m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Nadrenia Północna-Westfalia, zwłaszcza zaś najważniejszy jej obszar, czyli Zagłębie Ruhry kojarzy się z ciężkim przemysłem i skupiskiem dużych miast. Gdy ktoś zapragnie bliżej poznać ten kraj związkowy przekona się, że dużo tu terenów wiejskich, małomiasteczkowych z drobnym przemysłem. Doppelregenbogen albo jak kto woli: podwójna tęcza. Może zdarzyć się o każdej porze roku, najczęściej chyba jednak w lipcu, bo wtedy w Niemczech ma miejsce 40% burz nawiedzających kraj w ciągu całego roku. Na każde miejsce w Niemczech przypada od 20 do 40 burz w ciągu roku. Tęcza ze zdjęcia pokazała nam się po burzy, jaka złapała nas w drodze do kolejnych atrakcji NRW. Data zdjęcia nie jest przekłamaniem, tak wyglądał krajobraz w lutym, w środku zimy. W krajobrazie Niemiec, zwłaszcza północnych landów coraz częściej pojawiają się produkujące prąd wiatraki. Na początku 2014 r. w całym kraju funkcjonowało aż 32 600 turbin wiatrowych... O wiele ładniejsze są jednak te stare, służące głównie do mielenia zboża. Razem z młynami wodnymi jest ich w Niemczech obecnie około 1400. A skoro już wspomniałem o młynach wodnych to w Lüdinghausen w powiecie Coesfeld jest ciekawy i stary młyn - Borgmühle. Urządzony został w 1406 r. przez Ludolfa von Lüdinghausen, stanowiąc wówczas jedną z budowli całego grodziska. Wieże telewizyjne i telekomunikacyjne są też czymś charakterystycznym dla Niemiec. W całym kraju jest 80 takich wież o wysokości co najmniej 150 m, w tym 21 pow. 200 m (w NRW odpowiednio 16 i 4). Na zdjęciu od lewej: Rheinturm w Düsseldorf - 240,5m, Florianturm w Dortmund 208,6m, Colonius w Kolonii - 266m. Dwie pierwsze to jedyne dostępne do zwiedzania w NRW, oczywiście zaliczone :) Wiadomo z góry lepiej widać a i Nadrenia Północna-Westfalia warta jest spojrzenia z tej perspektywy. Tak Wygląda kawałek Düsseldorfu widziany z Rheinturm
a tak Dortmund z Florianturm w Westfallenpark. Z lewej strony stadion Signal Iduna Park - arena jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Bundeslidze Borussii Dortmund. Piłka nożna jest bardzo popularna nie tylko w Dortmund, ale w całej Nadrenii Północnej - Westfalii. Obok BVB do najbardziej utytułowanych klubów należą: Borussia Mönchengladbach (5 zwycięstw w Bundeslidze, 3 razy Puchar Niemiec, 2 razy Puchar UEFA), FC Köln (3 razy mistrzostwo Niemiec, 4 razy Puchar Niemiec), FC Gelsenkirchen-Schalke 04 (1 Puchar UEFA, 2 razy Puchar Intertoto, 7 razy mistrzostwo Niemiec, 4 razy Puchar Niemiec). Gradierwerk, czyli tężnia w uzdrowiskowej gminie Bad Sassendorf w powiecie Soest. Jeśli wierzyć danym ze strony: http://www.gradierwerk-saline.de w całych Niemczech jest 50 tężni z czego najwięcej właśnie w landzie Nadrenia Północna - Westfalia, bo aż 12. Tężnia z Bad Sassendorf ma 60 metrów długości. Statystyczny Niemiec wypija rocznie ponad 100 litrów piwa (w 2014 r. 107 l) a prawdziwymi zagłębiami piwnymi są Bawaria i właśnie Nadrenia Północna-Westfalia. Nie może więc dziwić, że jest tu sporo browarów, jak choćby ten w Warstein. Warsteiner Brauerei produkujący ponad dwa miliony hektolitrów piwa rocznie - choć w ostatnich latach nieco podupadł -  wytwarza należącą ciągle do najpopularniejszych marek złocistego trunku. To  przykład rodzinnego biznesu. Kaspar Kramer, o którym przypomina ta beczka, ma swoje miejsce w historii browaru, to on budował jego siedzibę. Najpopularniejsze marki piwa w Niemczech to w kolejności: Oettinger, Krombacher, Bitburger, Beck's, Warsteiner, Hasseröder, Veltins, Paulaner. Warto jednak czasem sięgnąć po te mniej popularne, jak Frankenheim Alt z Düsseldorfu (niemiecki styl piwa górnej fermentacji) i wypić w fajnym miejscu. Tu akurat stara część Werl.
Na poprzednim zdjęciu pewnie wypatrzyliście charakterystyczny kolor kamienia bazyliki. Z zielonego kamienia powstało wiele budowli w okolicy. Na zdjęciu charakterystyczna wieża w Soest. Naturalne kosiarki, czyli alpaki (po niemiecku das Alpaka albo też Paco) to sympatyczne zwierzątka z rodziny wielbłądowatych, które naturalnie występują w Ameryce Południowej, na zboczach Andów. W Europie największa populacja alpak hodowlanych występuje w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech (ok. 10 tys. sztuk). Ciekawych zwierzaków jest w Nadrenii znacznie więcej, przykładem das Dülmener Pferd, czyli konik dulmeński - jedyna w Niemczech populacja prawdziwie prymitywnych koni, wywodzącą się od dzikich przodków i utrzymywana w całkowicie naturalnych warunkach wychowu. Jedyna hodowla konika dulmeńskiego w Niemczech jest w Merfelder Bruch w pobliżu Dülmen w powiecie Coesfeld w północnozachodniej części NRW zwanej Münsterland.
Więcej o stadzie dzikich koników możecie poczytać w galerii, którą pozostawiła po sobie Skuza http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=27476# Osiołek z przytroczonymi koszami a w nich worki z solą w centrum Bad Sassendorf. Fontanny, postacie zwykłych ludzi, figury zwierząt to elementy upiększające przestrzeń publiczną praktycznie w każdej miejscowości. Esel, czyli osioł jest zresztą dość popularny w roli ozdobnej figury miejskiej, zwłaszcza w mieście Unna, w którym stał się wręcz symbolem - firmowym znakiem. Mieszkańcy Unny uważają, że żadne inne zwierze nie obrazuje lepiej westfalskiego charakteru. Czasem uparci, ale zawsze pracowici są ponoć Westfalczycy.
W Unnie mają osła a w Werl świnię a nawet dwie. Mają zatem dużo szczęścia, bo niemieckie powiedzenie Schwein haben oznacza właśnie mieć szczęście. Skąd się ono wzięło? A tego do końca nikt nie wie. Teorii jest kilka ale o nich może inny razem. Figury i pomniki, jakie napotyka się w NRW odwołują się też często do historii. Tu konny pomnik cesarza Wilhelma I Hohenzollerna - pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec na placu imienia Martina Luthera (także ważnej postaci w historii Niemiec) w Düsseldorfie przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości landu. Jeszcze jeden obrazek z Düsseldorfu - nabrzeże Renu - jednej z najdłuższych rzek Europy (1233 km z czego 865 w Niemczech). Ren a po niemiecku Rhein to najważniejsza rzeka landu Nadrenia Północna-Westfalia na co sama nazwa wskazuje. Doświadczenie turysty uczy, że ciekawostki mogą być wszędzie, czasem warto zadrzeć więc głowę do góry. Tante Ju (ciotka Ju), czyli Junkers Ju 52 latał mi najpierw nad łepetyną w Westfallenpark a potem przyłapałem go na w porcie lotniczym Dortmund. To latający pomnik należący do fundacji Deutsche Lufthansa Berlin-Stiftung powstałej w 1986 r. na 60 urodziny narodowego przewoźnika lotniczego. Loty widokowe tą maszyną z 1936 r. już od 219 euro. Może kiedyś się skuszę ;) Ciut więcej: https://www.youtube.com/watch?v=kkQ2llsUwcI Znacznie tańszą opcją widokowej podróży w Nadrenii Północnej-Westfalii jest przejażdżka kolońską kolejką linową. Atrakcja reklamuje się jako pierwsza w Europie kolej linowa przemieszczająca się ponad rzeką. W ciągu 58 lat przewiozła 17,5 mln pasażerów. Nie wiem, czy wszyscy byli zadowoleni z przejażdżki, ja średnio, ale to wina kiepskiej pogody. W Nadrenii Północnej - Westfalii jest niezliczona ilość zamków i pałaców, mniej lub bardziej okazałych. wiele z nich jest naprawdę wartych odwiedzenia czy to z powodu bogatej historii, czy malowniczego położenia. Niektórym poświęciłem już osobne galerie a tu niepokazywany jeszcze przeze mnie zamek wodny Schloss Oberwerries
Das „Westfälische Versailles”, czyli westfalski Wersal - tak nazywany jest  barokowy pałac nawodny w Nordkirchen. Jest to jeden z najbardziej lubianych celów wycieczek w Münsterland. Nie da się ukryć, że Niemcy stają się coraz bardziej muli-kulti. Czy to dobrze? Każdy niech sam oceni. Konsekwencją otwrtości nie są tylko imigranci spotykani na ulicach miast, ale także świątynie jeszcze niedawno obcych zupełnie wyznan. Przykładem: Sri-Kamadchi-Ampal w Hamm - druga po londyńskiej największa świątynia hinduistyczna w Europie i jedyna zlokalizowana poza Indiami świątynia bogini Kamakshi. 
Więcej: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=14800
W 2011 roku 15,9 mln mieszkańców Niemiec żyło w swoim mieszkaniu bez partnera, bez rodziny czy kogokolwiek innego, małżeństwo jest zatem coraz mniej popularne. Rośnie też liczba rozwodów (ponad 180 tys. w 2011 r.) co powoduje, że statystycznie co trzecie małżeństwo kończy się tu na sądowej sali. Los tej młodej pary sfotografowanej podczas sesji w Nordkirchen pozostanie dla nas raczej nieznany. Ilustracja muzyczna: https://www.youtube.com/watch?v=6f1tlD7u4ek śpiewa Beatrice Egli; w moim (wolnym) tłumaczeniu: Kochaj albo rzuć Zwyczaje weselne w Niemczech znacznie różnią się od tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy w Polsce. Nierzadko wesele u naszych sąsiadów za Odrą odbywa się w plenerze, na stojąco. Tak właśnie było w Böddeken w powiecie Paderborn, gdzie przypadkowo udało się podpatrzyć wesele. Ponieważ jestem kulturalny nie próbowałem się wbić na tzw. krzywy ryj ;) W Niemczech mieszka na stałe ok. 2 mln Polaków, z czego około 800 tys. w NRW. Dla tak dużego grona potencjalnych czytelników dostępne są nie tylko tytuły prasowe importowane z Polski, ale także wydawane na miejscu, jak Info & Tips, Samo Życie i wiele innych. Niemcy to kraj prasy, więc polskie gazety są ważnym źródłem informacji o starym kraju dla tutejszej Polonii. Niemcy posiadają największy rynek prasy w Europie. Codziennie ukazuje się tu 347 gazet, których łączny jednorazowy nakład wynosi 19,4 mln egzemplarzy.  W 2010 roku po gazetę sięgało 70% Niemców powyżej 14 roku życia Nadrenia Północna-Westfalia może poszczycić się jednym z 4 milionowych miast w kraju - Kolonią, która - jako że założona została przez żonę Klaudiusza cesarzową Agrypinę - jest jednocześnie najstarszym z dużych niemieckich miast. Gotycka katedra - symbol miasta i jednocześnie najczęściej odwiedzany zabytek w Niemczech - po wybudowaniu wież w XIX w. była do 1884 r. najwyższą budowlą na świecie.
Colonia Claudia Ara Agrippinensium około 89 r. n.e. stało się jednym z ważniejszych centrów handlowo-produkcyjnych Imperium Rzymskiego na północ od Alp. Pamiątek z czasów rzymskich jest tu sporo. Podczas budowy metra w centrum Kolonii wydobyto około 2,5 mln obiektów z bogatej historii miasta. Część z nich można podziwiać w miejskim muzeum. Zagłębie Ruhry od lat 60-tych XX w. podlega procesowi restrukturyzacji. Przemysł wysokich technologii zastępuje ten tradycyjny - ciężki. Tereny zakładów przemysłowych po ich zamknięciu podlegają rewitalizacji. Tak było w przypadku kopalni węgla kamiennego Zeche Maximilian  w Hamm. Dziś jest tu park. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest szklany słoń, który stał się wręcz symbolem całego miasta. Chcieliśmy wejść na górę, popatrzeć na świat z góry, ale plany zniweczył napis na drzwiach wejściowych: GESCHLOSSEN Inny przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych jest dzielnica Dortmundu - Hörde Bratwurst jest w Nadrenii Północnej-Westfalii - tak jak zresztą w całych Niemczech - najpopularniejszą przekąską (Imbiss, Zwischenmahlzeit) serwowaną w barach i ulicznych budach. Chociaż określeniem Bratwurst obejmuje się dziś różnego rodzaju kiełbaski, które przeznaczone są do smażenia, to nazwa wywodzi się raczej od słowa Brät (siekanie, mielone mięso używane jako farsz) a nie od braten (smażyć). Choć bratwurst tak silnie kojarzy się z Niemcami, to jednak zajmuje dopiero 5 miejsce wśród ulubionych wędlin naszych sąsiadów. Statystyczny Niemiec rocznie spożywa 2,7 kg a całkowita roczna produkcja wynosi 122 tys. ton. Ja nieraz dokładam się do tych statystyk W całych Niemczech można by pewnie zliczyć kilkadziesiąt różnych rodzajów bratwurstów. Najpopularniejsze, za sprawą regionalnej tradycji i specjalnej receptury podlegają ochronie prawnej, są to: Nürnberger Bratwurst, Nürnberger Rostbratwurst i Thüringer Rostbratwurst. Dla amatorów bratwurstów prawdziwą gratką są oferowane podczas jarmarku bożonarodzeniowe półmetrowe kiełbasy.
Obiektywnie jednak rzecz ujmując niemieckie wędliny nie powalają smakiem. Z tego też powodu, ale i z uwagi na liczną Polonię popularne są w NRW sklepy z polskimi specjałami. W naszym kraju panuje dość powszechnie przekonanie, że polski chleb nie ma sobie równych w całej Europie. Ja też tak myślałem, ale... No właśnie. Okazuje się, że w Niemczech istnieje unikatowe na skalę światową bogactwo wypieków (doliczono się 300 gatunków pieczywa), w dodatku wiele spośród nich świetnie smakuje. Niemieccy piekarze chcą, by niemiecką kulturę pieczenia chleba wciągnąć na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Słodycze w Niemczech to nie tylko znane nam wszystkim Goldbären (złote misie) od HARIBO, gumy rozpuszczalne MAOAM (nota bene przez dziesiątki lat wytwarzana w Düsseldorf), czy kwadratowe czekolady Ritter Sport, ale także różne małe lokalne fabryczki słodkości jak ta w Kolonii. Na miejscu można zobaczyć jak powstają cukierki i je zakupić. Fioletowa krowa jest symbolem jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Europie marek czekolady. Nazwa Milka to zbitka początkowych liter niemieckich słów: Milch, Kakao. I chociaż tradycja milki rodziła się w wytwórni założonej przez Szwajcara Philippe Suchard, to dziś czekolady w fioletowych opakowaniach produkuje się praktycznie wyłącznie w niemieckim Lörrach. Fioletową krówkę uchwyciłem w Muzeum czekolady w Kolonii. Słodkim akcentem żegnamy się z Nadrenią Północną-Westfalią

najbliższe galerie:

 
Balonowy fesiwal-Montgolfiade 2010
1pix użytkownik skuza odległość 0 km 1pix
WARSTEIN NA BIS
1pix użytkownik skuza odległość 3 km 1pix
WARSTEIN - Park jeleni i jaskinia naciekowa
1pix użytkownik patryk80 odległość 3 km 1pix
Dla szukajacych ochłody...mam lody:))
1pix użytkownik skuza odległość 19 km 1pix
SOEST i Werl oraz okolice
1pix użytkownik toni odległość 20 km 1pix
Swieto latawca
1pix użytkownik skuza odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (40):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.09.2017 22:52

rób foty

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 15.09.2017 22:47

V747 dzięki

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.09.2017 22:42

wiem, życzę powodzenia

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 15.09.2017 22:40

V747 lot "Ciotką Ju" mam w planach... Może w przyszłym roku się uda

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.09.2017 18:47

i Junkers też niezły

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.09.2017 18:46

Tęcza piękna

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 16.02.2016 15:10

*Stauder*.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 16.02.2016 13:09

Glockerka a jakie jest to ulubione?

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 16.02.2016 13:05

Fajna galeria i ciekawe opisy. Na liście zabrakło mojego ulubionego piwa ;-(. Dodam, że spożywam średnio jedną butelkę w roku, ale gust wyrobiony mam.:-). Pozdrawiam!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 12.01.2016 22:02

Anek miło, że zajrzałaś i znalazłaś coś ciekawego dla siebie... Czekam na Twoją prezentację z Niemiec

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2738) dodano 12.01.2016 21:44

Oporni..hmm jakby do mnie;) ale poczekaj, poczekaj...też tu Niemcy kiedyś pokażę. Masz rację ciekawostek mnóstwo, będę musiała tu jeszcze powrócić, by przeczytać uważnie ponownie, gdyż jak na razie niewiele moja biedna głowa przyswoiła i tego sporego pliku informacji. Ja tez o Zagłębiu Ruhry miałam takie własnie jak piszesz wyobrażenie, dzięki za sprostowanie:) Pozdrawiam serdecznie

charlie użytkownik charlie(wpisów:2212) dodano 12.01.2016 09:35

Zatem czekamy :-)
A do Bonn trafisz z pewnością przede mną, więc z przyjemnością skorzystam z Twoich wskazówek.
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 12.01.2016 00:24

Charlie nie chwaląc się trochę pracy włożyłem w galerię, zależało mi, żeby to była całość choć miejsca i tematy różne. W Bonn nie byłem, więc będzie trzeba kiedyś nadrobić. A i dziś odkryłem, że w Dortmund pominąłem ciekawą atrakcję... Nie powiem jednak co to jest. Wybiorę się i zdam relację na OŚ

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 12.01.2016 00:21

Paweller miło, że zajrzałeś. Ja też mam nadzieję, że się nie zmieni

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 11.01.2016 20:21

Świetna galeria ... czytałem i oglądałem z dużym zainteresowaniem, w landzie tym spędziłem sporo czasu i mam nadzieję, że ten kraj się nie zmieni ..., pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2212) dodano 11.01.2016 10:06

Kiedyś tam dotrę bo Kolonia i Bonn, jako dawna stolica, od dłuższego czasu kołaczą mi się po głowie.
Na razię mam plan 'ataku' na Bawarię.
Cała galeria jest super. Pokazujesz tak wiele rzeczy, ale oglądając wcale nie ma się wrażenia 'skakania' z miejsca na miejsce.
Wszystko jest spójne :-)
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 10.01.2016 19:24

Sniezka Niemcy też śmiecą, więc trudno rozstrzygać jakiej nacji byli ci leniwcy, którym nie chciało się skorzystać z koszy. My to raczej mamy upodobanie do zbierania niemieckich śmieci. Najpierw były ciuchy, które trafiały do popularnych w swoim czasie "szmateksów", "Peweksów" itp. Potem były meble i sprzęt rtv i agd a z czasem przyszedł czas na samochody. A ile łez, zwłaszcza w przypadku śmieci ostatniego rodzaju wylano, bo przecież w przypadku każdego sprowadzonego do Polski samochodu "Niemiec płakał jak sprzedawał" ;)
A klimaty jak najbardziej moje. Zresztą jak już mam być "opcją niemiecką" to dlaczego ukrytą? ;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3340) dodano 10.01.2016 18:41

Te śmieci na 8 to na pewno nie są niemieckie. Musieli Polacy zostawić. Bankowo.
Fajna galeria, widać, że to Twoje klimaty.
Ja ten kraj lubię za piwo, najlepszy kebab i za to, że z nimi dziś wygraliśmy w siatkę:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 10.01.2016 17:56

Rozmusiaki rzeczywiście przesadnie czysto na 8 nie jest. Najlepiej te zmiany dostrzegają starsze osoby. Kiedyś, jak byłem w Berlinie to miałem jakoś szczęście nawiązać rozmowy z kilkoma seniorami spotkanymi czy to na ulicy (pytając o drogę) albo w metrze. Charakterystyczne było, że każda ta rozmowa schodziła na temat tego, "gdzie się podział niemiecki porządek". Starszy pan skarżył się na leżące na ulicach papierki, pani żaliła się, że jest poślizg w remoncie jednej z linii metra i brak jest precyzyjnej informacji o zmianach w kursowaniu podziemnego pociągu, co przecież "kiedyś było nie do pomyślenia"

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 10.01.2016 17:48

Cześć Patryk,
Dużo ciekawostek przytoczyłeś w tej galerii,za co Ci dziękuję ...
Im więcej czytam o Niemczech tym bardziej mi się chce pozwiedzać ten kraj,chociaż ostatnie wydarzenia raczej powstrzymują ...
Na zdjęciu nr 8 jest normalnie jak po nie niemiecku ( straszny bałagan wokół nosorożca ) ...
Pozdrawiam !

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 10.01.2016 17:25

Michal1988 no to razem możemy stworzyć klub germanofilów :) Jeszcze Gabi zaprosimy. Ja Bawarii jeszcze nie poznałem, wiem jednak, że bardzo wiele ma do zaoferowania (zresztą u Ciebie też co nieco podpatrzyłem)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 10.01.2016 17:01

Ja tam wszystko co niemieckie uwielbiam bo jestem zagorzalym germanofilem ;) Ciekawie przedstawiles NRW. Skuza jest na pewno dumna z tej galerii i spoglada na Twoja prezentacje z usmiechem :) Wole jednak Bawarie, moze dlatego ze jest blizsza mojej ukochanej drugiej "ojczyznie" - Austrii :)

Pozdrawiam
Michal

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 10.01.2016 16:42

Gabi dzięki za odwiedziny. Starałem się, by obraz korespondował z narracją i by było ciekawie, bo nie sztuką jest powtórzyć to, co piszą w Wikipedii czy jakimś przewodniku.
Wiem, że lubisz Niemcy, czujesz ich klimat. Nic dziwnego, że Tobie też łatwo było złapać dobry kontakt z Gienią ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 10.01.2016 16:37

Romana zawsze możesz wybrać się do NRW i porównać co się zmieniło. Porobisz fotki i wystawisz galerię ;)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2530) dodano 10.01.2016 11:58

Świetnie opisałeś temat, masa bardzo ciekawych informacji, starannie dobranych do zdjęć. Bardzo mi Patryk podoba u Ciebie, mnie do Niemiec zachęcać ani przekonywać nie trzeba. To mój ulubiony kierunek.
Byłeś Gieni bardzo bliski, opowiadała mi w czasie spotkania o Waszej przyjaźni. Myślę, że oglądając gdzieś tam daleko tą galerię cieszy się, że dane Wam było się poznać, chociaż na to zdecydowanie zbyt krótkie trochę,
pozdr.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.01.2016 09:51

Bardzo fajna poglądowa galeria. Zaciekawiła mnie tym bardziej, że niektóre miejsca z Twoich fotek są mi znane.
Miałam kiedyś okazję zwiedzić Dortmund, Düsseldorf i Essen. Do Kolonii już jednak nie dotarłam. Byłam też na dwóch wieżach z fot 5.
Niestety było to około 20 lat temu czyli w czasach gdy jeszcze nie bawiłam się w fotografowanie, nie mam więc zbyt wiele zdjęć z tamtej podróży. To co posiadam nie jest mojego autorstwa i nie bardzo nadaje się na OŚ więc nie będę z tego robiła galerii.
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 23:57

Lucy56 cieszę się zatem niezmiernie, że Ci się podobało

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2936) dodano 09.01.2016 22:13

Ciekawa i podobająca się galeria😊. Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 09.01.2016 19:39

to radość obopólna :DD

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 18:36

AK Schwarzwald zapewne cieszy się z tego, że się nań tak uparłeś

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 18:35

Halszka dawno nie zaglądałaś do moich galerii, więc tym bardziej cieszę się z Twojej wizyty. Może skusisz się kiedyś na NRW

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 18:34

Magdalena miło było Cię gościć, tym bardziej, że Ci się podobało. Mnie się Nadrenia Północna - Westfalia bardzo spodobała, więc już chyba zawsze będę "jej rzecznikiem"... Tak Gienia wybierała się z Daggi do Afryki... Niestety planów nie udało się zrealizować. Najbardziej żal Daggi, która miała strasznie smutne święta

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 18:31

Przemku "dla opornych" to raczej taka figura stylistyczna. Nawet na OŚ można wiele wnioskować z poziomu popularności galerii z Niemiec. Chodziło mi też o to, by tą galerią pokazać Niemcy - a ściślej jeden konkretny land - jakoś niestandardowo. Nie pisałem więc ile powierzchni, ludzi, unikałem dat i rozpraw historycznych skupiając się na rzeczach często przyziemnych.

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 09.01.2016 12:27

no ładnie, bywam w Niemczech przeważnie dwa razy w roku, ostatnio uparłem się na Schwarzwald :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 09.01.2016 12:17

Patryk.Jeśli Niemcy dla opornych to chyba coś dla mnie:) Ale wystarczyła mi jedna wycieczka do Berlina i Drezna,żeby się przekonać na plus:) I jeśli tylko będę mieć okazję wyjechać choć na parę dni do Niemiec,to na pewno skorzystam. A teraz zagłębiam się w lekturę,bo miniaturki kuszą:))
Pozdrawiam jeszcze noworocznie:))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 09.01.2016 07:58

Bardzo urozmaicona galeria. Dużo ciekawych informacji i dobrych zdjęć. Świetna wizytówka Nadrenii Północnej-Westfalii.
Składając swoje ostatnie galerie też cały czas myślałam o Gieni. W okolicach Dakaru miała spędzić z córką Boże Narodzenie. W naszej ostatniej rozmowie telefonicznej pytała, co warto w tym rejonie zobaczyć.
Pozdrawiam Patryku serdecznie:-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 00:22

Achernar kto jadł, ten wie ;) Miło, że wpadłeś

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 09.01.2016 00:20

Ciekawa galeria. I w 100% zgadzam się z Twoją opinią na temat niemieckiego pieczywa... Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 09.01.2016 00:16

Przemku nie ukrywajmy tego, że Niemcy wywołują różne skojarzenia. Poza tym nie są postrzegane u nas jako atrakcyjne turystycznie. Cieszę się, że Ci się podobało

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 09.01.2016 00:04

Dla opornych? Hmm, jakiś podtekst?...;) Powiem tak: świetna galeria, bardzo informacyjna, przy tym dużo bardzo dobrych zdjęć. I piękne nawiązanie do Gieni - Skuzy. Z jednym tylko, (i właśnie), nie zgadzam się. Mianowicie, gdy mówisz: "Gienia galerii zobaczyć niestety nie zdążyła". Widzi, właśnie widzi. I też Jej się podoba...:)
Dobranoc!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!