m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Jasna Góra to najważniejsze centrum kultu maryjnego w Polsce. Jego centralnym miejscem jest Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jasna Góra prawdopodobnie już od XIII w. miała charakter obronny, a za czasów Jagiełły otaczały ją wały i ostrokół. Nowoczesne fortyfikacje bastionowe pobudowano w pierwszej połowie XVII w. Pełniły swą funkcję do XIX w., odpierając ataki Szwedów, Rosjan i Austriaków. Żeby wejść do środka i stanąć przed Cudownym Obrazem, trzeba odstać swoje w kolejce... Z bazyliki do kaplicy Matki Bożej wchodzi się z lewej nawy, jednak można także dostać się bezpośrednio przez dziedziniec z krużgankami.Najstarszą jej częścią jest gotyckie prezbiterium, częściowo pokryte renesansowymi polichromiami, czyli pierwotna kaplica ufundowana przez Władysława Jagiełłę i królową Jadwigę. Hebanowo-srebrny ołtarz, w którym umieszczono cudowny obraz, wykonano w latach 1645-1650 zgodnie z projektem G.B. Gisleniego na polecenie J. Ossolińskiego. Do starej gotyckiej kaplicy w latach 1641-1644 dobudowano renesansowy korpus-nawę i sześć bocznych kaplic. Dwa razy w ciągu dnia obraz uroczyście odsłania się i zasłania - kurtyna ze srebrnej blachy, pochodzi z 1673 r. Wyobrażono na niej Matkę Boską w królewskiej koronie, nad która umieszczono postaci Boga Ojca i Ducha Świętego. Na dole tablicy widać Adama i Ewę pod rajskim drzewem.
W parku klasztornym otaczającym z trzech stron mury Sanktuarium (dawne fosy fortecy) zbudowano w latach 1900-1913 drogę krzyżową, wykonaną według projektu Stefana Szyllera.  Na monumentalnych cokołach z potężnych głazów i polerowanego granitu znajdują się odlane w brązie figury 14 stacji, autorstwa warszawskiego rzeźbiarza Piusa Welońskiego. Stało się już tradycją jasnogórskich pielgrzymek, że niemal każda grupa odprawia tu nabożeństwo drogi krzyżowej. Pątnicy często przechodzą od jednej stacji do drugiej na kolanach. Jasna Góra prawdopodobnie już od XIII w. miała charakter obronny, a za czasów Jagiełły otaczały ją wały i ostrokół.
Nowoczesne fortyfikacje bastionowe pobudowano w pierwszej połowie XVII w. Pełniły swą funkcję do XIX w., odpierając ataki Szwedów, Rosjan i Austriaków.  Gdy w XIX w., po upadku Napoleona, twierdzę przejęli Rosjanie, z rozkazu cara Aleksandra I zburzono mury, odbudowując je w 1843 r. w mniejszej skali. U stóp murów, w miejscu dawnych fos, ciągnie się park klasztorny, otaczający twierdzę od południa, zachodu i północy. W parku tym jest droga krzyżowa, która była zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa, zbudowana w latach 1900-1913. Odlane w brązie figury 14 stacji są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego. Obecnie niemal każda grupa przybywających tu pielgrzymów odprawia nabożeństwo drogi krzyżowej.
W częstochowskiej przestrzeni publicznej znajduje się około 30 pomników i popiersi. Większość z nich znajduje się w śródmieściu i na Jasnej Górze. Tradycja jasnogórskiego 'hołdu z kwiatów' dla Maryi Niepokalanej trwa od 8 grudnia 2009 r., kiedy to w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się poświęcenie nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na kolumnie przed Szczytem jasnogórskim. Budowle klasztoru i kościoła na Jasnej Górze powstały w różnym czasie. Najstarsze, bazylika, prezbiterium Kaplicy Cudownego Obrazu i zakrystia, w wieku XV, zaś najmłodsze w XX. Do kompleksu wchodzi się od ul. Siedmiu Kamienic, obok pomnika kardynała S. Wyszyńskiego z 1997 r., stąpając po dużej mozaice z herbem paulinów - dwoma lwami podtrzymującymi palmę daktylową z siedzącym na niej krukiem, który trzyma w dziobie chleb.
Symbolika nawiązuje do legendy o Św. Pawle Pustelniku, wiodącym w III w. ascetyczny żywot na egipskiej pustyni, odzianym w liście i karmionym przez kruka oraz daktylową palmę, zrzucającą mu owoce. Kiedy Święty w wieku 106 lat umarł, grób wykopały mu dwa lwy. Kierując się pod gorę, mijamy cztery bramy oddzielające świecką przestrzeń miasta od sanktuarium. Pierwsza to Brama Lubomirskich, druga - Matki Boskiej Zwycięskiej, trzecia - Matki Boskiej Bolesnej, a czwarta - Wałowa, zwana także Jagiellońską. Jan Paweł II odwiedził Jasną Górę sześciokrotnie: w latach 1979, 1983, 1987, 1991 (podczas VI Światowych Dni Młodzieży), 1997 i 1999. W 2006 roku wizytę na Jasnej Górze złożył papież Benedykt XVI.
Pomnik Jana Pawła II W mieście znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze z uważanym przez część chrześcijan za cudowny obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce. 26 sierpnia 1956 r. przy udziale około 1 000 000 wiernych złożono Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, zredagowane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz modlono się o jego uwolnienie z więzienia. 3 maja 1966 odbyły się centralne uroczystości religijne millenium chrztu Polski.
Pomnik prymasa Stefana Wyszyńskiego na placu przed Jasną Górą Częstochowa jest centralnym miastem aglomeracji częstochowskiej, a także największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym w subregionie północnym województwa śląskiego Stara Częstochowa była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

najbliższe galerie:

 
CZĘSTOCHOWA  W cieniu Jasnej Góry. . .
1pix użytkownik heidi odległość 0 km 1pix
Częstochowa - Archikatedra
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
POLSKA Częstochowa
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska zaprasza
1pix użytkownik irkas odległość 1 km 1pix
Częstochowa-kirkut
1pix użytkownik marek4m4 odległość 1 km 1pix
Czas … (I)
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 03.04.2014 18:05

no...i...pozdrawiam serdecznie...oczywiście...

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 03.04.2014 18:04

tłok...pośród murów uświęconych....no cóż....i tak bywa....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!