m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Zabytkowy drewniany meczet z XVIII wieku w Kruszynianach z zewnątrz przypomina nieco wiejski kościółek, aczkolwiek wieże zwieńczone są półksiężycem - symbolem islamu. Widoczne na zdjęciu białe drzwi to wejście dla kobiet. Wejście dla mężczyzn znajduje się po prawej stronie, na bocznej ścianie meczetu. Meczet w Kruszynianach posiada dwie wieże z kopułami i niewielki minaret. Część męska jest oddzielona od żeńskiej drewnianą ścianą, jednak do każdej z nich prowadzi oddzielne wejście. Przed wejściem do meczetu w Kruszynianach. Meczet otoczony jest obramowaniem z kamienia. Przed wejściem rosną stare, wysokie drzewa, dodające temu miejscu powagi i swoistego uroku. Po meczecie gości oprowadza p. Dżemil Gembicki, potomek tatarskich osadników. Meczet w Kruszynianach. Na ścianach wiszą muhiry, podarowane przez odwiedzających gości lub wykonane ręcznie przez kobiety tatarskie. Meczet w Kruszynianach - muhiry z cytatami z Koranu. Meczet w Kruszynianach - wnętrze. Widoczne jest drewniane przepierzenie z białymi firankami, oddzielające części świątyni przeznaczone dla mężczyzn i kobiet. Po przeciwnej stronie znajduje się mihrab (nisza w ścianie wyznaczająca kierunek Mekki) oraz minbar (kazalnica). Podłogę wyściełają kolorowe dywany.
Meczet w Kruszynianach. Elementy dekoracji - wersety z Koranu i obrazy Mekki. W meczecie okazjonalnie odbywają się nabożeństwa, a święto Kurban Bajram (Ied Al-Adha) - Święto Ofiarowania, obchodzone w 12 miesiącu kalendarza muzułmańskiego gromadzi co roku grupę wyznawców islamu. Meczet w Kruszynianach - tekst modlitwy. Do dziś w Kruszynianach mieszka zaledwie kilka rodzin tatarskich (ok. 10% ludności), większość mieszkańców stanowią chrześcijanie (Polacy i Białorusini). Oprócz meczetu w wiosce znajduje się także cerkiew i cmentarz prawosławny. Tablica przy wejściu na cmentarz muzułmański (mizar). Położony jest on niedaleko meczetu. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z połowy XVIII wieku, ale sporo jest też grobów współczesnych. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach. Nagrobki z XIX wieku w starszej częsści mizaru. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach. XIX-wieczny nagrobek w starszej częsści mizaru. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach. XIX-wieczny nagrobek w starszej częsści mizaru. Imię Zmarłego (Awram = Abraham) jest raczej rzadkie wśród muzułmanów.
Cmentarz muzułmański w Kruszynianach - współczesne nagrobki. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach - jeden z nowych nagrobków. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach - jeden z nowych nagrobków. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach - jeden z nowych nagrobków. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach. XIX-wieczny nagrobek w starszej częsści mizaru. Cmentarz muzułmański w Kruszynianach. Półksiężyc zwieńczający jeden ze starych nagrobków.
Restauracja Tatarskie Jadło w Kruszynianach, należąca do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta. Goście mogą tu przenocować w prawdziwej jurcie, pojeździć konno, a w restauracji skosztować przysmaków kuchni tatarskiej takich jak pilaw, kołduny tatarskie, pieriekaczewniki, trybuszoki, bielusze, czebureki i inne. Kruszyniany. Konie, należące do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta. Kruszyniany. Jeden z koni, należących do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta. Kruszyniany. Jeden z koni, należących do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta. Kruszyniany. Jurta, należąca do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta państwa Bogdanowiczów. Można w niej przenocować. Kruszyniany. Wnętrze jurty, należącej do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta państwa Bogdanowiczów. Amatorzy mogą zamówić sobie tutaj nocleg.
Kruszyniany. Piec we wnętrzu jurty, należącej do Gospodarstwa Agroturystycznego Tatarska Jurta. Kruszyniany. Umywalka we wnętrzu jurty. Kruszyniany. We wnętrzu jurty śpi się na takim łożu. Kelnerka z restauracji p. Dżennety Bogdanowicz. Podobno też Tatarka... Stroje tatarskie w Gospodarstwie Agroturystycznym Tatarska Jurta w Kruszynianach. Kilim na ścianie restauracji Tatarskie Jadło w Kruszynianach.
Kruszyniany. Tablica upamiętniająca 300-lecie osadnictwa tatarskiego na tych terenach. Prawosławna cerkiew p.w. Narodzenia NMP w Gródku. Gródek to duża wieś, położona nad Supraślą przy drodze z Białegostoku do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Dzieje miejscowości związane są z rodem Chodkiewiczów, którym król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał te ziemie w uznaniu zasług w wojnie z Krzyżakami. Prawosławna cerkiew p.w. Narodzenia NMP w Gródku. Chodkiewiczowie wznieśli w Gródku zamek i cerkiew p.w. św. Jana Teologa oraz klasztor, przeniesiony następnie do Supraśla. W połowie XVI wieku Gródek otrzymał prawa miejskie, które zachował do 1897 roku. W XVII i XVIII wieku miasto przechodziło kolejno w ręce Paców, Sapiehów i Radziwiłłów. Po zawarciu w 1596 roku w Brześciu unii między kościołem rzymskokatolickim i prawosławiem, w Gródku powstała parafia unicka p.w. Zaśnięcia Panny Maryi, która istniała przez ponad dwa stulecia. Prawosławna cerkiew p.w. Narodzenia NMP w Gródku. Zbudowana w latach 1946-1970 w miejscu, gdzie prawdopodobnie wzniesiono pierwszą w Gródku cerkiew, ufundowaną przez Chodkiewiczów już w XV wieku. Do 1943 roku w miejscu obecnej cerkwi stała świątynia drewniana, wybudowana w roku 1858. Niestety uległa spaleniu. W 2006 roku kopuły świątyni zostały pozłocone. Prawosławna cerkiew p.w. Narodzenia NMP w Gródku. Warto wiedzieć, że w Gródku zamieszkiwała też liczna społeczność starozakonnych, o czym świadczyć może fakt istnienia w miejscowości aż 7 synagog (synagoga Starożytna, synagoga Habanim, synagoga Ohel Jaakow, synagoga Łuńska, synagoga Piaskowa, synagoga chasydów z Kobrynia, synagoga chasydów ze Słonimia). Niestety, ani miejscowi Żydzi, ani ich świątynie nie przetrwały zawieruchy II wojny światowej. Wnętrze prawosławnej cerkwi p.w. Narodzenia NMP w Gródku.
Przed prawosławną cerkwią p.w. Narodzenia NMP w Gródku. Wieś Królowy Most nazwę swą zawdzięcza legendzie o pobycie w niej Zygmunta II Augusta. Gdy powracający z Litwy monarcha zatrzymał się tu na nocleg, miejscowy kowal ukuł dla jego rumaka piękne podkowy. Król hojnie wynagrodził mistrza, a jego syna chciał wziąć do siebie na służbę, jednak ojciec nie chciał się z nim rozstać i grzecznie odmówił. Król odniósł się do tego ze zrozumieniem, a dowiedziawszy się, że syn kowala ma ukochaną, mieszkającą za przepływającą przez wieś rzeką, kazał wybudować most, który wykonano w ciągu jednej nocy. Na zdjęciu widoczna jest cerkiew p.w. św. Anny z 1900 roku. Królowy Most - pamiątkowa tablica z okazji 1000-lecia chrztu Rusi, umieszczona na murach prawosławnej cerkiew p.w. św. Anny. Prawosławna cerkiew p.w. św. Anny w położonej ok. 25 km na wschód od Białegostoku miejscowości Królowy Most. Królowy Most. Prawosławna cerkiew p.w. św. Anny - tablice pamiątkowe poświęcone duchownym, pracującym w parafii. Królowy Most - prawosławna cerkiew p.w. św. Anny.
Królowy Most - prawosławna cerkiew p.w. św. Anny.

najbliższe galerie:

 
Tatarzy polscy - Kruszyniany i Bohoniki
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
KRUSZYNIANY
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Kruszyniany
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Kruszyniany - polskie Allah akbar
1pix użytkownik mironel odległość 1 km 1pix
Tatarskim szlakiem
1pix użytkownik jotwu odległość 1 km 1pix
NA TATARSKIM SZLAKU
1pix użytkownik beem odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 05.05.2017 18:45

faktycznie , trochę dawno to było , przeoczyłem :)
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 20.01.2015 20:53

Iwonka55 - dziękuję za odwiedziny. Podlasie obfituje w piękne i klimatyczne miejsca. Pozdrawiam. :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 02.01.2015 11:23

Ładne relacja, Kruszyniany to super miejscówka, byłam 2 lata temu. Ale ominęłam Królowy Most i widzę, że jest czego żałować.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 08.04.2014 21:06

Magdar - dziękuję i też pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.04.2014 10:27

Ciekawe miejsce .Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 06.04.2014 23:37

Proszę bardzo. Cała przyjemność po mojej stronie, I też pozdrawiam raz jeszcze.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 06.04.2014 04:56

a dzięki za podsumowanie....moich wątpliwości...i jeszcze raz pozdrawiam...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 05.04.2014 22:29

Irenko, architektura też jest piękna, ale to jeden z elementów podlaskiej układanki. Całość - architektura, wielokulturowość, historia, pejzaże i piękna przyroda tworzy ten niezapomniany miks. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 05.04.2014 18:34

ciekawa architektura....może właśnie to jest tutaj najpiękniejsze....ale może nie tylko....tak się tylko zastanawiam i pozdrawiam...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 05.04.2014 00:10

Bo ja wiem? "Też" - bo i inne miejsca na świecie są piękne... Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 04.04.2014 22:36

moim zdaniem ta partykuła "też" nie jest tu potrzebna, pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 04.04.2014 22:13

Paulus - zgadzam się w 100%, że Polska też jest piękna. A Podlasie najeży do najfajnieszych regionów. Pozdrawiam.

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 04.04.2014 21:20

Bardzo ciekawa galeria. Polska też jest piękna. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!