 W 2011 roku pod ulicą rozpoczęła się budowa II linii metra oraz stacji Dworzec Wileński, ulica będzie przez przynajmniej do 2014 roku, po zakończeniu prac wybudowane zostaną nowe torowiska tramwajowe a skrzyżowanie z al. Solidarności zostanie przebudowane.  W nowym miejscu odtworzony zostanie pomnik Braterstwa Broni, zaś od strony cerkwi urządzony zostanie skwer. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV na ulicy Jagiellońskiej.Jednym z najwybitniejszych uczniów był Janusz Korczak - lekarz, pedagog, pisarz, absolwent z 1897 roku. Przed gmachem szkoły znajduje się kamień upamiętniający jego osobę, odsłonięty w 110-lecie jego urodzin, w 1989 roku. Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana, zwana potocznie kościołem św. Floriana, to kościół parafialny o randze bazyliki mniejszej i funkcji katedry diecezji warszawsko-praskiej położony przy ul. Floriańskiej 3 na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ, będący siedzibą parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana. Bazylika powstała w latach 1888-1901 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Frontem kościół zwrócony jest do al. Solidarności i placu Weteranów 1863 roku.W 1994 roku przed kościołem odsłonięto kamień upamiętniający ofiary rzezi Pragi, a w sierpniu 2005 roku ustawiono pomnik ks. Ignacego Skorupki, wykonany przez Andrzeja Renesa. Szpital Praski (Szpital Przemienienia Pańskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej) - szpital w Warszawie, znajdujący się na Pradze Północ. Powstał w 1868 roku jako Szpital Najświętszej Marii Panny na Pradze.
Cmentarz żydowski na Bródnie (dawniej Kirkut Praski) - cmentarz żydowski znajdujący się w Warszawie, w dzielnicy Targówek, przy ulicy Odrowąża [Rondo Żaba]-Targówek Mieszkaniowy. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 5 ha i znajduje się na nim około 3000 nagrobków. Cmentarz został oficjalnie założony w 1780 roku przez Szmula Jakubowicza Zbytkowera, nadwornego bankiera Stanisława Augusta Poniatowskiego. Posiadał on rozległe dobra na Pradze (od jego imienia pochodzi nazwa Szmulowizna). Założyciel oraz jego żona spoczęli na tymże cmentarzu, choć było to miejsce pochówku przede wszystkim żydowskiej biedoty. Spośród znanych osób pochowany tu został Abraham Stern, twórca pierwszego na świecie arytmometru wykonującego pięć podstawowych działań, oraz członkowie znanych i szanowanych rodzin żydowskich: Nissenbaumów, Sonnenbergów czy Bergsonów. Pod koniec kwietnia 2007 roku zarząd zoo spotkał się z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w sprawie zwrotu macew. Podczas remontu nagrobki zostały wydobyte i najprawdopodobniej trafiły na cmentarz bródzieński lub cmentarz żydowski przy Okopowej. W 2012 roku w związku z wyjątkowo niskim poziomem poziomem wody rzeka odsłoniła fragmenty żydowskich nagrobków, które - prawdopodobnie zmieszane z gruzem pochodzącym z rozebranych dróg.Służyły do umacniania brzegów. Pracująca wówczas nad Wisłą grupa archeologów przekazała je policji, skąd trafiły na cmentarz.
W latach 80. XX wieku zaniedbanym zabytkiem zajęła się Fundacja Rodziny Nissenbaumów. Cmentarz ogrodzono żelaznym parkanem, w którym znajdują się trzy bramy. Ozdobna brama od ulicy Biruty to główne wejście na cmentarz. Tworzą ją dwa pylony z płaskorzeźbami autorstwa Dariusza Kowalskiego, Teresy Pastuszka i Leszka Waszkiewicza. Według informacji fundacji Nissenbaumów płaskorzeźba po lewej stronie to scena przekazywania pamięci pokoleniowej, natomiast druga płaskorzeźba przedstawia Żydów modlących się przed egzekucją, jaka miała tu miejsce w 1942 roku. Są tam również hebrajskie inskrypcje. Od bramy w głąb cmentarza przez młody las prowadzi brukowana centralna aleja. Znajduje się przy niej kilka odtworzonych kwater z charakterystycznymi, półcylindrycznymi nagrobkami z piaskowca i stojącymi przed nimi macewami.

najbliższe galerie:

 
Moja Warszawa (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
CERKIEW - Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Mari
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
WARSZAWA W ŚWIĄTECZNEJ SZACIE 2016/2017 ROK (2)
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa-kościoły i świątynie Pragi Północ
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa 6 - Praga 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Warszawa - Kirkut Praski
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 31.03.2014 19:42

dzięki za miły spacerek...mieszkać też bym tam mogła....i pozdrawiam serdecznie....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.03.2014 16:56

elise - Nie wiem jeszcze dokładnie, kiedy galeria powstanie, ale będzie Bemowo, WAT i okolice.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.03.2014 16:55

mlochowskijacek - Jacku, masz rację. Ja nie produkuję pocztówek, tylko obnażam prawdę. Może wielu się to nie podoba, ale nie ma to jak prawda. Dziękuję, za ciepłe przyjęcie galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.03.2014 16:53

pszem -Masz rację, że Praga urzeka klimatem. Kocham tą dzielnicę, bo jest bardzo specyficzna.Obiecuję, że będą jeszcze galerie z Pragi, bo to co pokazałam to tylko fragmenty.Galerie z Pragi muszą być klimatyczne i zapewne ukażą się jeszcze miejsca mroczne i tajemnicze.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.03.2014 16:50

maja-maja - Maju, nie wiem czy widziałaś całą serię moich warszawskich galerii. Taka jest Warszawa jaką pokazuję. Nic nie przebarwiam, nie maluję nieba na niebiesko. Zdjęcia są takie, jaka była pogoda :) Rzeczywiście, sama zauważyłaś, że okolice pałacu prezydenckiego, pl. Bankowy i ścisłe centrum, to blichtr. Reszta Warszawy jest jak na moich fotach.Mieszkam tu od urodzenia i jestem najlepszym obserwatorem.
Pozdrawiam serdecznie.

elise użytkownik elise(wpisów:973) dodano 31.03.2014 11:04

Bardzo się ciesze za odpowiedz. Az mi ciarki przeszły po ciele, że zobaczę BEMOWO i okolice WATu. Mój tato żyje (ma 86 lat) to mu też pokaże. Serdecznie dziękuje i pozdrawiam.
P.S Słyszałam że z Pragi wywodzi się wiele piosenkarzy.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.03.2014 01:07

Witaj Afrodyto. Podsumowując pokazaną przez Ciebie na ostatnich dwóch galeriach wędrówkę po Pradze można by powiedzieć "i straszno i smutno". Uwaga ta oczywiście nie dotyczy Twoich doskonałych ujęć tylko obiektów, które fotografowałaś odchodząc od konwencji "pocztówki z Warszawy". Pozdrawiam.

pszem użytkownik pszem(wpisów:77) dodano 30.03.2014 23:50

Praga urzeka klimatem i tym, że w niektórych miejscach czas się zatrzymał. I to jest najpiękniejsze w tym miejscu. Galeria którą mi poleciłaś ma to coś czego mi tu brakuje. Tam jest klimat odpowiedni dla tego miejsca oraz bardzo dobry komentarz. Na pewno dużym plusem jest pokazanie ulicy Inżynierskiej oraz zakładów POLLENY. Mam nadzieje, że to nie ostatnia galeria w Twoim wykonaniu poświęcona Pradze, a następne będą bardziej klimatyczne gdyż wszystkich interesuje mroczne i tajemnicze oblicze tej części Warszawy.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 30.03.2014 22:35

Z wielkim zainteresowaniem obejrzałam twoją szczególnie TĄ galerię..........................w Warszawie mieszkam zaledwie od 7 lat i nie mam wspomnień z dzieciństwa związanych z tym miastem a moje spojrzenie jest z innej perspektywy. Może przesadzę, lecz dla mnie kiedyś noszenia miana STOLICY wiązało się z zaszczytem przedstawicielstwa honorowego ambasadorowania naszego kraju - stolica, to taka wizytówka całej Polski. Kiedyś wpadałam tu gościnnie a moim oczom ukazywał sie jedynie obraz taki folderowy. Obecnie, mieszkając tu, poznaję coraz więcej zakamarków i coraz bardziej jestem rozczarowana. Okolice Pałacu Prezydenckiego i Belwederu, to blichtr a reszta miasta............... cóż, sama pokazałaś jak wygląda. Po tych podwórkach, po tych kamienicach chętnie późnym wieczorkiem zaprosiłabym panią Prezydentową stolicy na spacerek. Współczuję mieszkańcom, oni muszą jakoś tam trwać................... pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 22:09

achernar-51 - Jasne, masz rację (fot.26)-poprawiłam.Chyba zapomniałam, że to była Milicja (MO) :)))))))))))))))
Każdy, kto bywał na Pradze pamięta flaki, pyzy, "mydło i powidło". Do żadnej dzielnicy nie mam tyle sentymentu co do Pragi.
Dziękuję i pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 22:03

nola76 - Dziękuję za wizytę i miło mi, że galeria się podoba.Ja też bym Żoliborza nie zamieniła na Pragę, aczkolwiek czuję do niej wielki sentyment.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 22:01

pszem - Nie wiem, czy widziałeś moje wcześniejsze galerie. Tam były szczególnie podwórka, klatki schodowe, kapliczki.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.03.2014 21:59

elise - Będzie galeria z Bemowa i Jelonek ( w swoim czasie). Będą też zdjęcia z okolic WAT-u. Nie poznasz Bemowa, skoro go nie widziałaś tyle lat. Zabiorę Cię w dawne miejsca.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 30.03.2014 21:33

Dziękuję za drugą praską galerię. Na fotce 1 jest dom, w którym mieszkałem do 1964 roku. Przy opisie fotki 26 wkradł się drobniutki błąd - bo myślę, że chodziło Ci o czasy PRL-u, gdy powstało to powiedzenie "Cyryl, jak Cyryl, ale te metody...". A w tym czasie była tam komenda MO (milicji obywatelskiej), a nie policji. Fotka 33 - te pyzy i flaki z Bazaru Różyckiego dobrze pamiętam z dzieciństwa. Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 30.03.2014 21:16

Ciekawe te Twoje praskie galerie, no ale mieszkać to bym tam nie chciała.
pozdrawiam:)

pszem użytkownik pszem(wpisów:77) dodano 30.03.2014 20:49

Tu już ten klimat się trochę pojawia. Nie zgodzę się z Tobą, że podwórka są powtarzalne i niczym się nie różnią jedno od drugiego.

elise użytkownik elise(wpisów:973) dodano 30.03.2014 18:25

Mieszkałam w latach 50-tych w Warszawie na Bemowie. Mój tato studiował na WAT i był oficerem. Tam też chodziłam do żłobka. Bemowo znam tylko ze starych zdjęć. Jakbyś mogła dodać galerę z Bemowa, może stoją tam jeszcze wojskowe bloki. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!