m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Częstochowska Jasna Góra jest największym sanktuarium religijnym w Polsce i jednym z największych na świecie. Co rocznie pielgrzymują do niego setki tysięcy wiernych z Polski i innych krajów katolickich. Bazylika pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, o wymiarach (46 m długości, 21 m szerokości i 29 m wysokości) przylega do kaplicy Matki Bożej. W 1906 roku otrzymała tytuł i przywileje bazyliki mniejszej. Świątynia trójnawowa, wybudowana na początku XV w. w stylu gotyckim jest kilkukrotnie przebudowywana. Pierwotna, gotycka spłonęła w 1690 roku. Obecna barokowa bazylika powstała w latach 1692-1695 i 1706-1728. Na sklepieniu nawy głównej i prezbiterium znajdują się freski autorstwa Karola Dankwarta z końca XVII wieku. Ołtarz główny (1725-1728) przedstawia wniebowzięcie Matki Bożej i został zaprojektowany przez Jakuba Antoniego Buzziniego. Do nawy bocznej po prawej stronie bazyliki przylegają trzy XVII wieczne kaplice: - św. Pawła, Pierwszego Pustelnika (zwana też kaplicą Denhoffów) - dwupoziomowa kaplica Serca Jezusowego (górna) - Świętych Relikwii (dolna) Do bazyliki wchodzi się przez XVIII-wieczną kruchtę pod wieżą, w której znajduje się kaplica św. Antoniego Padewskiego. Na chórze, znajdującym się nad głównym wejściem wyposażonym w rzeźbione drzwi z 1740 r., umieszczone są organy posiadające 105 głosów, 4 klawiatury i dwa kontuary. Szafa organowa jest jedynie rekonstrukcją organów XVIII-wiecznych, natomiast same organy pochodzą z 1956 r.
U stóp murów, w miejscu dawnych fos, ciągnie się park klasztorny, otaczający twierdzę od południa, zachodu i północy. W parku tym jest droga krzyżowa, która była zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa, zbudowana w latach 1900-1913. Odlane w brązie figury 14 stacji są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego. Obecnie niemal każda grupa przybywających tu pielgrzymów odprawia nabożeństwo drogi krzyżowej. Często widać również osoby pokonujące ją na kolanach.
Bastion św. Rocha - jedyny zachowany do dziś fragment „Fortalitium Marianum” .
„Fortalitium Marianum”, tak w 1639 roku nazywana była przez króla Władysława IV Wazę Twierdza Jasnogórska obsługiwana przez załogę wojskową. Twierdza ta była jedną z wielu warowni Rzeczpospolitej, jednak jej znaczenie było wyjątkowe. Stanowiła obronną rezydencję Matki Bożej Jasnogórskiej. Bastion Świętego Rocha został odkryty podczas prac remontowych i konserwatorskich bastionu północno-zachodniego w latach 90. XX w. Dziś, po modernizacji i przekształceniu, służy jako miejsce ekspozycji militariów i pamiątek zrywów narodowych. Przedmiotem czci jasnogórskich pielgrzymów jest cudowna ikona - wizerunek Matki Boskiej trzymającej w ramionach dzieciątko Jezus. Przedstawiona na ikonie twarz Maryi ma bardzo ciemną karnację, przez co obraz nazywany jest często wizerunkiem Czarnej Madonny. Klasztor na Jasnej Górze został założony w 1382 roku, przez księcia Władysława Opolczyka, który sprowadził z Węgier zakon paulinów. Osadził ich w pobliżu Częstochowy, na wzgórzu o wysokości prawie 300 m n. p. m., któremu paulini nadali nazwę Jasna Góra, nawiązującą do ich macierzystego klasztoru na Węgrzech.
Twarz Matki Boskiej jest zwrócona frontem do widza, na jej obliczu maluje się wyraz powagi, zamyślenia i kontemplacji. Również oblicze Dzieciątka jest po dorosłemu poważne i pogrążone w zadumie. Od samego początku klasztor związany był z obrazem Matki Boskiej, który na Jasną Górę trafił z Bełza na Rusi. Już tam otaczany był wielką czcią ludu. Powstanie obrazu, jego pochodzenie, wiek i autor do dziś pozostają nieznane.  Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej (Częstochowskiej) ma cechy ikony.Legenda przypisuje autorstwo Obrazu św. Łukaszowi Ewangeliście, który namalować miał go na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Wiadomo jedynie, że malowidło wykonane na lipowej desce, pochodzi prawdopodobnie z czasów średniowiecza (VI-IX w), a na Ruś zostało przywiezione z Bizancjum.Obraz Czarnej Madonny i częstochowskie sanktuarium szybko stały się dla Polaków niezwykle ważne. Jasna Góra została miejscem kultu religijnego oraz miejscem manifestowania patriotyzmu i przywiązania do polskości. Chcąc wybrać się na zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze warto sprawdzić czy nie wypada on w dniu jakiejś pielgrzymki lub święta kościelnego.
Zdecydowanie nie należy wybierać się na zwiedzanie w okolicach 15 sierpnia, kiedy to na Jasną Górę docierają piesze pielgrzymi z całej Polski. Budynek jasnogórskiego arsenału powstał w 1680 r. W latach 1713—1714 dobudowano do niego od strony północnej wzdłuż zachodniej kurtyny, długi piętrowy gmach. Obecne wnętrza dawnego arsenału, pozbawione okien i przykryte dachem o sklepieniu kolebkowym stanowią jednorodną przestrzeń. Używane były do prezentacji oręża obrońców klasztoru i darów składanych w podzięce przez władców Rzeczypospolitej. Zbiory te przeniesione są teraz wewnątrz bastionu św. Rocha, a w samym arsenale prezentowane są czasowe wystawy. Klasztor oo. Paulinów - jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego i od setek lat najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce.
Zespół klasztorny powstały na przestrzeni ponad pięciu wieków w swoich murach fortecznych mieści ogromną ilość ważnych dla Polski pamiątek. Jest najwyższej klasy obiektem zabytkowym i symbolem wiary współczesnego świata chrześcijańskiego. Do zespołu klasztornego należą: Wieża (106 m. n.p.m.), Arsenał (1660-1680 r.), Sala rycerska (1674 r.), Skarbiec (1674 r.). Znajdują się tam jeszcze malownicze wały i bastiony, które dawniej broniły klasztor, a teraz służą jako chodnik i droga krzyżowa. Klasztor na Jasnej Górze był świadkiem wielu bitew i był niejednokrotnie oblegany. W skarbcu klasztoru zgromadzono przez lata wielkie skarby, które można obecnie zobaczyć.
Brama Lubomirskich - stanowi dziś główne wejście do Klasztoru Jasnogórskiego. Zdobi ją herb jej fundatorów, od których nazwiska zachowała swą nazwę, a także bogata dekoracja panoplinowa (elementy uzbrojenia) otaczająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Szczyt bramy zajmują trzy posągi przedstawiające: św. Michała Archanioła (postać środkowa), św. Pawła Pierwszego Pustelnika i św. Antoniego Opata. Kult Jasnogórskiej Pani odcisnął ogromne piętno na religijności Polaków i na całym życiu Kościoła w Polsce. Pielgrzymowanie stało się tradycją Jednym ze szczególnie wiernych pielgrzymów, wielokrotnie odwiedzającym jasnogórskie sanktuarium, był Jan Paweł II. Smukła jasnogórska wieża mierzy przeszło 106 m. Jej trzon pochodzi z XVIII w., a cześć szczytową wzniesiono po pożarze w 1906 r. W 1997 r. budowlę poddano pracom konserwatorskim. Na górę prowadzi 516 stopni, jednak turyści nie pokonują wszystkich,ponieważ udostępniono jedynie taras mniej więcej w połowie wysokości wieży. W 1979 roku, w czasie jednej z wizyt na Jasnej Górze powiedział, że jest ona: ...nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium narodu.
Bywał tutaj w różnych momentach swojego życia: jako student, młody duszpasterz, biskup i wreszcie jako papież- przywódca Kościoła i autorytet milionów katolików. Sanktuarium stało się miejscem opisywanym przez pisarzy i poetów. Odwiedzali je ludzie najważniejsi, jeśli chodzi o polską historie i kulturę. Cześć Maryi oddali między innymi: Stefan Czarniecki, Tadeusz Kościuszko, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Cyprian Kamil Norwid.

najbliższe galerie:

 
Częstochowa - Jasna Góra
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Polskie miasta powiatowe - Częstochowa 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Aaa... ta Góra Jasna jest - galeria na powitanie!
1pix użytkownik porzeczka odległość 0 km 1pix
Jasna Góra
1pix użytkownik jaros odległość 0 km 1pix
Częstochowa-Jasna Góra
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
CZĘSTOCHOWA  i  kaliska pielgrzymka .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 01.04.2014 21:48

ojej...a ja nie pomyślałam nawet, że w Częstochowie jest "okres bez pielgrzymek".....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 01.04.2014 20:31

irena2005n
marcin1980
Dziękuję. Odwiedzić Częstochowę owszem, ale nie w okresie pielgrzymek. Jest tak tłoczno, że nic nie można zobaczyć.
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1932) dodano 01.04.2014 19:57

bardzo miłe spacer.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 31.03.2014 19:54

...ciekawie i pielgrzymkowo...dawno nie pielgrzymkowałam na Jasną Górę....może czas wyruszyć ...decyzja zastanowienia warta ...pozdrawiam serdecznie...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!